Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Море детуле неписмено. Ти си рекол да не ти вадам постовите. Смрден лажов. Програмер бил тој а неписмен. Не те навредив ништо во првиот пост. Ај прочитај си. Лепешко една дпнеовска смрдлива.
Гони се имбецилу... партиски... измету слоновски. Извади каде пишувам дека сум електроинженер!!!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
^^Приватизацијата на Бранко е исто големка работа, чии ефекти и димензии малку кој реално ги согледува.
Околу приватизацијата, она што многу луѓе го пропуштаат да го видат (бидејќи реално голем дел од нив не знаат како функционираат фирмите) е што над 90% од сите тие фирми работеа за Југославија. Пропадна југославија и голем дел од нив пропаднаа бидејќи реално го загубија пазарот. Фирмите што останаат успешни, до ден денес останаа затоа што добија монопол на македонскиот пазар и имаа колку толку успешни газди во менаџирањето на фирмите, а многу мал дел се продадоа на странци од тогашните газди.
Криминалот во приватизацијата е во купувањето на фирмите за ситни пари и толку.
Отпуштањето на работниците, затварањето на фирмите (т.е одење по стечај), намалувањето на платите во најголем дел се заради губењето на пазарите што ги опслушуваа самите фирми и тоа е нормален тек на работите во секоја нормална фирма.
Ако некоја фирма Х работи со Ирак, Иран, Авганистан, Сирија и до 2001 година вработува над 10.000 луѓе заради војните што се случуваат од 2001-2015 во тој регион денес таа фирма Х или не постои т.е ги отпуштила скоро сите вработени или ако има добар и снаодлив газда се ориентира на други пазари за да може да ги зачува вработените и нормално истите приходи.
Тоа што нашите фирми од комунизамот во 90% работат за југословенски пазар ни се удри од глава после расцепот на југославија.
Денес голем дел од фирмите во македонија, работат за буџетот на РМ и многу малку се прави извоз и ако ние банкротираме како држава т.е нема веќе буџетот да ги финансира тие фирми, тоа значи дека ќе има повторно отпуштања од работа исто како и по распадот на југославија.
И тогаш цацко ќе ни биде крив.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
@WestBE колку уплати? 1000 евра или повеќе?
Ти @Toma?
За @Brutus и @Inglourious Basterd знаеме дека дале повеќе, за партијата да работи моќно и патриотски.
Охо охох... го видов Максима.. поздрави го. Онанисту еден. Мрш... Со мене на Вие треба да си брбушко една.
Што имате вие да кажете за грабежот од 155 милиони, и перењето пари? Дали ја исклучувате можноста дека на некоја од уплатниците го има вашето име? Секако без ваше знаење да е уплатено.
Го глеаш за некој месец се чекирал на ручек со другарите од ќелијата.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Гони се имбецилу... партиски... измету слоновски. Извади каде пишувам дека сум електроинженер!!!
Мрш бе говедо неписмено. Не јади гурабии, врховисту изгубен. Те прашав кој е тој Максим а не да јадеш ... што не е за јадење.
Мене ли ми се обраќаш, психо? Дипломиран инженер сум јас.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
џокса, ај бе олабаи!
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.750
Поени од реакции
7.566
@Атеист Можеби он е уставен инжинер. Од кај да знае човек што избљувотина има генерирано образовниот систем.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.280
Поени од реакции
1.728
На копилето Васко Ефтов треба да му се забрани да има емисија. Таков одвратен лик не смее да пере мозок на луѓето, гнида преварантска која се врти како сончоглед, ама изгледа сега нешто не се врти, уште јаде гомна на она скапанана телевизија.
Тоа емисијата негова во која гостуваат циркузанти никој нормален не му ја сфаќа сериозно. Како прво овој човек нема култура, упаѓа во збор и уствари цела емисија тој сам си збори, ќе каже некаква приказна и гостинот само ќе му рече да така е и крај.
Друго овој кога збори не знам дали го разбира некој, тоа фрлање на рацете додека збори можеби за да изгледа појако, се праи демек нешто информиран е, па земал кажува за Заев како ја лаже Американската амбасада. Тоа гнидата Петровски кој само подбуцнува конфликт дури вика да така е такви муабети кружат. Море ќе кружиш ти околу дворот во Идризово маму ти ебам.
Не цензура, затвор за овој бе, Голи Оток, бесилка, стрелање.
Ја пуштив емисијата го видов Петровски,ја исклучив жално е шо таков ум потпадна под партија има многу потенцијал во него ама очигледно не го интересира ништо освен парите тој ми беше порано пример како еден чоек треба да се однесува кон политиката ама се ојде у курац со него.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.768
Поени од реакции
12.978
Леле наседнавте на муабетов на ѓоле и компанија. Еден збори за куќите во арачиново, ѓоле се пцуе, трет збори за ланскиот снег и така наместо за трите случаи на сјо завршивме на тоа колку е глуп ѓоле.
155 милиони е оштетена државата во инвестиција од 206 милиони.
11000 лажни уплатници за финансирање на партијата. 11000! Колку мизерен опис на работно место е ,,пополнување на уплатници''...
Третиов веќе не ми ни текнува за што беше. Се на се.. тројца дегени тотален дефокус ви направија.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Се согласувам, таа пљачка доведе до осиромашување на Македонците и создаде плодно тло за создавање сендвич луѓе.
..Дер плакатенлепачштурмфиреру и што сеа ќе ја лечиме причината или последиците??? :) :) :)
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Зијадин Села отворено кажа дека не давал никакви гаранции за унитарноста на Република Македонија. Ајде сега сликајте се со гаранциите на Заев комуњари едни.:гомце:


Села го демантира Заев

Јас не сум потпишал никакви гаранции
http://dnevnik.mk/default.asp?ItemID=56359601ED7B2848865048EE0A22EDFB
Нешто за актуелниве криминали или слабо. На вас високоинтелигентните антиглобалисти ви е под чест и ниво да зборувате за такви работи, се е тоа релативно, ама затоа сте експерти во светска и балканска геополитика и тајни завери против библиската земја.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom