Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Можеби ти пишуваш необјективно. Јас ја претставувам реалноста од мојата гледна точка. Затоа постојат неистомисленици кои ќе ги потенцираат оние факти со кои не се согласуваат или ќе ја реализираат својата рутина така што ќе се прават неутрални, а цврсто ќе го бранат злосторничкото здружение на вмро. Зар твоето е објективост?!

Дали се сеќаваш што правеше твоето вмро во понеделниците, кога Латас беше со сдсм, а лидер на твојата партија беше Војводата!? Сител остануваше без струја. Патем, тогаш што сдсм влегла со инспекциски служби не значи толку колку што значи затворање на тој објект, трудна жена да заврши во притвор и притоа да го изгуби свето бебе, и дел од вработените, како и шефот да завршат во затвор. Значи постои разлика.
Со гласање на новиот дуп, пандемониумот веќе стана или ќе стане дивоградба. За разлика од Космос, кој беше реванширам пред се’ за А2, а и за поврзаноста со опозицијата и Цановски. Прекршоците беа нешта кои можеа да се поправат, исто како нелегалното дигање на 2 спрата на еден ваш функционер на центарот на градот. Требаше цела зграда да му ја урнат?! Или правење висококатници на реони каде може да дојде до лизгање на земјиштето! И тоа го гласавте.
За Космот тек следи истрага и судење.

Сите судови се во рацете на вмро. Сите. Можеш да извадиш некој пример од 1998 или 2008 и да речеш дека сдсм го контролира судството иако вмро е на власт. Сами ги предлагаат сидиите и сами ги гласаат, тоа го прави секоја власт. Норално, откако ќе им истече мандатот. Тоа не е ништо ново и ништо чудно.

Талат доби 61 или 62 гласа, не е битно. Битно е дека позади него стои мнозинството и битно е дека даде заклетва и стави потпис, додека во позадината вознемирувачки доаѓаше некаков шум кој ја попречуваше церемонијата. Потоа влегоа тепачите и протестантите и си ја завршија работата. И нормално дпмне не е криво, туку сдсм. Самите се тепаа и самите протестираа. Лесно е штафетата на вината да ја префрлиш да противникот, само треба да имаш докази да го поткрепиш тоа.
 
А

Алаху Снакбар

Гостин
Јас ова што го читам овде е засташувачко, и од овде можам да донесам суд дека мора да се воведе едногодишен воен рок, овде не коментираат мажи, овде коментираат пички кои ги страв од војна и што е најлошо не осеќаат обврска да ја бранат македонија, живееме во апатичен свет на европски вредности со атрофирани исплашени деца, нели се срамите да браните човек што работи против интересите на македонскиот народ, оваа држава ни е освоена да биде наша а сега сакате туку така да ја дадете ? па дали сте вие нормални, сум гледал у животов србомани бугараши гркомани, никогаш не сум помислил на славобалисти јаничари одродени.
 
A

apidrone

Гостин
Јас ова што го читам овде е засташувачко, и од овде можам да донесам суд дека мора да се воведе едногодишен воен рок, овде не коментираат мажи, овде коментираат пички кои ги страв од војна и што е најлошо не осеќаат обврска да ја бранат македонија, живееме во апатичен свет на европски вредности со атрофирани исплашени деца, нели се срамите да браните човек што работи против интересите на македонскиот народ, оваа држава ни е освоена да биде наша а сега сакате туку така да ја дадете ? па дали сте вие нормални, сум гледал у животов србомани бугараши гркомани, никогаш не сум помислил на славобалисти јаничари одродени.
Ако ти мислиш дека треба да умреш за Груевски да остане на власт, ја не мислам. То ест ти слободно умри си.
 
V

viktora

Гостин
Toj Села до сега бил градоначалник пратеник.... и ако предходна власт не нашла ништо криминално или незаконско кај него а ти тврдиш дека има, значи дека таа предходна власт била неспособна.
Добро,нели сега правите способна влада?Нели сега треба да се оправи работата?Или курташак ќе си играме извади едни лопови,врати други?Ако се исти онда што да мењаваме влада,криза,кршење собрание?Јас колку што го сватив заев е да ја оправи работата а не да биде ист како грујо?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
Јас ова што го читам овде е засташувачко, и од овде можам да донесам суд дека мора да се воведе едногодишен воен рок, овде не коментираат мажи, овде коментираат пички кои ги страв од војна и што е најлошо не осеќаат обврска да ја бранат македонија, живееме во апатичен свет на европски вредности со атрофирани исплашени деца, нели се срамите да браните човек што работи против интересите на македонскиот народ, оваа држава ни е освоена да биде наша а сега сакате туку така да ја дадете ? па дали сте вие нормални, сум гледал у животов србомани бугараши гркомани, никогаш не сум помислил на славобалисти јаничари одродени.
Од такви мажишта што 10 години ќутеа и дозволуваа криминал, 10 години поддржува криминални структури, 10 години грицкаа сончоглед дома и седеа, од такви ни пропадна државата.

Доколку си вработен во МВР последниве години, не значи дека си херој, туку измеќар.
 
А

Алаху Снакбар

Гостин
апидрон, многу ја потсенувате љубовта што овој народ ја има кон оваа грутка црна земја.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.136
Поени од реакции
11.208
те боли кур тебе за македонија, све дур ти даваат сендвич.
За сендвич ќе оде во војна а?Ебаве препотентните безкичменаци.Нивото на дискусија вие страшно.Незнаете што да вратите и ајде сендвичари,орки и сл.
 
A

apidrone

Гостин
апидрон, многу ја потсенувате љубовта што овој народ ја има кон оваа грутка црна земја.
Ако ја сакавте оваа земја ќе излезевте барем на еден протест против криминалнава власт. Барем на еден. А имаше многу. Ама не ви дозволија, не ви го притиснаа дугмето.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Nekjam da rasipuvam zabavata,ama ova tocno e?
Можно е, можеби и не е, никој нема да ти каже оти немаше никакво броење, а без броење незнам како ги пресмета 61, вика кој е за, кој е против одма, и додека кренат раце ги фаќа против,
не се бира претседател на таков начин, затоа си постојат процедури, доколку мислат дека избрале можат да си гласаат закони само на скали, ходници, ќошиња и сл. и тие закони ќе важат само за нив, не за државата.

Но има нешто многу битно во случајов, дали странците ќе подржат такво бирање, првично ДА, но да видеме што ќе им бидат аргументите ако е ДА,
во онаа сопштение од Кале пишува и ЗАКОН, а ова не е според закон.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
..демек од твоја гледна точка, и све што се факти не се битни? демек ти си неутрален? е па кажи ми зашто Бране Црвен не излезе збор да каже сега? од секогаш сум го ценел иако бил ваков таков, бил и премиер бил и преседател сите цицки на мкд ги исцицкал и цело виски на свет го испи, каде е Брането? оти си неутрален, па оној е вмро, а ти не си сдсм ама знаеш оти си неутрален, ќе видиш Тала што куре ќе ти исече за кратко време или веќе си сечен ? а? :facepalm:
1. Пред 3 години протестиравте и викавте Бранко оди си, Бранко ти си крив, Бранко ти ја уништи Македонија.
2. Бранко се повлекува од политиката, не се замара и остава на децата да си играат држава.
3. По 3 години Бијонс пишува.. Каде е Бранко??

Тоа е тој памет вмровски.
 
A

apidrone

Гостин
За сендвич ќе оде во војна а?Ебаве препотентните безкичменаци.Нивото на дискусија вие страшно.Незнаете што да вратите и ајде сендвичари,орки и сл.
Не само за сендвич ами и за многу помалце. Само што не се свесни дека кога ќе дојде време самото вмро ќе ги пушти низ тоалет.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Мене само не ми е јасно како во видео од 20 минути, и во други од 10-на, нема ни 1 сцена каде некој го удира Села, а он наводно бил влечен, газен, цела фаца у крф? како е тоа можно?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom