Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Ќе дојдат самоиницијативно жени и бабички да исчистат нередот кои ги направија платениците на Сорос вчера во собранието.
Страв им е од напалениот дедо, треба со него да го цистат подот како со Села.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
@Шкорпион те боли ли газето педерско? Знаат ли тврдокорните дека го примаш?
Ако те интересира како е ситуацијата со мојот задник може да се договори средба па направи преглед самиот ако си толку загрижен.

Тврдокорните не се толку секси колку што мислат дека се. Али ти брат .... со постов ... се расплинив овде на биро. My-body-is-ready-pose.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
И на Македонците, 400+ илјади што го гласале и плус секој на кого ќе му е потребна помош. Е сега ако рачунаш дека Македонци се само тие што тепаа вчера тогаш да, нив ќе им е кошмар.
Ги сметам мнозинството од избори.
 
M

mar30

Гостин
мвр нема никаков кредибилитет не заслужува доверба,тие се главен проблем заедно со партизираното судство што сме во оваа ситуација.
Она што е приоритет е итна одговорност со име и презиме за сите насилници кои учествуваа во линчот и оние началници и одговорни лица во мвр кои не ја извршија својата должност.
мвр и ојо требаше вчера да ги апсат насилниците,шарените веднаш беа апсени и обвинети,вчера баграта која линчуваше пратеници е се сеуште на слобода.
Вчера најголем скандал е што Фикусот не го осуди линчот врз пратениците туку го оправда со 'дипломатски речник',колкав кретен треба да си да не осудиш линч.
Најголемата одговорност е на Груевски кој со говори за косиња,народот да ја превземе државата и сл изјави доведоа до ова дереџе во најсветото нешто во една демократска земја парламент да се случи силување на демократијата/линч на пратеници.
Организаторите на иницијативата за заедничка македонија имаат одговорност и најверојатно ке одговараат кривично за поттикнување/организирање насилство.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Пак реферат си напишал, и пак ништо не си кажал. Едно исто цело време, ко расипана лента. :pos:

Сфаќаш дека никој не очекувал "klasicno bezzakonie i klasicna anarhicna situacija" (за ова Агда би те обесила за јајца на бандера), па за да мора да носи и вади пиштол, ооо Зоте? :D
Od kaj znajs koga dosol ?

Mozit odposle vlegol.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Па што не отиде ти да линчуваш бе. Вие сте предавниците на овој трпелив народ ама вчера се прелеа чашата. Ќе пуштам огномет пред судот кога паторот ќе оди во затвор.
Moze i ke ti se pridruzam , ama prvo predavnickoto govedo da visi, ne e bitno na koja lokacija.[DOUBLEPOST=1493371193][/DOUBLEPOST]
Вчера не повикувавте на гумени куршуми а. Ништо не ја пере оваа дамка, што се надевам ќе значи крај за фашистичката партија.
Jas pa se nadevam deka ova e samo uvertira i deka predavnicite ke si go dobijat toa so go zasluzuvaat.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Не бе...
А под итно мора да се донесе закон за мандати, правила, редослед...
Па како функциониравме до сега 25+ години ?
Има донесено закони и многу убаво си пишува, ама не им одговара оти знаат дека затвор ги чека
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Избори се организираат за да се оформи собрание кое носи одлуки и влада која извршува одлуките и ја управува државата.
Тоа е целта.
Победник е оној кој ја остварил таа цел.
Теоретски и законски - да. Ама ај напрај влада без ниеден шќиптар па да те видам. Или со шќиптарска партија со 2-3 пратеници. Веднаш ќе се нацрта овде цел ЕУ и САД естаблишмент да држи „семинари“ и „лекции“ дека така „неќе моќи“.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.680
Поени од реакции
3.641
Уште една нус појава на диктаторското владеење на вмро последниве 10 години. Затоа на сите меѓународни релевантни ранг листи сме на дното по сите фактори.

Диво насеље беше нарачано од ретардирани особи како Мартин Протуѓер со неговата легендарна изјава „А војна да имаме?“ за да се сврти вниманието на јавноста од бомбите на сдсм каде се откриваа тешки криминали. Ако е брзински неутрализирано со 8 загинати и 40 повредени полицајци, недај боже стварно да мислеле да напаѓаат терористите, без полиција ќе останевме.

Груевски 20 (со букви: ДВАЕСЕТ) дена преговараше за истата таа платформа. Во ниту еден ден, во ниту една изјава за време на тие 20 дена додека го имаше мандатот не ја отфрли платформата. Единствено што отфрли беше продолжување на мандатот на СЈО, затоа што знае дека го чека доживотен затвор ако дозволи да дојде до судење. Се што се содржи во тн „тиранска платформа“ Груевски веќе го изгласал и дал одобрение.

Стварно Груевски не се борел за власт, кога не дозволува СЈО да си ја врши работата за која е формирано (со гласови и на вмро), кога не дозволува судската власт да си ја врши работата за која постои, кога не му дозволува на фикусот да го даде мандатот за формирање влада на мнозинството во согласност со член 90 од Уставот, кога го повикува „народот“ (всушност за него народот е неговата хорда од вмровци, сите останати се или Албанци или соросоиди) да не седи дома во папучи туку да излезе „да ја одбрани државата“ (со тепање на пратеници на сдсм + Села). Приметивте дека никој од ДУИ не е ниту чепнат?

Истиот тој Талат кој сега ви смета, беше избран за министер за одбрана на РМ. Ама тогаш добар беше.

Народот осетил како е на своја кожа. Десет години се и предолг период за да бидеш инфериорен. Никогаш не сме живееле полошо, никогаш немало толкава миграција на младите надвор од државата. Ама ова го нема на Сител и курир.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=E4joba0TNEE
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=E4joba0TNEE
Tolku si glup i prost sto ne mozes da vidis kolku si kontradiktoren. Gruevski da sakase da se spasi ke ja prifatese platofrmata i ke si napraese vlada. Za sjo nema potreba da pregovara zaso e potpisano od site 4 partii i se znae do koga e mandatot za sjo.
Poso neli vikate deka e na vlast i kontrolira sudstvo ako mu bese do sjo i ako sakase da se spasi ke si napraese vlada so dui ke si prodolzese da go kontrolira sudstvoto, a sjo ke si gi napikase predmetite u shupak.
Се виде намерата на Сорос со негови платеници кои влегоа во владина институција претседател и кршеа народен имот
Да се виде. Да се потсетиме

 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Па како функциониравме до сега 25+ години ?
Има донесено закони и многу убаво си пишува, ама не им одговара оти знаат дека затвор ги чека
Некои правила до кои (горе-долу) се држевме без многу турболенции. Сега не е така.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Уште една нус појава на диктаторското владеење на вмро последниве 10 години. Затоа на сите меѓународни релевантни ранг листи сме на дното по сите фактори.

Диво насеље беше нарачано од ретардирани особи како Мартин Протуѓер со неговата легендарна изјава „А војна да имаме?“ за да се сврти вниманието на јавноста од бомбите на сдсм каде се откриваа тешки криминали. Ако е брзински неутрализирано со 8 загинати и 40 повредени полицајци, недај боже стварно да мислеле да напаѓаат терористите, без полиција ќе останевме.

Груевски 20 (со букви: ДВАЕСЕТ) дена преговараше за истата таа платформа. Во ниту еден ден, во ниту една изјава за време на тие 20 дена додека го имаше мандатот не ја отфрли платформата. Единствено што отфрли беше продолжување на мандатот на СЈО, затоа што знае дека го чека доживотен затвор ако дозволи да дојде до судење. Се што се содржи во тн „тиранска платформа“ Груевски веќе го изгласал и дал одобрение.

Стварно Груевски не се борел за власт, кога не дозволува СЈО да си ја врши работата за која е формирано (со гласови и на вмро), кога не дозволува судската власт да си ја врши работата за која постои, кога не му дозволува на фикусот да го даде мандатот за формирање влада на мнозинството во согласност со член 90 од Уставот, кога го повикува „народот“ (всушност за него народот е неговата хорда од вмровци, сите останати се или Албанци или соросоиди) да не седи дома во папучи туку да излезе „да ја одбрани државата“ (со тепање на пратеници на сдсм + Села). Приметивте дека никој од ДУИ не е ниту чепнат?

Истиот тој Талат кој сега ви смета, беше избран за министер за одбрана на РМ. Ама тогаш добар беше.

Народот осетил како е на своја кожа. Десет години се и предолг период за да бидеш инфериорен. Никогаш не сме живееле полошо, никогаш немало толкава миграција на младите надвор од државата. Ама ова го нема на Сител и курир.
Tie so vi ja prodavaat prikaskata za iseluvanjeto pa zacudo nikako da se iselat, nitu tie nitu nekoj od nivnite bliski. Interesno neli. Iseluvanje imalo, ima i ke ima. Isto taka mnogumina se vrakjaat, i zapadot e daleku od toa so bese na vremeto.
Patem albancite sekoja im cest si imaat svoja drza i ponos, vo nivnite redovi nema predavnicki goveda. zamislete sporedba eve nekoj albanski politicar da izjavi deka ke go ukine albanskiot na cela teritorija, sledniot den ke go svitkaat i nego i celata negova familija.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Citam nekoi od vas zalat zosto Artan Grubi ne jadel cotek?

Mozam da se kladam deka ne samo sto go nacekale protestantite tuku i go imaat pusteno da si izleze bez da go cepnat, e do tolku se hrabri.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.403
Поени од реакции
36.337
И сега како ќе функционира државата? Од кај ќе се гласа влада? Дали полицијата и војската ќе слушаат команди од новите раководства и дали ќе ги сметаат за легитимни?
Незнам како ќе функционира само можам да ти кажам дека во центар се донесени преку дваесет автобуси со џандари од цела Македонија и се околу парламент е стегнато пиле не може да прелета.

Можно е Груевски да спрема нешто за денес во парламент преку Иванов.

П.С. Сега мислам и до рекорд се затворија.

Изгледа ко да се спрема големо срање.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom