Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.972
Поени од реакции
15.996
Влада се прави со подршка од мнозинство пратеници а за одлуки на влада не мора да гласаат само тие 61 или 62, ако сметаат дека предлогот е добар може да гласаат и 90 пратеници
а може на тајно гласање и дузина од сдсм да гласаат против за предлог закон за јазици и слично
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.859
Поени од реакции
14.052
Дали објективните граѓани ќе постават слики од поплавен град, како што објавуваа слики за Бутел?
И градот 12 години е под раководство на опозицијата.
Дај слики не можам да најдам на нет. Од нетпрес видов некои безвезни зум*30.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
СКАНДАЛОЗНО: Могерини го покани пратеникот Заев како да е премиер на Македонија.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Српски оперативци се муваат in situ, у собрание, коа ВМРО ги тепаше другиве.
Мислам дека крајно време е да се прекине со небулозите за пробугарската ориентација на ДПМНЕ. Можда било некад, али денес и членството и раководството се гледа накаде вртат.
Српски оперативци во соработка со една политичка партија и со медиумска подршка од тв сител успеаја да запалат пријателска амбасада. Историјата се повторува, оперативците се истите луѓе ама партијата ја смениле зошто работат за интересите на нивната држава а не како овие нашиве продадени души од прв до последен.
 
Последно уредено:

razbirashh

No puedo,tengo nobio.
Член од
11 мај 2014
Мислења
983
Поени од реакции
2.202
Кој рече дека не ми смета? Ми смета бидејќи знам дека е само ефтино продавање муда за бубрези како би се ќариле пар политички поени. Ми сметале многу работи кажани на таа говорница АМА пратениците имаат МАТЕРИЈАЛЕН ИМУНИТЕТ и не одговараат за своите ставови изнесени на таа говорница или пак во работата на телата на собранието. Како да ти го објаснам по сликовито ова? Да ти нацртам да не сакаш?

По речникот апла се гледа дека си вмроид не знан зошто пробуваш да се наметнеш ко независен. Шарени педерчиња и сл. се термини произлезени од центарот за комуникации на протоѓер. Дополнително, само вмроид и елементарно неписмен човек го изедначува минатово владеачко криминално здружување со било кое претходно.
Абе ти и тие ко тебе партиски куропушачи, јасно ви е дека на секои избори има по 30-40% неопределени? Јасно ви е дека има и такви што им се гади и од патори и од зајци што ги заболе за државата? Или тоа вашите празни лејки не можат да го разберат или пак размислувате со шупчињата алчни?
И веќе реков еднаш, ама на телиња ко тебе треба да се повтори, дека ниту тие квази патриоти што тепаа у собрание ќе одговарат, а ниту шарените педери што палеа, кршеа и фарбаа не одговараа, капиш?! Пошто се заштитени од партиите, нивни играчи се. А таквите телиња ко тебе ќе бараат само некаква си селективна правда, и така до бескрај.
А овие што од Кумановскиот суд беа ослободени, тоа е небитно, за мир у куќа, пошто коалициони партнери, нали.
Дај бре извадете тоа поганите јазици од анусите на вашите лидери, жални сте ко врби!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
а може на тајно гласање и дузина од сдсм да гласаат против за предлог закон за јазици и слично
A може на тајно гласање куп ВМРО пратеници да гласаат ЗА без да се плашат дека ќе им ги активираат мениците или да завршат со семејствата в ендек покрај патот
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Абе ти и тие ко тебе партиски куропушачи, јасно ви е дека на секои избори има по 30-40% неопределени? Јасно ви е дека има и такви што им се гади и од патори и од зајци што ги заболе за државата? Или тоа вашите празни лејки не можат да го разберат или пак размислувате со шупчињата алчни?
И веќе реков еднаш, ама на телиња ко тебе треба да се повтори, дека ниту тие квази патриоти што тепаа у собрание ќе одговарат, а ниту шарените педери што палеа, кршеа и фарбаа не одговараа, капиш?! Пошто се заштитени од партиите, нивни играчи се. А таквите телиња ко тебе ќе бараат само некаква си селективна правда, и така до бескрај.
А овие што од Кумановскиот суд беа ослободени, тоа е небитно, за мир у куќа, пошто коалициони партнери, нали.
Дај бре извадете тоа поганите јазици од анусите на вашите лидери, жални сте ко врби!
i tebe najverojatno ti e 'lider' patorot
poso kje go parafraziram Shilegov
'Ne moze da ne ti se dopagja Zaev'[DOUBLEPOST=1495731371][/DOUBLEPOST]
A може на тајно гласање куп ВМРО пратеници да гласаат ЗА без да се плашат дека ќе им ги активираат мениците или да завршат со семејствата в ендек покрај патот
koga kje dojde vreme za glasanje na delikatni zakoni
SJO>menicite
i sve kje bide vo najdobar red
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.086
Дај слики не можам да најдам на нет. Од нетпрес видов некои безвезни зум*30.



https://www.facebook.com/groups/1400063960057589/permalink/1457416350989016/
http://strumicadenes.mk/fotogalerija-podzemnata-garaza-pod-strumickiot-plostad-poplavena/
https://www.facebook.com/StrumicaPortal/videos/1884824985129853/
http://strumicadenes.mk/poradi-nevremeto-haos-nastana-i-na-raskrsnicata-kaj-zito-strumica/ (6 месеци раскрница нема семафори, најпрометен дел од градот со милион камиони)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
i tebe najverojatno ti e 'lider' patorot
poso kje go parafraziram Shilegov
'Ne moze da ne ti se dopagja Zaev'[DOUBLEPOST=1495731371][/DOUBLEPOST]
koga kje dojde vreme za glasanje na delikatni zakoni
SJO>menicite
i sve kje bide vo najdobar red
За СЈО нема да има проблем, со поставување на нови обвинители, ЈО ќе си го гони криминалот онака како што до сега требаше, по закон и устав а не по партиска припадност.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
i tebe najverojatno ti e 'lider' patorot
poso kje go parafraziram Shilegov
'Ne moze da ne ti se dopagja Zaev'[DOUBLEPOST=1495731371][/DOUBLEPOST]
koga kje dojde vreme za glasanje na delikatni zakoni
SJO>menicite
i sve kje bide vo najdobar red
Кажи бе дали СЈО можело да ги истера случаите до крај? Овие почнатите секако.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.200
Поени од реакции
8.438
Кога Никола сакаше Охридското езеро да го направи море…

Тоа беше една од оние седници на Владата на Република Македонија развлечени како психоделичен локум од 12 напладне, па сѐ додека може да се издржи. Јас во тоа време често го менував министерот
Селмани, кој беше и вицепремиер за спроведување на Рамковниот договор. Така имав можност да учествувам на повеќе владини седници.

Точка на дневен (по полноќен ред) е како да привлечеме повеќе туристи во Охрид. На седницата беше поканет да учествува и еден разумен човек, кој во тоа време ја вршеше функцијата државен секретар во Министерството за животна средина, Дејан Пановски, од Охрид. Претседателот на Владата се обраќа до членовите со креативен предлог:

„Што мислите да ја извадиме сета трска од езерото, да нема повеќе трска, непречено да можат луѓето да пливаат во езерото“?

Реакцијата на членовите на владата е збунувачка и најголемиот дел од нив молчат. Сепак, во одговор на овој предлог, својот глас на разум дава Дејан. Вели:

„Претседателе, видете, не можеме да ја извадиме трската од езерото зашто ќе го нарушиме целиот екосистем во езерото. Токму во трската се мрести крапот“.

Груевски го гледа, нѐ погледнува и нас, и му вика:

„А бе, Дејан, сега ние крап ќе мрестиме или туризам ќе тераме во Охрид“?

ПСИХОДЕЛИЧНА ВЛАДИНА СЕДНИЦА

Со оглед на тоа дека не се донесе финален заклучок, дали ќе се вади или нема да се вади трската од Охридско Езеро, креативноста на предлозите продолжува понатаму. Никола се фокусира да ги извади камењата и вели:

„А што мислите ние да ги извадиме сите камења од брегот на Охридско Езеро и да ги замениме со песок? Сѐ песочни плажи да има низ целото охридско крајбрежје“.

Миле, спремен како и секогаш, вика:

„Па, претседателе, видете, не знам со квалитетот на песокот како ќе се справиме. Ќе мора да донесеме од Грција, во Македонија нема таков песок. Посебна калибража на песокот треба, треба она, треба ова“.

Дискусијата се развива и се даваат предлози од каде ќе се донесе песокот, од некоја река во Грција, од ваму, од таму. Дејан Пановски повторно се обидува да внесе малку разум во предлозите:

„Претседателе, не можеме во Охрид песок да ставиме на плажите“.

Никола го прашува: Зошто? Па, вели, поради тоа што Охридско Езеро е немирно, има големи бранови и целиот песок ќе го повлече езерото.

Никола го погледнува и излага со најкреативниот предлог, барем на кој јас сум сведочел, што не ја исклучува можноста креативноста да се има надминато во годините потоа. Па, вели:

„Зошто да не направиме едно парапетче околу цело езеро, едно така 20 см високо, и пред влегување во вода, го рипнуваш парапетчето, и песокот си останува на плажите и сѐ е ок“?


Настапува тишина, не знам за другите, но јас знам дека имав чувство, кое до ден-денешен ме држи, а тоа е дека не ми се верува дека е ова седница на Влада на Република Македонија. Просто човек си мисли дека ова е скриена камера или Џон Клис и Монти Пајтон ја презеле власта. Како денес помнам дека излегов од седницата, се фатив за глава и си викам, Владо, човече, ова не се издржуе.

Во тој момент излегува и Ивица Боцевски, кој во тоа време беше портпарол на Владата. Сметајќи го за разумен човек во тоа време, му велам, Ивица, бе човече, дај да бегаме, ова е луда работа. Тоа беше 2007 година. Ивица ми вика, не Владо мора да останеме, во институциите се прават промените. А бе, му возвраќам, да, во институциите, но кога со вакви предлози се излегува, ќе излудиме.

Сепак, се чини дека стигнавме и до 2015 година, при што креативноста на предлозите на Никола несомнено ги има доживеано своите најславни периоди во годините во кои јас повеќе не сум можел да сведочам и ќе мора некој друг да пренесе дел од атмосферата во која биле поставени членовите на Владата. Имено, Зоки Ставрески тоа на еден мошне сликовит начин го долови преку своите разговори со Горде Јанкулоска.

Она што, исто така, ми остави впечаток е дека јас оваа приказна, кога Никола сакаше да го направи Охрид море, ја имам раскажувано безброј пати во кругот на пријателите со кои се дружам. Сум ја раскажувал и на студентите на кои им предавам. Мислам дека речиси секогаш на луѓето не им се верувало дали ја зборувам вистината или не. Но, сигурен сум, а тоа и со Ивица заеднички своевремено го имавме констатирано, дека кога ќе се отворат стенограмите од седниците на Владата за млади истражувачи што ќе сакаат да работат на теми поврзани со критично носење одлуки и креирање политики на ниво на Влада, ќе се отворат уште безброј вакви приказни.

Она што секогаш е фантастично и допрва ќе биде предмет на долгогодишни научни и комични анализи е моќта со која дел од ваквите креативни предлози се реализираа. Моќта со која луѓето беа и сѐ уште се спремни да ја поддржат лудоста. Иако не сум бил во можност да сведочам, речиси сум сигурен дека креативноста на идеите поврзани со „Скопје 2014“ е настаната токму на една таква креативна психоделична владина седница, која со текот на времето се има надградувано и проширувано. Но, што би рекол Никола, вистината е како шило, боде, боде и на крај ќе излезе на површина.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.859
Поени од реакции
14.052
@razbirashh океј е одјеби не можам да разговарам со елементарно и правно неписмен. Скокаш од тема на тема пошто немаш никакво познавање и аргументи.
Ако ти дадам одговор зошто пресудата на кумановскиот суд е правична ќе скокнеш на друга тема и така до безкрај. Бркај работа.

Ццц многу е едноставно да се направи атмосферска канализација ама проблемот со таквите инвестиции е што никој не ги гледа.
Гледам од септември пак на улица ќе треба да се излага ако ја водат државава по теркот на центар, куманово и струмица (мислев по ок е струмица од другите).
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
“Да се упати покана на Македонија за членство во НАТО веднаш и да се започнат преговорите за членство во ЕУ, побара денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.“
Сорос не престанува со влијанија врз Македонските политичари за да ја однесе Македонија во ждрелото на ЕУ и НАТО крволоците
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.454
Поени од реакции
4.954
кога ќе ја носиш жена ти да се пораѓа у распадната и прљава болница, објасни му на докторот "од кога сте тука" или кога ќе си го носиш детето у смрдливо, руинирано школо, објасни и го истото на учителката - сигурно многу ќе ги занима и двајцата.
Од што ве засегаат социјални и економски проблеми седнавте платформи, јазици, химни, знамиња и 300 говна да мењавате.
Не ми продавај демагогии мене. "Сме се согласувале", ама ти се фати да си ги браниш оние што палеа цркви и куќи на комшии пред 15 години пошо од пред христос таму сте живееле заедно.
За ништо не се согласуваме. Ај доста со офтопик.
Села за малку ќе беше убиен и за тоа имаше општа подршка овде во форумов да не речам од сите пошто има албанци овде, затоа што имаше ставови пандан на твоите, секако историски катастрофално неточни.
Овие платформи, јазици, химни што се вртат у 21 век се наследство на минатото, проблем кој се оставаше за утре. Од устав на 1974 направивте етноцентричен устав. Не е случајно што ти веруваш дека албанците дошле после 1945, не е случајна ниту македонската енциклопедија.

Ајдеее, јас сум ги бранел тие што палеа цркви и куќи...терај си...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Дали објективните граѓани ќе постават слики од поплавен град, како што објавуваа слики за Бутел?
И градот 12 години е под раководство на опозицијата.
А зошто не спомнеш дека ДПМНЕ не дава да се ископаат фамозните 5 - 6 метри на транзитниот пат (пат кој не е под надлежност на општината) (до Адингградба, Огражден, Макпетрол) каде што се поврзува каналот, тој подземниот за атмосферски води? (готов уште од 2006/7)

Не, битно е ВМРО та ВМРО клети комунисти у ааа веејќи македонски знамиња од коли на бугарски табли.

Пливајте у гомната сега.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Села за малку ќе беше убиен и за тоа имаше општа подршка овде во форумов да не речам од сите пошто има албанци овде, затоа што имаше ставови пандан на твоите, секако историски катастрофално неточни.
Овие платформи, јазици, химни што се вртат у 21 век се наследство на минатото, проблем кој се оставаше за утре. Од устав на 1974 направивте етноцентричен устав. Не е случајно што ти веруваш дека албанците дошле после 1945, не е случајна ниту македонската енциклопедија.
Изјавите на зија се провокаторски и злонамерни. Во времето на СФРЈ за таква изјава во кафана, не како политичар, повторувам - во кафана, опасно се наебуваше. Денеска на темава се водеше некоја дискусија на тема национализам, па не е лошо да читнеш. Преку вода гладни ве носат вашите партии. Политичарите ви се од 18-ти век, а зија е еден од најзатуцаните. Не поддржувам насилство. Воопшто тој настан го осудувам, меѓутоа би го гонел и би го судел за оние изјави.
Не сте конструктивна страна у кризава. Кога требаше да застанете против тие што ве краделе 10 години, вие се наредивте ко педери позади платформата која е најсмрдлива форма на национализам, иридентизам, анти-државен потег и ти сега ќе ми кажуваш дека реакцијата кон села била претерана?
Да не беше она на 27 април режиран напад од страна на дпне, туку стварно да беше народ, не верувам дека не села, тука ниеден албански пратеник и вработен во собрание ќе излезеа живи од таму, затоа што однесувањето ви е такво какво што ви е.

Ајдеее, јас сум ги бранел тие што палеа цркви и куќи...терај си...
За Косово, најпаметно би ти било да не се расфрлаш многу со истории, затоа што и за таму и за овде познавам живи луѓе кои се сеќаваат на Скопје, западна Македонија, Косово со друга етничка слика од не толку одамна. И самиот сум сведок како последниве 20-25 години офанзивата ви е така интензивна, а наспроти тоа глумите некои жртви, староседелци. Кажувај им на младиве на форумов, како липковско, тетовско, Арачиново биле отсекогаш населени само од албанци, кога на очиглед на сите во 2001-ва ги раздигавте на клоци Македонците кои живееа таму и веќе никогаш не се вратија. Не ми кажувај „бајки“.
Иста песна и на Косово - што? Живеевте 1000-2000 години со Србите заедно, па отидовте до кај Олбрајт, Кисинџер, Клинтон да им џитнат малку бомбици?
Си бил нешто заинтересиран за „правна држава“, гонење криминал и корупција, слободна држава, информирање, медиуми, а се убаци у дискусија само за Косово - колку наивно. Си ја имаш мувата на капата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom