Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ako se cita izjavata i e vistinita
Horhe vika deka amerite treba da ja otstranat preckata(da pomognat) za davanjeto na mandatot
A.k.a. tiranskata platforma( poso vo negovata glava toa e preckata)
Ama vo zavisnost od cija cesma piete,taka si citate po potreba
Ednite deka amerite mu vrzale na horhe,drugite deka horhe gi zaebal amerite. Jedini zaebani sme nie obicniot narod.
По устав претседател дава мандат на партии кои имаат мнозинство во собрание.
Никаков друг услов нема. Не може претседател да не дае мандат ако лично мисли дека некоја платформа не му се бендисва. Единствен услов по закон и устав е мнозинство во собрание.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
@lans shto podrazbiras pod obichen narod?
Nie sto ne mastrubirame deka sve kje bide bolje ako dojde ovoj ili onoj. Nie sto go jademe od ednata ili drugata orda sekogas koga kje spomneme nesto sto ne e ok da se spomne vo momentot(ne go sitni otporot)
Nie sto ne pcujat demokratite deka sme nebanjati i patriotite sto ne pcujat deka sme sorosoidi[DOUBLEPOST=1493651208][/DOUBLEPOST]
По устав претседател дава мандат на партии кои имаат мнозинство во собрание.
Никаков друг услов нема. Не може претседател да не дае мандат ако лично мисли дека некоја платформа не му се бендисва. Единствен услов по закон и устав е мнозинство во собрание.
Rekov vo negovata glava.
Aludirav na toa kako edna ista izjava se tolkuva od patriotite i od demokratite.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ako se cita izjavata i e vistinita
Horhe vika deka amerite treba da ja otstranat preckata(da pomognat) za davanjeto na mandatot
A.k.a. tiranskata platforma( poso vo negovata glava toa e preckata)
Ama vo zavisnost od cija cesma piete,taka si citate po potreba
Ednite deka amerite mu vrzale na horhe,drugite deka horhe gi zaebal amerite. Jedini zaebani sme nie obicniot narod.
А американците знаат дека грујо е пречката, па сеа ти мисли како они разбираат.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
А американците знаат дека грујо е пречката, па сеа ти мисли како они разбираат.
Po 100ti pat kje kazam
Zaso glumime demokratija koga ocigledno e deka amerite odlucuvaat koj kje bide preimer,milom ili silom. So samiot ovoj fakt pagja vo voda melenjeto na demokratite deka sea makedonija kje trgnela po demokratskiot pat.
Neka si kazat otvoreno,11 godini strancite go drzea gruevski,sea doe vreme nie da se kacime.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Rekov vo negovata glava.
Aludirav na toa kako edna ista izjava se tolkuva od patriotite i od demokratite.
Една од работите кои немаат врска со глава на претседател е давање на мандат.
Тоа е така убаво јасно кристално опишано во устав шо и полуписмен човек би го направил како што треба
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Го прочитавте новиот став на прецеднико? :pos:

Хојт Ли заушки му имат мавано.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Една од работите кои немаат врска со глава на претседател е давање на мандат.
Тоа е така убаво јасно кристално опишано во устав шо и полуписмен човек би го направил како што треба
Ete sto treba da se napravi
Da se uredi ustavot da nemoze edna licnost da se podjebava vak i da nemoze abolicii od rakav da deli
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ete sto treba da se napravi
Da se uredi ustavot da nemoze edna licnost da se podjebava vak i da nemoze abolicii od rakav da deli
За да се уредува устав, постои закон.
Во собрание со предлог со дискусија и со гласање.
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
I papata se zakanuva na Makedonija, cuvaj boze........... (*Citaj vrsi pritisok)
Kolku eftino saka da pomine dirigentov, covece, da ne ti se veruva.

http://www.dw.com/mk/папата-да-се-помолиме-за-македонија/a-38653029?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss


*) Ova e samo fijukot na izdisan balon, vojna nema da ima. Preskapa im e. Mislat deka so sitni pari ke ja turnat Makedonija....bas me interesira dali nasive kje padnat pred galamava koja ja stvara horov...
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Po 100ti pat kje kazam
Zaso glumime demokratija koga ocigledno e deka amerite odlucuvaat koj kje bide preimer,milom ili silom. So samiot ovoj fakt pagja vo voda melenjeto na demokratite deka sea makedonija kje trgnela po demokratskiot pat.
Neka si kazat otvoreno,11 godini strancite go drzea gruevski,sea doe vreme nie da se kacime.
Ти немаш осетено демократија да знаеш што е демократија ?
Треба време да помине за да осетиме демократија (треба да живееш некаде 10-тина година), Американците ни помагаат со пари, подршка ама ко што гледаш до сега сите мислат за својот џеб, па америте не рестартираат на одреден период.
Да немавме проблеми со соседите, до сега ќе бевме во Нато и Еу, е тогаш доаѓа моментот на слобода и голема промена во размислувањето и пополека градење на демократија (ко во Шведска, Германија итн), ко што сега тоа е во пост-комунистичките земји, меѓу кои Романија и Бугарија (не дека им е сјајно, ама сигурно се на подобар пад од претходно).
Странците ни кажуваа дека груевски не го бива (од 2009 наваму), но груевски ги имаше сите медиуми и ќе ја извртеше вистината или ќе направеше хаос пред извештајот од брисел (ко на пример тепање ученици у автобус).
Е сега ти што не знаеш да го разбереш дипломатскиот речник, дека судство не чини, дека медиумите не чинат тоа е друго.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Го прочитавте новиот став на прецеднико? :pos:

Хојт Ли заушки му имат мавано.
Ќе беше добра вест ако Хојт Ли му мавнеше заушки на Еди Рама,човекот кој во моментов ја дестабилизира Македонија, а богами и целиов балкан!
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Ти немаш осетено демократија да знаеш што е демократија ?
Треба време да помине за да осетиме демократија (треба да живееш некаде 10-тина година), Американците ни помагаат со пари, подршка ама ко што гледаш до сега сите мислат за својот џеб, па америте не рестартираат на одреден период.
Да немавме проблеми со соседите, до сега ќе бевме во Нато и Еу, е тогаш доаѓа моментот на слобода и голема промена во размислувањето и пополека градење на демократија (ко во Шведска, Германија итн), ко што сега тоа е во пост-комунистичките земји, меѓу кои Романија и Бугарија (не дека им е сјајно, ама сигурно се на подобар пад од претходно).
Странците ни кажуваа дека груевски не го бива (од 2009 наваму), но груевски ги имаше сите медиуми и ќе ја извртеше вистината или ќе направеше хаос пред извештајот од брисел (ко на пример тепање ученици у автобус).
Е сега ти што не знаеш да го разбереш дипломатскиот речник, дека судство не чини, дека медиумите не чинат тоа е друго.
Nego,hoyt ne dal izjava posle sredbata. Izglea gruevski odbil komanda,pa hoyt se konsultira so baza kako ponatamu so stapot(poao morkovot ocigledno ne deluva)
Interesni atrancive,oni ni ukazuvale,ama eve sea odlucile deka sme retaridrani i deka redno vreme e da ni postavat demokratski lider.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
I papata se zakanuva na Makedonija, cuvaj boze........... (*Citaj vrsi pritisok)
Kolku eftino saka da pomine dirigentov, covece, da ne ti se veruva.

http://www.dw.com/mk/папата-да-се-помолиме-за-македонија/a-38653029?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss


*) Ova e samo fijukot na izdisan balon, vojna nema da ima. Preskapa im e. Mislat deka so sitni pari ke ja turnat Makedonija....bas me interesira dali nasive kje padnat pred galamava koja ja stvara horov...
Кај виде закана, жити Тоше Проески?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom