Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
M

macgowan

Гостин
Нека се одврзат прво рацете на судството, после ќе праиме муабет.
Ја сум од тие шо гледаат и лево и десно па носат заклучок. Бидејќи те интересираше.
Дури не се случи тоа, пастирот и фамилијата ќе имаат (привиден) рајат. А ќе се случи.
Во меѓувреме ќе бара дестинација каде да слета. Јас типувам на Белорусија.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
realno poise administrativci se od redovite na sds. 20tina godini nikoj ne gi cepnal.
Тоа цело ВМРО е комуњари, па шо останало за администрација. Колку знам еден од по познатите комуњари е и обвинетиот Н.Г (не е вреден ни името да му го спомне човек).
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Математиката, цена на чинење на превозот по глава на дете, не е репер ниту показател дали во конкретниот тендер има криминал. Пример, ако релацијата на автобусот е долга а на истата има само неколку дечиња од различни населени места, тогаш цената по глава на дете е нормално да биде и многу висока, и обратно може да се работи за многу кратка релација а на истата да се превезуваат многу дечиња па тогаш цената излегува многу пониска. Можно е во некое многу оддалечено село, пример 30км, да има само едно или две дечиња кои треба да се превезат до училиштето и назад, па во таков случај цената излегува многу висока.
....тоа се вика на бабати чинтијаните.., понудата се дава на цена од километар , пуно за празно... :)
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Дури не се случи тоа, пастирот и фамилијата ќе имаат (привиден) рајат. А ќе се случи.
Во меѓувреме ќе бара дестинација каде да слета. Јас типувам на Белорусија.
Ја типувам дека привремено прибежиште ќе најде кај кумот у Америка. Дај боже да грешам...
 
V

viktora

Гостин
Па

Тоа е еден глуп папир за да фикусот не се срамува и на суво да го даде мандатот... Абе овој Хојт бил лекот, за два часа не стави во ред. Предлагам да побараме од Трамп да ни го прати Хојт на два- три месеци, има да не оправи за наредните 100 години....
Јас на друг начин гледам.Иванов уште од самиот почеток збореше дека бара гаранција од заев.Заев да му дадеше и пред десет дена гаранција на Иванов и тогаш ќе му го дадеше мандатот.Значи не е проблемот до СЈО а најмалце до Хојт.Затоа викам сега ќе биде интересно,ај ДУИ може ќе ќути да спаси гз од СЈО,но Села и џихадистине од Беса допрва ќе слушнеме што имаат да кажат.
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Одлично решение, рецесија и економска стагнација врзани со аранжмани на ММФ и Светска Банка, помилина решение - здравје.

Пастирот и пвеводбениците не` задолжуваа за нивни лични интереси, а сега зајко кукурајко заедно со Никола Поповски да не` задолжуваат за интересите на странски банкари, ептен добар период ќе ни следува со такви луѓе и со такви економски и монетарни политики.
Mislam deka imas pogresen period u predvid.

Eve ti link eden:
http://www.tradingeconomics.com/macedonia/gdp-growth

i link dva:
http://www.tradingeconomics.com/macedonia/gdp

Isto zemi vo predvid deka 2003, SDSM i Popovski imaa zatechena finansiska dupka ili dupki od konfliktot vo 2001 i plus pljachkosuvanjata na DPMNE togasna na celo so Georgievski.

A Popovski bese minister za finansii, on go stegna obracot kaj site i stedese, kratese kaj sto trebase i morase da se krati, za da ne se zadolzuva od MMF i Svetska banka.
So momentalnava administracija samo on e resenieto za izlez od taa kriza.

eve ti i za toa link:
http://www.tradingeconomics.com/macedonia/government-debt-to-gdp

Isto dovolno si pameten da razberes deka period 2007-2008 koga DPMNE si prepisa na sebe uspeh na vladeenje vo toj period, e zateceno od dobroto i "domakjinsko" rabotenje na prethodnata vlast.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ако било така со превозот, имате кумашин во ЈО, Зврле, главен е таму, нека ги гони градоначалниците на тие градови. Ме заболе мене за Заев и кој и да е градоначалник на Куманово. Сигурно е од сдс, штом фриков му се има намерачено.

Глаурдо бетонска, клучен дел да за смеењето беше муабетот со гркот.
Да го објаснам контекстот. Дотичниот лани летоска прв пат се одвлече до „јужниот сосед“, не од некаков антагонизам, туку од „едвај крпење крај со крај во благосостојбата овозможена од фамилијата“ и тоа ни повеќе ни помалку во „монденскиот“ Афитос, па ги оптерети серверите на форумов со ставање слики од секоја е***а секунда што ја проведе таму и на крај напиша извештај ко Берта Додевска од Брунеи. И он се дочепа до некој грк у сако што покажувал на внатрешниот џеб и викал „Скопје, Скопје“ :lolzz::lolzz::lolzz::lolzz::lolzz:

Бегај таму! И двајцата не сте у реду. Сертификат за идиотизам треба да ви се издаде.
..што збориш бе..., Па Зврле не е провинциска шикса да бара промоција измислувајќи афери таму каде ги нема, по методата мати ја водата за да не биде бистра...у матно се лови со викање : сеа му е мајката...
А за кој тоа дотичен од Афитос збориш, тоа не ми е јасно...у нервоза гледам си почнал и да бладаш... :)
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.194
Поени од реакции
8.407
Хах, еве ги, почнаа. СДСМ наследил полн буџет... :pos::pos:

СДСМ наследува полн буџет од 180 милиони евра кеш за трошење, во 2006-та ВМРО-ДПМНЕ наследи само 1 милион евра и блокирана сметка

Доколку оваа недела СДСМ формира влада, овонеделниот пресек според информациите од министерството за финансии покажува дека СДСМ наследува полн буџет од над 180 милиони евра. Тоа се пари расположливи за трошење веднаш и инвестиции во разни развојни проекти.

http://kurir.mk/makedonija/vesti/sdsm-nasleduva-poln-budhet-od-180-milioni-evra-kesh-za-troshene-vo-2006-ta-vmro-dpmne-nasledi-samo-1-milion-evra-i-blokirana-smetka/
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Мене ме интересира само вие што викате сите се исти, исто ќе биде, да ми одговорите ако може - како по вас требаше да се среди ситуацијава и како би изгледал перфектниот излез од сето ова? Ок знаеме дека двете страни се со срамна историја, што требаше да се направи?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
..што збориш бе..., Па Зврле не е провинциска шикса да бара промоција измислувајќи афери таму каде ги нема, по методата мати ја водата за да не биде бистра...у матно се лови со викање : сеа му е мајката...
А за кој тоа дотичен од Афитос збориш, тоа не ми е јасно...у нервоза гледам си почнал и да бладаш... :)
Зборам за другар ти од Бардовци, на кој му излезе во одбрана, иреал.
Што се тиче зврле, јас да сум на местото на паторот и да иам личен мој државен јавен обвинител би му рекол не само да се праи луд за мојот криминал, туку ако моите противници го праат да ги гони за тоа, разбираш? Жими стојко разбираш...
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Какво лицемерие од одредени членови, чоече. По тоа што го видов на кратко, најново и крајно дволично се вметнува тезата -сите се исти" и 'трета опција, и тоа ни помалце ни повеќе од најбучните членови на форумов, последниве 2/3 години.

Шо луѓе ке бевте бе? Кај бевте до сега со еден единствен пост да подджите трета опција??? Кај бевте да гласата за трета опција? -Ја имаше! Зошто не гласавте? Како оддеднаш во фамозен период од 2 месеци, кога вашиот лидер го изгуби мнозинството,моќта, и афторитетот ви текна да гурате фаза дека сите се исти, и дека е потребна трета опција.
-Зошто кога се водеше најбурна битка против режим,криминал не ви текна
на нова опција? Зошто тогаш не беа сите исти? Зошто тогаш застанавте во одбрана на криминалот?

- Преокрет во многу краток период. За ден денеска најборбените и најбучните бранители, кој 2/3 години непрестано јадеа говна, да се трансформираат во најголеми НЕУТРАЛНИ СТВОРЕЊА. Мрш мочковци едни !

-Да бев админ ќе ви закопав бан за век и векова.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Хах, еве ги, почнаа. СДСМ наследил полн буџет... :pos::pos:

СДСМ наследува полн буџет од 180 милиони евра кеш за трошење, во 2006-та ВМРО-ДПМНЕ наследи само 1 милион евра и блокирана сметка

Доколку оваа недела СДСМ формира влада, овонеделниот пресек според информациите од министерството за финансии покажува дека СДСМ наследува полн буџет од над 180 милиони евра. Тоа се пари расположливи за трошење веднаш и инвестиции во разни развојни проекти.

http://kurir.mk/makedonija/vesti/sdsm-nasleduva-poln-budhet-od-180-milioni-evra-kesh-za-troshene-vo-2006-ta-vmro-dpmne-nasledi-samo-1-milion-evra-i-blokirana-smetka/
Па многу јасно. Пред недела дена се задолжија на два пати по 80 миљона, затоа ќе е пуна касата. Ќе видиме допрва ко ќе се исплатат наредни три пензии шо ќе остане. Шипуранац!
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Јас верувам дека ДПМНЕ нестрпливо чекаат да ја пополнат позицијата на конструктивна опозиција која народот на Република Македонија им ја одреди на изборите.:LOL:
Народот друго одреди, ама некои други друго одредија. Според изборите.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.563
Поени од реакции
20.810
Мене ме интересира само вие што викате сите се исти, исто ќе биде, да ми одговорите ако може - како по вас требаше да се среди ситуацијава и како би изгледал перфектниот излез од сето ова? Ок знаеме дека двете страни се со срамна историја, што требаше да се направи?
Требаше да гласате за трета опција - пример левица, но сите гласаа за сдс и дпмне пошто секогаш е подобро да се избере од помалото зло отколку никаквото зло. Тоа ќе беше шамар над шамарите, но како и едните така и другите зависат и очекуваат повратна затоа што гласале за едните или за другите, виселе по протести, лепеле плакати и така натака. Мислам да бидеме реални не пиеме нафта се знае зашто Павле или Бетмен се експонираат по јавност, не се маченици ниту ќе бидат .... таму биле/се за подобра фотеља. Понатака да збориме за подобро утре? Фаци со сомнителни ставови за подобро утре ? Тешко ....
 
Последно уредено:
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606
СЈО побара притвор за Кочан, одбраната тврди дека е сериозно болен



:pos:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom