Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
...глупандер..., на некој татко му загинал.., а секој има право да си овласти застапник, ако е лично од некоја причина спречен...:)
А дали ја виде од заев ќерка му со Мерцедесот? Таа од Русија :lolzz:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
...глупандер..., на некој татко му загинал.., а секој има право да си овласти застапник, ако е лично од некоја причина спречен...:)
И оваа од Русија е овластена застапничка на ќерката на Заев.

Ретард.[DOUBLEPOST=1495815034][/DOUBLEPOST]
Да не се лажеме. Целата работа на сценариово е да се обидат до го сменат името до декември.
Ќе се изнагледаме еден куп циркузи до крај на годинава.
Во секој случај ќе пушат сурла. Јавно.

И дај одјебете го татарсково племе што се објаснувате со нив.
Се работи за интергалактика завера да се смени името на Македонија во Сендвичдонија. Вмешани се ЦИА, МОСАД, масоните, илуминатите, ОПУС ДЕИ и Синан Сакич.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Кога Никола сакаше Охридското езеро да го направи море…

Тоа беше една од оние седници на Владата на Република Македонија развлечени како психоделичен локум од 12 напладне, па сѐ додека може да се издржи. Јас во тоа време често го менував министерот
Селмани, кој беше и вицепремиер за спроведување на Рамковниот договор. Така имав можност да учествувам на повеќе владини седници.

Точка на дневен (по полноќен ред) е како да привлечеме повеќе туристи во Охрид. На седницата беше поканет да учествува и еден разумен човек, кој во тоа време ја вршеше функцијата државен секретар во Министерството за животна средина, Дејан Пановски, од Охрид. Претседателот на Владата се обраќа до членовите со креативен предлог:

„Што мислите да ја извадиме сета трска од езерото, да нема повеќе трска, непречено да можат луѓето да пливаат во езерото“?

Реакцијата на членовите на владата е збунувачка и најголемиот дел од нив молчат. Сепак, во одговор на овој предлог, својот глас на разум дава Дејан. Вели:

„Претседателе, видете, не можеме да ја извадиме трската од езерото зашто ќе го нарушиме целиот екосистем во езерото. Токму во трската се мрести крапот“.

Груевски го гледа, нѐ погледнува и нас, и му вика:

„А бе, Дејан, сега ние крап ќе мрестиме или туризам ќе тераме во Охрид“?

ПСИХОДЕЛИЧНА ВЛАДИНА СЕДНИЦА

Со оглед на тоа дека не се донесе финален заклучок, дали ќе се вади или нема да се вади трската од Охридско Езеро, креативноста на предлозите продолжува понатаму. Никола се фокусира да ги извади камењата и вели:

„А што мислите ние да ги извадиме сите камења од брегот на Охридско Езеро и да ги замениме со песок? Сѐ песочни плажи да има низ целото охридско крајбрежје“.

Миле, спремен како и секогаш, вика:

„Па, претседателе, видете, не знам со квалитетот на песокот како ќе се справиме. Ќе мора да донесеме од Грција, во Македонија нема таков песок. Посебна калибража на песокот треба, треба она, треба ова“.

Дискусијата се развива и се даваат предлози од каде ќе се донесе песокот, од некоја река во Грција, од ваму, од таму. Дејан Пановски повторно се обидува да внесе малку разум во предлозите:

„Претседателе, не можеме во Охрид песок да ставиме на плажите“.

Никола го прашува: Зошто? Па, вели, поради тоа што Охридско Езеро е немирно, има големи бранови и целиот песок ќе го повлече езерото.

Никола го погледнува и излага со најкреативниот предлог, барем на кој јас сум сведочел, што не ја исклучува можноста креативноста да се има надминато во годините потоа. Па, вели:

„Зошто да не направиме едно парапетче околу цело езеро, едно така 20 см високо, и пред влегување во вода, го рипнуваш парапетчето, и песокот си останува на плажите и сѐ е ок“?


Настапува тишина, не знам за другите, но јас знам дека имав чувство, кое до ден-денешен ме држи, а тоа е дека не ми се верува дека е ова седница на Влада на Република Македонија. Просто човек си мисли дека ова е скриена камера или Џон Клис и Монти Пајтон ја презеле власта. Како денес помнам дека излегов од седницата, се фатив за глава и си викам, Владо, човече, ова не се издржуе.

Во тој момент излегува и Ивица Боцевски, кој во тоа време беше портпарол на Владата. Сметајќи го за разумен човек во тоа време, му велам, Ивица, бе човече, дај да бегаме, ова е луда работа. Тоа беше 2007 година. Ивица ми вика, не Владо мора да останеме, во институциите се прават промените. А бе, му возвраќам, да, во институциите, но кога со вакви предлози се излегува, ќе излудиме.

Сепак, се чини дека стигнавме и до 2015 година, при што креативноста на предлозите на Никола несомнено ги има доживеано своите најславни периоди во годините во кои јас повеќе не сум можел да сведочам и ќе мора некој друг да пренесе дел од атмосферата во која биле поставени членовите на Владата. Имено, Зоки Ставрески тоа на еден мошне сликовит начин го долови преку своите разговори со Горде Јанкулоска.

Она што, исто така, ми остави впечаток е дека јас оваа приказна, кога Никола сакаше да го направи Охрид море, ја имам раскажувано безброј пати во кругот на пријателите со кои се дружам. Сум ја раскажувал и на студентите на кои им предавам. Мислам дека речиси секогаш на луѓето не им се верувало дали ја зборувам вистината или не. Но, сигурен сум, а тоа и со Ивица заеднички своевремено го имавме констатирано, дека кога ќе се отворат стенограмите од седниците на Владата за млади истражувачи што ќе сакаат да работат на теми поврзани со критично носење одлуки и креирање политики на ниво на Влада, ќе се отворат уште безброј вакви приказни.

Она што секогаш е фантастично и допрва ќе биде предмет на долгогодишни научни и комични анализи е моќта со која дел од ваквите креативни предлози се реализираа. Моќта со која луѓето беа и сѐ уште се спремни да ја поддржат лудоста. Иако не сум бил во можност да сведочам, речиси сум сигурен дека креативноста на идеите поврзани со „Скопје 2014“ е настаната токму на една таква креативна психоделична владина седница, која со текот на времето се има надградувано и проширувано. Но, што би рекол Никола, вистината е како шило, боде, боде и на крај ќе излезе на површина.
Ехх камо да останеше работата само на тоа дека сакал да го направи охридското езеро море...абе од 2007-ма навака Грујо има направено 10 пати поналудничави потези од овој за охридско море.

 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
...глупандер..., на некој татко му загинал.., а секој има право да си овласти застапник, ако е лично од некоја причина спречен...:)
Патриотизмот на дело бе,

тие луѓе ги дереа на живо за Македонија, и сеа некој курташак да си игра со нивните родители.

Затоа немаме држава.

Сеа нема платфoрма, шу праиме, кој ќе биде крив? И де су паре :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Тоа е хоби на волињата од УМС. Следат hot russian girls на инстаграм и му „текнало“ на некој абдал да протури муабет чисто колку да се држи тензијата и омразата кон противникот. Демантов нема да го видат ни 100 души од тоа небањатите.
Инаку Заев сигурно има пари да и купи вакво ауто на ќерка му. Гомнариве имаат 10 години цело судство во џеб и место филимена вештерката на латас да му договара пресуди во негова корист, можеа малку подетално да се позабават со Заев. На реална проверка мислам, а не местенки. Наместо тоа, од кога фати да му ја тресе фотељата, после 3 години рововска битка искача со крадени слики од инстаграм од некоја руска attention whore спонзоруша (кој ку**ц е).
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Сашо Мијалков е бизнисмен на деценијата во државава. Која држава бе? Мрш ајде таму!!
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Тоа е хоби на волињата од УМС. Следат hot russian girls на инстаграм и му „текнало“ на некој абдал да протури муабет чисто колку да се држи тензијата и омразата кон противникот. Демантов нема да го видат ни 100 души од тоа небањатите.
Инаку Заев сигурно има пари да и купи вакво ауто на ќерка му. Гомнариве имаат 10 години цело судство во џеб и место филимена вештерката на латас да му договара пресуди во негова корист, можеа малку подетално да се позабават со Заев. На реална проверка мислам, а не местенки. Наместо тоа, од кога фати да му ја тресе фотељата, после 3 години рововска битка искача со крадени слики од инстаграм од некоја руска attention whore спонзоруша (кој ку**ц е).
А зошто тебе тоа би ти сметало? :)
Кога може муабети по кафана и по телефон да бидат вистина зошто да не е дозволено и руска фуфа да личи како ќерка му на Вице.
Мислам нивото во овие три години е спуштено до максимум. Се е дозволено како да ти кажам бањат Кајгана другарче. :)[DOUBLEPOST=1495816936][/DOUBLEPOST]
Сашо Мијалков е бизнисмен на деценијата во државава. Која држава бе? Ова држава ли е?
Апсолутно се согласувам. Кога Вице и Арачиново дојде да биде власт во државава и да очекуваме правна држава...све си ибало мајката.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Прво ќе им укинувале екстерно на децата :facepalm:

Абе специјално судско одделение и посебна единица во МВР за апсење корумпирани говна - приоритет главен. Второ - бесконечен мандат за СЈО и надополнување со ресурси, дополнување со обвинители, истражители, персонал - се' што им треба.
Ни стана нормално некој да си кидне на два и пол месеци, па да си се врати „ко ништо да не се десило“ и да се праи луд. Физички лица дале гаранција од 900 000 евра - 900 000 мајки да им е**м - од каде им се тие пари?. Нормално ни стана пошо онаа брколинда и оној горан груевски со онакви обвиненија против нив си седат дома и одат по отварања на филхармонии и балови.

[DOUBLEPOST=1495817186][/DOUBLEPOST]
зошто да не е дозволено и руска фуфа да личи како ќерка му на Вице.
Ауууу....ме тресна од земја, браво!
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Се надевам дека еден ден МНР ќе изреагира за 51 бугарски шпион во македонскиот парламент што секој месец редовно земаат дебела плата + патни трошоци од буџетот на РМ, а отворено работат на уништување на државата - мислам на пратениците на дпне.
Само 51 бугарски ли се проблем? Оние 49 одродени не пречат?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.454
Поени од реакции
4.953
Не е точно дека албанците му пресудиле на паторот. Странците му пресудија. Македонците имаат 450 илјади небањати што уште се крстат во него. Малцинство од албанците гласаше за сдс и тоа за сува пара, а не за граѓанско општество. Другите гласаа по фамозната „етничка“ линија која заеднички донесе платформа со повторно покревање историски прашања, некакви права исл.- една иста досадна песна и една конструктивност, до небо. Не викам дека МОРАВТЕ да гласате за македонска партија, ама можевте да гласате за некоја од вашите што ќе застанеше настрана од платформи, национализми, федерализации, јазици...ако ти текнува, изговорот за не-давање на мандат на фикусот беше таа фамозна платформа која создаде немири, покачи дополнително тензија и ни изгуби многу време.

Другото не го коментирам, оф-топик е, ти кажав претходно што имав.
Да имаше Дпмне разлика со 5 мандати тогаш ќе зборувавме.
Да не беше СОРОС што му пресуди, Миленко ти ли си?
Платформата беше донесена после избори, наметнато е тоа, не ми спомнувај потези на предумирачка партија, не ги обвинувај албанците за тоа.
Изговори за недавање мандат да немаше ќе се измислеше, платформата им дојде како бонус.
Имаш некој доказ дека пари зеле за да гласаат за СДСМ?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.454
Поени од реакции
4.953
1. Лопате, Романовце и Режановце не припаѓаат на Општина Липково, туку на Општина Куманово, со тоа што во Режановце Албанци нема. Што не кажеш зошто подрачното основно училише во Режановце кое беше под училиштето во село Лопате се префрли како подрачно основно училиште на училиште од Куманово?

2. Знаеш ли колку жители имаат Оризари (кочанско) или Злетово?

3. Ти кажи ми како Велешта која по пописот во 2002 има 5834 жители, во основното училиште во ова село Зини Хани, учат само 365 ученици?

http://ombudsman.mk/upload/documents/2015/Aktivnosti/Informacija Autizam-mk-2015.pdf
1. Не им пишува на чело во која општина спаѓаат, важно територијално се меѓу албанци.
И немам поим зошто подрачното ОУ во Режановце се префрлило во Куманово.
2. Сакаш да ти набројам колку села има со нула жители?
3. Не знам кај е Велешта.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Види Ѓорѓи вака
Македонија е делена со Букурешкиот договор... мировен процес.
Македонија е окупирана и со Букурешкиот договор е распарчена ... кој заврши со поделба на пленот.​
има ли разлика помеѓу едното и другото? ако има која е?

Молам немој за Германија, знаеш ли колку воени бази таму има УСА-то а колку бритиве, во колку од тие бази е дозволен влез за Германци?
Германскиот народ и денес е под окупација, знаеш ли дека канцеларот пред да стапи на должност дека мора да се заколне на верност на газдите од Вашингтон и Лондон, тоа ако сака да биде канцелар ако не сака не мора да се колне.
Во твоите коментари не ми остави впечаток дека не можеш да согледаш очигледни работи како оној, почна да рецитира Устав на Кипар а не го прочитал ни Македонскиот Устав. Користиш вокабулар кој се користи само при асимилација и деморализирање - каква поделба побогу човеку, поделба може да има на имот меѓу два сина нпр, ама не може да има поделба на туѓо тоа е ОКУПАЦИЈА. Ако си во МНР па си навикнат да користиш реторика која е пожелна и коректна е друго, јас сум сиромав човек и кога немам пари возам такси затоа моите мисли ќе ги искажувам со зборови кои прецизно ја отсликуваат дадената појава и ситуација
Во 1913 г. окупирана и поделена е поранешната отоманска територија Македонија. Зарем е битна семантиката??
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
ти требаат пари?
и сега ај ообјасни како уставот го предвиде воведување на службен јазик, промена на химна знаме граници...
Објасни со факти како тоа може да се направи и зошто треба да се плашиме и паничиме ради тоа
Како ќе се направи? Слично како со Талат. Ќе достават список на пратеници кои гласале со 2/3 мнозинство на одржана седница на ливада и ќе се објави во Службен весник. А ЕУ и САД во истиот момент ќе објават восхит и пофалби за напредните и демократски постапки.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Разубеди ме дека не е така @Ставрогин . Одма, сега.
Нема што да те разубедувам, така е. Се работи за завера. Масоните го натераа Гвујо да зема милионски провизии, да мести избори, да ги направи сите оние работи кои ги слушнавме во бомбите. На сила го натераа. Нема што да се дикутира, очигледно е.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom