Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.997
Поени од реакции
16.064
па гледај ги, што да ти кажам.
:sick: да си купиш подобар диоптер и слушалки.
http://mkdtimes.com/2017/05/најново-видео-еден-од-насилниците-фат/
Ама вода носеле. И кекси
додека не пукне не се знае дали е вистински или детска играчка или фотомонтажа...... пиштолот од телохранителот на Стојановски пукна... и повреди човек... ај ако повреди некој од незаконски влезените ОК, ама може повреди вработен во Собранието... што праиме ако рикошетот го погодеше Талат во чело ?? .. ќе немаше кој да го дочека Хојт :eek:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
додека не пукне не се знае дали е вистински или детска играчка или фотомонтажа...... пиштолот од телохранителот на Стојановски пукна... и повреди човек... ај ако повреди некој од незаконски влезените ОК, ама може повреди вработен во Собранието... што праиме ако рикошетот го погодеше Талат во чело ?? .. ќе немаше кој да го дочека Хојт :eek:
важно грујо, вељановски, иванов, чавков беа безбедени, во тие моменти се криеа на непозната локација, далеку од куршуми и тепања.
Ги немаше со “народот“
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Кое е решението ?

Па го спомнав поназад - гласање за некоја трета опција, бидејќи веќе знаеме дека со овие две опции нема мрдање од место, треба интелектуално описменување на неписмената раја, бидејќи во спротивно ни СЈО, ни Пржино, ни ништо не го спасува овој народ.
Јас не верувам дека постоеше жива сила внатре во државава, која без помош од надвор, легално, на избори ќе можеше да го почеша режимот, не па да го победи. Гледај само, со толку притисок од надвор, закани, тој уште, после 3 години кампања за негово тргање од власт, има инсталации по институциите кои како анкери цврсто го држат.
Да собереа партија да напраат млади луѓе до 30 години, чисти, без криминал, без црно минато, школувани, интелектуалци и да освојуваа симпатии меѓу народот со граѓанска опција, правна држава, здравство, образование - прво она скапо платено медиумско чудовиште ќе им измислуваше шлајмови, скандали, мвр на брколинда ќе ги следеше и ќе ги апсеше по дебело корумпираното јавно обвинителство на кумашинот зврле. Не сум верник, ама Исус да се симнеше, паторот ќе му го скроеше и ќе го оптегнеше на бесилка.
Така да, не знам ти за какви избори збориш и како така опуштено, џентлменски мислиш дека ќе го тргнеше некој од власт. Големо историско достигнување за оваа земја е ако за тргањето на овој скот од власт не се пролее (многу) крв (момците што загинаа во Диво насеље се првите, се надевам и последните што загинаа заради спас на шупаците на фамилијата).
Не верувам дека не го сфаќаш контекстот, ама се ставаш над него. Јас едно време бев заложник на насилно спуштање од власт, но нешто од типот на слобо или чаушеску, ама тоа ќе беше можно само ако не беше толкав процентот на ментално заостанато население кое безрезервно застана позади режимот и покрај се' презентирано. Отворен оружен конфликт со жртви и материјална штета ќе беше во најголема корист на албанското малцинство, кое и без тоа во кризава изигра многу алчно и подло, ама во таква ситуација ќе се правеа уште поекстремни резови. Насилството (се надевам дека веќе) не е можна варијанта, а ако во скоро време се организираат избори оди само во корист на паторот - ќе се изгубат неколку месеци, ќе ќари може некој пратеник плус, ама не драматично многу, а да се јави таков трет субјект во политикава во скора иднина (за жал) не е можно. Така да, решениево што го предлагаш многу не ми држи, барем додека не се разлабават некои позиции (по судовите ако ништо друго).
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
додека не пукне не се знае дали е вистински или детска играчка или фотомонтажа...... пиштолот од телохранителот на Стојановски пукна... и повреди човек... ај ако повреди некој од незаконски влезените ОК, ама може повреди вработен во Собранието... што праиме ако рикошетот го погодеше Талат во чело ?? .. ќе немаше кој да го дочека Хојт :eek:
Баба да имаше кур ќе ја викавме дедо.[DOUBLEPOST=1494959848][/DOUBLEPOST]
Интересно е и дека Западот ( тие што го смислија ова со Собранието) не коментира за правно формално незаконскиот избор на Џафери и побрзаа да го признаат и многу пред објавата во Службен весник која што исто така незаконски е направена...Не дека е битно дали Џафери ќе беше избран наместо на 27 април, потполно законски по 20-30на дена, туку им е битно да се припреми народот на наредбите однадвор, насилната албанизација и протекторатскиот статус...
Да беше спорен изборот на Џафери истиот ќе беше оспорен на Уставен суд. Ама ништо работа изгледа. Парламентарното мнозинство избра Претседател на собрание согласно расположливите инструменти. И службен весник објави одлука на Собранието. Ако не ти чини, слободно може да си поплачеш уште малку.:D
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.705
Поени од реакции
11.962
Јас не верувам дека постоеше жива сила внатре во државава, која без помош од надвор, легално, на избори ќе можеше да го почеша режимот, не па да го победи. Гледај само, со толку притисок од надвор, закани, тој уште, после 3 години кампања за негово тргање од власт, има инсталации по институциите кои како анкери цврсто го држат.
Да собереа партија да напраат млади луѓе до 30 години, чисти, без криминал, без црно минато, школувани, интелектуалци и да освојуваа симпатии меѓу народот со граѓанска опција, правна држава, здравство, образование - прво она скапо платено медиумско чудовиште ќе им измислуваше шлајмови, скандали, мвр на брколинда ќе ги следеше и ќе ги апсеше по дебело корумпираното јавно обвинителство на кумашинот зврле. Не сум верник, ама Исус да се симнеше, паторот ќе му го скроеше и ќе го оптегнеше на бесилка.
Така да, не знам ти за какви избори збориш и како така опуштено, џентлменски мислиш дека ќе го тргнеше некој од власт. Големо историско достигнување за оваа земја е ако за тргањето на овој скот од власт не се пролее (многу) крв (момците што загинаа во Диво насеље се првите, се надевам и последните што загинаа заради спас на шупаците на фамилијата).
Не верувам дека не го сфаќаш контекстот, ама се ставаш над него. Јас едно време бев заложник на насилно спуштање од власт, но нешто од типот на слобо или чаушеску, ама тоа ќе беше можно само ако не беше толкав процентот на ментално заостанато население кое безрезервно застана позади режимот и покрај се' презентирано. Отворен оружен конфликт со жртви и материјална штета ќе беше во најголема корист на албанското малцинство, кое и без тоа во кризава изигра многу алчно и подло, ама во таква ситуација ќе се правеа уште поекстремни резови. Насилството (се надевам дека веќе) не е можна варијанта, а ако во скоро време се организираат избори оди само во корист на паторот - ќе се изгубат неколку месеци, ќе ќари може некој пратеник плус, ама не драматично многу, а да се јави таков трет субјект во политикава во скора иднина (за жал) не е можно. Така да, решениево што го предлагаш многу не ми држи, барем додека не се разлабават некои позиции (по судовите ако ништо друго).
Па самиот факт дека на нивниот прв изборен настап, новајлиите од Левица освоија 12.000 гласови, говори дека сепак има слух меѓу гласачите за трета опција. Да, 12.000 е ептен мал број, но земајќи го во предвид фактот дека освоија повеќе гласови и од Либералната Партија на Ивон Величковски која постои со децении и веќе била дел од владини коалиции во минатото, говори дека сепак теренот е тазе подготвен за трета изборна опција.

Благодарејќи на Интернетот, кој е масовен и - засега - нецензуриран електронски медиум, било која трета изборна опција многу побрзо и полесно би успеала да допре до гласачите, а особено до помладите кои користат Интернет 24/7.

А кога сме кај последиците од евентуални нови вонредни парламентарни избори, вината за изборните резултати ќе ги имаат исклучиво зајко кукурајко и неговите партиски следбеници, кои самите се закопаа откако едвај успеаа да ги привлечат племенците од Мала Речица на своја страна. Никој не ги тераше со сила пост-изборно да прифаќаат странска националистичко-шовинистичка платформа од Тирана, па од тука одговорноста за евентуален нов изборен пораз на нови вонредни парламентарни избори, ќе падне исклучиво врз зајко кукурајко и неговите блиски соработници.

Секако дека и на мене приоритет ми е пастирот и пвеводбениците да си заминат од власт, но истовремено приоритет ми е` и тоа кои луѓе и какви луѓе ќе ги заменат на власт. Менување на еден популист - кој продава антички ветар во магла со споменици и административни згради, со друг популист - кој продава националистичко-шовинистички ветар во магла со странски политички платформи и двојазичност, за мене лично е неприфатливо.

Знаеш, во основа Македонија ваква каква што е денес, е пандан на Вајмарската Република - република без републиканци и демократија без демократи.

Без конструктивни политики за подобрување на животот на своите граѓани, Вајмарската Република го дочека својот крај со доаѓањето на Адолф Хитлер и Нацистичката Партија на Германија на власт.

Кристално истото се случува и кај нас во Македонија, со разликата што, фала му на Бога, немаме македонски Хитлер и македонски нацисти. Но затоа имаме фашисти од Мала Речица со кои и едните и другите криминални банди од двете страни на паричката сакаат да коалицираат, а тоа е ептен неубав статус кво во кој живееме.

А во меѓувреме, народот сака да живее, а не да преживува.

Која е смислата да се гласа за едните или за другите криминални банди од двете страни на паричката, ако секојдневната реалност и понатаму е сведена на преживување, наместо на живеење ?

Затоа повеќе од било кога ни` е потребна трета опција, додека сеуште не сме допреле некое ново дно кое би го трасирало патот за македонски Хитлер и за македонски нацисти. Пастирот и пвеводбениците се најобични плутократи, но не се нацисти, но сепак треба да послужат како пример за тоа какви луѓе не ни` требаат на власт, но ниту во опозиција, бидејќи нацистите се повеќе од бетер од ваквите плутократи.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Хах, го читал Саган, а тешко му доаѓа еден малку подолг пост да прочита. Одма нешто: славица - главица фори...Може. Оставаш впечаток дека го имаш читано, ама вака

Прегледај го приврзокот 170929
Пола од постовите ти се во контекст на крмакот миленко, кој меѓу другото протура и една убер-малоумна теорија за рамна земја, која проаѓа у небањатиот сектор у кој припаѓаш, а истата е светлосни години далеку од Саган.
Мене ако ме прашаш, баш "златните времиња" на твоите психопати идоли се на залез. Само празноглави телетабиси имаат толку малку капацитет својот недостаток на тестиси да го надокнадат со палење кандила на квази-идеологии и величање на психопати од калибарот на трамп, путин, паторот, слобо...
Нормално дека на такви плитки, заведени можеш да им протнеш таков квази-аргумент дека "Јапонија е држава во изумирање". Тие 130 000 000 Јапонци (со зборови - милиони) со ова темпо ќе изумираат со милиони години, додека твојава библиска, античко-маќедонска недефинирана спрдачина ќе ја снема во наредниве декади, благодарение на "благородните" политики на кои ти доживуваш анални оргазми.
Стварно ме изненади што седна да напишеш нешто. Обично ставаш некои сликички или мемиња (као ги викате современици) таканаречен „хумор во обид“ или канцероген хумор, ама ете и од ова некоја корист - си покажа дека и еден средно-сложен пост не знаеш да составиш.
Со среќа у животот, памет кога немаш!
Полека Славица, немој да се нервираш толку, срце ќе те стегне, мила моја.:)
Па уште се нервира у стилот на "како тоа смеат они да не ги читаат моите долги постови ?!?!"

Цел живот си го поминал во коленичење, величење на газди, порано од Белград, а денес од Брисел,
типичен роб, "да друже, разумем друже, тако је друже... ние сме глупи Словени, не постои Македонија..."
Спремен да го испуши секој кур што ќе му замириса, особено ако е на некој брисељачки трансексуалец,
се пали на ликови како Обама, Хилари, Меркел, Рамуш Харадинај и Диме Спасов.
Никогаш во животот не дал отпор, ниту пак имал храброст да се бори за она во кое што верува,
твојата религија е конформизам и сигурност, а животната филозофија "наведната глава сабја не ја сече".

Ти си еден од оние што се тепаат за банани и тоалетна хартија на попуст во Сити Мол, и што се бутка ко стока кога има бесплатна вожња за воз.
Ти си гнасата што кога на некој човек ќе му се слоши и ќе падне, не му помага со изговор "имам работа, се брзам сега, си има служби за тоа"
Не си прочитал никакви книги, тоа се познава по твоите ниско-тестостеронски пекинезерски рантови што ти ги сметаш за некаква си поезија,
кои пак се директна последица на твојата немоќ во реалниот живот, во кој веројатно си маалската алапача,
или во најдобар случај, исфрустрираната баба од приземје што во 4 саат сабајле ја трга завесата да види кој поминал.

Среќа во несреќа, твојот вид е се поредок и поредок, фала богу, мајка природа ќе си го направи своето.;)
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.837
Поени од реакции
2.705


Ѓубриња едни, ви се мочам у тоа простотилукот со свемирски димензии. Ова "народ" e? Ова е најдоброто за "македонскиот народ" што го прави ВМРО? Kaде се земјоделците со тракторите сега да излезат на протести за бабата?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005


Ѓубриња едни, ви се мочам у тоа простотилукот со свемирски димензии. Ова "народ" e? Ова е најдоброто за "македонскиот народ" што го прави ВМРО? Kaде се земјоделците со тракторите сега да излезат на протести за бабата?
Уште да беше некаде во Македонија
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857


Ѓубриња едни, ви се мочам у тоа простотилукот со свемирски димензии. Ова "народ" e? Ова е најдоброто за "македонскиот народ" што го прави ВМРО? Kaде се земјоделците со тракторите сега да излезат на протести за бабата?

Веројатно Србија, комунална полиција се вика мислам.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Ова е вистина, а тоа претходното врска нема.
Лудилото е до таму отидено што нема да ме чуди да почнат дилтовци да си бутаат,
да се сликаат и да ги ставаат сликите на ФБ со наслов:
Видете режимот што ни направи!

Инаку, во 2004 ја казнија баба му на еден другар затоа што илегално продаваше цвеќиња на пазар.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.837
Поени од реакции
2.705
Ова е вистина, а тоа претходното врска нема.
Лудилото е до таму отидено што нема да ме чуди да почнат дилтовци да си бутаат,
да се сликаат и да ги ставаат сликите на ФБ со наслов:
Видете режимот што ни направи!

Инаку, во 2004 ја казнија баба му на еден другар затоа што илегално продаваше цвеќиња на пазар.
OMFG ... ајде и во 2004 имал некој друг ќебапи крадено, и Бранко има крадено нели?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Полека Славица, немој да се нервираш толку, срце ќе те стегне, мила моја.:)
Па уште се нервира у стилот на "како тоа смеат они да не ги читаат моите долги постови ?!?!"

Среќа во несреќа, твојот вид е се поредок и поредок, фала богу, мајка природа ќе си го направи своето.;)
Не се нервирам, у постов тебе те читам као пиздиш и покушаваш со простаклук да составиш нешто увредливо и „паметно“. Не моеш толку со зборови да ме увредиш колку што ме вреѓаш што егзистираш таков глуп, ретардиран и со право на глас и интернет. Ај бркај работа! Фотошопирај ретардирани мемиња таму, може некој ќе ти се насмее у темава.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387


Ѓубриња едни, ви се мочам у тоа простотилукот со свемирски димензии. Ова "народ" e? Ова е најдоброто за "македонскиот народ" што го прави ВМРО? Kaде се земјоделците со тракторите сега да излезат на протести за бабата?


Epic Fail, @Кајганеро ...Епик!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom