Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Теоретски и законски - да. Ама ај напрај влада без ниеден шќиптар па да те видам. Или со шќиптарска партија со 2-3 пратеници. Веднаш ќе се нацрта овде цел ЕУ и САД естаблишмент да држи „семинари“ и „лекции“ дека така „неќе моќи“.
Pobednik so pobednik e pogazeno, veke nemaat nikakvi argumenti da ni prodavaat bilokakvi demagogii.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Прес на Груевски, треба да почне секој момент
https://www.youtube.com/watch?v=QSXXtIe7Q8s


имав некоја работа, не гледав ова а после имаше ракомет... Како успеаја насила да се гласа, кој гласал ??

... друго, ноќеска имаше дека тој што го раскрвавил Заев имал усташки тетоважи, имаше слика... Како наеднаш се замолча кој е тој и другиоте со фантомки ??
Како МВР не успева ништо, истото беше и во предизборните инциденти, НИШТО не се откри и НИШТО не се санкционира, имаше дузина работи, многу потешки претепувања, демолирања.....
Смешно е СДСМ бара одговорност од ДПМНЕ а не од насилниците ??
Башка како толку раскрварен а не му е ништо , денес на ТВ има интервју...??
... И убаво сега кажува еден на ТВ, има можност покренување на Референдум со 150000 потписи со кој може народот ако треба и да поништи избори и укине мандат на пратениците...Симптоматично е дека по 50-на дена протести никој не го бара тоа, мене ми смрди сето на куклен театар за затупените народни маси...
А симптоматично е дека овие настани дојдоа 2 дена по вадење од фиока на коруптивната случка Телеком, сега наеднаш никој не зборува за тоа....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Теоретски и законски - да. Ама ај напрај влада без ниеден шќиптар па да те видам. Или со шќиптарска партија со 2-3 пратеници. Веднаш ќе се нацрта овде цел ЕУ и САД естаблишмент да држи „семинари“ и „лекции“ дека така „неќе моќи“.
ВМРО имаше влада со албански партии, сега СДСМ има влада со албански партии.
Не гледам никаков проблем.
Можеа комотно ВМРО да му понудат коалиција и на СДСМ и ДУИ заедно па трите партии да направат влада. Али ете не сакаа. Сакаа само со албанци и никој друг.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Некои правила до кои (горе-долу) се држевме без многу турболенции. Сега не е така.
Нема правила у правна држава си има устав и закони што се во склад со уставот.
Има само примена, селективна примена (у оваа ситуација ми одговара) и игнорирање на законите (на пример, УЈП го игнорира латас, ивона и сличните на нив)
Правилата се измислуваат, како она победник со победник.
Или ти сакаш да кажеш дека баш тоа правило ( победник со победник ) не го почитуваме сега ?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Па како функциониравме до сега 25+ години ?
Има донесено закони и многу убаво си пишува, ама не им одговара оти знаат дека затвор ги чека
ај не го тупете со затвори и слични трици, што би рекол дегутантниот , тоа се дегутантни приказни за мали деца, па дури и тие одамна не веруваат во нив.
Дај ти некој коментар за фактот дека вчера ти се пеела и чатела албанска химна насред свежо реновирано Собрание.., а никој не се најде таму да ги обезглави пејачите и да им ги стави главите пред нозе на коњот на Никола Карев...
Секако и ти сметаш дека нежното влечење за коса на шеќерната не може да биде некаква замена у случајов???:sneaky:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Единствен инцидент што може да го направат идиотите е да се истепаат меѓусебно додека бегаат по улиците. Секој што по некоја случајност поминува низ Центар од 16:30 до 17:00 може да види какви луѓе се собираат. Вработени во општина од чистач до директор се сите таму, пензионери, инвалиди, мутанти, што се нема, уште црнци им фалат и некој талибанец од Исис бидејќи педери веќе имаат, Шкорпион ги води ебати педерот. Значи тоа се идиоти, пола од нив се жени кои при прво појавување на специјалци ќе фатат магла, останатите се составени од луѓе кои ќе дадат отпор малку и ќе фатат магла. Не може од овие чистачи да се очекува отпор да дадат, видете им ги само мутантските фаци, ко да го преживеале Чернобил изгледаат маму им ебам.
Јас да ги водам? Кај си ме видел било кого да водам? Ги немам тие Бетмен Велит гени! Не можеш ни да гарантираш за моето присуство таму, не па водење.

Александаре, Ацко, Аценце што зборуваш ти ?
Замисли си хипотетичка ситуација, во која што твојве пријателчиња и другарчиња од дпмне добиваат твој постови од форумов, во кој што јавно се декларираш како хомосексуалец. Или пак им влетаат некој фб разговори или компромитирачки фотографии.
Чисто онака замисли си што би се случило кога би разбрале кој им е на дофат од палка.
Сакаш да ми кажеш дека не пратат форуми и фејсбуци и сл.? Или тој аргумент е корисен само кога се работи за тоа како ДПМНЕ ги шпиунира масите и кога ви треба масло за прислушкуваните разговори? Кои нели, они ги спровеле. Со оглед на мојата позадина, треба да сум и јас во ќошот. Со оглед на тоа што имам пријатели и познаници меѓу Шарените, Левица и неколку анархисти. Или не им е гајле или ради реториката водена од моја страна ништо не е направено.

Друго, не сум единствен хомосексуалец таму. Малку проширете си ги видиците надвор од форумов.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
... друго, ноќеска имаше дека тој што го раскрвавил Заев имал усташки тетоважи, имаше слика... Како наеднаш се замолча кој е тој и другиоте со фантомки ??
Он е идентификуван, идентификувани се и други. Повеќето се квази-фашисти од збирштината Тодор Александров. Наскоро ќе си ги прошируваат ректалните отвори во затвор.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
мвр нема никаков кредибилитет не заслужува доверба,тие се главен проблем заедно со партизираното судство што сме во оваа ситуација.
Она што е приоритет е итна одговорност со име и презиме за сите насилници кои учествуваа во линчот и оние началници и одговорни лица во мвр кои не ја извршија својата должност.
мвр и ојо требаше вчера да ги апсат насилниците,шарените веднаш беа апсени и обвинети,вчера баграта која линчуваше пратеници е се сеуште на слобода.
Вчера најголем скандал е што Фикусот не го осуди линчот врз пратениците туку го оправда со 'дипломатски речник',колкав кретен треба да си да не осудиш линч.
Најголемата одговорност е на Груевски кој со говори за косиња,народот да ја превземе државата и сл изјави доведоа до ова дереџе во најсветото нешто во една демократска земја парламент да се случи силување на демократијата/линч на пратеници.
Организаторите на иницијативата за заедничка македонија имаат одговорност и најверојатно ке одговараат кривично за поттикнување/организирање насилство.
а зошто не одговараа организаторите на шарените а Заев имаше јавни изјави дека ќе јаде живи луѓе па не одговараше...
..лекот е само Референдум за поништување на изборите купени со пари од УСАИД, има истрага во УСА....
А борба против корупција треба, ама се по ред, сите партии и сите случаи....
СЕ ДРУГО е силување на демократијата...
 
M

mar30

Гостин
Во целава тажна работа интересно е Груевски кој последниве два месеци ги изнас'ка патриотите истиот тој Груевски вчера побара од институциите да се уапсат и казнат истите тие патриоти.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Смешно е СДСМ бара одговорност од ДПМНЕ а не од насилниците ??
Башка како толку раскрварен а не му е ништо , денес на ТВ има интервју...??
Затоа што два-тројца од тепаните со крвави усти го бацуваа по глава Заев. Нормално имаше новинари кои пуштија сецкани снимки после бакнежите у чело. Али има неуредувани снимки на интернет од тие што влегоа каде се гледа од каде му е тоа толку крв на него, особено на глава.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Он е идентификуван, идентификувани се и други. Повеќето се квази-фашисти од збирштината Тодор Александров. Наскоро ќе си ги прошируваат ректалните отвори во затвор.
Ајде да видиме дали ќе бидат и колку осудени... не е битно од кај се, може да се платени од амбасадата на брдото
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Јас да ги водам? Кај си ме видел било кого да водам? Ги немам тие Бетмен Велит гени! Не можеш ни да гарантираш за моето присуство таму, не па водење.



Сакаш да ми кажеш дека не пратат форуми и фејсбуци и сл.? Или тој аргумент е корисен само кога се работи за тоа како ДПМНЕ ги шпиунира масите и кога ви треба масло за прислушкуваните разговори? Кои нели, они ги спровеле. Со оглед на мојата позадина, треба да сум и јас во ќошот. Со оглед на тоа што имам пријатели и познаници меѓу Шарените, Левица и неколку анархисти. Или не им е гајле или ради реториката водена од моја страна ништо не е направено.

Друго, не сум единствен хомосексуалец таму. Малку проширете си ги видиците надвор од форумов.
Твоето присуство ти сам го потврди и тоа дека таму имало добри дечки. Педерчино.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
а зошто не одговараа организаторите на шарените а Заев имаше јавни изјави дека ќе јаде живи луѓе па не одговараше...
..лекот е само Референдум за поништување на изборите купени со пари од УСАИД, има истрага во УСА....
А борба против корупција треба, ама се по ред, сите партии и сите случаи....
СЕ ДРУГО е силување на демократијата...
Сите партии ги прогласија изборите за фер и демократски. Сега испаѓа дека некој треба да каже “Лажевме кога ги прифатифме изборните резултати па сега сакаме да ги поништиме“
Грујо месец дена преговараше со ДУИ да формира влада и во ни еден момент не му текна дека изборите се местени, па сега кога дојде време да слези од власта ни ДУИ не чинат оти биле криминалци, Талат кој му беше министер на одбрана не му чини, изборите кои ги прифатил не му биле регуларни.....
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Твоето присуство ти сам го потврди и тоа дека таму имало добри дечки. Педерчино.
Општо зборам бе тикво. Наназад, за било што. Освен ако сам не кажам не можеш да знаеш ни ти ни Петко, ни Станко. Иако постовите ти звучат ко да си ми ебана пратња. Дај фокусирај се на некој друг малце.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=E4joba0TNEE
Tolku si glup i prost sto ne mozes da vidis kolku si kontradiktoren. Gruevski da sakase da se spasi ke ja prifatese platofrmata i ke si napraese vlada. Za sjo nema potreba da pregovara zaso e potpisano od site 4 partii i se znae do koga e mandatot za sjo.
Poso neli vikate deka e na vlast i kontrolira sudstvo ako mu bese do sjo i ako sakase da se spasi ke si napraese vlada so dui ke si prodolzese da go kontrolira sudstvoto, a sjo ke si gi napikase predmetite u shupak.


Да се виде. Да се потсетиме

Баш така !! ...Се ова е циркус, една предигра за превземање на Србија, каде Русија гоа и оружје и бази ќе правеше...Но мислам можно е и Србија да биде по 2-пат продадена од мајка Русија, поприоритетни се други стратешки интереси...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom