Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Сепак не вака. Орелот ортодоксија и танатос со илиријан прајд орелот да се изразени во еден, двоглав. Лавот некако настрана, заедно со петокраката.
Ако не брка сонцето работа, не мора па да стои. Тука е орелот на грчката црква па ќе ги дупиме сега грците со него.


+

+

+ знамето на Суринам, оти покрај петокраката ја има и заедничката црвена боја а и бојата на нашата евроатлантска надеж!
:aplauz::aplauz::aplauz:

Само напред, без разлика на агендата.

:kuracc:
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Аха, значи бидејќи Никола Поповски е професор и има издавано книги по автоматизам е релевантен за да ги води финансиите на македонската држава.

Во ред, тоа е твоето мислење, моето мислење е спротивно од твоето и за мене лично на Никола Поповски не му е местото во ниту една сегашна или идна македонска влада.

Патем, кога веќе толку го фалиш како професор кој има издавано книги, би требало тоа да му биде доволна квалификација за да ги тестираат неговите способности во некоја приватна фирма, па да видиме таму колку време ќе го задржат со неговите политики за штедење.
:)
Ne pratis sto diskutirame, neznam zasto ti repliciram.
Ja ne go falam tuku ti napisav u kakov raboten odnos e momentalno. Dali e dobar i kolku e dobar e irelevantno. Go posociv kako nekoj sto moze da ja sredi finansiskata sostojba na drzavata u kratok rok, kako sto go napravi u periodot koga bese minister za finansii. Moze ke gi zdoboli mnogubrojnite partiski vraboteni ali e neophodno. Otvori gi tie linkovi sto ti gi postirav pa ke vidis so koj trend se namalil javniot dolg i vo koj vremenski period.
A i sega nemamo post voeno-konfliktna sostojba vo zemjata taka da moze ke ima novi idei i novi nacini da se spravi so finansiskite problemi sozdadeni od DPMNEovskata bagra.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Не знам какви им се плановите на зајко кукурајко и плавите жолтици, знам дека овој @Degutant го преферира Никола Поповски, за кого верувам дека доволно видовме од него и повеќе не ни` е потребен во ниту една сегашна или идна македонска влада.
Имаше и сеуште има доста внатрепартиски критики поради што не бил склон кон потпишување решенија за вработување на партиски кадри, далеку од било кој пред и по него.Мислам дека Ставревски да бил тој кој носел одлуки немаше половина од репенијата за вработување во јавен сектор да ги потпише, сигурно си чул и самиот.
Проблемот кај Поповски е тоа што пристапот кој го имаше фаворизираше исклучиво крупниот капитал, додека аграрот на пример не беше ни на маргините, а кај нас се бројат партите и сл, никој не размислува како влијае сето тоа на долгоречен план, cost-benefit, после толку субвенции кои се резултатите?
Варуфакис беше минситер за финансии на Грција во Владата на Ципрас, протеже на нобеловците Стиглиц и Кругман, ама во светот на банкстерите светот не оди на љубов. Исто и со нас. Не знам како штедењето на Поповски ам сигурно придонес до ептен ниските задолжувања тогаш, и шанса за раздолжување со ММФ и СБ, па потоа да се оди на евробврзници...
Доктрината е во прашање не човекот, само шанста за кејнесианизам е потрошена, тек коа ќе се отворат китапите...
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Ne be mnogu e 5l. Garant 3l na 100 bilo. Kako na mene mi trosat site po najmalku 6l koha gi vozam navaka i toa prazna kola ne znam. Slaba e naftata na zapad izgleda.[DOUBLEPOST=1495105226][/DOUBLEPOST]
ne si ja razbral poentata na videoto i kade e sporedbata so makedonija. ke ti tekne.
Голфце,молфче,Словенија,бензин,потрошна,увоз,извоз, скапо,ефтино,автомобили....
Вака,така мавна дефокус на 20/30 страни. Цар си. (y) Браво.

Додека од друга страна имаме човек што со 1 и 6 нули евра* а притоа замрзнати сметки, дава гаранција и го покрива криминалот.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.683
Поени од реакции
11.915
:)
Ne pratis sto diskutirame, neznam zasto ti repliciram.
Ja ne go falam tuku ti napisav u kakov raboten odnos e momentalno. Dali e dobar i kolku e dobar e irelevantno. Go posociv kako nekoj sto moze da ja sredi finansiskata sostojba na drzavata u kratok rok, kako sto go napravi u periodot koga bese minister za finansii. Moze ke gi zdoboli mnogubrojnite partiski vraboteni ali e neophodno. Otvori gi tie linkovi sto ti gi postirav pa ke vidis so koj trend se namalil javniot dolg i vo koj vremenski period.
A i sega nemamo post voeno-konfliktna sostojba vo zemjata taka da moze ke ima novi idei i novi nacini da se spravi so finansiskite problemi sozdadeni od DPMNEovskata bagra.
Со ваквиот коментар, од сега па понатаму и твоите реплики стануваат ирелевантни.

Имај убав живот. :tapp:
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Со ваквиот коментар, од сега па понатаму и твоите реплики стануваат ирелевантни.

Имај убав живот. :tapp:
Haha

I ti isto. Imaj ubav tretoopcijashki nihilisticki zivot.

Mada u pravo si, malce mi e bezveze ova sto go napisav. Ali nemav ideja sto drugo da pisam koga nekolku pati ti povtoruvam isti gluposti.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.683
Поени од реакции
11.915
Имаше и сеуште има доста внатрепартиски критики поради што не бил склон кон потпишување решенија за вработување на партиски кадри, далеку од било кој пред и по него.Мислам дека Ставревски да бил тој кој носел одлуки немаше половина од репенијата за вработување во јавен сектор да ги потпише, сигурно си чул и самиот.
Проблемот кај Поповски е тоа што пристапот кој го имаше фаворизираше исклучиво крупниот капитал, додека аграрот на пример не беше ни на маргините, а кај нас се бројат партите и сл, никој не размислува како влијае сето тоа на долгоречен план, cost-benefit, после толку субвенции кои се резултатите?
Варуфакис беше минситер за финансии на Грција во Владата на Ципрас, протеже на нобеловците Стиглиц и Кругман, ама во светот на банкстерите светот не оди на љубов. Исто и со нас. Не знам како штедењето на Поповски ам сигурно придонес до ептен ниските задолжувања тогаш, и шанса за раздолжување со ММФ и СБ, па потоа да се оди на евробврзници...
Доктрината е во прашање не човекот, само шанста за кејнесианизам е потрошена, тек коа ќе се отворат китапите...
Во целост се согласувам со спомнатото, и јас сум против партиски вработувања, и јас сум против непотребни задолжувања, и јас сум против фрлање пари на непотребни глупости како што се споменици и гипсан кичерај, па дури и поддржувам штедење - но само до одредени граници, а не целосно стегни го појасот и остави ги граѓаните на милост и немилост на околностите.

До денешен ден го помнам насловот во Фокус кога беше отворен Рамстор во 2005 година:

" Додека Бранко ја отвораше самопослугата, Санадер (Иво Санадер, тогашен премиер на Хрватска) пушташе во употреба нов автопат (не помнам дали беше долг 200 километри или 400 километри) " .

Бидејќи работата често ме носи низ Керамидница, Автокоманда, Ченто и Железара, до денешен ден помнам дека надвозникот помеѓу Пивара Скопје и АСУЦ беше преполн со дупки, а конечно виде свеж асфалт во февруари 2004 кога загина Борис Трајковски, и тоа не бидејќи конечно им текнало на властите да го асфалтираат надвозникот, туку бидејќи возилата со загинатите ќе поминувале под надвозникот, односно низ булевар Александар Македонски.

Тоа беше најбрзото асфалтирање што сум го видел во животот, за помалку од 48 часа нов асфалт, ново фарбање, односно означување на лентите, па дури и нови сообраќајни знаци и патни табли.

Значи треба некој(а) да загине за да му/и го направат погребот малку поубав, па од неговиот/неговиот погреб да види и народот нешто асално за инфраструктурата.

Пастирот и пвеводбениците си играа со лопати и со сечење ленти за пропагандни цели, ама за разлика од нив, плавите жолтици изгледа ни лопата ни лента не виделе во животот. Добро, можеби со исклучок на Бранко Црвенковски кога сечеше лента при отворањето на самопослугата во 2005 година и кога фрлаше лопата за изградба на гасоводот во 1990-те години.

Не можеш да штедиш додека патничката инфраструктура, здравството и образованието се распаѓаат. Во големите, богатите и развиените држави вообичаено образованието секогаш е прво на тапет за кратење на финансиски средства, ама тоа е луксуз кој американците, Французите, Британците и останатите богати и развиени држави можат да си го дозволат, бидејќи се големи држави и секогаш можеш да се преселиш со децата и семејството во друг град или во друга сојузна американска држава и таму да продолжиш во подобри услови.

Но кај нас во Македонија, освен ако имаш татарски пасош, нема бегање од мизеријата на патиштата, во болниците и во училиштата, па затоа и штедењето е неприфатливо во тие сектори за малите, сиромашните и неразвиените држави како Македонија. Тоа што пастирот и пвеводбениците не придонесоа на никаков начин за подобри патишта, подобро здравство и подобро образование - со исклучок на набавката на компјутерите и воведувањето на втор задолжителен странски јазик и воведувањето на информатиката како задолжителен предмет во основните училишта, не е ама баш никакво оправдание за зајко кукурајко и плавите жолтици да продолжат по истиот пат каде што застанале пастирот и пвеводбениците пред нив.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
@WestBE влада ќе има ли? :гомце::гомце::гомце:
@Toma претседател на Собрание кога ќе бираат? :kuracc:
@Brutus знам дека сакаш преку пораки да си пишуваме ама подобро е вака јавно да си ги јадеш гомната. Сендвич.
@Inglourious Basterd исто и ти.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Сепак не вака. Орелот ортодоксија и танатос со илиријан прајд орелот да се изразени во еден, двоглав. Лавот некако настрана, заедно со петокраката.
Ако не брка сонцето работа, не мора па да стои. Тука е орелот на грчката црква па ќе ги дупиме сега грците со него.
ти како да не ја свати цаката... Лавот ко кубе на две Орелот да се знае кој е кој. Византискиот се потпира на Римскиот , а крстоносците од турата на Барбароса се жалеле дека најголеми проблеми имаат со лавовите од густите шуми на Македонскиот Полуостров, а тоа ти доаѓа некаде у десетти век , кога уште ги имало наоколу.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Кога била една?
Прво види дали 20 е повеќе од 49 па после пишувај. Не знам како не ти е срам уште да се брукаш.
Сдсм владееле сами со 120 пратеници кога вмро не сакаше да оди на избори ама тоа порано знаеш. Сега ти викам подобро е што се потпира на повеќе партии, повеќе различни мислења повеќе работа. Ако сака може и вмро да се приклучи, уствари МОРА да се приклучи. Нели Грујо ги понуди пратениците на Заев ако се откаже од платформата. Сега нема да прашуваш секој ден дали Грујо ќе си стои на зборот?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Прво види дали 20 е повеќе од 49 па после пишувај. Не знам како не ти е срам уште да се брукаш.
Сдсм владееле сами со 120 пратеници кога вмро не сакаше да оди на избори ама тоа порано знаеш. Сега ти викам подобро е што се потпира на повеќе партии, повеќе различни мислења повеќе работа. Ако сака може и вмро да се приклучи, уствари МОРА да се приклучи. Нели Грујо ги понуди пратениците на Заев ако се откаже од платформата. Сега нема да прашуваш секој ден дали Грујо ќе си стои на зборот?
Што трескаш...? Кои 20? Нема никој 20 пратеници. И реков дека никогаш од 1992 нема владеење само на една партија. Секогаш имало макар албанска партија. Дали е подобро или не.. може ама и не мора да е. Мислам дека ова нема да е влада во класичен смисол на зборот. Мислам дека уште ќе се „прпеламе“ во кризни политички времиња. Веројатно така мора да биде.. од господа.
 
A

Avenger99

Гостин
http://tvnova.mk/vesti/makedonija/novi-vozila-i-oprema-za-ahv-donacija-od-eu/
Види бе овие од ЕУ, кои педери се значи.. Сакаат вака да не поткупат за после да може ние за без пари да им даваме патлиџани и пиперки, да јадат права храна..[DOUBLEPOST=1495114327][/DOUBLEPOST]http://kanal5.com.mk/mobile/vesti_detail.asp?ID=124234
Овај Ји каква моќ има бе ? Изглеа САД сакаат и Албанија да ја снема.. Замешал прсти сорос и таму..
 
Последно уредено од модератор:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom