Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.164
не ме интересираат баш нешто дујачи на муда. Ме интересира состојбата овде. А таа е пред катастрофа. Пари нема, нема ни да има, ќе има се помалку...заради квазипатриотско будалење. Зборам за стотици есенцијални јавни претпријатија и институции и за илјадници приватни фирми кои ќе го осетат домино ефектот на оваа т.н. "патриотска" криза. Ако ова продолжи, македонските граѓани и фирмите ќе потонат во кал од каде после не ќе можат ниту основните сметки да си ги платат, камоли нешто повеќе.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Апсолутно нормално како и санкциите што следат во тој случај од меѓународната чие дете е СЈО.

Abe ostaj megunarodnata... Za eu treba knocenzus a ungarcite nema da se slozat. Amerive sekako ne im e gajle premnogu :)


Nego drugo me interesira posto eve utvrdivme deka sjo e partisko, dali mislis deka ete zamenuvame eden rezim za drug i dali e ovaa taa demokratija sto trebase da ja dobieme po padot na vladata? Isto daj objasni zosto uopste da gi sfakame seriozno tetkicite od sjo koga ete partiski kurtoni bile ko onoj profil sto napravi za ovde, za edna upotreba be...
 
S

silmarillion

Гостин
Abe ostaj megunarodnata... Za eu treba knocenzus a ungarcite nema da se slozat. Amerive sekako ne im e gajle premnogu :)


Nego drugo me interesira posto eve utvrdivme deka sjo e partisko, dali mislis deka ete zamenuvame eden rezim za drug i dali e ovaa taa demokratija sto trebase da ja dobieme po padot na vladata? Isto daj objasni zosto uopste da gi sfakame seriozno tetkicite od sjo koga ete partiski kurtoni bile ko onoj profil sto napravi za ovde, za edna upotreba be...
Абе меѓународната ја оставам ја пошто нит зависам од нејзините грантови ни па парите ми се у опасност како и имотот да ми го замрзнат, тоа нека му ја мислат другите.

Тоа што те интересира е дека не менуваме режим со друг туку менуваме еден лажго со друго лажго, менуваме еден криминалец со друг, а тоа дали ќе биде режим или не оставам на лично убедување. Демократија немаш без расчистен криминал така да, далеку сме уште од тоа без разлика дали паѓала една друга трета влада. Теткиците од СЈО треба да ги сфаќаш поедакво сериозно како чичковците од ОЈО, односно кај обичниот човек тие застапуваат исти вредности (СДС и ВМРО - секој со своите). Разликата е што вторите имаат и МВР и судство во нивна корист па можат бахато да се курчат, меѓутоа и на тоа има крај пошто странциве така решиле безразлика колку и да мислиш дека Орбан ќе падне у транс за состојбата у МК.

Моите мисли и молитви се со Хорхе и сите они што под закана живеат периодов, друго незнам што повеќе и несакам да им бидам у кожа, а Скопјево е мало, не е Сиднеј па муабетите се шират одма.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Абе меѓународната ја оставам ја пошто нит зависам од нејзините грантови ни па парите ми се у опасност како и имотот да ми го замрзнат, тоа нека му ја мислат другите.

Тоа што те интересира е дека не менуваме режим со друг туку менуваме еден лажго со друго лажго, менуваме еден криминалец со друг, а тоа дали ќе биде режим или не оставам на лично убедување. Демократија немаш без расчистен криминал така да, далеку сме уште од тоа без разлика дали паѓала една друга трета влада. Теткиците од СЈО треба да ги сфаќаш поедакво сериозно како чичковците од ОЈО, односно кај обичниот човек тие застапуваат исти вредности (СДС и ВМРО - секој со своите). Разликата е што вторите имаат и МВР и судство во нивна корист па можат бахато да се курчат, меѓутоа и на тоа има крај пошто странциве така решиле безразлика колку и да мислиш дека Орбан ќе падне у транс за состојбата у МК.

Моите мисли и молитви се со Хорхе и сите они што под закана живеат периодов, друго незнам што повеќе и несакам да им бидам у кожа, а Скопјево е мало, не е Сиднеј па муабетите се шират одма.

Znaci nema poenta, isto e/ke bide sekako.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
http://www.plusinfo.mk/vest/112705/oliver-andonov-imenuvan-za-direktor-na-jasen

Како викаат, случајности не постојат. Тајмингот е ептен сумњив. Не верувам дека се толку улави за такво сценарио но не би ме изненадило. Само не знам дали се свесни дека во тој случај Македонија за една недела ќе престане да постои.

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
не ме интересираат баш нешто дујачи на муда. Ме интересира состојбата овде. А таа е пред катастрофа. Пари нема, нема ни да има, ќе има се помалку...заради квазипатриотско будалење. Зборам за стотици есенцијални јавни претпријатија и институции и за илјадници приватни фирми кои ќе го осетат домино ефектот на оваа т.н. "патриотска" криза. Ако ова продолжи, македонските граѓани и фирмите ќе потонат во кал од каде после не ќе можат ниту основните сметки да си ги платат, камоли нешто повеќе.
..а бе ај не тупи , нема никаква патриотска криза нити квазипатриотско будалење има просто и едноставно разбуцување на единствениот преостанат каков таков македонски ентитет , народен и државен... Процес кој не е од вчера и кој го довршуваат истите оние кои пред век и кусур го почнаа...
Така да... без грижа ние сме веќе потонати у калта, одамна.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Бетмен и патриотите на улица ќе гинат за Грујо, ако ако, не знам само дали се свесни дека никој нема со прст да мрдне за да ги одбрани ако лудиот фикус прогласи вонредна состојба и се одлучи на таков луд потег. Дека нема мажи во тоа партијата нема, ама фикусот треба длабоко од него да го ископа тоа малото маже и да се откаже од ваквите луди сценарија. Војна во овие моменти ќе значи дека после тоа во Охрид со пасоши ќе одиме. Лудаци.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.808
Поени од реакции
26.369
Бетмен и патриотите на улица ќе гинат за Грујо, ако ако, не знам само дали се свесни дека никој нема со прст да мрдне за да ги одбрани ако лудиот фикус прогласи вонредна состојба и се одлучи на таков луд потег. Дека нема мажи во тоа партијата нема, ама фикусот треба длабоко од него да го ископа тоа малото маже и да се откаже од ваквите луди сценарија. Војна во овие моменти ќе значи дека после тоа во Охрид со пасоши ќе одиме. Лудаци.
Од кого да ги одбрани ?!?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Од кого да ги одбрани ?!?
sharenite onie so kurtonite so farbaa plateni so evrata na soros ... abe kasha popara e drzavata[DOUBLEPOST=1493048429][/DOUBLEPOST]
Од тие кои ги провоцираат. Од Албанците, никој нема да мрдне со прст да ве одбрани од нив.

Od onie sto vo 2001va gi vadea so autobusi od arachinovo? Od niv treba branenje?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
sharenite onie so kurtonite so farbaa plateni so evrata na soros ... abe kasha popara e drzavata[DOUBLEPOST=1493048429][/DOUBLEPOST]


Od onie sto vo 2001va gi vadea so autobusi od arachinovo? Od niv treba branenje?
Па мене не ме провоцираат со скандирањата за мртви шиптaри, ги провоцираат нив. Фикусот ако после легален избран претседател на Собрание прогласи вонредна состојба со изговор за пуч, тогаш некаде треба да прати полиција и војска за да апси, а како што гледаме најверојатно ќе почне пратениците од мнозинството да ги апси меѓу кои има и Македонци и Албанци. Епа сега после тоа ако дојде до конфликт, тогаш страната на фикусот и вмро нема да биде поддржана од тие кои сега ги етикетираат како предавници. Ќе си останат сами и ќе гинат за Грујо. Секако да се надеваме дека ќе биде се добро.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Бетмен и патриотите на улица ќе гинат за Грујо, ако ако, не знам само дали се свесни дека никој нема со прст да мрдне за да ги одбрани ако лудиот фикус прогласи вонредна состојба и се одлучи на таков луд потег. Дека нема мажи во тоа партијата нема, ама фикусот треба длабоко од него да го ископа тоа малото маже и да се откаже од ваквите луди сценарија. Војна во овие моменти ќе значи дека после тоа во Охрид со пасоши ќе одиме. Лудаци.
Бетмен и патриотите на улица ќе гинат за Грујо, ако ако, не знам само дали се свесни дека никој нема со прст да мрдне за да ги одбрани ако лудиот фикус прогласи вонредна состојба и се одлучи на таков луд потег. Дека нема мажи во тоа партијата нема, ама фикусот треба длабоко од него да го ископа тоа малото маже и да се откаже од ваквите луди сценарија. Војна во овие моменти ќе значи дека после тоа во Охрид со пасоши ќе одиме. Лудаци.
За да нема војна во државава се шо требаше да направи меѓународната заедница е да ја осуди тиранската платформа!Да видиш како се ќе се смири,а албанскиве партии нема никогаш веќе да ја спомнат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom