Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Нека се одврзат прво рацете на судството, после ќе праиме муабет.
Ја сум од тие шо гледаат и лево и десно па носат заклучок. Бидејќи те интересираше.
koj ge go odvrze, aboliciraniot i povtorno faten na delo aramija?
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Мене ме интересира само вие што викате сите се исти, исто ќе биде, да ми одговорите ако може - како по вас требаше да се среди ситуацијава и како би изгледал перфектниот излез од сето ова? Ок знаеме дека двете страни се со срамна историја, што требаше да се направи?
imase i drugi partii na izborite. nemase potreba da glasate prodadeni dusi izdaici i veke dokazani i abolicirani lopovi.[DOUBLEPOST=1495024084][/DOUBLEPOST]
Точно. Да не очекуваш Груевски и фамилијата да ги одврзат стегите, со по минимум 5 аболиции?
ete od daleku vi se gleda kolku ste plitki i dvolicni. Zaev e kriminalec ili ne e ? Treba da lezi vo zatvor ili ne?
 
Последно уредено:

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.827
Поени од реакции
2.694
Требаше да гласате за трета опција - пример левица, но сите гласаа за сдс и дпмне пошто секогаш е подобро да се избере од помалото зло отколку никаквото зло. Тоа ќе беше шамар над шамарите, но како и едните така и другите зависат и очекуваат повратна затоа што гласале за едните или за другите, виселе по протести, лепеле плакати и така натака. Мислам да бидеме реални не пиеме нафта се знае зашто Павле или Бетмен се експонираат по јавност, не се маченици ниту ќе бидат .... таму биле/се за подобра фотеља. Понатака да збориме за подобро утре? Фаци со сомнителни ставови за подобро утре ? Тешко ....
Гласање за трета опција во овој момент значи само ситнење на отпорот против ВМРО и секое такво раситнување оди во полза на паРтиотите. После падот на ВМРО да искочи трета партија би било топ со ликови кои немаат криминално минато како во ВМРО и СДСМ. Па секоја грешка да кошта, и да, треба целосна трансформација у ВМРО и затвор за криминалците.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
imase i drugi partii na izborite. nemase potreba da glasate prodadeni dusi izdaici i veke dokazani i abolicirani lopovi.
А ти зошто не гласаше?

А иначе добар одговор ви е ова со третата опција ама некако сумљам дека ви е таа заокружена, зш на фб и од двете страни доживуваа напади, од гласачките тела де. Де по џемпери шетале, де ова, де она. Сега кога бидна сите ја сакаат :))
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
А ти зошто не гласаше?

А иначе добар одговор ви е ова со третата опција ама некако сумљам дека ви е таа заокружена, зш на фб и од двете страни доживуваа напади, од гласачките тела де. Де по џемпери шетале, де ова, де она. Сега кога бидна сите ја сакаат :))
pa ne bas.sea sdsmovcite pocnaa megju sebe da se kodosat javno koj glasal za levica vo borba za podobra pozicija vo novata administracija
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Гласање за трета опција во овој момент значи само ситнење на отпорот против ВМРО и секое такво раситнување оди во полза на паРтиотите. После падот на ВМРО да искочи трета партија би било топ со ликови кои немаат криминално минато како во ВМРО и СДСМ. Па секоја грешка да кошта, и да треба целосна трансформација у ВМРО и затвор за криминалците.
kolku so lezese ali baba branko i 40tite aramii okolu nego? ili negoviot veke aboliciran naslednik?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.684
Поени од реакции
11.915
Mislam deka imas pogresen period u predvid.

Eve ti link eden:
http://www.tradingeconomics.com/macedonia/gdp-growth

i link dva:
http://www.tradingeconomics.com/macedonia/gdp

Isto zemi vo predvid deka 2003, SDSM i Popovski imaa zatechena finansiska dupka ili dupki od konfliktot vo 2001 i plus pljachkosuvanjata na DPMNE togasna na celo so Georgievski.

A Popovski bese minister za finansii, on go stegna obracot kaj site i stedese, kratese kaj sto trebase i morase da se krati, za da ne se zadolzuva od MMF i Svetska banka.
So momentalnava administracija samo on e resenieto za izlez od taa kriza.

eve ti i za toa link:
http://www.tradingeconomics.com/macedonia/government-debt-to-gdp

Isto dovolno si pameten da razberes deka period 2007-2008 koga DPMNE si prepisa na sebe uspeh na vladeenje vo toj period, e zateceno od dobroto i "domakjinsko" rabotenje na prethodnata vlast.
Вади си математики и статистики колку сакаш, и пастирот и пвеводбениците негови исто така се вадат со нивни математики и статистики.

Реалната слика е дека СДСМ од 2002 до 2006 година не ги намали невработеноста и сиромаштијата, исто како што и ВМРО-ДПМНЕ не ги намали невработеноста и сиромаштијата во периодот од 2006 до 2016.

Во ред е да се штеди од вистинските непотребни расходи, како што се непотребните вработувања во државната и во јавната администрација. Но укинување на социјална помош затоа што на некоја невработена жена и` пристигнале 500 денари од некоја кулинарска емисија каде што испратила рецепт за готвење, или затоа што нејзиниот брачен партнер се води како вработен, а чија што фирма работодавач е во стечај, да нема право на здравствено осигурување, на никаков начин не е оправдано штедење.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
kolku sme samo glupi kako narod. i ljockite se utepaa od kradenje pa nikoj ne gi spomnuva. za nagrada duri im se natrti velepredavnik iden premier so siroko otvoren cmar i usta. pateticno. aj zamislete se malku.
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Вади си математики и статистики колку сакаш, и пастирот и пвеводбениците негови исто така се вадат со нивни математики и статистики.

Реалната слика е дека СДСМ од 2002 до 2006 година не ги намали невработеноста и сиромаштијата, исто како што и ВМРО-ДПМНЕ не ги намали невработеноста и сиромаштијата во периодот од 2006 до 2016.
Pa sto imam da diskutiram ja so tebe, koga ne si kliknal na nieden link od mojot post koisto lesno se naodjaat na google search. Tie matematiki i statistki se fakti, kako i tvoeto infantilno ponasanje.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.684
Поени од реакции
11.915
Pa sto imam da diskutiram ja so tebe, koga ne si kliknal na nieden link od mojot post koisto lesno se naodjaat na google search. Tie matematiki i statistki se fakti, kako i tvoeto infantilno ponasanje.
Твоето однесување е детинесто, а не моето, бидејќи јас ги гледам реалните факти, а не бројките на хартија.

Па сега ти гледај си ги бројките на хартија, додека бројот на невработени и на сиромашни се зголемува.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.684
Поени од реакции
11.915
Леле пресов на тодороффф :facepalm:

Ја заштитиле Македонија и победиле :facepalm:
Колку што и Тодороффф ја заштити 9 годишната Тамара Димовска.

Бидејќи сакаше да ја заштити, не одобруваше финансиски средства за нејзино лекување во странство, бидејќи сакаше девојчето да се лекува во Македонија, за на крај девојчето да умре во Македонија.

Со заштитници како Тодороффф и таквите како него, подобра опција е воопшто да не бараш заштита.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom