Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
..можеа и требаа да апсат функционери од Дуи а и ех функционери од Сдсм, за аферата Телеком, па излезе од УСА пресуда за митодавачите 2 дена пред настаните во Собрание... настаните во Собрание беа сценарио, по настаните во Собрание се се заборави... ако не влезеше толпата во Собрание, изборот на Талат ќе беше лакрдија и ќе потраеше до регуларниот избор, посебно на регуларните седници ,можеше да се предложат и други кандидати......
Па што чека зврлевски, да му се јави некој ?
 
V

viktora

Гостин
Toa е дел од балканска култура да со пукање поминуваат свечености и радости. Ако за ова не реагираше дипломатскиот кор, зошто пак да коментираме за Села

Дипломатскиот кор не им чу за пукањето во Диво Насеље каде имаше и мртви полицајци а не па да им чуе за верски празник кој се прославува во шума.
Него ни еден пратеник не видов помеѓу вернициве.Ако правиш споредба со Села кој е пратеник во Македонското собрание и кој треба да биде пример,браво на акалот.
И ова ништо не е во споредба каде секој викенд се пука дури и со тешко оружје во делови каде има албанци.Колку за аирлија на младите де.
Глупа споредба.[DOUBLEPOST=1494312237][/DOUBLEPOST]
Па што чека зврлевски, да му се јави некој ?
Точно.СЈО е специјално само за вмровци.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Дипломатскиот кор не им чу за пукањето во Диво Насеље каде имаше и мртви полицајци а не па да им чуе за верски празник кој се прославува во шума.
Него ни еден пратеник не видов помеѓу вернициве.Ако правиш споредба со Села кој е пратеник во Македонското собрание и кој треба да биде пример,браво на акалот.
И ова ништо не е во споредба каде секој викенд се пука дури и со тешко оружје во делови каде има албанци.Колку за аирлија на младите де.
Глупа споредба.[DOUBLEPOST=1494312237][/DOUBLEPOST]
Точно.СЈО е специјално само за вмровци.
Сите вмровци треба да лежат во затвор.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
:facepalm::facepalm::facepalm:..не ме растажувај посабајле ваков мутав и глуп, кобајаги за некаква иднина те продаваат....американскине преварантски џукели... :)
Ти реплицираше прв и ти го започна разговорот прв, што значи се е твоја вина. Па извини што морам повторно да ти реплицирам (и врати кога нема да бидеш мутав и глуп), но она што СЈО го работи се вика правда. Јас се надевам дека, ако има потреба да се оформи ново СЈО за активностите кои во иднина ќе ги превзема новата влада, нека биде. Зошто па да не? :)

И кога спомнуваш “американски преварантски џукели“, дали мислиш на она кога Груевски се радуваше како дете во слаткарница, кога се отвори некаква можност да се сретне со Бајден? Тоа е неговата неостварена желба. Потоа сакаше средба и со Килари, но и тоа е еден неостварен сон. Знам дека врските на Заев со американската амбасада се доста големи, патем тие врски ги користеше и за финансирање на капитални проекти во Струмица, додека останатите општини немаа пари ниту за задоволување на најосновните работи на граѓаните, па така сите проекти се влечкаа со години. Но и Груевски имаше минато со таа амбасада и со тој амбасадор, па така кога СЈО започна да ги чешла, а тие се однесуваа како класичен давеник, сите ги напуштија, освен Орбан и Николиќ-Вучиќ. Дпне имаше и светли моменти и добри проекти, но се’ падна во вода по отварањето на пандорината кутија во која конечно се појавија докази за криминалните активности на дпне и луѓето околу неа. Сега не гледам што е проблемот кога СЈО отвара случај и законски, со докази и сведоци, ги води постапките пред вмровски судии! Нема да биде крај на светот ако некој лежи во затвор, нели? :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
..треба бе треба....и плус тоа да кршат и камења, а сдсм овци да шетаат околу и да ги бучуат, додека шипатарес пијат кафе и наргиле по стражарските кули со машингевехери под мишка и реј бан наочари...и пукнуат од време на време по една свадбарска ...колку да се знае кој е газда у куќа...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ти реплицираше прв и ти го започна разговорот прв, што значи се е твоја вина. Па извини што морам повторно да ти реплицирам (и врати кога нема да бидеш мутав и глуп), но она што СЈО го работи се вика правда. Јас се надевам дека, ако има потреба да се оформи ново СЈО за активностите кои во иднина ќе ги превзема новата влада, нека биде. Зошто па да не? :)

И кога спомнуваш “американски преварантски џукели“, дали мислиш на она кога Груевски се радуваше како дете во слаткарница, кога се отвори некаква можност да се сретне со Бајден? Тоа е неговата неостварена желба. Потоа сакаше средба и со Килари, но и тоа е еден неостварен сон. Знам дека врските на Заев со американската амбасада се доста големи, патем тие врски ги користеше и за финансирање на капитални проекти во Струмица, додека останатите општини немаа пари ниту за задоволување на најосновните работи на граѓаните, па така сите проекти се влечкаа со години. Но и Груевски имаше минато со таа амбасада и со тој амбасадор, па така кога СЈО започна да ги чешла, а тие се однесуваа како класичен давеник, сите ги напуштија, освен Орбан и Николиќ-Вучиќ. Дпне имаше и светли моменти и добри проекти, но се’ падна во вода по отварањето на пандорината кутија во која конечно се појавија докази за криминалните активности на дпне и луѓето околу неа. Сега не гледам што е проблемот кога СЈО отвара случај и законски, со докази и сведоци, ги води постапките пред вмровски судии! Нема да биде крај на светот ако некој лежи во затвор, нели? :)
дете јас навистина немам боженствени дарби па да можам да те излечам од твојата хронична глупавост. Можам само да пробам да набројам каде се трескаш зелени. Прво ПРАВДА како таква не постои, ебаниот си останува ебан , а тепаниот тепан...па ти колку сакаш пени се..со разни процеси после.
Второ Грујо воопшто не е важан, тој е минлива појава како и Заев , како и сите. Проблемот е во базичниот концепт, а тоа е дали ние сме слободни луѓе , во слободна држава, кои сами одлучуваат за својата судбина или за тоа одлучува некој американски амбасадор( нормално како продолжена рака на интереси кои нас не не ни есапат за живи). Секој има добри и лоши денови , оди горе, па доле ,па обратно....... доаѓаат грујовци и зајковци па си одат .., но кога апла гледаш дека тоа ти е всушност движење на кукла на конец кој завршува у амбасада, а ти си куклата... те фаќа сафра. Твојот проблем е што ти не си од тие..., тебе ти е убаво под штиклата и секој кој се буни против , некој што не ти е од дома да ти кажува како треба....... ти е непријател....
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
некој што не ти е од дома да ти кажува како треба....... ти е непријател....
А демек паторот и неговите поданици од дома се, па добро ни мислат, а? Тендер бој? Лав ми тендер? Мислиш сите лапнавме тендерчиња, па паторот на сите добро ни мислел?
Ај бе гитла, доста го потиш!
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.828
Поени од реакции
2.694
Лол ... Груевски и лоповлук? Дај ви се молам! Не може да се докаже криминалот и неговото име не може да се поврзе со такво нешто! Груевски барем изгради, а кај се парите од пред 2006??11
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Кај му ја земаа победата на вмро па сега сакаат и спасителот да го затворат. Нема да ви помине. Барем не до 2020, бидејќи до тогаш ќе е премиер Грујо.
Така @Inglourious Basterd?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Точно.СЈО е специјално само за вмровци.
СЈО е специјално направено за бомбите.
Тоа што е специјално е дека грујо ги прислушкувал сите, вклучувајќи ги и вмровците што значи не се само вмровците толку специјални.[DOUBLEPOST=1494317099][/DOUBLEPOST]
Лол ... Груевски и лоповлук? Дај ви се молам! Не може да се докаже криминалот и неговото име не може да се поврзе со такво нешто! Груевски барем изгради, а кај се парите од пред 2006??11
Тоа што го изгради грујо, не издржа ни цел негов мандат. Позеленети спомениците, распаѓање на новите згради итн.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
дете јас навистина немам боженствени дарби па да можам да те излечам од твојата хронична глупавост. Можам само да пробам да набројам каде се трескаш зелени. Прво ПРАВДА како таква не постои, ебаниот си останува ебан , а тепаниот тепан...па ти колку сакаш пени се..со разни процеси после.
Второ Грујо воопшто не е важан, тој е минлива појава како и Заев , како и сите. Проблемот е во базичниот концепт, а тоа е дали ние сме слободни луѓе , во слободна држава, кои сами одлучуваат за својата судбина или за тоа одлучува некој американски амбасадор( нормално како продолжена рака на интереси кои нас не не ни есапат за живи). Секој има добри и лоши денови , оди горе, па доле ,па обратно....... доаѓаат грујовци и зајковци па си одат .., но кога апла гледаш дека тоа ти е всушност движење на кукла на конец кој завршува у амбасада, а ти си куклата... те фаќа сафра. Твојот проблем е што ти не си од тие..., тебе ти е убаво под штиклата и секој кој се буни против , некој што не ти е од дома да ти кажува како треба....... ти е непријател....
Да видиме каде ти грешиш.
1. Дел од правдата е и казната. Казната на вмро и на Груевски беше тоа што паднаа од власт и ја изгубија сета моќ и влијание кои ги креираа сиве овие години. Можеби ќе добијат, можеби нема да добијат затворска казна, но ова секако спаѓа во таа казна која опозицијата ја започна, а народот и ја нанесе на таа политичка партија.
2. Повторно. Американскиот амбасадор беше јака фигура во политиките на вмро неколку години. Моментот на пресекот на тие односи многу убаво ти го посочив. И јас да би бил амбасадор, не би сакал да застанам зад одредени криминалци. И не, амбасадата служи за шамарање, а не за повлекување и донесување на одлуки. Патем, тоа беше и сцеариото на дмне, а сега веќе тоа е и глобален политички феномен, па така Ле Пен изјави дека ако Мак’ро победи, тоа ќе биде победа на Меркел, брегзит- победа на Русија, Трамп- победа на Путин......тоа се општи политички игри на кој народот одново и одново наседнува. Целта е политички поени, ништо повеќе, ништо помалку.
3. Твојот најголем проблем е што не можеш да се соочиш со фактите. Ти го шкрташ минатото, прерипнуваш одредени факти, потенцираш нешто кое е ирелевантно и поентираш на банални ствари. Во една дискурија, многу е битно да се почитува соговорникот и да се почитуваат фактите, без разлика која страна си ја фатил. Можеби не ги се допаѓа работата на СЈО, и тоа е во ред, но дел од тој став треба да ти биде и образложението. Јас не можам да те натерам на веруваш во нешто или пак да ти го променам ставот, како што не можам да те натерам да престанеш да ме навредуваш, нели? Оваа 3-та точка е главниот елемент на фалинката во твоите дискусии. Јасно е дека си за една политичка партија и имаш селективни ставови, но ако сакаш да ја цениш вистинската дикусија треба да поминеш преку нив и да започнеш со аргументите. ;)
 
S

silmarillion

Гостин
Република Корупција треба да ни биде име кое едино го заслужуваме, јебале вас антики говнарски.
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Зошто се служиш со лаги дека сум бришел постови? Не сум рекол дека сум јас со средно, туку други така си ја толкувале изјавата, во стилот, „во наше време со средно повеќе знаевме“... и заклучок дека сум со средно. Не сум, ама не мислам да се докажувам. Ниту е тоа важно. Или ако во дадена прилика сум ја кажал мојата професија, не мислам да се докажувам, ни тоа не е битно. Очигледно дека јас настапувам најотворено, сум пишал име, што работам... за разлика од многу овде кои користат имиња на „цртани ликови“ користејќи англиски „силни“ имиња. Ти си овде најбезобразен и користиш навреди речиси секогаш. Јас не сум уставник, сум кажал веќе, но би требало сите да се залагаме за владеење на законите. Тоа ли е грев? Вие се потсмевате на моите залагања за тоа. А барате некој да одговара за незаконие. Со кое лице?
Ti si "sweetheart".
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
..треба бе треба....и плус тоа да кршат и камења, а сдсм овци да шетаат околу и да ги бучуат, додека шипатарес пијат кафе и наргиле по стражарските кули со машингевехери под мишка и реј бан наочари...и пукнуат од време на време по една свадбарска ...колку да се знае кој е газда у куќа...
Правда?! Колку си сигурен во ова? Може единствено да се нарече правда гледано од партиска перспектива, објективно ни оддалеку.Како се одвиваат работите и толку нема да биде.Имаш непотизам за што не се понесе одговорност. Добра амбалажа, европски рецепт, сепак Балкански квалитет.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom