Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
V

viktora

Гостин
Јас лично политиката ( надворешната ), барем од наш аспект - како мала и зависна држава, ја доживувам како способност да умееш да изманеврираш и да го извлечеш максимумот ( во своја корист ) во рамките на интересите на тие кои ги поставуваат тие рамки, т.е. меѓународните играчи. Во нашиов случај ЕУ и САД, иако сум силен критичар на зависноста и улогата на привезок која ја има ЕУ во однос на САД. Далеку поголеми, понапредни, понезависни држави се во подредена улога во однос на политичките центри на моќ. Некој кратковид би кажал дека тоа е сервилност, јас на тоа гледам како на чист прагматизам. Нашата трагедија е што ниеден политичар досега, освен можеби Киро Глигоров, не успеал да се испазари и да извлече некоја корист на сметка на отстапките кои ги направивме овие 26 години независност во однос на одредени национални прашања.

Политика не се води според емоции, туку со ладна глава, калкулации, разум и взаемен интерес. Нешто што беше непознато и непоимливо за досегашната гарнитура составена од тандемот его - манијаци, како двајца најмоќни и највлијателни на врвот и целиот тој синџир на тафтабити, гмизавци и пушикуровци кои се нарекуваат сеуште ВМРО - ДПМНЕ.
Јас би надополнил и финансии.На жими мајка и со крстот на чело никој нема да лобира за нас.
Од толку кредити,од толкави давачки можеше еден мал дел да се подмити некоја лоби група или некоја влијателна фаца за да не гура напред и да не штити.
 
D

DLM

Гостин
Oвие зборови те отсликуваат најдобро
Што се случува, сега заборави и да читаш?
Еве вака одговорив на твојата мудрост.
Не знам што јадете ама и конзилиум на врвни психијатри вам не може да ви помогне!

и иако секогаш пишувам кон поединец овој пат употребив множина затоа што ти така бараше.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.223
Поени од реакции
16.743
Ако погрешно сум превел исправи се, а немој Груевски и Заев што они врска имат со твојот интелект?
Е важи, сега ќе го исправам постот, само затоа што ти извлекуваш паралели помеѓу водење политика и некоја рандом глупа дешавка, за да доловиш некоја неиздржлива поента. Јас не знам каде виде ти насилници, тепање и ебење, само тоа ви се гледа. Но ок, сите сме психички оштетени после 10 години, разбирам све ја.
 
D

DLM

Гостин
разбирам све ја.
Се глеа дека разбираш! ова ти самиот се убедуваш или сакаш другите да ги убедиш во твоите високопродуховени интелектуални капацитети?

И да, ти реков дека немаш врска од тоа што е и како се води политика туку дека истата ја разбираш како што и мали Џокица замислува политика.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.968
Поени од реакции
15.989
до мене, кога Заев & Co. ќе почнат да заебаваат и да се однесуваат како сопственици на државата, ќе го добијат истиот третман што го доби и ДПМНЕ.
А ти слободно цитирај делови и интерпретирај мои постови. Сигурен сум дека некој ден ќе ти се најдат.:kezec:
си фантазираш....многу ги заболе странските моќници за тоа што ти мислиш... ете пастиро може на Мило од МНЕ во смисол на корупција кондури да му чисти, па Мило е 30 години на власт... а Заев & Co уште во опозиција се однесуваат како сопственици на државата, СЈО се замислува дека е инквизиција; намето да ги бара 5-те милиарди евра што најави, се заебава со будалаштини, 2 куќе со неправилно одобрување за градба меѓу мал милион дивоградби околу нив... и ред други слични работи..
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.223
Поени од реакции
16.743
Јас би надополнил и финансии.На жими мајка и со крстот на чело никој нема да лобира за нас.
Од толку кредити,од толкави давачки можеше еден мал дел да се подмити некоја лоби група или некоја влијателна фаца за да не гура напред и да не штити.
Имам еден колега, пред три месеци тврдеше дека се собираат пари од украдените за сите овие години со кои ќе се потплаќаат ЕУ и САД политичари кои ќе лобираат за партијата и Македонија ( зашто во нечии глави партијата = државата ). Имам и пишано за тоа, смешки.

Инаку да, зошто да не се примени рецептот на Албанците и нивната дијаспора. Али и ова само по себе звучи смешно, посебно кога ќе се присетиш на нашата "дијаспора" која делува исклучително форумски.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.200
Поени од реакции
8.437
Многу ми е смешнo критикувањето на ДПМНЕ и нивната испостава по форуми и фејсбуци кон пратеничките листи и министрите на СДСМ. Јас не се сеќавам дека порано за минатите (вмровските) влади имало два реда дискусија во јавната сфера за пратеничките листи и минстрите, а особено не од ДПМНЕ и про-ДПМНЕ медиумите, сето тоа уште во почетокот се маскирало со излитени флоскули од типот: „просперитетен и млад кадар“ и „завршил Правен факултет“. И толку, тоа беа информациите што требаше да нѐ задоволат сите.

Фокус денес објавија обемен текст за новите министри и Телма имаат прилог во вестите. Вакво нешто немало никогаш на Сител, Канал 5, Курир, Република итн. за кадрите на ДПМНЕ, а имале дамбетер неписмени министри (за пратеници ич да не зборуваме, крајот не им се гледа...) во нивните влади, Миле, Спиро, Пешевски, Абдулаќим, Канчевска и тие утепаните од дијаспората без ресор, странски инвестиции што ќе носеа...
 
D

DLM

Гостин
Не знаеш ни шо се случува
Се предавам не „знам што се случува“! Кога повторно ќе напишеш некоја вонвременска мудрост тогаш ќе морам да се јавам, вака само трошиме време.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.223
Поени од реакции
16.743
Се глеа дека разбираш! ова ти самиот се убедуваш или сакаш другите да ги убедиш во твоите високопродуховени интелектуални капацитети?

И да, ти реков дека немаш врска од тоа што е и како се води политика туку дека истата ја разбираш како што и мали Џокица замислува политика.
Немам ја што да замислувам, само се шалев. Тука беше врховниот лидер сиве овие години макотрпно деноноќно да смислува разни тактики и стратегии, од надворешна, внатрешна политика, штофот во автобуси до праење море на местото на Охридско Езеро.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Али мора да признаеш дека ептен му го погодиле министерското место за животна средина на такозвани "командант Вентили", господинот што 2001-ва ги секна вентилите за вода на цело Куманово.
Уште Хазби Лика, осомничениот за "мавровски работници" да го поставиле за министер за здравство, пошто има искуство као хирург.
Грујо беше 11 г. во коалиција со тој што им беше главен командат на овие погоре што ги наброја плус ги амнестира. И сега шо???
Кога нашиве "патриоти" во 2001-ва гласаа за двојазично Собрание и сами си ставивме слушалки во собранието што е битно кој е министер во владата. Ама биле против двојазичноста. Па највисоката законодавна институција е двојазична веќе 16 г. а овие ќе се бореле против двојазичноста.
Абе не се глупирајте со сила. ДПМНЕ - СДСМ исти курац различно пакување.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.200
Поени од реакции
8.437
Голем поздрав до сите поддржувачи на големиот пријател на Р. Македонија, Доналд Трамп.

Tрамп бара укинување на „Гласот на Америка на македонски јазик“

Предлог-буџетот на Белата куќа за 2018 година, испратен до Конгресот предвидува укинување на сервисот „Гласот на Америка на македонски јазик“ и намалување на буџетот на „Радио Слободна Европа“ на македонски јазик.

Ова е ЕДИНСТВЕНО укинување и редукција на средства од сите сервиси во регионот. Нема никакви укинувања на сервисите на српски, албански јазик, во Босна, итн. Македонскиот е единствениот јазичен сервис, за кој се бара укинување или редукции и во двата сервиси.




Во објаснувањето во документот на предлог- буџетот пишува дека емитувањето на „Гласот на Америка“ ќе се намали во Авганистан, Индонезија, Руанда и Бурунди, а се предвидува „елиминирање на програмите за Македонија“. Се предложува и потенцијално спојување на програмите во Латинска Америка и Куба.

Во предлогот, сепак, пишува дека „Гласот на Америка“ има зголемен број на публика на социјалните мрежи и зголемено влијание. Па така „Гласот на Америка на македонски јазик“ на социјалните мрежи има зголемување на публиката за 462 проценти.

Буџетот на „Радио Слободна Европа“ (РСЕ) на македонски пак треба да се намали за 200.000 евра.

Во објаснувањето за овој сервис, се вели дека како медиумска мрежа на Балканот, РСЕ обезбеди сеопфатна покриеност на мигрантската криза, на политичките кризи во Србија, Косово, Македонија но и влијанието на Русија во регионот.

Предлог-буџетот на САД треба да биде усвоен од Конгресот.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Јас и реков дека има одлично академско ниво. За разлика од Ставревски кој е одличен експерт. (Ако сакаш таква дискусија. Води муабет за посочениве за министри. Ако наоѓаш изговори со споредба со други, нема да го направиш некого постручен)
По мое мислам дека подобро решение од Тевдовски нема СДСМ во тој сектор...Творец е на програмата, следи светски трендови, професионалноста и чесноста му се доблест барем досега и од луѓе што лично го познаваат знае да биде самокритичен и отворен за критика, што фалеше кај сите министри во претходните влади.
Мене искрено ми е тој сектор најважен, да не се случи уште едно МВРО-СДСМ, заедно со транспорт и врски каде што се млатат најмногу пари. За Сугаре немам некое високо мислење и не знам како успеа да се докопа до ваква одговорна функција.
Најважно ќе биде да се затворат сите што правеле криминал во претходните 10тина години на подолг период и да се ослободи малку државата од партијата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Се предавам не „знам што се случува“! Кога повторно ќе напишеш некоја вонвременска мудрост тогаш ќе морам да се јавам, вака само трошиме време.
се случува слобода
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom