Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
A

Avenger99

Гостин
Ako ova go upati na mene, kanada nikade ne sum ja spomnal, nitu komentiral. Nit sum videl nit znam kako e so e tamu. Za Slovenija ti garantiram deka e kanta, isto i Hrvatska.
Имаше пред некој месец овде за Канада.. За Словенија, продолжи да гарантираш, еве сестра ти сигурно моли да ја вратиш овде, која патем ќе јаде и добра и квалитетна храна.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
2.664
Ako ova go upati na mene, kanada nikade ne sum ja spomnal, nitu komentiral. Nit sum videl nit znam kako e so e tamu. Za Slovenija ti garantiram deka e kanta.
Тапа е веруј, имаат двојазичност Англиски и Француски, ладно е у пичку матер, сите играат xокеј, претседателот им поддржува ЛГБТ и вее знамиња, платите не се нешто уау As of September 2016, the average wage for Canadian employees was $952 a week – or just under $50,000 a year. This represents a 0.4% increase over the same period last year.

Кај нас боље е, ама стварно. И успут ако не те мрзи

If Canada’s new prime minister wants his government to reach for the stars, he has probably called on the right man for at least one cabinet job: appointing the first Canadian in space as his transport minister.

Marc Garneau, a 66-year-old former astronaut and Canadian Space Agency president, was sworn in on Wednesday as the country’s new Liberal government officially took power.



Current Time0:00
/
Duration Time1:28
Loaded: 0%

Progress: 0%
Mute

FacebookTwitterPinterest
Canada’s new prime minister presents his first cabinet, which is made up of an equal number of men and women
Before launching his political career – he was first elected in 2008 – Garneau logged over 675 hours in space on Space Shuttle missions in 1984, 1996, and 2000.

But Garneau is not the only member of Justin Trudeau’s cabinet – the first in the country’s history to have equal numbers of men and women – to have made history.

The defence minister, Harjit Sajjan, a decorated lieutenant-colonel in the Canadian armed forces, was the first Sikh Canadian to command an army regiment and served in Bosnia and Afghanistan, where he was deployed on three tours of duty. Before that, he spent over a decade as a detective with the Vancouver police department.

View image on Twitter


Follow
Scott Deveau

✔@scottdeveau

Our new defense minister @HarjitSajjan looks badass

5:43 PM - 4 Nov 2015
Twitter Ads info & Privacy


Like Sajjan, infrastructure minister Amarjeet Sohi is an immigrant from India, moving to the country in 1981.

Advertisement
As a city councilor in Edmonton, Alberta, Sohi gained a reputation as being calm and thoughtful – traits that will serve him as he oversees the Liberal government’s massive infrastructure spending commitment.

But he has rarely shared the story of his time as a political prisoner in India in the late 1980s.

In a recent profile in the Edmonton Journal, he told how, after returning to India in the late 1980s to study acting, he became involved with young activists advocating for land reform in the state of Bihar.

The day before a planned protest, Sohi was arrested and held for nearly two yearson accusations of terrorism, often in solitary confinement, beaten and tortured.

“I really don’t know how you heal,” he told the newspaper. “I haven’t figured out yet how to forget those memories.”

The veterans affairs minister, Kent Hehr, has also overcome adversity to get to his current role.

A one-time hockey player, he was struck in the neck by a bullet in a drive-by shooting, and rendered paraplegic in his early 20s. Hewent on to become a lawyer and an advocate for the disabled before jumping into provincial, and now federal politics.

Trudeau’s Liberals swept to power in October’s federal election, winning a surprise majority and ending Conservative leader Stephen Harper’s nine years in power.

The prime minister promised his cabinet would reflect Canada’s diversity, and the reaction to his choices has been largely positive.

John Ivison, a columnist in the right-leaning National Post, wrote: “For a day, even the sceptics – ahem – were forced to admit the positive symbolism was a powerful antidote to the severe, austere Harper years.”

It even got some Hollywood attention, with actor Emma Watson tweeting: “Why a gender balanced/50:50 government?” and then quoting Trudeau’s comment “‘Because it’s 2015!’” Coolest thing I’ve seen in a while.”


Follow
Emma Watson

✔@EmmaWatson

Why a gender balanced/50:50 government?"Because it's 2015!"Coolest thing I've seen in a while.
U Canada. #Heforshe https://www.youtube.com/embed/LLk2aSBrR6U …

3:20 PM - 5 Nov 2015
Twitter Ads info & Privacy


Some critics have noted Trudeau’s current cabinet has only three more women than Harper’s last, which also included women in senior cabinet roles, like Canada’s first Inuk minister, Leona Aglukkaq.

Advertisement
The Assembly of First Nations congratulated Trudeau for appointing two Aboriginal politicians to cabinet, along with indigenous affairs minister, Carolyn Bennett, who has served as shadow indigenous affairs critic in the previous parliament and has a wealth of experience in First Nations issues.

Muslim Canadians also praised Maryam Monsef’s appointment to the democratic institutions portfolio. She becomes the first Muslim Canadian in cabinet.

The makeup of the House of Commons became more diverse in this past election. Of the 338 newly elected MPs, 10 are Aboriginal and 26% are women.

In comparison, women have just under 30% representation in the British House of Commons. There are 104 women in the US Congress, out of 535 senators and representatives.

Canada’s new parliament will also include a number of Muslim Canadians and 20 Punjabi-speaking MPs, making that language the third most common in the House behind English and French.

Ко кај нас нели? Дипломиран правник ти е министер за здравство и тн
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.356
Поени од реакции
4.799
Сега му е редот на Заев, ако по некоја случајност забега/ат кај што не треба, верувам дека нема да дочека ни 4 години власт. Ако се покаже како што треба, ќе остане ако не верувам дека тоа ќе биде и крајот на СДС како партија, само да се надеваме дека и државата нема да ја повлечат со себе.
Каква пичка треба да си да не осудуваш власт која неколку пати се обидуваше да предизвика втора граѓанска војна... а имаш лице да пишуваш за идни постапки на друга партија која е опозиција преку декада....
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Vo taa fabrikata Revoz crncat ko magarinja najmalku 3000 luge za plata so e za zapadot krajno dno. A takvi se platite vo site najgolemi slovenski fabriki. Vo Gorenje koj mislam deka e najgolem konzorcium to est proizvoditel so poveke fabriki platite se isto mizerni od 600-800e.
patem i tamu imaat ogromen visok na klativratovski diplomi, nema rabota za kostumisanii, se barat argati so sredno za minimalec.
Ок, ме убеди
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Имаше пред некој месец овде за Канада.. За Словенија, продолжи да гарантираш, еве сестра ти сигурно моли да ја вратиш овде, која патем ќе јаде и добра и квалитетна храна.
Пишал во темана живот во Словенија, сестра му трошела 150 евра месечно за превоз и еден дечко го цитира му вика, што стори сестра ти, од Марибор до Љубљана па назад да не иде секој ден? :pos:

Има нешто и така ама пола и повише шо напиша тука се глупости. Сметките се колку и кај нас, не само тропај. Дополнителното задравствено е 25 евра и не е задолжително. Викаш сестра ти троше 150 евра за превоз месечно? Кај оде, од Марибор у Љубљана на работа? Точно дека во северниот дел е потешко за работа, ама таму пак многу одат у Австрија на работа.
И те молам не ставај линкови од 2012, ако најдиш нешто поново,постирај.

Моја препорака е цела тема да ја читнете, 6 страни се, има и една легенда како прво не прави разлика од домашна и странска валута, после им пишува дечки ја стигнав, не знам ни словенечки ни ништо, кај да барам работа. Ќе најде на некое скеле и такви после ќе ти викаат седете во Македонија, за нигде е западов.
 
A

Avenger99

Гостин
Пишал во темана живот во Словенија, сестра му трошела 150 евра месечно за превоз и еден дечко го цитира му вика, што стори сестра ти, од Марибор до Љубљана па назад да не иде секој ден? :pos:




Моја препорака е цела тема да ја читнете, 6 страни се, има и една легенда не прави разлика од домашна и странска валута, после им пишува дечки ја стигнав, не знам ни словенечки ни ништо, кај да барам работа. И такви после ќе ти викаат седете во Македонија, за нигде е западов.
Реплицирал во 2014 година, значи повеќе од 3 години сестра му се мачи во Словенија? Аууу :(
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Навистина? Па дај да прочитаме што кажуваат. Ретка можност е тоа.
Релативизатор, ај не се праи многу паметен. Ај да праиме муабет за Јана Станисављева. Сакаш? Или немаш ингеренции и за тоа као за фамозната оставка на Заев?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Релативизатор, ај не се праи многу паметен. Ај да праиме муабет за Јана Станисављева. Сакаш? Или немаш ингеренции и за тоа као за фамозната оставка на Заев?
Станисављева плата колку Кире Лазаров во Барселона, нека трепка.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Пишал во темана живот во Словенија, сестра му трошела 150 евра месечно за превоз и еден дечко го цитира му вика, што стори сестра ти, од Марибор до Љубљана па назад да не иде секој ден? :pos:




Моја препорака е цела тема да ја читнете, 6 страни се, има и една легенда како прво не прави разлика од домашна и странска валута, после им пишува дечки ја стигнав, не знам ни словенечки ни ништо, кај да барам работа. Ќе најде на некое скеле и такви после ќе ти викаат седете во Македонија, за нигде е западов.
ne znam so te buni, po 70km sekoj den toa ti e 6-7e dnevno za benzin x25 dena kolku e toa za prevoz?
fabrikata kaj so rabotesr sestrami ja zatvorija pred god i povece i ja preselile vo bosna. sega raboti poblisku do doma ima pomala plata i ne dobiva nisto za prevoz.
haha sega vidov za koja tema, patem tamu pisue za edna familija od slo se preselila ovde od pregolemata ubavina doma
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Станисављева плата колку Кире Лазаров во Барселона, нека трепка.
Ама тоа само од МПМ.
А по бордовине од државни фирми? За тие пари џокса да ни објасни - што експерт ќе беше таа?
 
A

Avenger99

Гостин
ne znam so te buni, po 70km sekoj den toa ti e 6-7e dnevno za benzin x25 dena kolku e toa za prevoz?
fabrikata kaj so rabotesr sestrami ja zatvorija pred god i povece i ja preselile vo bosna. sega raboti poblisku do doma ima pomala plata i ne dobiva nisto za prevoz.
Па ти викам јас нека си се врати овде, кај нас барем превозот од фабрика ти го плаќаат..
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
@Ilumious мислам дека е редно време да се почне со санкции од ваков тип, да се банира. Треба да се смени
контекјсот во кој треба да движи една дискусија. Доволно омраза е створена,и премногу. Мислам дека крајно време е да почниме сите да се отрезнуваме од оваа политичка поделба, и да се смируваат страстите лека полека.

-Постира две сосем различни слики, првата од денес Пелистер - Шкендија, втората од лани Шкендија - Гент. Ги совпаднал една по друга за да манипулира оддредена група на луѓе. Крајно безобразно.

Само предлог, секоја манипулација од ваков тип, мислам дека треба да почне да се
санкционира соодветно, без разлика кој постирал.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
какви мазохисти се овие еј. свесно да одиш некаде каде што е полошо, наместо да си седеш овде каде што се е мед и млеко.
од убаво да бегаш.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
@WestBE изгледа сепак немаш храброст да си ги изедеш гомната што ги изеде, немаш храброст да дојдеш да кажеш дали има влада и дали има претседател на Собрание, а имаше храброст да викаш "Собрание заземено". Сендвич.
@Toma исто и ти. Сендвич.
Јас реков 51>49
Ти рече се правела албанска влада, што значи мнозинството во Собранието се Албанци. Јас ти кажувам не се, Македонци се, владата е македонска.
Не.Прва слика ти е денес од Струмица.Втора од Градски,најверниот навивач на Шкендија.


Оваа слика знаеш од кога е? Дали некој беше казнет за ова? И уште нешто, кој имаше власт тогаш знаеш?
Ако не знаеш што значи ќе ти кажам за да не бараш. Денес Кичево утре Куманово.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom