Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јануари 2016
Мислења
122
Поени од реакции
31
Sega se slusnav na tel so posrednicka Kristina od Bugarija za koja zborese edna clenka na forumov. Zenata e super raspolozena za razgovor i pomos, fina i kulturna.
Ona kaza vaka: Sto sakate nosete ne znam sto se slucuva so MP na nekogo dava na nekogo ne i ne se znae poradi kakva pricina e toa! Ima luge odbieni so stari dokumenti ima odbieni so rodnini ima odbieni i so potvrdi od zdruzenija. Ne moze da se kaze sto cini a sto ne cini. Nemate potreba da nosite vo mp dopolnitelni dokumenti za tie na koi vo proizhodot e detalno opisano no ako sakate nosete ne e toa problem. Problemot e vo toa sto i da odnesete dokumenti pak moze da ve odbiiat. Zosto? Ne znam i nikoj ne znae sto se slucuva tamu vnatre. Finalen ekaperten pregled znaci deka togas vi proveruvaat vistinitosta na site dokumenti. vnimatelno ja citaat avrobiografijata i gi gledaat dokumentite za poteklo.
Toa e od nea
I jas vcera se slusnav so poarednikot mi kaza deka nema pitreba od nosenje sokumenti osven ako imas stari ako ne imalo se vo proishodot taka da ostanuva da cekame
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
decki site sto ste od 2014 da vikazam novost (ako e tocna informaciata).denes se javiv na mojta posrednicka bugarka e Kristina Sholachka (pred nekolku god bese advokatk).Kaza mi deka naskoro 2014 ke ja ubrzale da ja iscistile i veke poteklo nema da se traze.nesaka da mi kaza od koja data tocno samo mi kaza naskoro.(maz mi koga podnasa 2011 mu rece da poceka do 5 maj posle 5 mj tie so ke podnesat za 8 meseci do godina ke im iskoce pasoso i navistina taka ispadna)
p.s nadwvam se ke e taka kako so mi kaza i da zavrseme so ovaa golgota so ja zapocnavme
Aj sega te molam prasaj ja tvojava posrednicka zosto se skoro site "na dopolnitelna"??? Se ceka da zapocne toa famozno "veke poteklo nema da se traze" ???
Ama bas site sto aplicirame se so tatko/majka/baba/dedo/bratuced/potvdra/vencanica/krstelno/voen arhiv itn. Sekoj IMA nesto a pak najgolem del na dopolnitelna, pa se postavuva FAMOZNOTO PRASANJE: dali da se NOSAT ILI NE dopolnitelni dokumenti?
Moze ke ni dade nekoj odgovor, pa site da se izrelaksirame...
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Aj sega te molam prasaj ja tvojava posrednicka zosto se skoro site "na dopolnitelna"??? Se ceka da zapocne toa famozno "veke poteklo nema da se traze" ???
Ama bas site sto aplicirame se so tatko/majka/baba/dedo/bratuced/potvdra/vencanica/krstelno/voen arhiv itn. Sekoj IMA nesto a pak najgolem del na dopolnitelna, pa se postavuva FAMOZNOTO PRASANJE: dali da se NOSAT ILI NE dopolnitelni dokumenti?
Moze ke ni dade nekoj odgovor, pa site da se izrelaksirame...
Da jas zborev so nejzinata posrednicka i mi kaza: STO SAKATE PRAVETE. Ne znae nikoj sto se slucuva tamu vnatre ne znae ni taa pa zatoa kazuva kako sakate taka pravete. I ako odnesete pak nema garancija deka drzavjanstvo ke dobiete. Toa mi kaza mendeka
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
62
Поени од реакции
27
jas mu pisav na taj aleksandar od ministerstvoto i mu kazav deka tri pati nosam poteklo so e sledno dali da nosam ili ne i on mi pisa ovoa so vo predvod ja go razbrav cekaj koga ke does na red pa ke provere soveto za drzavjanstvo dopolnitelnite dokumenti-nema potreba od nosenje pak dopolnitelni dokumenti.eve go negoviot odgovor :

След като Вашата преписка заедно с приложените доп'лнителни документи б'дат повторно разгледани от С'вета по гражданство. ште получите официален отговор дали молбата Ви за б'лгарско гражданство е одобрена на интернет страницата на дирекција „Б'лгарско гражданство“ http://publicbg.mjs.bg/BgInfo.
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
jas mu pisav na taj aleksandar od ministerstvoto i mu kazav deka tri pati nosam poteklo so e sledno dali da nosam ili ne i on mi pisa ovoa so vo predvod ja go razbrav cekaj koga ke does na red pa ke provere soveto za drzavjanstvo dopolnitelnite dokumenti-nema potreba od nosenje pak dopolnitelni dokumenti.eve go negoviot odgovor :

След като Вашата преписка заедно с приложените доп'лнителни документи б'дат повторно разгледани от С'вета по гражданство. ште получите официален отговор дали молбата Ви за б'лгарско гражданство е одобрена на интернет страницата на дирекција „Б'лгарско гражданство“ http://publicbg.mjs.bg/BgInfo.
ovoj odgovor mu e genericki, dva pati do zbor istoto mi go prati i mene
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Da jas zborev so nejzinata posrednicka i mi kaza: STO SAKATE PRAVETE. Ne znae nikoj sto se slucuva tamu vnatre ne znae ni taa pa zatoa kazuva kako sakate taka pravete. I ako odnesete pak nema garancija deka drzavjanstvo ke dobiete. Toa mi kaza mendeka
Prestani da siris dezinformacii i tvoite izlivi na nezrelost da si gi postiras tuka!
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Sto bidna so promenite koi bea najaveni deka ke vlezat vo sobranie na 5juli dali nekoi ima informacija sto bidna
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.685
Поени од реакции
28.149
Пoстaвувaте прaшaње нa кoе не пoстoи oдгoвoр.Кaкo и штo дa ви oдгoвoрaт кoгa не се знaе кaкви прoмени ке имa вo прoцедурaтa и дaли вooпштo ке требaaт плус дoкументи и aкo требaaт кoи ке бидaт пoтребните.Ке се глaсa, ке се виведувaaт прoмени и пoсредниците и врaбoтените вo МП тoa гo кaжувaaт aмa сеуште не се знaе кaкви.Вo меѓувреме кoј сaкa некa oднесе дoпoлнителнo дoкументи,кoј немoже или несaкa некa не нoси.Немa испрaвен oдгoвoр вo мoментoв зaштo уште не се дoнесени и усвoени нoвите прaвилa.
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Ako nekoj saka da si dobie info za svojata prepiska moze da dobie tuka 00359 2 9237 464 tesko mnogu se dobiva i koga ke krene slusalka gospogata od tamu e ekstra drska sto do sega prv pat mi se slucuva.
Prasanje: Dali treba da dostavam dopolnitelen dokument?
Odgovor: Ne
Prasanje: Dali e pozelno sepak da se ostavi dopolnitelen dokument za sekoj slucaj?
Odgovor: Vie mozete po vasa zelba da prilozite bilo kakov dokument ili nekakvo drugo baranje so molba kon vasata prepiska bilo koga direktno vo MP toa e vase pravo i vasa odluka.
Prasanje: Dali MP go bara toa dostavuvanje dopolnitelni dokumenti od nas opsto?
Odgovor: Ne, ako e potrebno ke vi pisuva na stranata kade proveruvate.
Јас му пишав е маил на александар лонџев,да прашам дали посредникот има доставено дополнителни документи и ми врати порака дека до денес не се доставени никакви дополнителни документи.Претходно посредникот ми ги изваде и легализира документите и ми ги прати на вибер како доказ.Од како се слушнав со посредникот после емаилот на лонџев,ми рече дека прашал на шалтер и службеникот му рекол дека дополнителни документи не се заведени во компјутерот меѓутоа можно е да настанало некаков проблем со софтверот-серверот и истите да не ги регистрирал во моментот.
Е сега прашањето ми е:Дали службениците даваат информации за преписката само преку тоа што е заведено во компјутерот или го носат твоето досие на лице место и да се види што вистински има во него.Посредникот ми рече дека забрането е да го даваат на увид досието и дека никој не смее да види што има во него се додека не одлучи вицепрезидентот.
Ако знај некој многу ке биди од помош.Фала од напред.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Јас му пишав е маил на александар лонџев,да прашам дали посредникот има доставено дополнителни документи и ми врати порака дека до денес не се доставени никакви дополнителни документи.Претходно посредникот ми ги изваде и легализира документите и ми ги прати на вибер како доказ.Од како се слушнав со посредникот после емаилот на лонџев,ми рече дека прашал на шалтер и службеникот му рекол дека дополнителни документи не се заведени во компјутерот меѓутоа можно е да настанало некаков проблем со софтверот-серверот и истите да не ги регистрирал во моментот.
Е сега прашањето ми е:Дали службениците даваат информации за преписката само преку тоа што е заведено во компјутерот или го носат твоето досие на лице место и да се види што вистински има во него.Посредникот ми рече дека забрането е да го даваат на увид досието и дека никој не смее да види што има во него се додека не одлучи вицепрезидентот.
Ако знај некој многу ке биди од помош.Фала од напред.
Javi se na toj brojot na ova sto mi imas replicirano. Toj broj ne e od salter tuku od tie sto rabotat so prepiskata. Tesko se dobiva no bidi mnogu uporen! Zenata sto mene mi se javi ne bese mnogu raspolozena za razgovor ama ke ti dade informacija. Probaj
 
Член од
11 декември 2011
Мислења
82
Поени од реакции
73
дечки има ли некој веќе во финална, а е бил на интервју ноември 2016? Читам по нет дека некои од тој месец веќе биле во финална???

Кај мене прв чекор ноември 2015, интервју ноември 2016 и сега статус Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
 
Член од
21 јуни 2017
Мислења
19
Поени од реакции
8
So kakvi dokum si jas so prv bratuced a dopoln dokumenti nezn sto bi nosel pa ke cekam sto bide
Jas sum isto so prv bratuced(na finalna sum uste) i posrednikot mi rece deka najdobro bi bilo da odnesam plus dokumenti zosto demek poslabo davale sega so prv bratuced. Dali da veruvam vo ova ili ne neznam. Trebalo da se odnese plus umrenica od prababa/pradedo i izvodi od majka/tatko, baba/dedo i od mene. E sega problem e kaj mene so kaj nitu eden prababa i dedo ili imeto a nekade prezimeto vo umrenicata, ne se pklopuvaat so izvodite od baba/dedo, a ne moze da se smeni nisto kaj veke pocinat covek, edna umrenica nemoze da se najde vo arhiva sto znaci tesko deka ke mozam da odnesam nesto plus kako dopolnitelni dokumenti za poteklo za zal.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
721
Поени од реакции
694
Да замолам некој да сподели или ако е запознат во случај кога
во умреницата кај прапрадедоми тој е запишан како пр.Трајко Стојановски и неговата жена Цвета Стојановска а кај умреницата кај прабаба ми(нивна ќерка) се запишани(татко) Трајко Стојанов и (мајка)Цвета Стојанова значи само ски е додадено на презимето инаку се друго си е исто и во умреницата на прабаба(нивната ќерка)моминското презиме и е запишано како Стојанова а не Стојановска.Исто така и двајцата се родени во едно исто село тс и прапрадедо ми и неговата ќерка и се починати во ист град и ова го пишува во умрениците.Што може да се направи во ваков случај,всушност дали ова представува проблем и ако да,како да се реши?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom