Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Тогаш зошто не се повторуваа изборите уште одма кога видоа дека никој нема мнозинство? 51 не е мнозинство, а за добиеш мандат ти треба мнозинство, разбираш ли тоа? Не туку се прај паметен кога не си, верглаш едно исто цело време. Значи ти треба мнозинство за да добиеш мандат, вмро на изборите немаше мнозинство, зошто не се повторија изборите додека некој не добие мнозинство?
Е па не ми се потсмевајте кога апелирам на прецизен закон каде ќе се дефинира начинот за доделување на мандати, рокови... нови избори по автоматизам...
51 не е мнозинство за влада, затоа постојат преговори... да се состави тоа мнозинство.
Овие докази што Заев ги доставува до Иванов не се предвидени, ниту пак се гаранција. Пак се враќам.. носење на прецизен закон.
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
:D.

Srbija ne ja otstapi dobrovolno Makedonija, tuku Makedoncite se izborija za svoja drzava vo Vtorata Svetska vojna. Formalno bevme proglaseni od Komunistite 44ta kako Narodna Republika Makedonija. Milosevic "dobi" zatvor i zabeleska vo istorijata kako izvrsitel na genocid i kako posledniot Evropski diktator. Gruevski bese na dobar pat da stane sledniot, posleden Evropski diktator. Razmisluvam i ti se cudam kako moze Milosevich da bide "loshiot" ? Neznam ja Shchiptarski politicari, a i nitu od bilo koja druga nacionalnost da se obvineti i vinovni za genocidi. masakri, zlostorstva protiv choveshtvoto.
Osven occasionally po nekoj Hrvat : )
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
:D.

Srbija ne ja otstapi dobrovolno Makedonija, tuku Makedoncite se izborija za svoja drzava vo Vtorata Svetska vojna. Formalno bevme proglaseni od Komunistite 44ta kako Narodna Republika Makedonija. Milosevic "dobi" zatvor i zabeleska vo istorijata kako izvrsitel na genocid i kako posledniot Evropski diktator. Gruevski bese na dobar pat da stane sledniot, posleden Evropski diktator. Razmisluvam i ti se cudam kako moze Milosevich da bide "loshiot" ? Neznam ja Shchiptarski politicari, a i nitu od bilo koja druga nacionalnost da se obvineti i vinovni za genocidi. masakri, zlostorstva protiv choveshtvoto.
Ах... ако ние се водиме според тоа дали е некој обвинет или не... нема да дојдеме до вистината. Работава е кадија те тужи, кадија те суди.
Македонија имаше среќа да добие држава, комунистите дојдоа на власт, во име на братство и единство се формира РМ, плус, Србија се слабееше, да и се намали територијата..
А судот беше формиран само Срби да гони.
Според твоите правила... Србија има право со војска да го нападне Косово и да го освои, а? Само тоа му е чарето? Штом насилно и го одзедоа.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Е па не ми се потсмевајте кога апелирам на прецизен закон каде ќе се дефинира начинот за доделување на мандати, рокови... нови избори по автоматизам...
51 не е мнозинство за влада, затоа постојат преговори... да се состави тоа мнозинство.
Овие докази што Заев ги доставува до Иванов не се предвидени, ниту пак се гаранција. Пак се враќам.. носење на прецизен закон.
Значи Иванов го прекрши уставвот?
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Ах... ако ние се водиме според тоа дали е некој обвинет или не... нема да дојдеме до вистината. Работава е кадија те тужи, кадија те суди.
Македонија имаше среќа да добие држава, комунистите дојдоа на власт, во име на братство и единство се формира РМ, плус, Србија се слабееше, да и се намали територијата..
А судот беше формиран само Срби да гони.
Според твоите правила... Србија има право со војска да го нападне Косово и да го освои, а? Само тоа му е чарето? Штом насилно и го одзедоа.
Ne te razbiram. Koi moi pravila i kakvo chare za Kosovo. Toa e otsvirena pesna i kraj. Zosto se vozbuduvas zaradi nekoi SrbiShta...koi samo zlo ni imaat donasano niz istorijata.

Toa e tvoja logika kadija te tuzi, kadija te sudi. Ali u sushtina ne e taka. Niv gi sudat najvise zatoa sto najvise zlodela imaat napraveno. Gotovina ne bese Srbin. Nitu Boskovski. Nitu Tarculovski. Imase i Bosnaci isto. Ali najvise Srbi. Pogodi zosto.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Поранешниот обвинител Љупчо Шврговски ќе го брани Бобан С. за кражбата на 3 милиони евра од НЛБ

јасна е работата, махимум било 5 години затвор ??, ќе му смалат на 3,5 години...645000 евра за него а 2 милиони за предизборната кампања на партијата... е сега која е партијата, дали Шрго е поврзан??, проценете сами.. а Шврго не сакаше да покрене кривични за случките Надеж1 и 2
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.014
И? Каква врска сдс или гласачкиот список со тоа што живееш на крајот од светот и твојот глас е битен колку ланскиот снег?

Kadri na sdsm se glavni vo dik koj go pravi spisokot. Toa pokazuva kakvi gluperdi se i koj e ustvari kriv za fantomi itn... Jas mozam da ziveam kaj sakam, duri i da glasam ako sakam a kade treba da glasam e relativno bitna rabota sto ete nekoj ja usral tamu ama ti si glup toa da go sfatis... Sto e najtragicno glup si i da sfatis za kakvo glasanje zborev vo originalniot post pa na ova se prefrli[DOUBLEPOST=1492527589][/DOUBLEPOST]
@WestBE ти што мислиш кој ја расипа коалицијата? Странци или не?

Кое мнозинство го има вмро? Како дете си, само се повторуваш едно исто и не разбираш, или па не сакаш да разбереш. вмро има 51 пратеник, НЕМА мнозинство од 120 пратеници. Потписи им требаа за да добијат мандат, значи требаше да соберат 61+ потпис за да се добие мандатот, а дали владата ќе беше изгласана тоа е друго и следува после мандатот. Заев моментално има доказ кој му гарантира мандат ама не и влада. Кога ќе го добие мандатот ќе преговара за влада.
вмро на добиен мандат преговараше за платформата, тука конечно добивме и признание твое, големиот борец против платформата призна дека мисли странци ја растуриле коалицијата што значи вмро нема проблем со платформата, а ти ни збор не кажа нормално дека не ти смета. Затоа мислам дека треба да престанеш да се брукаш.

Да бе две платформи има, една за вмро друга за Сдсм.

Edna ima samo vmro ne ja prifati a sdsm ja prifati... Neznam sto ne ti e jasno?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ne te razbiram. Koi moi pravila i kakvo chare za Kosovo. Toa e otsvirena pesna i kraj. Zosto se vozbuduvas zaradi nekoi SrbiShta...koi samo zlo ni imaat donasano niz istorijata.

Toa e tvoja logika kadija te tuzi, kadija te sudi. Ali u sushtina ne e taka. Niv gi sudat najvise zatoa sto najvise zlodela imaat napraveno. Gotovina ne bese Srbin. Nitu Boskovski. Nitu Tarculovski. Imase i Bosnaci isto. Ali najvise Srbi. Pogodi zosto.
Ај зини да ти кажам....зошто највише срби... :sneaky:
Инаку нормално дека Србија не се откажа од колачот македонски, како што не се откажаа ни Бугарија , ни Грција. Точно е дека Коминтерната издиктира осамостојување на Македонскиот народ во своја држава , но не е јасно зошто Коминтерната не и го издиктира тоа и на Бугарија , каде комунисти беа на власт. Или издиктира , а Тито ко Тито дрчно сјеба ствар за грст долари, лагоден живот на Ванга, јахта и приватен воз, неспособен да скоцка држава со големо Д ,па да ја остави на внуци и правнуци .
За Грција беше доцна, комунистите како сите леви леваци немаат појма од покер.., што се гледа и до ден денешен. Ако тука се додаде и степенот на глупоќа наречен словенска душа , па уште помножен со бездимензионалниот коефициентот на руската се доаѓа до одговорот зошто не.
Заебанцијата е што американците сеа зафаќаат простор користејќи го своите шипатарски кучиња гоничи уште и ранети со исилизам...и македонската зечевина со дооолги уши..., а тоа не јебе нас, србите и хрватите :) :)
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Kadri na sdsm se glavni vo dik koj go pravi spisokot. Toa pokazuva kakvi gluperdi se i koj e ustvari kriv za fantomi itn... Jas mozam da ziveam kaj sakam, duri i da glasam ako sakam a kade treba da glasam e relativno bitna rabota sto ete nekoj ja usral tamu ama ti si glup toa da go sfatis... Sto e najtragicno glup si i da sfatis za kakvo glasanje zborev vo originalniot post pa na ova se prefrli
Абе копито едно неписмено!

Твојот глас е битен исто како гласот на некој од тука што би гласал за некоја промена во Аустралија! Или да ти надробам исто како некој од Македонија да гласа за некоја промена таму кај тебе. Ти можеш да живееш кај сакаш и можеш да гласаш за некаква промена во државата каде што живееш! Значи ти можеш да си гласаш во Аустралија!


Така да, земете приберете се со глупостиве од Аустраилија за греота сте.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ne te razbiram. Koi moi pravila i kakvo chare za Kosovo. Toa e otsvirena pesna i kraj. Zosto se vozbuduvas zaradi nekoi SrbiShta...koi samo zlo ni imaat donasano niz istorijata.

Toa e tvoja logika kadija te tuzi, kadija te sudi. Ali u sushtina ne e taka. Niv gi sudat najvise zatoa sto najvise zlodela imaat napraveno. Gotovina ne bese Srbin. Nitu Boskovski. Nitu Tarculovski. Imase i Bosnaci isto. Ali najvise Srbi. Pogodi zosto.
По твојата логика, освојувањата со војна се легална работа. Така, Србија има право да си го поврати Косово со војна.
Јас не се борам за Србија, туку за принцип за ненасилно менување на границите.
Ме интересира што мислиш за присоединувањето на Крим кон Русија и откинувањето од Украина.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.014
Абе копито едно неписмено!

Твојот глас е битен исто како гласот на некој од тука што би гласал за некоја промена во Аустралија! Или да ти надробам исто како некој од Македонија да гласа за некоја промена таму кај тебе. Ти можеш да живееш кај сакаш и можеш да гласаш за некаква промена во државата каде што живееш! Значи ти можеш да си гласаш во Аустралија!


Така да, земете приберете се со глупостиве од Аустраилија за греота сте.

Кој си бе ти да кажуваш чиј глас е битен а чиј не е... Си има закони, се знае кој може а кој не може да гласа. Од што толку сте паметни еве кај сте. На крај крајева секој избори има илјадници македонци што живеат во МКД а гласаат баш на АУС избори зашто законот го дозволува тоа, има пола милјон такви гласачи само во Лондон на пример и да секој глас е битен и се чека да се избори ама глуп си ти да сфатиш така да не ми досаѓај повеќе
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Се помалце и помалце ги има по улиците „освестените патриоти“
 
V

viktora

Гостин
Се помалце и помалце ги има по улиците „освестените патриоти“
Во секој случај ги има многу повеќе од вас шарените што протестиравте.Плус и браќава протестираа заедно со вас така да....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom