Помош - сакам да градам!

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Квадратурата мора да е околу 170 по спрат(2стана 130-40 квадрати и треба ходник нели скали лифт ова она)
50к материјалот,работна рака нз како оди што со фирма 30% ? не те сватив баш.На што 30%?
Па треба површина плац, ко сигурно ќе оди околку 40-50 000евра минимум.
Стан би одело 600-700е квадрат ваљда.
4 станови ти се минимум 250квадрати или 160-180 000евра.
Е сеа не сум толку стручен затоа овде прашав,колкав би бил профитот.
Чекај ти немаш плац сега? Јас мислев дека веќе имаш, но не е битно.

Вака сега лифт за куќа од приземје и 2 спрата не ти треба, скали нормално дека ти требаат,
потоа треба да видеш во урбанистички план колку големи се предвидени куќите, ти велиш до некој 170м2, ама такво нешто тешко дека имаш предвидено, знам дека има предвидено куќи околу 130м2 и затоа помислив дека веќе имаш плац и знаеш одприлика колкава ти е градбата.

Значи прва работа најди плац, распрашај се за цената, прашај колкав обијект е планирано,
јас ти кажав одприлика колку би те фатило да си го купиш материјалот за таа квадратура, но според нашите закони ти не смееш да градиш, туку мора да биде фирма, а таа фирма сигурно ќе земе +30%, нема да ти работи за џабе.

За да ги дознаеш точните трошоци потребен ти е проект од некое архитектонско биро, имаат разни цени, ама нема да поминеш под 2000е сигурно,
таму во проектот ти пишува се, колку железо, колку бетон, колку ова, колку она.... и според тоа некоја градежна фирма ти дава понуда,
потоа ти кажав дека приклучок од ЕВН беше 500е, сега можеби го качиле незнам, а на тебе ќе ти требаат онолку олку ќе имаш различни стана, исто е и за вода и тие ќе ти земат најмалку по 100е,
ќе имаш и уште неколку административни поситни трошоци, частовки и сл.;)

Значи според тоа што ти го кажав седни и пресметај поточно. но во секој случај и при цена од 500е ти би требало да генерираш заработка од 100е, а за точно дигитрон во рака и детално пресметување, оти на форумот никој не може да ти пресмета до евро.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Квадратурата мора да е околу 170 по спрат(2стана 130-40 квадрати и треба ходник нели скали лифт ова она)
50к материјалот,работна рака нз како оди што со фирма 30% ? не те сватив баш.На што 30%?
Па треба површина плац, ко сигурно ќе оди околку 40-50 000евра минимум.
Стан би одело 600-700е квадрат ваљда.
4 станови ти се минимум 250квадрати или 160-180 000евра.
Е сеа не сум толку стручен затоа овде прашав,колкав би бил профитот.
За да може да се израчуна колкав ќе ти биде профитот, прво напиши што точно сакаш да правиш, на која локација истото го планираш и моментално со што располагаш?:)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Здраво дечки.
Вака, јас сум малку повеќе изгубена во процесов, а навистина немам кој акл да ми даде па морам да прашувам онлајн.
Најдовме плац кој спаѓа во селски атар, бевме во општина од каде ни дадоа зелено светло, односно уверение дека конкретната парцела спаѓа во општ акт за селото, во зона за индивидуално домување, подзона А, а нема ГУП.

Според ова, смеам да правам проект и со истиот аплицирам за дозвола за градба?

Второ, да речеме се е ок може да се гради. Сакаме да најдеме фирма која ќе ни направи карабина. Потоа, сами да најдеме др. Фирми за прозорци, врати, изолација. Што се' е потребно за да се запише објектот во катастар?

Исто, може ли да ми предложите проектант кој изработува проект но и брка администрација?

Фала однапред :)

Sent from my HUAWEI RIO-L01 using Tapatalk
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Здраво дечки.
Вака, јас сум малку повеќе изгубена во процесов, а навистина немам кој акл да ми даде па морам да прашувам онлајн.
Најдовме плац кој спаѓа во селски атар, бевме во општина од каде ни дадоа зелено светло, односно уверение дека конкретната парцела спаѓа во општ акт за селото, во зона за индивидуално домување, подзона А, а нема ГУП.

Според ова, смеам да правам проект и со истиот аплицирам за дозвола за градба?

Второ, да речеме се е ок може да се гради. Сакаме да најдеме фирма која ќе ни направи карабина. Потоа, сами да најдеме др. Фирми за прозорци, врати, изолација. Што се' е потребно за да се запише објектот во катастар?

Исто, може ли да ми предложите проектант кој изработува проект но и брка администрација?

Фала однапред :)

Sent from my HUAWEI RIO-L01 using Tapatalk
фирма ке ви земе бајаги пари на старт да знаете.... пиши ми пп утре ке ти дадам број од човек што ги брка сите работи и ке ти дадам насока за фасади прозори и слично
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Инаку да се надополнам. Направивме елаборат, и ние и идниве комшии, имаме колчиња.



Sent from my HUAWEI RIO-L01 using Tapatalk
 

VMP

VMP
Член од
8 октомври 2010
Мислења
104
Поени од реакции
14
Ве молам, дали некој има искуство со становите на „Глобал импакт“ во Аеродром?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.894
Поени од реакции
10.517
За да може да се израчуна колкав ќе ти биде профитот, прво напиши што точно сакаш да правиш, на која локација истото го планираш и моментално со што располагаш?:)
и демек ако ти ги даде тие информации ти ке му израчунаш колкав ке му биде профитот? хахаха


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
и демек ако ти ги даде тие информации ти ке му израчунаш колкав ке му биде профитот? хахаха


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас не гледам што има тука смешно. Кога би се знаела квадратурата на плацот, локацијата на плацот, материјалите кои би се користеле, како и што моментално има или нема оној кој сака да вложи, многу полесно би се израчунало колку би требал да вложи и колку би требал да добие:)
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Здраво дечки.
Вака, јас сум малку повеќе изгубена во процесов, а навистина немам кој акл да ми даде па морам да прашувам онлајн.
Најдовме плац кој спаѓа во селски атар, бевме во општина од каде ни дадоа зелено светло, односно уверение дека конкретната парцела спаѓа во општ акт за селото, во зона за индивидуално домување, подзона А, а нема ГУП.

Според ова, смеам да правам проект и со истиот аплицирам за дозвола за градба?

Второ, да речеме се е ок може да се гради. Сакаме да најдеме фирма која ќе ни направи карабина. Потоа, сами да најдеме др. Фирми за прозорци, врати, изолација. Што се' е потребно за да се запише објектот во катастар?

Исто, може ли да ми предложите проектант кој изработува проект но и брка администрација?

Фала однапред :)

Sent from my HUAWEI RIO-L01 using Tapatalk
Purple Puma i mene ke me jade istata maka ... kupiv vplac vo Sopiste (ne znam vie kade ste zemale) e sega delot kade sto e placot NA DOKUMENT se vodi kako VON GRADEZEN arno ama mene za danok si me repnaa kako vo gradezen reon. koga prasav za druga dokumentacija rekoa deka ako sakam da gradam ke moram da pravam LOKALEN DETALEN URABNISTICKI PLAN ... ti spomna deka ste nemale GUP (globalen urbanisticki plan) a posle spomna deka ste napravile elaborat... toa elaboratot e vsusnost Lokalen Detalen Urabnistick Plan sto sami si go pravevte? ako ne e tajna kolku ve kostase toa zadovolstvo sami da pravite proekt/elaborat ili sto i da e toa ??
 
Член од
7 март 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo, sakam da gradam potkrovje 80 m2.
Moze da mi kazete samo karabina so jas si ja vikam ziva cigla kolku otprilika bi otislo za cigli, cement, usemal tamu neznam so ide, sami da si ja pravime.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Zdravo, sakam da gradam potkrovje 80 m2.
Moze da mi kazete samo karabina so jas si ja vikam ziva cigla kolku otprilika bi otislo za cigli, cement, usemal tamu neznam so ide, sami da si ja pravime.
Прво и основно, ако почнете да градите без да средите документација, башка сами со комшиите/роднините во вид на мајстори, можете да си направите само проблеми и дополнителни трошкови/казни со тоа што сте изградиле дивоградба.

Што се однесува до поткровјето прво кажи дали веќе имате плоча, дали поткровјето ќе го правите со кров на две води, четири води или кос кров и од прилика што материјали би користеле (вид на цигли, изолации, лимови, керамиди....)?:)
 
Член од
10 септември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Би сакал некое ваше мислење и проценка од луѓе кој што се повеке разбираат, се работи за место во свети николе , сакам да купам место немам поима квадратура од прилика 100 м2 е карабина изградено е до плоча има и подрум,ама е без кров, и веке 5 години стое така неизмачкана и без врати и прозорци, која цена вие би ја процениле за вакво нешто..... и би сакал да прашам бидејки не сум запознаен влегов на страната katastar.gov.mk го најдов местото и сега ме интересира зошто не е обележана парцелата како што се и другите , а гледам дека на комшиските куќи не е одблежано на таа една од една страна и на други две позади, ако може некој и за ова да ми објасни.... еве ви слика карабината што сакам да ја купам е бележано со плаво... dsadasdas.png
 

spb

Битола ах моја битола...те уништија селјаците...
Член од
7 ноември 2012
Мислења
146
Поени од реакции
70
Ќе замолам некој подетално да ми објасни шо би спаѓало во ова?
 

Attachments

Член од
19 ноември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zdravo
Nov clen, ziveam vo Swedska.
Slednovo leto sakam da gradam sprat na vekje postoecka kukja bez ploca i stolbovi pa me interesira od prilika kolku ke me kosta da gradam karabina od nekoi 90kvadrata znaci stolbovi ,ploca ,zidovi ,krov i tako dajle.
Znam deka tocna cena nemoze ali odprilika,grubo!
Fala...
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Zdravo
Nov clen, ziveam vo Swedska.
Slednovo leto sakam da gradam sprat na vekje postoecka kukja bez ploca i stolbovi pa me interesira od prilika kolku ke me kosta da gradam karabina od nekoi 90kvadrata znaci stolbovi ,ploca ,zidovi ,krov i tako dajle.
Znam deka tocna cena nemoze ali odprilika,grubo!
Fala...
Прво и основно, ако сакаш да надоградуваш спрат на веќе постоечка куќа која нема плоча и столбови, ќе мораш да подигнеш од внатре или од надвор нова конструкција, со бетонски темели и столбови, или да поставиш дрвена конструкција за монтажна куќа, што верувај дека воопшто не е лесно. Да изградиш куќа од ново полесно е:D

Што се однесува за цената за карабина, куќа од некои 90 метри квадратни би те чинела околу 9000 евра, но секако тука имаш плус минус цена во однос на тоа што материјали ќе се користат и на колку спрата ќе биде куќата. Само ова е цена за во Македонија, за во Шведска веројатно е поскапо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom