Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Можеш за мене и за другите на темава да објасниш во неколку реченици на кој начин криминалите од 2006 до 2017 година на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се еднакви? И обиди се без дупки, длабочини и сл. Концизно, во неколку реченици.

:icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:

СЈО е најдобрата и најпрофесионалната институција во РМ, од осамостојувањето до ден денешен. Штета што откога го формираа континуирано се соочуваше со опструкции и медиумски шиканирања, инаку нивната работа ќе беше уште поефикасна. Со департизацијата на институциите која (се надевам) ќе следи, СЈО ќе добие замав и Грујо и другарите машки ќе ги натоварат со еден куп кривични дела.

Останатиот дел од постот за третиот фактор и излитената парола 'исти се сите' (која во овие клучни моменти само на Грујо му брка работа), е генерално претурање од шупливо во празно и некако ме примрзува да реплицирам на тоа.
Ако ти е тешко да прочиташ 10 проширени реченици, незнам што да ти кажам.
Единствено, силно се сомневам во подготвеноста на осомничениот премиер Заев да постигне нешто без вистинска програма, а само со излитени популистички фрази како "европска перспектива", "подобрување на економијата", "непартиска администрација", "подобро здравство" - зборови коишто нема дете што веќе не ги знае наизуст и нема политичар во Македонија што не ги употребил во изминативе 25 години.

Професионалноста и добрината не е замена за легалитетот.

Иста е природата на обвинението покренато против Заев и Груевски. Многу е веројатно дека и двајцата работеле по истата шема. За мене нема разлика меѓу "Евро кај Вицето" и "Шефе ми текна". И 2 милиони евра и 200 милиони евра се криминал и кражба. Па, мене судијата, на којшто се мачев да му објаснувам дека по грешка не сум пријавил 300 денари како приход во ФЗО, ми рече дека и за 100 денари и за милион денари казната е иста.

Но, имајќи во предвид дека Заев, барем за сега, изгледа како да се откажа од спроведување на тиранската платформа, нема да критикувам се до истекот на првите 100 дена, или до донесување на предавнички закони, или некои наредни правни преседани како што беше изборот на нелегален (не)претседател на Собранието.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
http://www.libertas.mk/dachik-krizata-vo-makedonija-eskalira/

Моментално нема нација што ми е поодвратна од србите. Немам ништо лично против српскиот народ, но нивните пропаднати политичари се решени на секој начин да го запалат оганот на балканот за свои бедни националистички интереси, без да размислат дека на крајот пак ќе го изедат подебелиот крај, најлузерскиот народ во европа во 20 век, од преголеми амбиции изгубија се, на крајот на векот станаа обиќен ќенеф, црна дупка во европа.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.199
Поени од реакции
8.437
И 2 милиони евра и 200 милиони евра се криминал и кражба.
Аха, океј. Ова ми требаше. Значи криминалот на ДПМНЕ и СДСМ во последните 10-12 години е еднаков, според тебе.

Криминалот на ДПМНЕ е многу поголем од она за што е информирана јавноста, се работи за украдени и излеани милијарди и целосно разорени, корумпирани, партизирани и клиентелизирани државни институции и медиуми за кои допрва ќе дознаваме од истраги и обвиненија. Сликовито, моменталната ситуацијата со криминалот на ДПМНЕ вака изгледа:

Iceberg.jpg
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
http://www.libertas.mk/dachik-krizata-vo-makedonija-eskalira/

Моментално нема нација што ми е поодвратна од србите. Немам ништо лично против српскиот народ, но нивните пропаднати политичари се решени на секој начин да го запалат оганот на балканот за свои бедни националистички интереси, без да размислат дека на крајот пак ќе го изедат подебелиот крај, најлузерскиот народ во европа во 20 век, од преголеми амбиции изгубија се, на крајот на векот станаа обиќен ќенеф, црна дупка во европа.
Hmmm...Srbite ti se odvratni, a jas pak mislam deka Albanskite politichari vo trite drzhavi shto gi kontroliraat se resheni da go zapalat Balkanot. A za toa deka se luzeri...dobro de , a kakvi luzeri sme nie Makedoncite shto nema da postoime kako drzhava vo dogledno vreme? Luzeri do daska...pa ushte imame surat drugi da gi narekuvame luzeri. Gospod da chuva i da brani.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.494
Крадењето на Бранко и Никола, е горе доле со еднаква штета. Криминалиите не се.
 
D

DLM

Гостин
Но, имајќи во предвид дека Заев, барем за сега, изгледа како да се откажа од спроведување на тиранската платформа, нема да критикувам се до истекот на првите 100 дена, или до донесување на предавнички закони, или некои наредни правни преседани како што беше изборот на нелегален (не)претседател на Собранието.
Добре момче за какво по тебе не е валидна светата вистина и не сакаш да ја прифатиш а толку убаво ти казва човекот.
Мислам дека така некако зборат и пишуват источните соседи, но ако не е тогаш има овде колектори кои ќе се јават.

СЈО е најдобрата и најпрофесионалната ИНСТАЛАЦИЈА во РМ, од осамостојувањето до ден денешен.
(за ова најпрофесионална мислм дека е добар виц ама ајде сега да менувам цел текст)

Во твојот текст здебеленото, може ли барем со нешто тоа свое видување да го поткрепиш. И јас би сакал да верувам во фатаморгана и 500 евра ама некако кога ќе го видам превратот од 27 април како и предложениот персонален состав на владата - тогаш нема што да се критикува таа влада и политика, таква влада и политика е само едно КВИСЛИНГШКА според сите показатели и како таква ќе биде запишана во историјата.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Добре момче за какво по тебе не е валидна светата вистина и не сакаш да ја прифатиш а толку убаво ти казва човекот.
Мислам дека така некако зборат и пишуват источните соседи, но ако не е тогаш има овде колектори кои ќе се јават.

СЈО е најдобрата и најпрофесионалната ИНСТАЛАЦИЈА во РМ, од осамостојувањето до ден денешен.
(за ова најпрофесионална мислм дека е добар виц ама ајде сега да менувам цел текст)

Во твојот текст здебеленото, може ли барем со нешто тоа свое видување да го поткрепиш. И јас би сакал да верувам во фатаморгана и 500 евра ама некако кога ќе го видам превратот од 27 април како и предложениот персонален состав на владата - тогаш нема што да се критикува таа влада и политика, таква влада и политика е само едно КВИСЛИНГШКА според сите показатели и како таква ќе биде запишана во историјата.
Шо квинслинзите?
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.199
Поени од реакции
8.437
Крадењето на Бранко и Никола, е горе доле со еднаква штета. Криминалиите не се.
Споредување и ставање еднаквост на криминалот, грабежот, штетата причинета врз државава од 2006 до 2017 година на ДПМНЕ и СДСМ, е смешно. СДСМ беше 10 години надвор од извршната и локалната власт, во периодот 2012-2014 беа на раб на исчезнување. Грујо беше прав сатрап 10 години, апсолутен владател. Не постои изговор за ова.

Останатиот дел од коментарите му се класична вмровска пропаганда и проѕирни релативизации невредни за реплика. Тоа што признава дека еднакви му биле криминалите на ДПМНЕ и СДСМ во последните 10 години е повеќе за останатите на темава, да не го земаат сериозно...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ти че ми кажиш по кого да плукам,време е да почни отворено да се зборува за тројанскио коњ вмро кој под маската на патриотизмот му се подметна на овај народ од страна на бугарските и грчките служби,оти ние аир од вмро не видовме ама зато бугарите си поделија еден куп пасоши а грците од опресор груле ги напрај жртва на нашата антиквизација.И на крајо ако вистина сите ние со сдс на чело сме предавници и ја продаваме Македонија,колкави пички ве прај то вас шо седите со скрстени раце,грабајте пушки одбранетеја.Ама нема оти национално сте шупливи и празни,се кријавте зад патриотизмот кој на дело немате мадина да го покажите,само на форуми прикаски за тргање рецки на кундак,е сега соберете се цело вмро и тргајте си влакна од пичка оти машки полни органи очигледно немате бескичмењаци едни:icon_lol:
....не бригај бе , што си се упаничил..куршумот што те утепуе не го слушаш...., а не па да го гледаш....ко рецка..... :):):):)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DLM

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
http://www.libertas.mk/dachik-krizata-vo-makedonija-eskalira/

Моментално нема нација што ми е поодвратна од србите. Немам ништо лично против српскиот народ, но нивните пропаднати политичари се решени на секој начин да го запалат оганот на балканот за свои бедни националистички интереси, без да размислат дека на крајот пак ќе го изедат подебелиот крај, најлузерскиот народ во европа во 20 век, од преголеми амбиции изгубија се, на крајот на векот станаа обиќен ќенеф, црна дупка во европа.
тие отвараат поглавија за членство во ЕУ,до пред 10 години се уште ХАГ им апсеше генреали и политичари и ги судеа на доживотни робии и немаше европски или амерички државен службеник кој не им поставуваше услови, просечна плата во 2005 им беше 200 евра, сега им е 365 евра, во 2005 девизните резерви им беа 6,5 милијарди долари во 2017 им се 11 милијарди долари, во 2005 извозот на србија беше 4,5 милијарди долари, во 2015 се крена на 13 милијарди долари, невработени во 2005 имаа 27% а во 2016 - 19%, БДП по жител од 2836 евра во 2005 им се крена на 7000 во 2015, од буџетски дефицит од 250 милиони евра во 2005 стигнаа на буџетски суфицит од 40 милиони евра во 2016 .....
ние до прва треба да го стигнеме тој ќенеф и српската дупка. Ги избомбардираа ги држеа во изолација и ембарга со години, имаа астрономски инфлации, им одзедоа територии...
Без оглед на нивна политика и ставови, грабат напред додека ние пропуштивме историска шанса да станеме некој и нешто во регионот.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
http://www.libertas.mk/dachik-krizata-vo-makedonija-eskalira/

Моментално нема нација што ми е поодвратна од србите. Немам ништо лично против српскиот народ, но нивните пропаднати политичари се решени на секој начин да го запалат оганот на балканот за свои бедни националистички интереси, без да размислат дека на крајот пак ќе го изедат подебелиот крај, најлузерскиот народ во европа во 20 век, од преголеми амбиции изгубија се, на крајот на векот станаа обиќен ќенеф, црна дупка во европа.
Плус викат амбасадорката во Белград и држат лекциja.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom