Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Кога беа СДС имаше сигурност,бесплатно здравство,школување,криминалот беше на најниско ниво и тоа на светско рангирање...
Toa беше во време на СКМ, предходницда на СДСМ.
После дојде ВРО па се расипа[DOUBLEPOST=1495104468][/DOUBLEPOST]
Сите партиски војничина сте исти та едните, та другите.Иста песна,од различни правци,само да си седните на удобна столица во администрација!
Државата ќе ја направи административната столица напорна и неудобна, државата не ја крева администрацијата туку приватниот сектор и производството. На оној на кој му е стало само за лично богатење и непречен криминал - ќе трупа партиски војници во администрација.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
„Треба да не загрижи квалитетот на дел од дипломатите во Република Македонија. Амбасадорот на германското министерство се служеше со лажни вести, па Меркел мораше да се извинува за неточни информации кои ги добивала од нивната амбасада. Апелирам до Германија дека вакво ниво на дипломати е навреда за нашата земја. Недозволиво е на лажни информации да темелат соопштение од германска амбасада. Како порано да го дадам мандатот? Со кршење на уставот?“, рече Иванов за ТВ Нова

Тој не кажа во која прилика и кога Меркел му се извинила.
Она кога пробуваш да си Трамп, а всушност си дворски шут. :ROFLMAO:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
,рука на срце и Фрау Меркелка знае дека и подметнале џукела за амбасадор во Македонија за да ја брукаат... ,задоа не бригај што тоа идиотов пљампа...нема гајле..
Тешко е да ти се објасни дека у тој вредносен систем, фукара од твој калибар да стане амбасадор е научна фантастика, затоа што во овој девалвиран систем тоа е правило.

Како што кажав, оваа "вест" во Германија ќе стигне до максимум тројца, а дипломатијата која ќе дојде во контакт со ова нема да реагира жестоко затоа што знае од устата на каков вол се излезени овие зборови и дека тој ги бљуе „ставовите“ на фамилијата, а не на државата Македонија.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Makedonija ide po istiot pat kako Liban, istoto vazi i za cela EU, so toa nivnoto lazno multikulti prodavanje na magla. A ako ne ti se svigat moite postovi preskokni gi, ne gi citaj nitu repliciraj. Poso sum kolku tolku kulturen ke se vozdrzam od odgovor na navredite prema mene i sestra mi. Tolku ti e cergata.
Точно толку ми е чергата. Секому по заслуга.
Македонија иде по пат по кој ти неможеш со твојот испран мозок да го разбереш. Мене кур ме заболе и за ЕУ и за Либан. Живеам у Македонија. А тоа што твојот испран мозок неможе да го разбере е тоа што некој од Либан има фајде. Од Македонија нема. Ако конта твојата црпка шо незнам за кој кур ја носиш на раменици, шо сакам да кажам.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ima pezo 207 benzin. Tamu bas i ne se isplaka dizel da imas ne daj boze nekoj malce poseriozen kvar ke te oderat po majstori, baska i dosta poskapa registracija, pa ne palel zimno vreme itn. Naftata e cca 1.2e benzinot 1.3e skoro ista cena. Pri potrosuvacka 7-8l ete ti gi 150e mesecno. Vo toa vreme koga go pisuvav toj post gorivoto tamu bese preku 1.6e. Na zapad e najnormalna rabota da se vozis dnevno 100km i poveke na rabota(vo dvata pravci zaedno), a ima i dosta narod so se vozat i povece od 200km.
Platite se sekade isti, i po fabriki i za prodavacki, ugostitelstvo itn. Tuka nekoi forumasi studiraat tamu na grbot na mama i tato, so prst ne mrdnale neso da porabotat i prodavaat veter i magla. Sega e vo moda parajliite da studiraat nadvor, pa donekade i opravdano so obzir na toa kakvo ni e obrazovanieto, ne deka i vo slo e kojznae sto. Tamu isto corbagiite si gi prakaat potomcite da studiraat na zapad, za da koga ke dojde red za vrabotuvanje vo drzavno ili da se deli kolacot od vlasta nivnite potomci studirani nadvor da dobijat prednost pred drugite demek se najsposobni i prvi ke si gi nastavat gepovite za punenje. Motivot i na nasite corbagii so gi prakat decata da studiraat nadvor e gore dole ist.
Мене голфот ми троши 5 на отворено, баш го стискав прошла недела на Белград-Ниш, убав нов асфалт, со клима. Е сеа не е еластичен многу да претицаш, ама пошо нема многу сообраќај мука нема 150-160 до 6 на 100 иде.

:facepalm:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Мене голфот ми троши 5 на отворено, баш го стискав прошла недела на Белград-Ниш, убав нов асфалт, со клима. Е сеа не е еластичен многу да претицаш, ама пошо нема многу сообраќај мука нема 150-160 до 6 на 100 иде.

:facepalm:
Ne be mnogu e 5l. Garant 3l na 100 bilo. Kako na mene mi trosat site po najmalku 6l koha gi vozam navaka i toa prazna kola ne znam. Slaba e naftata na zapad izgleda.[DOUBLEPOST=1495105226][/DOUBLEPOST]
Точно толку ми е чергата. Секому по заслуга.
Македонија иде по пат по кој ти неможеш со твојот испран мозок да го разбереш. Мене кур ме заболе и за ЕУ и за Либан. Живеам у Македонија. А тоа што твојот испран мозок неможе да го разбере е тоа што некој од Либан има фајде. Од Македонија нема. Ако конта твојата црпка шо незнам за кој кур ја носиш на раменици, шо сакам да кажам.
ne si ja razbral poentata na videoto i kade e sporedbata so makedonija. ke ti tekne.
 
M

macgowan

Гостин
Сепак не вака. Орелот ортодоксија и танатос со илиријан прајд орелот да се изразени во еден, двоглав. Лавот некако настрана, заедно со петокраката.
Ако не брка сонцето работа, не мора па да стои. Тука е орелот на грчката црква па ќе ги дупиме сега грците со него.


+

+

+ знамето на Суринам, оти покрај петокраката ја има и заедничката црвена боја а и бојата на нашата евроатлантска надеж!
 
Последно уредено од модератор:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.683
Поени од реакции
11.915
Ti veruvas deka ne mu e mestoto vo niedna vlada, cisto od inatenje. Ne znaes i ne si zapoznaen a i ne te interesira. Btw, profesor e i ima izdavano knigi.
A dali nekoj e potreben i sposoben toa doprva ke vidime. Stedenjeto i kratenjeto vo toa vreme bese neophodno, i on go sprovede toa, sega se drugi priliki i drugi vreminja i povtorno treba stedenje, ne stedenje kako sto ti go zamisluvash, tuku stedenje so kratenja vo administracija, so prenamena i ukinuvanje na sredstva za razni proekti koisto nemaat nikakva kapitalna vrednost itn. Ke vidime Zajko kako ke go igra, ali siguren sum deka ke ima nekoja uloga vo novata vlada.
Аха, значи бидејќи Никола Поповски е професор и има издавано книги по автоматизам е релевантен за да ги води финансиите на македонската држава.

Во ред, тоа е твоето мислење, моето мислење е спротивно од твоето и за мене лично на Никола Поповски не му е местото во ниту една сегашна или идна македонска влада.

Патем, кога веќе толку го фалиш како професор кој има издавано книги, би требало тоа да му биде доволна квалификација за да ги тестираат неговите способности во некоја приватна фирма, па да видиме таму колку време ќе го задржат со неговите политики за штедење.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
И дали е предвидено што се случува ако не се состави влада??? НЕ!
Така да нема ништо против уставот да се даде мандатот по втор пат!
Читај што пишува во уставот, не го толкувај. Ако некој „фалично“ го направил, не можеме да работиме спротивно на него.[DOUBLEPOST=1495105980][/DOUBLEPOST]
Аха, значи бидејќи Никола Поповски е професор и има издавано книги по автоматизам е релевантен за финансиите на македонскта држава..
Нормално, како Оливер Андонов.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.171
Поени од реакции
81.217
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Аха, значи бидејќи Никола Поповски е професор и има издавано книги по автоматизам е релевантен за да ги води финансиите на македонската држава.

Во ред, тоа е твоето мислење, моето мислење е спротивно од твоето и за мене лично на Никола Поповски не му е местото во ниту една сегашна или идна македонска влада.

Патем, кога веќе толку го фалиш како професор кој има издавано книги, би требало тоа да му биде доволна квалификација за да ги тестираат неговите способности во некоја приватна фирма, па да видиме таму колку време ќе го задржат со неговите политики за штедење.
Ne mi stima kombinacijata 500e plata i Popovski.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Патем, кога веќе толку го фалиш како професор кој има издавано книги, би требало тоа да му биде доволна квалификација за да ги тестираат неговите способности во некоја приватна фирма, па да видиме таму колку време ќе го задржат со неговите политики за штедење.
Никогаш не работел во приватна фирма, секогаш бил „лежи лебу да те јадам“. А професор е на „реномираниот“ Европски универзитет.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Аха, значи бидејќи Никола Поповски е професор и има издавано книги по автоматизам е релевантен за да ги води финансиите на македонската држава.

Во ред, тоа е твоето мислење, моето мислење е спротивно од твоето и за мене лично на Никола Поповски не му е местото во ниту една сегашна или идна македонска влада.

Патем, кога веќе толку го фалиш како професор кој има издавано книги, би требало тоа да му биде доволна квалификација за да ги тестираат неговите способности во некоја приватна фирма, па да видиме таму колку време ќе го задржат со неговите политики за штедење.
За кого се шпекулира дека ќе биде министер за финансии? Кире Наумов? Нели тој беше заменик во техничката?
Тој не ми е баш...шо знам...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.683
Поени од реакции
11.915
За кого се шпекулира дека ќе биде министер за финансии? Кире Наумов? Нели тој беше заменик во техничката?
Тој не ми е баш...шо знам...
Не знам какви им се плановите на зајко кукурајко и плавите жолтици, знам дека овој @Degutant го преферира Никола Поповски, за кого верувам дека доволно видовме од него и повеќе не ни` е потребен во ниту една сегашна или идна македонска влада.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Патем, кога веќе толку го фалиш како професор кој има издавано книги, би требало тоа да му биде доволна квалификација за да ги тестираат неговите способности во некоја приватна фирма, па да видиме таму колку време ќе го задржат со неговите политики за штедење.
Никогаш не работел во приватна фирма, секогаш бил „лежи лебу да те јадам“. А професор е на „реномираниот“ Европски универзитет.[DOUBLEPOST=1495107221][/DOUBLEPOST]
За кого се шпекулира дека ќе биде министер за финансии? Кире Наумов? Нели тој беше заменик во техничката?
Тој не ми е баш...шо знам...
Се знае... Вицето.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom