Подкровје - совети

Член од
2 март 2011
Мислења
32
Поени од реакции
3
ехаааа исто ко да креваш нова куќа, извод од ДУП, услови за градба, геодетски нумератор, проект архитектура, статика, водовод, електрика (се по најнови закони кои стапија на сила мислам јули) па комуналии, согласност од ЕВН и водовод......
A dali mozam vo zgrada pod pokrivot da si napravam nekoja dnevna soba i spalna bez da digam visocinata znaci pod segasniot pokriv samo da go iskoristam toj prostor posto sum na vtoriot sprat,dali i za toa treba dozvola?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
A dali mozam vo zgrada pod pokrivot da si napravam nekoja dnevna soba i spalna bez da digam visocinata znaci pod segasniot pokriv samo da go iskoristam toj prostor posto sum na vtoriot sprat,dali i za toa treba dozvola?
не сум 100% сигурен, пошто ќе треба да отвараш прозорци на покрив а такво нешто веќе би одело како пренамена на просттор. Не сум запознат со тоа ова е само мое лично размислување али во општина ќе ти дадат одговор
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.022
Поени од реакции
949
Гледам сите сељани и ѓупци направија подкровја - уше јас останав.
Се мислам можеби годинава да подигнам подкровје на куќата, се нашло нешто кеш па може таму да го затворам.
Би ми било добредојдено совети не за внатрешно уредување туку за изолација, покривање (лим, шиндра, ќерамида... зидање... на шо да се внимава .... дали на 4 води или со калкани и 2 води шо е плус шо минус при некои избори.
Temava e stara, no bas me interesira sto napravi so potkrovjeto, go sredi i ako go sredi dali enterierno e sredeno t.e. dali napravi sobi i ako imas pretstava kolku te kostase i kakvi materijali koristese.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Temava e stara, no bas me interesira sto napravi so potkrovjeto, go sredi i ako go sredi dali enterierno e sredeno t.e. dali napravi sobi i ako imas pretstava kolku te kostase i kakvi materijali koristese.
не направив а сакав, дури и проект направив и сите документи прибрав и ги предадов в општина и испадна дека земјиштето не било целосно легализирано!! на газ паднав, имено на времето плацот на кој е куќата си беше 430 квадрати и си беше убаво и уредно внесен, арно ама во некој период од 60 сетите па до лани, се направија измени и сега парцелата е 500 квадрати (придодале 130 квадрати) и тие се водат на Р. Македонија.
Е сега за да добиеш дозвола за поткровје требало то да се среди и тоа на суд, па со елаборат и со откуп на тие 130 квадрати..... се на се можеби и 2 години процес куп документи, и 4-5 иљади евра плус, па ми помина и меракот за подкровје.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Еве една страна со корисни совети околу поткровјето, изолацијата, прозорите и гипсот:)
 
Член од
7 март 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
zdravo aj nekoj so znae neka me sovetuva za potkrovje karabina samo kolku bi me kostalo za 80m2
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Член од
16 јануари 2016
Мислења
122
Поени од реакции
31
Da prasam nesto kukata mi e edno 15 godini i konstrukcijata e napravena taka sto ima mnogu potpiraci (na okolu 1.5 metri ima potpiraci) i plus odozdola ima daski pod potpiracite sto znavi precat e sega jas sakam da gi namalam potpiracite i da stavam dva od kraj i eden na sredina ida e na 4 nosaci kako e najpametno i najevtino dali so cement ili metalni ili drvni nosaci i potpiraci da se izvede
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Da prasam nesto kukata mi e edno 15 godini i konstrukcijata e napravena taka sto ima mnogu potpiraci (na okolu 1.5 metri ima potpiraci) i plus odozdola ima daski pod potpiracite sto znavi precat e sega jas sakam da gi namalam potpiracite i da stavam dva od kraj i eden na sredina ida e na 4 nosaci kako e najpametno i najevtino dali so cement ili metalni ili drvni nosaci i potpiraci da se izvede
Малку неубаво ти е објаснато. Имаш поткровје каде кровот се држи на потпирачи греди кои во основата се прицврстени на даска, но на секое метро ипол има по една греда, па ти го заробува просторот и неможеш да се движиш, па бараш решение како да ги тргнеш потпирачите/гредите и да поставиш нови со цел да добиеш помалку потпирачи/греди во поткровјето. Тоа ти е прашањето? Е сега ако одговорот ти е да, се тоа ова зависи од видот на кровот и од неговата конструкција, но би можело некако со добар план да се изведе со метална конструкција. Ако одговорот ти е не, тогаш опиши поопширно што бараш.
 
Член од
16 јануари 2016
Мислења
122
Поени од реакции
31
Pa na t
Малку неубаво ти е објаснато. Имаш поткровје каде кровот се држи на потпирачи греди кои во основата се прицврстени на даска, но на секое метро ипол има по една греда, па ти го заробува просторот и неможеш да се движиш, па бараш решение како да ги тргнеш потпирачите/гредите и да поставиш нови со цел да добиеш помалку потпирачи/греди во поткровјето. Тоа ти е прашањето? Е сега ако одговорот ти е да, се тоа ова зависи од видот на кровот и од неговата конструкција, но би можело некако со добар план да се изведе со метална конструкција. Ако одговорот ти е не, тогаш опиши поопширно што бараш.
Pa na toa vsusnost mislam krovot mi e na 2 cvodi samo potpiracite mi precat zosto se mnogu cesti i plus odozdola se so gredi jas sakam da oslobodam prostor e sega so metalna razmisluvav ama malku mi izgleda skapicko bas i neznam ni kako odat ceni zatoa prasuvam nekoj koj se razbira od ovaa rabota
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Pa na t

Pa na toa vsusnost mislam krovot mi e na 2 cvodi samo potpiracite mi precat zosto se mnogu cesti i plus odozdola se so gredi jas sakam da oslobodam prostor e sega so metalna razmisluvav ama malku mi izgleda skapicko bas i neznam ni kako odat ceni zatoa prasuvam nekoj koj se razbira od ovaa rabota
Не е само тоа што ти изгледа скапо, туку посложено е како тоа ќе се изведе. Најпрво треба да ти се изработи една добра шема/план за тоа како ќе биде поставена металната конструкција за правилно да го издржува и поднесува товарот од кровот, а потоа ќе се отстранат старите дрвени потпирачи/носачи. За тоа најдобро да се консултираш со некој градежник или архитект. Нека ти ја видат куќата, па ќе ти дадат и совет за како сето тоа ќе се изведе.
 
Член од
16 јануари 2016
Мислења
122
Поени од реакции
31
Pa na t

Pa na toa vsusnost mislam krovot mi e na 2 cvodi samo potpiracite mi precat zosto se mnogu cesti i plus odozdola se so gredi jas sakam da oslobodam prostor e sega so metalna razmisluvav ama malku mi izgleda skapicko bas i neznam ni kako odat ceni zatoa prasuvam nekoj koj se razbira od ovaa rabota
Не е само тоа што ти изгледа скапо, туку посложено е како тоа ќе се изведе. Најпрво треба да ти се изработи една добра шема/план за тоа како ќе биде поставена металната конструкција за правилно да го издржува и поднесува товарот од кровот, а потоа ќе се отстранат старите дрвени потпирачи/носачи. За тоа најдобро да се консултираш со некој градежник или архитект. Нека ти ја видат куќата, па ќе ти дадат и совет за како сето тоа ќе се изведе.
Sekako ke se obratam do nekoj takov covek no sakav da vidam tuka kako odat rabotite poveke mislenja razmisluvavi za betonska konstrukcija pa ke vidime kako ke bide najdobro
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Sekako ke se obratam do nekoj takov covek no sakav da vidam tuka kako odat rabotite poveke mislenja razmisluvavi za betonska konstrukcija pa ke vidime kako ke bide najdobro
Да правиш бетонски држачи/потпирачи за кровот и не е баш така едноставно. Тие можат да бидат поставени само онаму каде што под плочата се наоѓаат бетонските столбови со арматура, башка треба и да се израчуна што и како ќе се постави за да може правилно да се распоредува притисокот од кровот. Или ако веќе имаш доста пари кои планираш да ги вложиш во кров, смени го кровот и направи функционално поткровје:)
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
И што бидна? :)
Ќерамиди или лим?
Колку е разликата во цена со кровната конструкција и материјалите?
Конкретно за некои 120м2 кров со 2 води.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
И што бидна? :)
Ќерамиди или лим?
Колку е разликата во цена со кровната конструкција и материјалите?
Конкретно за некои 120м2 кров со 2 води.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
Подготовката на кровна конструкција за кров со керамиди и со лим е иста. Само цената од квадрат лим - керамиди и лим работна рака - керамиди работна рака е различна. Керамидите се поскапи:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom