Помош, софтверски проблеми и совети

L

ljupcio22

Гостин
Kupiv samsung smart tv so tizen os, imali nekoj dobri app za sport, film.... da instaliram??? Neso ko MOBRO za android??????? Ve molam pisete???
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Kupiv samsung smart tv so tizen os, imali nekoj dobri app za sport, film.... da instaliram??? Neso ko MOBRO za android??????? Ve molam pisete???
Инсталирај си апликација Kodi ќе брка работа види на ЈуТуб има доста туторијали


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Инсталирај си апликација Kodi ќе брка работа види на ЈуТуб има доста туторијали


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Кodi е само за андроид и windows колку што јас знам. Ако нема андроид телевизорот нека си купи андроид бокс уред.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Член од
24 јули 2011
Мислења
34
Поени од реакции
4
Здраво, да ве замолам за мала помош, имав Office на компјутеров ама фабрички заедно со лиценциран Windows, и не ми отвараше нешто Word от и го анинсталирав, не се разбирам многу многу од овие работи....како можам најлесно од интернет да доунлоадирам и инсталирам Word и Excel, немора цел пакет Office и може и некоја постара верзија 2012-2013, преку торент мора? и дали е безбедно тоа во смисла на вируси и такви работи? поздрав до сите
мозеш офис стартер 2010 да спустис и инсталирас има само ворд и ексел на него и бесплатен е
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Windows 10 ќе ме умри! Значи со овие последните апдејти ми се преоптерети дискот... цело време disk usage е приближно 100%, а процесите шо се најгоре поставени во листата користат само по неколку MB! Шо не пробав ама ништо не помага...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Windows 10 ќе ме умри! Значи со овие последните апдејти ми се преоптерети дискот... цело време disk usage е приближно 100%, а процесите шо се најгоре поставени во листата користат само по неколку MB! Шо не пробав ама ништо не помага...
Дај му време и неколку рестарти.
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
После апдејтов, да го избришам windows.old фолдерот? Ептен потребни GB ми држи.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
После апдејтов, да го избришам windows.old фолдерот? Ептен потребни GB ми држи.
Јесте. Преку disk cleanup. А сам се брише после 10-30 дена мислам, ако не ти е хитно и не сакаш да идеш на некој ризик.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Треба да конвертирам ексел табела од кирилична во латинична поддршка. Да не знае некој ваков модул/макро за ексел?
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Треба да конвертирам ексел табела од кирилична во латинична поддршка. Да не знае некој ваков модул/макро за ексел?
Со овој погоре ќе ти бидат проблем “ќ“, “ѓ“ и “ѕ“.
Можеби оваа тема ќе помогне:
https://forum.kajgana.com/threads/Информација-за-програма-кириличен-ascii-македонска-поддршка-unicode.62089/
 
P

psychostasia

Гостин
Со овој погоре ќе ти бидат проблем “ќ“, “ѓ“ и “ѕ“.
Можеби оваа тема ќе помогне:
https://forum.kajgana.com/threads/Информација-за-програма-кириличен-ascii-македонска-поддршка-unicode.62089/
Можеш да ги замениш ќ, ѓ и ѕ соодветно пример со кј, гј и дз низ цел документ и после да правиш транслитерација.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.255
Поени од реакции
6.451
Не знам дали е за тука ама ај ќе пишам. Ако може некој да ми помогне. Имам проблем со компјутерот. Кога го пуштам компјутерот ми пишва дека имам проблем со кулерот и со темпрературата. Стискам Ф1 и го пуштам и кога ќе се пушти скроз позадината ми е скроз црна, а само старт менито и стрелката се гледаат и цело време трепкаат. Ако некој знае што е проблемот и решение нека пише пошто ја сум дудук за вакви работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom