Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Не знам за сдс, дпне сигурно ги бираше според интелигенција - не смееа да ја имаат и за среќа партијата врие од такви. На "слатки маки" беше паторот кога ги бираше како шупливи тикви - кој ќе треба да се покаже како поголем полтрон и лижиг'з.
Бидејќи јас ги имам и од едните и од другите пулени низ населба, слободно можам да ти кажам дека во секоја партија предуслов е да немаат ни п од памет за да држат државна или јавна функција.

 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.242
Ова е доволен доказ дека ти твојата багра сте ретартирани.
Или пак дишете у тоа мозокот.
Волку, јас сега гледам како толкав број лажни вести поминале кај тебе. Ти имаш проблем најобична иронија да препознаеш.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
...ти можеш да браниш, да извлекуваш, да оправдаш што сакаш, факт дека не смее било која партија ваков дебакал на прв човек во министерство, не е во прашање ораторски или нараторски способности, проблемот дека момчево е самобендисано мисли дека многу знае мавкајќи со тие прстињата и правејќи гримаси како кој знае колку јак експерт по економија, едноставно ми го срами министерството за економија тој не знае самиот што зборува ниту поврзано зборува, алооооо прв човек - министер е, не е детска градинка !!! :facepalm:
бетонот почнуваше постови вака како тебе со три точки и исто како тебе не користеше друга интерпункција.

Инаку "срамење" во кичевско и околината се користи како термин за "онаа работа".[DOUBLEPOST=1500324363][/DOUBLEPOST]
Бидејќи јас ги имам и од едните и од другите пулени низ населба, слободно можам да ти кажам дека во секоја партија предуслов е да немаат ни п од памет за да држат државна или јавна функција.

I get your point. Знам "дека се исти" и знам "дека не требаше да ги менуваме претходните".
Обично релативизацијата е прва линија на отпорот, па после следат оние по-нервозните реакции на политички контра-напад.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
I get your point. Знам "дека се исти" и знам "дека не требаше да ги менуваме претходните".
Обично релативизацијата е прва линија на отпорот, па после следат оние по-нервозните реакции на политички контра-напад.
Ти слободно релативизирај колку сакаш, проблемот не е во менување на претходните, туку во враќањето на тие кои пред нив биле претходни, исто како што на некои наредни избори - можеби не баш на наредните редовни/вонредни парламентарни избори, но несомнено на некои идни избори, повторно ќе се вратат овие сегашниве претходни.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ти слободно релативизирај колку сакаш, проблемот не е во менување на претходните, туку во враќањето на тие кои пред нив биле претходни, исто како што на некои наредни избори - можеби не баш на наредните редовни/вонредни парламентарни избори, но несомнено на некои идни избори, повторно ќе се вратат овие сегашниве претходни.
Дпне и сдс не чинат. Јас се согласувам. Кој или кои се тие што ти мислиш дека треба да се на раководни функции во државава (нема да кажам "на власт" намерно) за ти да ги признаеш без вакви саркастично-релативизаторски-хејтерско-резигнаторски постови?
Моето животно мото е "Question everything", вечен скептик сум, ама кај тебе поради јасно дефинираниот едностран хејт на сегашната и некритикување и поштедување на старата власт од критики имам голем сомнеж дека далеку си ти од скептик или песимист, а многу повеќе нешто друго.
Сведи го одговорот на што можеш пократок, поконкретен и поконцизен, без паламудење (ако имаш намера да одговориш, ако не - твоја работа).
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Дпне и сдс не чинат. Јас се согласувам. Кој или кои се тие што ти мислиш дека треба да се на раководни функции во државава (нема да кажам "на власт" намерно) за ти да ги признаеш без вакви саркастично-релативизаторски-хејтерско-резигнаторски постови?
Моето животно мото е "Question everything", вечен скептик сум, ама кај тебе поради јасно дефинираниот едностран хејт на сегашната и некритикување и поштедување на старата власт од критики имам голем сомнеж дека далеку си ти од скептик или песимист, а многу повеќе нешто друго.
Сведи го одговорот на што можеш пократок, поконкретен и поконцизен, без паламудење (ако имаш намера да одговориш, ако не - твоја работа).
Критика и хејтање не е исто.

Ако ти се занимаваш со хејтање, тоа е твој проблем, јас никогаш не сум се занимавал со хејтање, ниту планирам да се занимавам со тоа.

Јас имам и позитивни работи кажано и за двете страни, но тоа не ги амнестира од сите идиотизми кои ги имаат направено и кои сеуште ги прават.

Пастирот и пвеводбениците ја вратија информатиката како посебен предмет во основните училишта откако дојдоа на власт во 2006 година, а истовремено ја направија и задолжителен предмет во училиштата, за разлика од плавите жолтици кои баш претходната година ја укинаа информатиката како посебен предмет, а наставните содржини по информатика ги споија со предметот Техничко образование, кого го применуваа во Информатика и техничко образование. Во првата и единствената учебна година 2006/2007 додека постоеше тој предмет Информатика и техничко образование, учениците имаа едвај 2 или 3 часа по информатика, додека сите останати часови беа по техничко образование.

Зајко кукурајко и плавите жолтици го укинаа екстерното тестирање, а ако навистина ја укинат радиодифузната такса и ја вратат евтината дневна тарифа на струјата, од мене ќе добијат само кренат палец за таквите потези.

Но ништо од ова што го спомнав претходно не ги амнестира тие две наводно различни страни од сите идиотизми кои досега ги имаат направено, и кои сеуште ги прават, почнувајќи од коалицирањето со едни исти амнестирани терористи, па понатаму.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Паламудење...

Инсталирана мафија во сите државни институции, тешко задолжување, тешка корупција, уништување на урбани, природни средини и споменици, руинирано здравство, уништени опозициони медиуми...сведено на муабет за рдт, екстерно и ефтина тарифа.

Иреал има извадено "подлабоки" постови од ова....резил.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
P

psychostasia

Гостин
Критика и хејтање не е исто.

Ако ти се занимаваш со хејтање, тоа е твој проблем, јас никогаш не сум се занимавал со хејтање, ниту планирам да се занимавам со тоа.

Јас имам и позитивни работи кажано и за двете страни, но тоа не ги амнестира од сите идиотизми кои ги имаат направено и кои сеуште ги прават.

Пастирот и пвеводбениците ја вратија информатиката како посебен предмет во основните училишта откако дојдоа на власт во 2006 година, а истовремено ја направија и задолжителен предмет во училиштата, за разлика од плавите жолтици кои баш претходната година ја укинаа информатиката како посебен предмет, а наставните содржини по информатика ги споија со предметот Техничко образование, кого го применуваа во Информатика и техничко образование. Во првата и единствената учебна година 2006/2007 додека постоеше тој предмет Информатика и техничко образование, учениците имаа едвај 2 или 3 часа по информатика, додека сите останати часови беа по техничко образование.

Зајко кукурајко и плавите жолтици го укинаа екстерното тестирање, а ако навистина ја укинат радиодифузната такса и ја вратат евтината дневна тарифа на струјата, од мене ќе добијат само кренат палец за таквите потези.

Но ништо од ова што го спомнав претходно не ги амнестира тие две наводно различни страни од сите идиотизми кои досега ги имаат направено, и кои сеуште ги прават, почнувајќи од коалицирањето со едни исти амнестирани терористи, па понатаму.
Вратија информатика како задолжителен предмет за да промовираат проекти како Компјутер за секое дете и Македонија земја на информатичари, а позадината на тоа се компјутери платени во 2006-та по тековна цена, добиени после две години. Верувам знаеш што значат две години за технологија и цените. Тоа се џабе фрлени државни пари уште од старт на „преродбата“ кои што си завршиле на нечија сметка. Да не зборуваме за изведбата на тие кинеските терминали во училниците и колку беа/се функционални за настава.
Убаво ти вика @Almeida, треба повеќе да се сомневаш и да гледаш во позадините на работите што се случуваат.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.398
Поени од реакции
7.848
Кај нас пали кум, консиљере, каповци и војници. Мафијашка држава си бара изглеа таков кадар.

Сеа најлошо е шо секоја пиздарија на старо/новите функционери ќе оди најмногу на контото на САД и ЕУ, таков е и наративот „ете странците шо праат...шо ќе ни ЕУ/НАТО“

Во Холандија, една од најлибералните земји на светот се увезуваат затвореници од соседните земји пошто нема кандидати иако пола од затворите се веќе надвор од употреба. Овој дека примери дава од Данска го мајтапат.

П.С Мерџото шо е симбол на „режимот“ како се покажа во слободарска употреба?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Паламудење...

Инсталирана мафија во сите државни институции, тешко задолжување, тешка корупција, уништување на урбани, природни средини и споменици, руинирано здравство, уништени опозициони медиуми...сведено на муабет за рдт, екстерно и ефтина тарифа.

Иреал има извадено "подлабоки" постови од ова....резил.
Укинувањето на радиодифузната такса и на екстерното тестирање, како и враќањето на евтината тарифа на струјата беа изборни ветувања на зајко кукурајко и плавите жолтици.

Кога веќе ги спомна мафијата, корупцијата, уништувањето на урбаните и природните средини и споменици, здравството и не знам кои други идиотизми, и за нив можам да ти потврдам дека локалните пулени кои ги спроведуваат таквите идиотизми си тераат бизнис како ништо да не било, изгледа не се дел од изборните ветувања на зајко кукурајко.

Вратија информатика како задолжителен предмет за да промовираат проекти како Компјутер за секое дете и Македонија земја на информатичари, а позадината на тоа се компјутери платени во 2006-та по тековна цена, добиени после две години. Верувам знаеш што значат две години за технологија и цените. Тоа се џабе фрлени државни пари уште од старт на „преродбата“ кои што си завршиле на нечија сметка. Да не зборуваме за изведбата на тие кинеските терминали во училниците и колку беа/се функционални за настава.
Убаво ти вика @Almeida, треба повеќе да се сомневаш и да гледаш во позадините на работите што се случуваат.
Единствените поплаки кои јас ги слушнав за компјутерите во основните и средните училишта, беа поплаките за неписмените наставници и професори кои не знаеја да ги користат. Имам колеги кои работат во банките и велат дека и таму имаат вработени кои се плашат од компјутерите, ги исклучуваат мониторите и ги затвораат шалтерите под оправдание дека компјутерот се расипал, само бидејќи не знаат да работат со новиот софтвер кој неодамна банката почнала да го користи. Фала му на Бога, денес се помалку ги има такви примери во споредба со ситуацијата пред 10 години.

Не негирам дека проектот Компјутер за секое дете имаше профитерска позадина, баш напротив - ќе се изненадев ако беше вистински алтруистички проект, но во 21 век да ја укинуваш информатиката во основно училиште - која и до тогаш беше незадолжителен предмет - е исто како да забрануваш продажба на моторни возила на почетокот на 20-от век бидејќи луѓето и онака се навикнати на коњите, или како што рекол Хенри Форд:

" Ако ги прашав луѓето што сакаат, нивниот одговор ќе беше: побрзи коњи " .
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom