Македонска берза

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Ја би се кладел дека ке се продава некој ке ја заколи по тоа ценава како се билда вештачки или нешто ке се случува, тргувањето изгледа како да му треба на некој рампа.
Тоа у нормален свет..., можда. У МК - не. Плус, банката е КРШ. Погледни ги к.с. на депозити кои ги дава и ке можеш да претпоставиш у какви сра*а се наоѓа.
Резултатот секоја година истотака е добар показател. И оваа година ќе биде "позитивна нула". Па и една ТТК е далеку пред СБТ, a па за опции за инвестирање во банки, на последно место би ја ставил СБТ.

Единствен начин да ти се исплати да купиш на 1500-1600 е да се продаде за 2-3 години....а и тоа тешко да се случи.
СБТ е лоша фирма а цената не и расте значително. Освен малку во последните 3-4 месеци може е знак дека веќе и ѓубрето на МСЕ почна да расте...можеби. Според п/б е ефтина но по п/е е 21 и нема дивиденда. Со години ја подгледувам ама никогаш не ми фаќа око не само сметковдствено туку и менаџерски и сопственички. Можеби еден знак за зрел пазар е СБТ ако продоли да оди уште горе.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Ја би се кладел дека ке се продава некој ке ја заколи по тоа ценава како се билда вештачки или нешто ке се случува, тргувањето изгледа како да му треба на некој рампа.
повеќе би кажал дека некој има инфо дека УНИ ке се продава, оваков раст од х3 во рок од неколку месеци не е нормален, колку и да била потценета акцијата тогаш, сега е ПРЕЦЕНЕТА.

Има поголем п/е и од охб и од нлб и од стб и од кмб....дивиденда нема дадено, а богами нема ни да даде. Циркуз, не знам како со друг збор да го објаснам ова што се случува на МСЕ.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
уни се продава 4-5 години ке дојдат до крајот и нешто ке се заебе банката беше топ иако сите спонзоруши и фризерки работа внатре,сега е доведена до коска. Ова кај скапаницава битолска суптилно се крева онака пацерски се мислам дека ке има акции ете да почекаме малце .
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Јас сум во Уни, банката сеуште не нуди електронско банкарство за физички лица. Всушност нуди со токен од 2000 ден. Enough said.

Според мене 1300 беше убава цена за продавање : facepalm:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.500
Поени од реакции
11.565
Врти по македонскиве Интернет портали за Вардар - Копенхаген за квалификации во Лига на Шампиони, се сетив дека со закон фудбалските, кошаркарските и ракометните клубови прволигаши сега се акционерски друштва, па ми текна да прашам дали некој инвестира во нив ?

Единствена сигурна инвестиција на мене лично ми делува Вардар бидејќи е во сопственост на Сергеј Самсоненко, кој од пред 2 дена стана и генерален менаџер на машката руска национална репрезентација во ракомет, а актуелниот спортски директор на РК Вардар Едуард Кокшаров стана селектор на репрезентацијата.

Но дали ФК/РК Вардар издава(ат) акции на берза и дали ви делуваат како исплатлива инвестиција ?

Истото прашање и за останатите спортски клубови.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Но дали ФК/РК Вардар издава(ат) акции на берза и дали ви делуваат како исплатлива инвестиција ?

Истото прашање и за останатите спортски клубови.
Нема ваква егзотика на нашата берза. А и да има нема да биде исплатлива инвестиција според она колку се непрофитабилни.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Коце сите му ги проададе на Самосенко и тајфата сите 100 акции без да се направи сплит. А по закон мораа да остават најмалве 20% да се тргуваат на берза. Човечкото око не заситува, едноставно нема мерка.


Име несрека од ваква уба држава со сите нишани смрдеа да се прај и ако се побуниш смрдеата по закон ке тед среди т.с. ке бидеш со документи осудувано лице.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Uni za tri meseca milionce dobivka a na ovaa cena 10 za cela ;) da se prodava ama ako nekoj dade po 4000 za akcija :) prosla godina 2.5 miliona dobivka ovaa ke da e pojaka ;)
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Uni za tri meseca milionce dobivka a na ovaa cena 10 za cela ;) da se prodava ama ako nekoj dade po 4000 za akcija :) prosla godina 2.5 miliona dobivka ovaa ke da e pojaka ;)
Кул стори, бро. И да е 3м еур добивка, пак ке е преценета, пак ке има п/е 8, повеќе од сите банки во МК.
Стопнаска дава 10+% денда, НЛБ дава 8-9%, ОХБ дава 3-4%, Кмб 5%. Уни дава компир.
 
B

Bafra

Гостин
Кул стори, бро. И да е 3м еур добивка, пак ке е преценета, пак ке има п/е 8, повеќе од сите банки во МК.
Стопнаска дава 10+% денда, НЛБ дава 8-9%, ОХБ дава 3-4%, Кмб 5%. Уни дава компир.
Секоја работа, вреди онолку колку што некој е спремен да плати за неа.
Е сега ако некој е спремен да плати за УНИ 60 еур/акција, сигурно има математика што нас ни е нејасна :D
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
109
Поени од реакции
100
Уни има ниско ризична клиентска база, развиена мрежа од 30-ина експозитури и околу 100 банкомати. Очекуван резултат за оваа година помеѓу 3 и 4 мил.еур. Капитализација по последна тргувана цена е 19,5 мил. Еур. Ако се договара продажба цената ќе биде уште милиони еур над..
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Уни има ниско ризична клиентска база, развиена мрежа од 30-ина експозитури и околу 100 банкомати. Очекуван резултат за оваа година помеѓу 3 и 4 мил.еур. Капитализација по последна тргувана цена е 19,5 мил. Еур. Ако се договара продажба цената ќе биде уште милиони еур над..
УНИ не е лоша банка ама има многу подобри и поефтини...не е воопшто паметно да се тргува на шпекулации за продажба бидејќи во 90% од случаите се лажги со опашки. А во останатите 10% цената паѓа кога се продаваат зошто веќе е пренапумпана од нереални очекувања. Од технички аспект цената на УНИ е парабола и неизгледа добро освен за краткорочни шпекулации.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
УНИ не е лоша банка ама има многу подобри и поефтини...не е воопшто паметно да се тргува на шпекулации за продажба бидејќи во 90% од случаите се лажги со опашки. А во останатите 10% цената паѓа кога се продаваат зошто веќе е пренапумпана од нереални очекувања. Од технички аспект цената на УНИ е парабола и неизгледа добро освен за краткорочни шпекулации.
Овие што купуваат изгледаат доста сигурни во шпекулациите ( а никаде не се ни спомна продажба по медиумите, ако добро сум видел ) бидејки нема друга причина акцијата да порасне повеќе од 3 пати, освен сигурна продажба, дури ни шпекулација не може тоа да го направи.

убаво ќе биде ако се продаде да се види кој купувал и дали имал инсајдерски информации за продажбата. Во целата ситуација со УНИ нешто многу смрди, баш ме интересира што ќе биде.
 
Член од
19 јуни 2017
Мислења
76
Поени од реакции
19
Konecno gi procitav site postovi i mnogu mi se pojasni rabotite za berzata. Ama zatoa vreme akciite porasnaa nad 20% ise mislam sto da kupma uste poveke i sto pobrzo. Ve molam vasi nekoi razmisluvanja i sugestiii
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Konecno gi procitav site postovi i mnogu mi se pojasni rabotite za berzata. Ama zatoa vreme akciite porasnaa nad 20% ise mislam sto da kupma uste poveke i sto pobrzo. Ve molam vasi nekoi razmisluvanja i sugestiii
Nekoi akcii se zgolemeni i za 600-700% vo poslednie 4-5 godini. Sega ne e idealen period za kupuvanje no deka ke rastat najverojatno ke. Moze da kupis ama selektivno i vnimatelno vo pogled na opstata ekonomska sostojba i nagli dvizenja na akcii.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom