Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.827
Поени од реакции
2.694
Кај ја најде приштина од сите градови кои немаат врска со албанскиот јазик.
Приштина потекнува од албанскиот збор Пришт, што значи уништен.
А Тирана ? Еве на македонски значи тиран(а)/ тиран(ин)/ тиран(ство), и на 90% од јазиците, дали тоа го нарушува топонимот кој што е на албански? Според твојата логика за пришт, еве Сол(ун), Сол што значи Сол.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Така ќе ја потврдат автохтоноста на народот на дадената територија? Како конквистадорите, Хабаров и компанија што ги испое**ле домородците, па си ги крстиле земјите по ќеиф? Многу благородно!
Kaко иначе се потврдува автохтоноста, со градење цркви?
Кои биле домородците?

Не ме интересира автохтоноста, ме интересира да не се губи време и да се оди напред, постојат други планети за окупирање, ако постојат денешни конвистадори. бујрум, небото нема граница.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.827
Поени од реакции
2.694
Kaко иначе се потврдува автохтоноста, со градење цркви?
Кои биле домородците?

Не ме интересира автохтоноста, ме интересира да не се губи време и да се оди напред, постојат други планети за окупирање, ако постојат денешни конвистадори. бујрум, небото нема граница.
А како се потврдува, со рушење цркви и градење џамии? Што ти стана жити се со постовиве?
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Не, ти биди сигурна дека нема да си седи. Инаку знаеш колку се избркани заради тоа што не се за вмро? Каде се тука правата недоквакана една?
Абе не сте свесни што ве чека, памти ми го зборот. Октопод бабе.
Грешка си дека оваа гарнитура на заминување водела таква политика, напротив еден куп директори, раководители и слични не се чепнати зошто нивната стратегија беше да придобијат се што може.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
А како се потврдува, со рушење цркви и градење џамии? Што ти стана жити се со постовиве?
Се потврдува со кои жители живеат денеска.

Јас само ме интересираше зошто Солун го гледате како историски Македонски град. После ти почна за косово да ме прашуваш, не знам зошто....
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.827
Поени од реакции
2.694
Се потврдува со кои жители живеат денеска.

Јас само ме интересираше зошто Солун го гледате како историски Македонски град. После ти почна за косово да ме прашуваш, не знам зошто....
Имаш подфорум Историја да не ја труеме темата, распрашај се што ти душа сака. Сакам да ти кажам дека ептен глупо прашање праша па те прашав исто ко ти и сфати дека е глупо, знам. А како се потврдува со жители кои живеат денеска? Еве Индијанците се малцинство во Америка па? Ирци, Англичани, Французи, постоеле во Америка со колонизирањето, па кој е староседелец? Вака до недоглед. Се надевам дека не мислиш дека историско право имаат Албанците за Солун.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Kaко иначе се потврдува автохтоноста, со градење цркви?
Кои биле домородците?

Не ме интересира автохтоноста, ме интересира да не се губи време и да се оди напред, постојат други планети за окупирање, ако постојат денешни конвистадори. бујрум, небото нема граница.
Аха, па ако е така, дај да одиме напред и доста градите џамии и барате промена на знаме, име, химна. Као нешо да глеаме прогресивно, ама и да бришеме историја каде не ни одговара. Како бе така? Еве јас не сум ниту религиозен, ниту националист па ова не го разбирам, не па со тие - како ќе се разбереш?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Аха, па ако е така, дај да одиме напред и доста градите џамии и барате промена на знаме, име, химна. Као нешо да глеаме прогресивно, ама и да бришеме историја каде не ни одговара. Како бе така? Еве јас не сум ниту религиозен, ниту националист па ова не го разбирам, не па со тие - како ќе се разбереш?
Мислиш мене не ми пречи градење џамии?
Мислам дека не сум националист, скоро сум сигурен, ама таа болка што ја чувствувам кога ги гледам албанците како градат џамии а училиштата ни смрдат на гној ме двоумее.

Не знам, накај каде да вперам прст, еве кажи ти...[DOUBLEPOST=1494703901][/DOUBLEPOST]
Без албанска црква?
Католиците албанци си ставиле латински имиња
Православните си ставиле словенски имиња
Ортодоскните во Грција си ставиле грчки имиња
Попросто здравје, готово со дискусијава, темата е преважна за да пишуваме офтопик.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Да разјаснам колку може подобро. дуи е поштеден од правно гонење од сдс директно. Тоа сега за сега е така, дали и понатаму ќе биде - ќе видиме. Целосно се сложувам дека тоа не е коректно и здраво за општествово.

Да не се навраќам многу наназад, ама ај ете да спомнам дека егзистирањето на директен наследник на она, учк на политичката сцена посебно ме погодува и дека требаше ако ништо друго љубчо и бц да преговараат за политички репрезенти на терористите, а не тие лично, ама тоа е завршена работа одамна и е реалност, за жал.

Околу анти-режимската кампања - гигантско промашување на сдс е тоа што не водеше кампања против дуи во времето кога ги објавуваше бомбите. Може да дискутираме околу тоа зошто е така. Има повеќе варијанти за кои може само да нагаѓаме: некаков страв на странците дека ќе се поттикне меѓуетнички судир (и тоа реален, не како овој фејк-национализмов на дпне), а може и дека главните луѓе од дуи се во закрила на Вашингтон, кој е главен во приказнава, може е нешто трето врз кое заев нема ни можност да влијае.

Околу криминалот на дуи - штета е што дпне и дуи изградија две тотално одвоени општества и нашите новинари многу ретко објавуваат вести или истражувања за економски криминал на „таа“ страна, а убеден сум дека го има. Тука не ги вбројувам случаите Смилковско и Диво насеље (во кои сум убеден дека имаат и дпне вмешано прсти). Паторот ги прислушкувал и нив, имал увид што и како праат и многу е веројатно да ги држел до себе со уцени и докази за криминалот. Истите играа и уште играат една непринципиелна игра - даваат изјави контра-дпне, во Пржино преговараа со сомнителни позиции, нивните членови во ДИК по 11 декември беа играчи на дпне, па се до 29-ти јануари тие практично беа во коалиција со бандата на паторот. Паторот им ја прифати фамозната ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА, ама не им го прифати СЈО, а тие го бараат да го има - во оваа реченица барај ја причината зошто во даденава ситуација се воздржувам од критикување на потегот на Заев да ги стаи у влада.

Остануваат отворени прашањата колку време ќе трае оваа влада, пошо нема многу моќ и капацитет да праи суштински промени. Во неа се три албански партии кои реално не се поднесуваат едни со други, може не толку колку македонските, ама реално се раздвоени што се виде со негласањето на џафери од беса. Друго отворено прашање е каков материјал има СЈО за дуи и дали ќе работи на него. До сега имаа само некој банален случај за градоначалникот на Зајас и тоа е тоа. Очигледно е дека СЈО е намерно ставено во позиција на мирување заради опструкциите во институциите и намерно не ги тера случаите до крај, затоа што многу реална е опасноста сваровски судиите да носат ослободителни пресуди за фамилијата за тешки криминали што ќе биде еднакво на самоубиство и после тоа нема враќање назад. Ова мирување вмороните го толкуваат како „трошење пари за џабе и неработа“ на (па уште на) Катица Јанева.

Утопии и хипотетички ситуации што требало да се прави пред 2-3 години и како требало да се воведуваат системски промени веќе не дискутирам. Тоа ТРЕБАШЕ....море не, тоа МОРАШЕ да го напраиме, ама толку ни е паметот - колективно. Не може јас да зборам за работнички права, слободи, отчетност и транспарентност на политичари, транспарентно и праведно правосудство и п***е материне, а од друга страна да имам орангутани од дпне, гром, амди бајрам и да ме убедуваат дека разговорите се лепени, сечени монтирани - тоа ти се дечко културолошки и цивилизациски разлики во населението, една силна раслоеност која векови не ја оправаат. Во нормална држава на првата „бомба“ паторот со стап у клоака ќе беше обесен на плоштад....не, во нормална држава, таков примитивец немаше да припари до власт....а не па ние тука да збориме за некои утопии. Сите кумови, братучеди, кумашини, пратеници, министри, обвинители, зврлиња, дрољи сваровски судии овој народ требаше да ги обеси и каменува...ама, ете не бидна тоа. Што би рекол Заев - може и не вреди капка крв да се пролее за овие криминалци, ама ако не овозможи да се спроведе правда до крај - тоа го мислам и за него, затоа што тоа е единствено нешто позади што безрезервно стојам.

Као што си донел конкретно решение да вадиш пасош од друга држава, така и во политикава наша, чекорите се краткорочни и конкретни - мора да се размислува во рамката на дадените околности, состојби и политички позиции. Заев е замена, не е промена што би рекла Најческа, ама кога се седеше по дома и се ќјутеше нема Заев да ви води ваши борби, ќе си ја тера својата.
konecno konkreten i izdrzan post
meanwhile
https://www.slobodnaevropa.mk/a/28486311.html
i mal zrak na momentalnata situacija vo reformiranata sdsm:
https://www.facebook.com/z.miloseski/posts/297241200727053
`Зоран Милошески
се чувствува налутено.

пред 9 часа · Prilep, Prilep Municipality ·
Изгледа дека некои Општински организации на СДСМ не ги разбрале пораките на Заев за реформи во државата? Дека реформи може да спроведе само реформирана партија...
Другари и другарки, тоа не се прави со едни те исти луѓе за кандидати за пратеници, советници, градоначалници, за претседатели на Општински организации, членови на ЦО... Имате исав? Сте слушнале за деакумулација на функции? За лична одговорност после неколку последователни порази?
Бидејќи ништо од наведеното не допира до нив, време е да ги потсетиме на некои работи. Следува формирање Влада, а потоа – разобличување на лажните вредности. Јавно, транспарентно и аргументирано.
#Не пада снег да покрије брег, већ да свака зверка покаже траг`
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Мислиш мене не ми пречи градење џамии?
Мислам дека не сум националист, скоро сум сигурен, ама таа болка што ја чувствувам кога ги гледам албанците како градат џамии а училиштата ни смрдат на гној ме двоумее.

Не знам, накај каде да вперам прст, еве кажи ти...[DOUBLEPOST=1494703901][/DOUBLEPOST]
Без албанска црква?
Католиците албанци си ставиле латински имиња
Православните си ставиле словенски имиња
Ортодоскните во Грција си ставиле грчки имиња
Попросто здравје, готово со дискусијава, темата е преважна за да пишуваме офтопик.
Знам дека темата не ти е згодна, али то е историја. Таму на пописи се српски имиња. Не се ни библијски. Али то е историјата знае да биде некогаш многу строга.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Не знам ја со кој мозок укинуваат притвор на човек што е очигледно во бегство два месеци, не мора ни правник да бидеш да сфаниш дека човекот апла си има матни работи иначе не би бегал. И уште почудно ми е дека си ризикуваат кариери и се за еден криминален торбеш што у прва прилика би им го свртел грбот.

Баш сакам да го видам образложението за одлуката, што се морале да смислат за да ја оправдаат,
zaso mislis deka ova ne e odobreno od novata vlada?[DOUBLEPOST=1494704681][/DOUBLEPOST]
Не, ти биди сигурна дека нема да си седи. Инаку знаеш колку се избркани заради тоа што не се за вмро? Каде се тука правата недоквакана една?
Абе не сте свесни што ве чека, памти ми го зборот. Октопод бабе.
ima zakon spored koj 5 godini pred penzija, ne smees javen sluzbenik da maltretiras-preraspredeluvanje,namaluvanje na plata, otpustanje.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Што значи зборот Солун на македонски?
Има едно градче во Албанија се вика Подградец и албанците така го викаат.Иначе на македонски тоа значи под град.Корча порано се викала Горица.Дали ова се случајности или?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom