Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.671
Поени од реакции
34.995
Jas menuvam sam takvi gumici...ne e teško. Samo kanal da imaš. Ne treba centriranje ako ne e udreno trkalo vo dupka i da e rascentrirana prednicata[DOUBLEPOST=1494082967][/DOUBLEPOST]
Nema spas za gumata...iskinati se platnenite konci vo gumata
Гледав на видеово дека е едноставно, али проблем ми е што немам канал, т.е имам канал, али исто како да го немам, стручњациве мои кога ја граделе гаражата не планирале дека ќе возат поголемо возило од застава :D па со оваа не може да го искористам никако, колата ми влегува само на рикверц во гаража, со предница не ја собира, а назад немам простор да ја вратам и да влезам во каналот, ептен е кнап.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.990
Поени од реакции
14.786
Гледав на видеово дека е едноставно, али проблем ми е што немам канал, т.е имам канал, али исто како да го немам, стручњациве мои кога ја граделе гаражата не планирале дека ќе возат поголемо возило од застава :D па со оваа не може да го искористам никако, колата ми влегува само на рикверц во гаража, со предница не ја собира, а назад немам простор да ја вратам и да влезам во каналот, ептен е кнап.
Zemi 2-3 klučevi i pojdi kaj nekoj drugar...za 20 minuti ke gi smenite
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Jas menuvam sam takvi gumici...ne e teško. Samo kanal da imaš. Ne treba centriranje ako ne e udreno trkalo vo dupka i da e rascentrirana prednicata[DOUBLEPOST=1494082967][/DOUBLEPOST]
Nema spas za gumata...iskinati se platnenite konci vo gumata

Спаѓа под гаранција тоа со гумите или да се сликам можам?
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Луѓенца дајте мислење што гими да купам дали Сава или Тигар? Иначе сакам универзални со димензии 185 -65- 14.. Или дајте предлог друг за димензии за Шкода Фабиа..
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Освен германско имаш возено нешто друго или искуство имаш од ти реков ми рече
Било кое француско возило е поефтино и поиздржливо од било кое германско и уште во старт си во предност а цената за одржување +/- им е иста дури и во некои случаи француските се поефтини

Италиканските се мн.малце поскапи за купување и одржување од француските ама затоа пак се поефтини од германските

На пасат,ауди,голф за да смениш ребраст треба цела предница да ја демонтираш а за тоа време на три француски или италијански ке им смениш ребраст.

За комфор и удобност нема споредба бидејки секое германско возило е како да се возиш во бобсанка[DOUBLEPOST=1494048921][/DOUBLEPOST]
За истите пари имаш од 2 до 4 години поново и со повеќе опрема француско или италијанско возило
Za toa na audi rebrast kais u service schedule pise na 210.000km da smenam,a na francusko vozilo ke smenis 4 pati u tia 200.000km.Za komfort nema sho da se prae muabet,germansko si e germansko.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.916
Поени од реакции
1.382
Луѓенца дајте мислење што гими да купам дали Сава или Тигар? Иначе сакам универзални со димензии 185 -65- 14.. Или дајте предлог друг за димензии за Шкода Фабиа..
sava gjubre od guma. gi zedov lani vo avgust 4 gumi 13ki letni od pneumatik bitola eve godinava ke gi menuvam se iskrivija. kolata ja vozam samo niz grad po potreba kako se iskrivija neznam. trite gumi krivi se. bratmi zede goodyear mnogu dobra guma.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Za toa na audi rebrast kais u service schedule pise na 210.000km da smenam,a na francusko vozilo ke smenis 4 pati u tia 200.000km.Za komfort nema sho da se prae muabet,germansko si e germansko.
Само чекај ти да смениш ребраст по сервисен интервал па да видиш што ке ти се случи а јас на француско двапати ке сменам и пак ќе биде двојно поевтионо


Што се однесува до конфорот и амортизацијата ако не си возел или не те возеле во француско возило немаш почуствувано и неможеш да коментираш .

И да германско си е германско,преценето:

АУДИ А 6 Б6 од 2005 6-7к евра а за истите пари добиваш
ЦИТРОЕН Ц5 трета генарација од 2009/10 или
АЛФА РОМЕО 159 2007/8

Голф 3 1.9 тди 90кс 1997 1500 евра
Фиат браво 1.9 тди 100кс 1000 евра..............................................
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Луѓенца дајте мислење што гими да купам дали Сава или Тигар? Иначе сакам универзални со димензии 185 -65- 14.. Или дајте предлог друг за димензии за Шкода Фабиа..
Ni tie ni tie,Fulda ili Goodyear[DOUBLEPOST=1494147122][/DOUBLEPOST]
Za toa na audi rebrast kais u service schedule pise na 210.000km da smenam,a na francusko vozilo ke smenis 4 pati u tia 200.000km.Za komfort nema sho da se prae muabet,germansko si e germansko.
Daj prati tuka da procitame kaj pisuva deka rebrast se menuva na 210.000 km
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
на рено сет ремени се менуваат на 4 години или на поминати 60.000 км. вкупна цена околу 10.000 со работна рака!

од гума све е срање кај нас, најзадоволен сум од бриџстон турски и гудјеар исто турски, пред две години ставив мишелин британски (ептен не ги бива) се искривиа, треба да ги менувам...
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
на рено сет ремени се менуваат на 4 години или на поминати 60.000 км. вкупна цена околу 10.000 со работна рака!

од гума све е срање кај нас, најзадоволен сум од бриџстон турски и гудјеар исто турски, пред две години ставив мишелин британски (ептен не ги бива) се искривиа, треба да ги менувам...
Koga menuvas gumi zadolzitelno treba prednicata da ja centriras.
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
1
Здраво сакам да прашам гледам голф 4 е еуро 4 дали може уште да се царини или не?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom