Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Дали во автолимарски сервис ако си оставил возило за поправка а истото повеке не сакаш да го поправаш,при повлекуваање дали сервисот побара да се наплати закупнина[DOUBLEPOST=1494016043][/DOUBLEPOST]
Pa I tamu ima dupenje,varijatori,svekjici,potopni pumpi,kompjuteri,sekoa polovna kola e lotarija.Benzinot e skap,a I vo prosek pomalku km mine od dizelot ako e se kako so treba.
А кога ќе дојде ред да ремонтираш бош пумпа и дизни па цената кога ке ја додадеш на потрошувачката
ќе видиш дека возењето на бензин е поисплатливо
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.920
Поени од реакции
1.387
Ајде да си прашам, сакам да земам автомобил до кај 3500 евра...
е сега за тие пари има избор ама се е мачка у џак.
мене ме интересира кој е најевтин за одржување а изборот ми е околу форд фокус, опел вектра ц, пежо 607, опел мерива, алфа 166, рено меган.
значи не се во ист кош но кој од овие би бил најоптимален според цена, потрошувачка и што е најважно најевтин за одржување, да не одам во продавница да ми каже за некој дел баснословна сума :) ви благодарам.
reno began,dacia,pezo,citroen begaj :) za 3500 evra imas passat 1.8T. 150ks, golf IV 1.9 tdi 116 ks,golf IV 1.8T. skoda fabia 1.9 tdi v_rs 190ks,seat leon 1.9tdi 110ks. opel vectra cdti 120 ks. bmw 525TDS isto se solidni masini samo sto sakat malce pojke odrzuvanje. baraj vozilo so se vozi so godini ne kola so ke davas pari po servisi. vozam skoda vw motor nosi masta mu ja izvadiv. ito benzinec e da ne zboruvame za dizelot so e poizdrzliv. imam i vectra dti isto top masina samo so si trosi malce nafta :) ama za odrzuvanje e mnogu eftina.
 
Член од
6 мај 2017
Мислења
8
Поени од реакции
1
Значи сакам да прашам дали некој знае кој мотор е најдобар од 1,9tdi 90кс, 101кс, 110кс ?
 
Член од
6 мај 2017
Мислења
8
Поени од реакции
1
1.9 90ks i 110ks se isti potpolno. razlikata e so 90 ks e mala rabota potromav :) isto i 101 ks e dobar motor.
Негде прочитав дека 90кс биле поиздржливи, додека кај 110кс им се расипувале турбовците а за вие 101 не знам нигде ништо не прочитав
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.920
Поени од реакции
1.387
Негде прочитав дека 90кс биле поиздржливи, додека кај 110кс им се расипувале турбовците а за вие 101 не знам нигде ништо не прочитав
nema veze toa so turbinata.zavisi se kako e odrzuvana kolata. i na 90 ks motorite pajga turbinata. to zavisi kako e praven servisot kako e vozena i slicno. koga ucev vo servisot,idea razni koli i bmw od 2010 ta godina so zabuseni turbini i vozila so po 700 000 km za obicen servis,tuebina zdrava. ne se baziraj na toa. ako si za zemanje 1.9 tdi 110 ks i terajsi :)
 
Член од
6 мај 2017
Мислења
8
Поени од реакции
1
nema veze toa so turbinata.zavisi se kako e odrzuvana kolata. i na 90 ks motorite pajga turbinata. to zavisi kako e praven servisot kako e vozena i slicno. koga ucev vo servisot,idea razni koli i bmw od 2010 ta godina so zabuseni turbini i vozila so po 700 000 km za obicen servis,tuebina zdrava. ne se baziraj na toa. ako si za zemanje 1.9 tdi 110 ks i terajsi :)
Jas mislam 101 sredina so znam ni tromavo ni pa neso plus mislene za 101?
Se mislam pomegu golf leon ili audi a3 ne znam iskreno
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
reno began,dacia,pezo,citroen begaj :) za 3500 evra imas passat 1.8T. 150ks, golf IV 1.9 tdi 116 ks,golf IV 1.8T. skoda fabia 1.9 tdi v_rs 190ks,seat leon 1.9tdi 110ks. opel vectra cdti 120 ks. bmw 525TDS isto se solidni masini samo sto sakat malce pojke odrzuvanje. baraj vozilo so se vozi so godini ne kola so ke davas pari po servisi. vozam skoda vw motor nosi masta mu ja izvadiv. ito benzinec e da ne zboruvame za dizelot so e poizdrzliv. imam i vectra dti isto top masina samo so si trosi malce nafta :) ama za odrzuvanje e mnogu eftina.

Освен германско имаш возено нешто друго или искуство имаш од ти реков ми рече
Било кое француско возило е поефтино и поиздржливо од било кое германско и уште во старт си во предност а цената за одржување +/- им е иста дури и во некои случаи француските се поефтини

Италиканските се мн.малце поскапи за купување и одржување од француските ама затоа пак се поефтини од германските

На пасат,ауди,голф за да смениш ребраст треба цела предница да ја демонтираш а за тоа време на три француски или италијански ке им смениш ребраст.

За комфор и удобност нема споредба бидејки секое германско возило е како да се возиш во бобсанка[DOUBLEPOST=1494048921][/DOUBLEPOST]
Jas mislam 101 sredina so znam ni tromavo ni pa neso plus mislene za 101?
Se mislam pomegu golf leon ili audi a3 ne znam iskreno
За истите пари имаш од 2 до 4 години поново и со повеќе опрема француско или италијанско возило
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Значи сакам да прашам дали некој знае кој мотор е најдобар од 1,9tdi 90кс, 101кс, 110кс ?
1.9 TDI 90 KS I 110 KS ti se so bosch pumpa,postara generacija.
1.9 TDI 101KS e common rail,ponova tehnologija vo sistemot za gorivo,bez bosch pumpa.
I dvata se top motori,koj I da go zemes ke ima najmalku 350.000-400.000 km.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.920
Поени од реакции
1.387
Освен германско имаш возено нешто друго или искуство имаш од ти реков ми рече
Било кое француско возило е поефтино и поиздржливо од било кое германско и уште во старт си во предност а цената за одржување +/- им е иста дури и во некои случаи француските се поефтини

Италиканските се мн.малце поскапи за купување и одржување од француските ама затоа пак се поефтини од германските

На пасат,ауди,голф за да смениш ребраст треба цела предница да ја демонтираш а за тоа време на три француски или италијански ке им смениш ребраст.

За комфор и удобност нема споредба бидејки секое германско возило е како да се возиш во бобсанка[DOUBLEPOST=1494048921][/DOUBLEPOST]
За истите пари имаш од 2 до 4 години поново и со повеќе опрема француско или италијанско возило
vozev pezo i go dadov. momentalno vozam germansko i sum zadovolen a za servisot takae :) skapi se malce servisite ali germansko si e germansko. ne e stvarta samo da e evtin servisot na voziloto. ako se odrzava redovno nema da ima problemi i to go imam oseteno salam na zebot :D[DOUBLEPOST=1494064477][/DOUBLEPOST]
Jas mislam 101 sredina so znam ni tromavo ni pa neso plus mislene za 101?
Se mislam pomegu golf leon ili audi a3 ne znam iskreno
101 ks nema bosh.common rail vbrizguvanje taka da edna maka pomalce. 100 ks ne se malce vleci solidno. imam vectra 100 ks dti vleci solidno za a3 soe malce polesno ke leta :) trite koli ti se solidni. sprema mene seatot e policen. da bi zemal bi zel seat leon. servisite se isti kako za seatot taka i za golfot i audito poso istito motor go nosat :)
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Ми се појави како мало балонче на десната гума од страна. Едвај се познава а нови гуми се... Згазив у дупка на автопат колку што ми текнува пред 1 нед а тек денес ја приметив. Чаре некое или пак пари ке треба да лупам за гуми?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.247
Вчера на технички ми рекоа дека гумиците на баланс штанглата ми се за менување, се работи за меган 1.9dci, како да проверам дали се дефинитивно, ништо не сум осетил на предницата, освен зимата кога го вртев лево десно воланот првите 2-3 минути додека да загрее цвицкаше по малку.
Колку оди отприлика работна рака за менување на овие да не ме соголи механичарот?
Дали мора да се центрира предницата после нивно менување?
Кој производител го предложувате, да не ми шитнат некои чкарт?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.012
Поени од реакции
14.848
Вчера на технички ми рекоа дека гумиците на баланс штанглата ми се за менување, се работи за меган 1.9dci, како да проверам дали се дефинитивно, ништо не сум осетил на предницата, освен зимата кога го вртев лево десно воланот првите 2-3 минути додека да загрее цвицкаше по малку.
Колку оди отприлика работна рака за менување на овие да не ме соголи механичарот?
Дали мора да се центрира предницата после нивно менување?
Кој производител го предложувате, да не ми шитнат некои чкарт?
Jas menuvam sam takvi gumici...ne e teško. Samo kanal da imaš. Ne treba centriranje ako ne e udreno trkalo vo dupka i da e rascentrirana prednicata[DOUBLEPOST=1494082967][/DOUBLEPOST]
Ми се појави како мало балонче на десната гума од страна. Едвај се познава а нови гуми се... Згазив у дупка на автопат колку што ми текнува пред 1 нед а тек денес ја приметив. Чаре некое или пак пари ке треба да лупам за гуми?
Nema spas za gumata...iskinati se platnenite konci vo gumata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom