Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.968
Поени од реакции
15.989
Знаеш што е најголемиот проблем со дупките??!
Дури не паднеш нема да знаеш колку многу е длабока. Ама искусни луѓе кои го познаваат патот нема да си дозволат двапати да паднат во иста дупка.

Јас каде реков нешто за ДПМНЕ?! За "делата" на ДПМНЕ зборуваме веќе три години. Преку таквото ми е од зборење за криминалот на ДПМНЕ, и кажавме се што можеше да се каже.

Еве го неуставното СЈО, еве го нелегалниот претседател на Собрание, еве го аболицираниот и обвинет за поткуп "определен" Премиер, сега тие се должни да ги средат работите. Сега за нив ќе зборуваме. ДПМНЕ повеќе не е важно за обичниот народ, го пуштија низ вода. Зарем е мало замижување да се толерира таква деградација и рушење на некои од најосновните правила на системот при конституирање на оваа власт, а за возврат народот да го има правото навреме да критикува за да не ни се случи нов Грујо??

Така да, да се зборува за ДПМНЕ тогаш кога власта е веќе во рацете на СДСМ е потполна релативизација и бегање од одговорност.
Народот не ги пушти низ вода ДПМНЕ за сега СДСМ да се вади на картата "Бранко е крив".

А за предвремените парламентарни, сто различни луѓе можат да имаат сто различни мотиви за да се случи едно нешто, но ако има друг трет фактор кој е могу посилен од нив, тие нивни желби се нерелевантни и генерално небитни. Тоа и ти го кажувам, предвремените парламентарни ќе се случат без разлика дали Грујо го посакува или не тоа.

Тоа дека ќе му даде шанса на Грујо да се врати од мртвите е друга тема. Народот може тоа да го спречи, можеше и ова досега да го спречи, ама ако имаше малку мозок, па сега да имаше 5 различни партии горе долу со изедначен број на пратеници во Собранието и во никој случај ниту една од нив да не се осетеше доволно слаба за да штити интереси на некој си таму "лаком газ", туку да ги видевме и Груевски заедно со целата свита "ванабе" мафијаши и Зајко до нив на јавно пренесуван судски процес. Втората опција е трета партија да освоеше огромно мнозинство и пак да се случеше ова.

Ама тоа во Македонија другпат, со некои други луѓе. Не со овие телетабиси и ку*опушачи.
не дава уса и брисел никаква 3-та опција; еве и да отидеа времено 20 пратеника од дпмне тоа нема да го прифатеше бејли бидејќи може да се загрози албанската доминација....


Ќе можеш да ме известиш кога ќе е последниот број на Дневник ? За приватна колекција ми е...
еве ти од соросоиден онлајн медиум..
http://www.libertas.mk/za-trojtsa-od-kandidatite-za-ministri-od-dui-se-vodi-istrazhna-postapka/
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.199
Поени од реакции
8.437
Знаеш што е најголемиот проблем со дупките??!
Дури не паднеш нема да знаеш колку многу е длабока. Ама искусни луѓе кои го познаваат патот нема да си дозволат двапати да паднат во иста дупка.
Можеш за мене и за другите на темава да објасниш во неколку реченици на кој начин криминалите од 2006 до 2017 година на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се еднакви? И обиди се без дупки, длабочини и сл. Концизно, во неколку реченици.
Јас каде реков нешто за ДПМНЕ?! За "делата" на ДПМНЕ зборуваме веќе три години. Преку таквото ми е од зборење за криминалот на ДПМНЕ, и кажавме се што можеше да се каже.
:icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Еве го неуставното СЈО (...)
СЈО е најдобрата и најпрофесионалната институција во РМ, од осамостојувањето до ден денешен. Штета што откога го формираа континуирано се соочуваше со опструкции и медиумски шиканирања, инаку нивната работа ќе беше уште поефикасна. Со департизацијата на институциите која (се надевам) ќе следи, СЈО ќе добие замав и Грујо и другарите машки ќе ги натоварат со еден куп кривични дела.

Останатиот дел од постот за третиот фактор и излитената парола 'исти се сите' (која во овие клучни моменти само на Грујо му брка работа), е генерално претурање од шупливо во празно и некако ме примрзува да реплицирам на тоа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Оливера е моментот "Жално е што се откажува толку способен човек" :pos::pos::pos::tapp::tapp::tapp:
Незнаеш дали го дупи или е сериозна тиам :pos::pos::pos:
Одиш на профил, гледаш каде работи, ако е државна институција, сериозна е. xD
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Т'га за власт

Сончогледов плашт как да си метнех
и во победничка стр'на да си побегнех!
државна цицка пак да си фатам
плата да земам, врата да клатам
да видам ЕЛЕМ, здравство да видам
да видам тендери дали и сега
ќе се местат како и до сега.

Ако пак тамо сендвичи нема,
Ако поткуп никој нејќе да зема
на п'т службени ја ќе се стегнам
и в други стрни ќе си побегнам,
кде договор за екстрадиција нема,
кде мито и корупција се во шема.

Овде је мрачно и страв ме зафаќа
за криминал време е да се плаќа,
Талир, Траекторија и Тревник
не ме пере ни Латас со неговиот дневник,
на ТВ Ленче и Катица се вртат,
в мисли зандани и мене како ме тртат

Не, ја не можам овде да седам
не, ја не можам пораз да гледам
дајте ми крилја ја да си метнам
и на власт да си прелетнам
матни зделки ја да си правам,
на Миле ми текна да му се јавам.

Тамо Сваровски судии правда делат
и судски случаи в фиоки чемреат.
Тамо законите партиски сила
со сета раскош ги заобиколила.
Барокни споменици гледаш се белеат
но по два месеца истите зеленеат.
Плоштад погледнеш или планина
сегде Божева је кичерајина.

В Идризово на зајдисонце на клавир да свирам,
Дурло да пее, ја да умирам.
Кочо Кацин сигурно превртува коски во гроб како денови ли се денови
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DLM

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Таа со тодоров и била на кавер на фејс :facepalm:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom