Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
Хералдика бато од тоа нема бегање...
А не некои сликички од 1944...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Абе бато, и Адам да ти бил македонец, се шетал гол и бос, а мислел дека е во рајот. :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.009
1. Абе ти знаеш да читаш!? Прво прашуваш, потоа ми негираш, па потоа пак прашуваш и констратираш! Ова е веќе 3-та таква констатација. Да, влада нема, нема ни да има се до оној момент додека не се изгласа. Но имаш програма за влада, која во практиката обично се носи пред гласањето на влада. Но тоа не значи дека влада нема да се изгласа. Јасно?
2. Како дојде до тоа дека повеќе македонци гласале за вмро, кога прво разликата беше мала, а второ во таа коалиција има неколку партии кои се од помалите етнички заедници, или ако сакаш со комунистичката кованица- народности!? Јас сакам анализа затоа што вака можеме да тераме инает до сабајле и ништо да не постигнеме.
Очајно е вака со навреди. Ова е веќе втора навреда, за третата ќе барам санкција од модераторите.
3. Па нормално дека треба таков договор за избори. Јас знам дека во Центар беа полнети кутии, доказ за тоа беа оние ливчиња кои немаа печат, ако се сеќаваш и во Чаир дуи правеше такви малверзации, па потоа имаше прегласување. И како јас да одам на избори, кога знам дека на некоја будала и текнало да се пикне во некоја избирачка вреќа, или некој да надгледува “чоечиња фатени за рака“ кои по 2-3- пати што гласаат, “циганите да ги носат за уши“ или пак од некое затуцано село од Албанија да ми носат гласачи за да гласаат во мојата општина!? Знаеш дека и во Ресен имаше сериозни проблеми!? Ама да ви беа оние од Охрид, во Скопје лом ќе направевте. Тоа се зборови за екс премиерот, кажани во агонија кога слушнал дека неговиот резултат замислен во неговата празна глава не кореспондира со оној во реалноста.
4. Имаш усни искажувања на неколку политичари и имаш ноќ во која се славеше влада. Сите тие можат да се сметаат како изјави или уште поточно, докази за тоа дека вмро ја преминала црвено-жолтата линија во екот на преговорите. Башка имаш договор на влада, во кој стои дека потребна е дискусија за промена на државните симболи и нов закон за јазиците! Сега пак што не ти е јасно!?

1. Vlada nema bez platformata toa jasno go kazaa sipcite. Programata e toalet hartija, totalno nebitna, zatoa ne zamaraj so nea.

2. Prvo tepaa so poveke glasovi, vtoro sdsm imase desetici iljadi albanski glasovi. Relativno jasno e koj kade tepal i kako, blagodarenie na albanski glasovi sdsm ima tolku gladaci, zatoa i nekat novi izbori.

3. Si ima sjo neka gi resi tie problemi zatoa go formiraa. Im gi ispolnija site zelbi u przino, ne zamaraj sega, togas trebase da si mislat.

4. Znaci imas dogovor bez da znaeme sto e dogovoreno. Dui rece deka imaat na pismeno, neka objavat taka? Nemora da znaci deka vmro ja prifatile platformata, kazaa oni sto e prifatlivo sto ne e. Dokumentot sto bese postiran ovde e samo zelba na sipcite nisto poveke, go diskutiravme toa predhodno.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
1. Vlada nema bez platformata toa jasno go kazaa sipcite. Programata e toalet hartija, totalno nebitna, zatoa ne zamaraj so nea.
2. Prvo tepaa so poveke glasovi, vtoro sdsm imase desetici iljadi albanski glasovi. Relativno jasno e koj kade tepal i kako, blagodarenie na albanski glasovi sdsm ima tolku gladaci, zatoa i nekat novi izbori.
Te лажат во штабот па од страф си забораил и сендвичето да го земеш.
Прво закони гласа собрание. Ако мнозинство во собрание гласа ЗА, тој закон ќе помине. А закони за јазици за химни за знамиња за име уставни измени.... се носат со 2 третини гласови ЗА. То се вика демократија, било која партија да е на власт, одлуките ги носи собрание.

Ај покажи како тоа СДСМ тепал со Албански гласови, баш ме интересира.....
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
1. Vlada nema bez platformata toa jasno go kazaa sipcite. Programata e toalet hartija, totalno nebitna, zatoa ne zamaraj so nea.

2. Prvo tepaa so poveke glasovi, vtoro sdsm imase desetici iljadi albanski glasovi. Relativno jasno e koj kade tepal i kako, blagodarenie na albanski glasovi sdsm ima tolku gladaci, zatoa i nekat novi izbori.

3. Si ima sjo neka gi resi tie problemi zatoa go formiraa. Im gi ispolnija site zelbi u przino, ne zamaraj sega, togas trebase da si mislat.

4. Znaci imas dogovor bez da znaeme sto e dogovoreno. Dui rece deka imaat na pismeno, neka objavat taka? Nemora da znaci deka vmro ja prifatile platformata, kazaa oni sto e prifatlivo sto ne e. Dokumentot sto bese postiran ovde e samo zelba na sipcite nisto poveke, go diskutiravme toa predhodno.
1. Ќе видиме. Желба за влада има, затоа што вмро со нив нема да оди во влада на евентуарните нови парламентарни избори кои нема да се оддржат и затоа под притисок ќе гласаат влада. И влада ќе има во оној момент кога ќе заврши циркузот на вмро во собранието.
2. Да, и според уставот, нешто што вашиот уставник требаше да го каже, мандатот се дава на онаа лисчост или патрија која може да состави влада, а не на победникот на изборите. Што значи дека на почетокот, мандатот требаше да им биде даден и на вмро и на сдсм, на не само на Никола, кој е и личност и партија. Потоа Хорхе се правдаше дека не му бил вратен, за на крајот тврдоглаво да не го дава. Па слушам сабајлево разгракани вмровци, “да сакавме немаше да измислиме толку добар претседател“! Тој е се освен добар, а е и многу глуп. Мандатот не е предмет за да се враќа, кога ќе му истече неговото формално важеше, автоматски прекинува неговото дејство. Така да тој е од формална природа и при истекот на стариот, автоматски се создава нов, кој исто така МОРА да се предаде. Таа церемонија е од чисто формално значење, што значи дека и без него може да се состави влада.
3. Ќе ги реши и паторот ќе оди зад решетки, што чисто се сомневаш. Јас мислам дека баграта околу него ќе лежи, а тој ќе го лади задникот по Израели, со наочари од неколку илјади евра и на државен трошок од оние пари кои ги има украдено. Па и Хитлер некогаш бил во затвор, па имаш слики каде неговите партиски другарчиња го посетуваат! Сега верувам дека работите малку ќе бидат поразлични, тој ќе ги посетува другарчињата, оние де без имунитет. Или можеби Хорхе I Помилувачот ќе стапи на сцена и сите ќе ги ослободи!? Можно сценарио.
4. Да, ама дуи не би преговарала без суштинските прашања од платформата, која сега ја нема. Славеничкото оро беше доказ дека прифатиле многу повеќе од она што кажуваат. Добро, и претходно се прифаќаа и гласаа нешта (пр. хашките случаи) кои беа ветер и магла во јавноста.

Види, ако Талат стане претседател на Собрание, и ако има некаква иницијатива за негова промена, јас со 2 раце ќе потпишувам. Но се додека терате инает околу фактите и доказите дека има некакви платформи и чуда, движењето ќе ви го рачувам за смешка, што всушност и е.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.009
Te лажат во штабот па од страф си забораил и сендвичето да го земеш.
Прво закони гласа собрание. Ако мнозинство во собрание гласа ЗА, тој закон ќе помине. А закони за јазици за химни за знамиња за име уставни измени.... се носат со 2 третини гласови ЗА. То се вика демократија, било која партија да е на власт, одлуките ги носи собрание.

Ај покажи како тоа СДСМ тепал со Албански гласови, баш ме интересира.....

Da ne dojde do toa glasanje letko posto togas telefoni pak ke se vrtat, ke se kinat prijavi, ke snemuva dokazi, istragi, sjo moze i da se ukine ama 2/3 ke ima. Se e mozno ima nekoj dolgovi za vrakanje.

Ne tepale sdsm. Sdsm dobi albanski glasovi i toa baagi napravi si sam analiza po selata pocni so aracinovo
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
Читни де нешто да не ти се смејат..

http://heraldika.org.mk

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Да, истово оди и на МРТ, но кога еден полуписмен бугарски историчар ќе напише колумна за Македонија, нашиве историчари се мочаат од страв.

Зошто мене да ми се смеат!? Јас ти дадов слики, има уште еден тон, патем имаш и цели текстови, кои се и илустрирани, за развојот на знамињата на неколку балкански држави. Погоди кога се појавува македонското?

Ај читни некој англиски учебник, околу антиката на Балканот, па потоа вкрсти ги фактите. Сите навистина зборуваат за македонците, но ги претставуваат како дел од хеленската цивилизација. Што е и не е баш точно. Имаш прекин на цела епоха/период, кога Александар Велики ги покорува сите полиси! Историјата ја пишуваат победниците, затоа е најубаво да оставиме фактите сами да почнат да зборуваат.

пи.ес. Не сакам да добијам бан, па ако ми реплицираш околу историјава на оваа тема, нема да ти одговорам. :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ne tepale sdsm. Sdsm dobi albanski glasovi i toa baagi napravi si sam analiza po selata pocni so aracinovo
Во Македонија гласаат сите полнолетни граѓани. и Македонци и Срби и Роми и Власи и Албанци....
Е сега кажи од каде ти е информација дека за СДСМ гласале баш албанци и колку такви гласови имало?
Дај некој факт.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.009
1. Ќе видиме. Желба за влада има, затоа што вмро со нив нема да оди во влада на евентуарните нови парламентарни избори кои нема да се оддржат и затоа под притисок ќе гласаат влада. И влада ќе има во оној момент кога ќе заврши циркузот на вмро во собранието.
2. Да, и според уставот, нешто што вашиот уставник требаше да го каже, мандатот се дава на онаа лисчост или патрија која може да состави влада, а не на победникот на изборите. Што значи дека на почетокот, мандатот требаше да им биде даден и на вмро и на сдсм, на не само на Никола, кој е и личност и партија. Потоа Хорхе се правдаше дека не му бил вратен, за на крајот тврдоглаво да не го дава. Па слушам сабајлево разгракани вмровци, “да сакавме немаше да измислиме толку добар претседател“! Тој е се освен добар, а е и многу глуп. Мандатот не е предмет за да се враќа, кога ќе му истече неговото формално важеше, автоматски прекинува неговото дејство. Така да тој е од формална природа и при истекот на стариот, автоматски се создава нов, кој исто така МОРА да се предаде. Таа церемонија е од чисто формално значење, што значи дека и без него може да се состави влада.
3. Ќе ги реши и паторот ќе оди зад решетки, што чисто се сомневаш. Јас мислам дека баграта околу него ќе лежи, а тој ќе го лади задникот по Израели, со наочари од неколку илјади евра и на државен трошок од оние пари кои ги има украдено. Па и Хитлер некогаш бил во затвор, па имаш слики каде неговите партиски другарчиња го посетуваат! Сега верувам дека работите малку ќе бидат поразлични, тој ќе ги посетува другарчињата, оние де без имунитет. Или можеби Хорхе I Помилувачот ќе стапи на сцена и сите ќе ги ослободи!? Можно сценарио.
4. Да, ама дуи не би преговарала без суштинските прашања од платформата, која сега ја нема. Славеничкото оро беше доказ дека прифатиле многу повеќе од она што кажуваат. Добро, и претходно се прифаќаа и гласаа нешта (пр. хашките случаи) кои беа ветер и магла во јавноста.

Види, ако Талат стане претседател на Собрание, и ако има некаква иницијатива за негова промена, јас со 2 раце ќе потпишувам. Но се додека терате инает околу фактите и доказите дека има некакви платформи и чуда, движењето ќе ви го рачувам за смешка, што всушност и е.

1. Ke vidime kolku ke ima zelba posle lokalnite i posle istekuvanje na rokot na sjo. Zosto mislis deka cirkusot na vmro ke zavrsi? Cekaj kaj i da e poezija ke pocnat da citaat, pa bojkoti itn... Sega milo za drago ke vratat ova e samo pocetok.

2. Kakva vrska ima ona sto go napisa so toa sto diskutirame?

3. Sve e mozno. Zatoa trebase dobar dogovor vo przino. Ne samo specijalen sud nego i zakon da nemoze da se amnestiraat ili pomiluvaat. Mesto toa dobivme ova pa sega se e mozno.

4. Da, najverojatno del bil prifaten ali sega toa e totalno nebitno. Porano sdsm nudese premiersko mesto na ali samo da e na vlast pa nisto ne ispadna od taa zdelka i ne im se zima za grev. Ona sto sekoj go pamti i zbori od taa era se odlukite na vladata za amnestija itn, so drugi zborovi ss gleda/pamti koj sto napravil.

Totalno nebitno ako ti nesto racunas za smeska. Smesno e sto veke mesec i pol nema vlada. Smesno e sto nema izlez od situacijata a vo meguvreme se si e po staro, normalno 300-400 mil evra podocna.[DOUBLEPOST=1492701456][/DOUBLEPOST]
Во Македонија гласаат сите полнолетни граѓани. и Македонци и Срби и Роми и Власи и Албанци....
Е сега кажи од каде ти е информација дека за СДСМ гласале баш албанци и колку такви гласови имало?
Дај некој факт.

Ti rekov pocni so analiza kako glasale siptarsk0 naseleni sela. Pocni so aracinovo pa vleci si sam fakti i dokazi.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ti rekov pocni so analiza kako glasale siptarsk0 naseleni sela. Pocni so aracinovo pa vleci si sam fakti i dokazi.
Во 2008 за албански партии гласале 223.000 граѓани
Во 2011 за албански партии гласале 236.000 граѓани
Во 2014 за албански партии гласале 238.000 граѓани
Во 2016 за албански партии гласале 212.000 граѓани

Последни 10 години албански партии добиваат отприлика ист број гласови, нема тука простор дека за СДСМ масовно гласаа албанци како шо ве лажат во сендвичарите.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Тоа е проблемот, кај нас е поставена перцепција дека само тогаш има право граѓанинот право на избор и мислење, а не е така...иначе не ми одговори, јас сум од Република Македонија, ти си од Северна, Горна, Вардарска...и пошо глеам доста си настроен контра албанците, без да навлегувам за причинско последична веза, може да пишеш некоја дума зошто во последната декада власта уствари и не е власт во Западна Македонија, онака патриотски, и зошто во последната декада според официјални податоци од Булгаристан се извадени чужди пасапорти?
...можам...но нема многу да елеборирам.
Се работи за беспризорен притисок , буквално на американската администрација , со помош на нивните европски зависници.Притисок кој оди до лични закани има да те нема.
Значи останува виткање кичма ала Зајко Заев.., или некакво жонглирање додека се може , веројатно заради надежта (која последна умира) , т.е. дека ќе се случи ветерот да го смени правецот пред ние дефинитивно да свиткаме кичма под притисокот. Зошто е тоа така , ќе мораш сепак да се обратиш на Стејт Департментот.
За Македонската кривица за работите би те молел да не се пренемагаш...дегутантно е веќе...
Пасошката приказна е јасна од почетокот. Тоа е перфидната европска игра околу Македонија. Народ тоа го прави од практични причини , а некои кругови у Бугарија заради свои Санстефански соништа од кои уште не се разбудени. Интересен е фактот дека маса луѓе имаат Хрватски пасоши, а слушам од извори од амбасадата има огромен притисок за српски. Познато е дека скоро сите шипатарес у Македонија имаа албански, косовски и нешто бугарски..и тоа не го спомнуваш. А за Македонија и понатака се бараат влакна во јајце и најбезобразно со истакнување на се понови и понови услови и барања за испонување на некои преверзни глупости кои нигде ги нема и заради кои секој нормален европеец се крсти со две раце.... фино се убива перспективата да бидеш македонец..
Толку.., а за операционализирањето на терен можеш сам емпириски да се увериш.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.009
Во 2008 за албански партии гласале 223.000 граѓани
Во 2011 за албански партии гласале 236.000 граѓани
Во 2014 за албански партии гласале 238.000 граѓани
Во 2016 за албански партии гласале 212.000 граѓани

Последни 10 години албански партии добиваат отприлика ист број гласови, нема тука простор дека за СДСМ масовно гласаа албанци како шо ве лажат во сендвичарите.
Aj sega edna takva analiza za arachinovo, cair itn...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ја прекинав да се надевам за оваа wannabe држава од пред 4-5 години. Сега со сласт го тргам сеирот.
....тоа е добар, здрав пристап....кој коњак го пијуцкаш у пригодата, што пура имаш у кљун?:):):)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Aj sega edna takva analiza za arachinovo, cair itn...
во собрание седат пратеници избрани од цела Македонија, и убаво можеш а видиш дека албанците си гласаат стандардно за свои партии уназат 10 години.

Арачиново има 6600 албанци.
И сега демек толкав број на гласови на СДСМ се од околу 3500 полнолетни Албанци во Арачиново??!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom