Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.164
Кому му одговара село без кучиња. .
ако за момент подразмислиш, ќе забележиш дека ова е последица на досегашниве, веројатно со помош на одредени соседи и некои надворешни фактори. Наместо како досега низ годините- нормален трансфер и формирање влада и стабилизирање на институциите и финансискиот момент во државава, се делат закани. Таа сметка (со недавање мандати на мнозинството) ќе ја плаќаат сите граѓани во вид на финансиска спирала.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Секогаш има некоја завера против нив :pos:
Па очигледно е дека се води дефиниран план (победничката) ВМРО ДПМНЕ да не формира влада. Порано влади се составуваа и со 10-20 пратеници помалку.
Заев се истрча на 11.12 пред влада да вика „победивме“, а не победија. Заев се истрча да вети оставка ако изгуби, сега молчи „ко мисир“. Не ја спомнува. Мислеше дека е „наредЕна“ работата со шќиптарите, ама се покажа дека уште требало да се „реди“. Па се истрчуваше со победнички изјави и предакции. Сега ко „попче“ си молчи за поразот. Ниту му честита на победникот. Ни во ЕУ не честитаа на победникот. Не ти се премногу аргументи за да биде случајно?
 
S

silmarillion

Гостин
Општиниве до 15ти Мај имале кислород, после тоа тингела изгледа. Ако ништо друго нема да има гужва на грчка граница за продужени викенди. Јебига, кој за што гласал.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Па очигледно е дека се води дефиниран план (победничката) ВМРО ДПМНЕ да не формира влада. Порано влади се составуваа и со 10-20 пратеници помалку.
Заев се истрча на 11.12 пред влада да вика „победивме“, а не победија. Заев се истрча да вети оставка ако изгуби, сега молчи „ко мисир“. Не ја спомнува. Мислеше дека е „наредЕна“ работата со шќиптарите, ама се покажа дека уште требало да се „реди“. Па се истрчуваше со победнички изјави и предакции. Сега ко „попче“ си молчи за поразот. Ниту му честита на победникот. Ни во ЕУ не честитаа на победникот. Не ти се премногу аргументи за да биде случајно?
Ниту победникот Груевски успеа да направи влада...
Случајно?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
500? Па и „јаче“. Јас потешко се продавам од тебе. Многу ти се ниски барањата.
Јас ти кажав дека во Тетово имаше „помош“, 5 пати истото го напишав. Тоа го знам. Каде реков дека не им помогнало на ДУИ? Ептен си напорен.
Еве ти бе уставнику.
Што пишуваш шпекулации? За Кичево многу добро знам... дека не е така како што кажуваш.. а ако не веруваш, прашај ги во СДСМ-Кичево, каде заедно беа со ВМРО ДПМНЕ.
Е сега бидејќи ти рече вмро не им помогнале на Дуи во Кичево, а од вмро рекоа дека им помогнале, тогаш некој лаже. Кој лаже?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ниту победникот Груевски успеа да направи влада...
Случајно?
Тоа е плус во мозаикот кој горе го набројував.[DOUBLEPOST=1493027772][/DOUBLEPOST]
Еве ти бе уставнику.
Е сега бидејќи ти рече вмро не им помогнале на Дуи во Кичево, а од вмро рекоа дека им помогнале, тогаш некој лаже. Кој лаже?
Бог да чува. Реков дека не сум чул за помош на ДУИ во Кичево, дека не верувам, можеби не е така, од каде да знам.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ако за момент подразмислиш, ќе забележиш дека ова е последица на досегашниве, веројатно со помош на одредени соседи и некои надворешни фактори. Наместо како досега низ годините- нормален трансфер и формирање влада и стабилизирање на институциите и финансискиот момент во државава, се делат закани. Таа сметка (со недавање мандати на мнозинството) ќе ја плаќаат сите граѓани во вид на финансиска спирала.
Баш така , ама очигледно и соседите имаат дујачи на муда па истите им растат како балони. Проблемот е друг .., имаме процес за кој Македонија како држава и македонскиот народ како таков .. немаат развиено имунитет-резистентност што е евидентно.А немале ни прилика да го здобијат..Очигледно ги утепуат дујачите на муда уште у бебешко доба , со непрележани мали сипаници и други детски болести...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Бог да чува. Реков дека не сум чул за помош на ДУИ во Кичево, дека не верувам, можеби не е така, од каде да знам.
Хахах каков лик, сега испадна дека можеби им помагале од кај знаеш.
Ај пак да ти кажам и овојпат биди маж и одговори машки, не биди педер.
Еве тука како викаш дека имаш информации сигурни...
Што да лажам кога имам информации од лице место, како се помагаа СДСМ и ВМРО ДПМНЕ во Кичево. Ама шќиптарите масовно доаѓаа од странство за да гласаат. Ај не ме влечи за јазик, ќе се разочараш од твоите, исто колку од ВМРО ДПМНЕ. (Политиката е курва, не заборавај).
Ако твоите информации се дека си помагале вмро и сдсм, а изјавите на вмро се дека им помагале на Дуи, тогаш кој лаже? Еднаш одговори машки.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Моравац, што ќе беше различно ако победеше со 56 пратеници? Истата „завера“ против ВМРО ДПМНЕ ќе се правеше.
Уставник, значи можеше да победи со повеќе ама не сакаше? :icon_lol:
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Хахах каков лик, сега испадна дека можеби им помагале од кај знаеш.
Ај пак да ти кажам и овојпат биди маж и одговори машки, не биди педер.
Еве тука како викаш дека имаш информации сигурни...


Ако твоите информации се дека си помагале вмро и сдсм, а изјавите на вмро се дека им помагале на Дуи, тогаш кој лаже? Еднаш одговори машки.
Што ми ги ставаш туѓите зборови мене. Јас ти го пишав она што го знам. Ти прво среди се психички и одговарај согласно она што сум го напишал. Пак ќе ти повторам дека во Тетово се дадоа гласови за ДУИ (Теута). За Кичево за такво нешто не знам, а знам за заедничка борба на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, за одредени моменти.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
@Toma Тетово и Гостивар се стратешки битни општини?
Што ми ги ставаш туѓите зборови мене. Јас ти го пишав она што го знам. Ти прво среди се психички и одговарај согласно она што сум го напишал. Пак ќе ти повторам дека во Тетово се дадоа гласови за ДУИ (Теута). За Кичево за такво нешто не знам, а знам за заедничка борба на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, за одредени моменти.
Значи можно е општината да е дадена а за возврат да се добиени пратеници?
 
V

viktora

Гостин
Не знам прашај го Зврле ќелавиот.
И тие пред Зврле или само него?[DOUBLEPOST=1493033772][/DOUBLEPOST]
ДУИ правеле криминал !!?:eek: Зашто овие на браникот на татковината не го санкционирале тоа за време заедничкото владеење овие 12 години? Зошто побогу не сте ги известиле службите за гонење на криминал за истото !?
Колку што знам затоа се формираше СЈО и затоа лапаат по милјони а не само ВМРО да го гонат.
И зајакот се бореше против криминалната влада но изгледа нема проблем на дел од истата влада да им отстапи министерски фотељи.
Лицемерије до јаја.
 
Последно уредено од модератор:
S

silmarillion

Гостин
И тие пред Зврле или само него?[DOUBLEPOST=1493033772][/DOUBLEPOST]
Колку што знам затоа се формираше СЈО и затоа лапаат по милјони а не само ВМРО да го гонат.
И зајакот се бореше против криминалната влада но изгледа нема проблем на дел од истата влада да им отстапи министерски фотељи.
Лицемерије до јаја.
НЕ! Затоа се формираше МВР и ОЈО уште пред да постои карикатурата од СЈО!!! Зарем ти очекуваш СЈО да гони криминалци од опозицијата или партии блиски на неа со кои ќе коалицира во идинина!?!?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
НЕ! Затоа се формираше МВР и ОЈО уште пред да постои карикатурата од СЈО!!! Зарем ти очекуваш СЈО да гони криминалци од опозицијата или партии блиски на неа со кои ќе коалицира во идинина!?!?

Sakas da kazes SJO e vo funkcija na opozicijata i partii bliski na nea?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom