Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Kosovo bese avtonomna pokraina pred da dobie nezavisnost, ist status kako i Makedonija koga bese Vardarska Banovina do pocetokot na Vtorata svetska vojna. Razgovarano, barano, predlagano bilo, ali nemalo dogovor i trebalo da se intervenira, za da se spreci uste eden haos.
Politikata na Srbija vo odnos na Kosovo kako i kon site ostanati republiki od bivsa Jugoslavija bila diktirana od Milosevic i on e apsoluten vinovnik za se sto se sluci i sto uste se slucuva niz bivsite JU republiki. Jas ne gi branam Albancite, i nivnite politicari se govna ali seuste nemaat nekoj od kalibar na Milosevic.
Очигледно, слабо си поткован.
И јас не сум фан на Милошевиќ. Го критикував уште пред распадот на СФРЈ, кога беше малку опасно да се критикува.
Ти кажуваш за статусот на Косово пред втората светска војна, а зборуваме за 21 век. Да, пред втората светска војна на Србија и е одземен делот од Македонија и е создадена Р. Македонија, додека егејскиот и пиринскиот дел останаа во Грција и Бугарија. Србија „доброволно“ го отстапи тој дел. Но, Косово не беше исто во рамките на СФРЈ. Македонија беше држава здружена со уште 5 други, формирајќи ја СФРЈ. Косово беше автономна покраина во Србија.[DOUBLEPOST=1492516179][/DOUBLEPOST]
Такви грешки твоите кримоси газди може ќе продолжат да прават, и тоа тенденциозно оти така им одговара.

Моментално има јасно определено мнозинство и никој не е крив што еден фикус тоа решил своеволно да го игнорира, спречува, и да доделува противуставно мандат на лица и партии кои немаат такво мнозинство. Не квичи, патетично е.
Ако немаш (контра)аргументи ќе користиш навредливи зборови за да добиеш „предност“. Уставот велиТ во рок од 10 дена се доделува мандатот, а во следните 20 се составува влада. Понатаму нема ништо за втор, трет пат...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
http://vesti.mk/read/news/12758202/4420643/bez-chlenstvo-vo-eu-ne-e-isklucheno-obedinuvanje-na-albanija-i-kosovo
Еди Рама најавува федерации на Балканот: Ако не можеме во ЕУ, ќе се обединиме со Косово





Убао напишав јас тука уште пред 2 недели, Хорхе веднаш да напраи федерација со Турција ( Грција не сака ( а би сакале они ама само Гевгелија, Дојран Битола и Охрид), а Србија и Блгарија сакаат, ама не смеат, немаат дозвола од гЕУ)

 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Vmro jasno kaza zosto ne se dogovorile i se sto bese za niv neprifatlivo. Drugo e koga se dogovaras so edna partija na koja mozes da i otstapis poveke ministerski mesta i cij mani i apetiti gi znaes drugo e koga se pregovara so 3 dve od koj nemaat nikakov ministerski kapacitet i interes plus gradat kredabilitet. Ne me interesira sto vika dui, neka izlezat so pismen dokaz koj neli go imale vo sprotivnost veruvam vo izjavite na vmro.

Ps.ne glasam za nitu edna opcija posto nema izlez od krizata. Sdsm go otpocna ovoj proces na javno nepocituvanje na ustav, parlament i proceduri taka da ocekuvam od inat ova da si trae pa makar i ni lupnale sankcii. Kako opcija da se resi problemot e voen udar i rakovodstvata na dvete partii da go jadat ama za toa nemame ni generali ni pretsedatel so dovolno ili cisti muda
Значи според тебе не ја расипале странци коалицијата?
Очигледно, слабо си поткован.
И јас не сум фан на Милошевиќ. Го критикував уште пред распадот на СФРЈ, кога беше малку опасно да се критикува.
Ти кажуваш за статусот на Косово пред втората светска војна, а зборуваме за 21 век. Да, пред втората светска војна на Србија и е одземен делот од Македонија и е создадена Р. Македонија, додека егејскиот и пиринскиот дел останаа во Грција и Бугарија. Србија „доброволно“ го отстапи тој дел. Но, Косово не беше исто во рамките на СФРЈ. Македонија беше држава здружена со уште 5 други, формирајќи ја СФРЈ. Косово беше автономна покраина во Србија.[DOUBLEPOST=1492516179][/DOUBLEPOST]
Ако немаш (контра)аргументи ќе користиш навредливи зборови за да добиеш „предност“. Уставот велиТ во рок од 10 дена се доделува мандатот, а во следните 20 се составува влада. Понатаму нема ништо за втор, трет пат...
Уставот вели мандат се дава на мнозинството а не на победникот, тој што дал мандат на 51 пратеник треба да оди на суд. И пак ќе кажам, мило ми е што конечно призна индиректно дека вмро нема проблем со платформата туку странците поматиле сметки.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.014
Аман немој, што би правеле ние без твојот глас од Аустралија

Jas sum na glasacki spisok u sk... Kretenite seuste me vodat tamu. Jebi ga sds kadri...[DOUBLEPOST=1492518657][/DOUBLEPOST]
Значи според тебе не ја расипале странци коалицијата?

Уставот вели мандат се дава на мнозинството а не на победникот, тој што дал мандат на 51 пратеник треба да оди на суд. И пак ќе кажам, мило ми е што конечно призна индиректно дека вмро нема проблем со платформата туку странците поматиле сметки.

Ja rasipaa. Mislam deka dilot vmro/dui i dilot sdsm/potpisnici na platformata se dva totalno razlicni dogovori
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Уставот вели мандат се дава на мнозинството а не на победникот, тој што дал мандат на 51 пратеник треба да оди на суд. И пак ќе кажам, мило ми е што конечно призна индиректно дека вмро нема проблем со платформата туку странците поматиле сметки.
Така е. Иванов го даде мандатот на партијата (коалицијата) која имаше мнозинство, најмногу пратеници. Како може да даде мандат на некој друг? Тоа е најблискиот показател за евентуално мнозинство. Дали некој ќе збира потписи, дали ќе се колне дека ќе има мнозинство.. се е тоа непроцедурално.. Не знам зошто воопшто се збираа потписи за мнозинство. Тоа не се предвидени постапки...
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Очигледно, слабо си поткован.
И јас не сум фан на Милошевиќ. Го критикував уште пред распадот на СФРЈ, кога беше малку опасно да се критикува.
Ти кажуваш за статусот на Косово пред втората светска војна, а зборуваме за 21 век. Да, пред втората светска војна на Србија и е одземен делот од Македонија и е создадена Р. Македонија, додека егејскиот и пиринскиот дел останаа во Грција и Бугарија. Србија „доброволно“ го отстапи тој дел. Но, Косово не беше исто во рамките на СФРЈ. Македонија беше држава здружена со уште 5 други, формирајќи ја СФРЈ. Косово беше автономна покраина во Србија.
Ne si fan na Milosevic, a si fan na politikata na negovata drzava vo negovo vladeenje, kako sto si fan i na DPMNE koja vodi slicna politika kako Milosevic.
Ne, tuku samo sporediv ist status na deneska suvereni drzavi vo razlicni vreminja. Pred vtorata svetska vojna, Kosovo nemalo avtonomija i ne bilo pokraina, Vardar ( Makedonija ) bila avtonomna pokraina, koja podocna Srbija "ja otstapuva", a ne deka Makedoncite ja zasluzile svojata drzava. Pa koga na Makedonija moze da i se "otstapi" zosto da nemoze i na drugi t.e ako ima uslovi - mnozinsko naselenie u ovoj slucaj, zosto i da ne se razmisli u toj pravec i da se otstapi. Drug e problemot. Srpskiot mentalitet i kompleks vise vrednosti. Despoti. Fuj.
Ti spomna deka koj i da bil vo toa vreme, ke go branel Kosovo. Jas mislam deka bilo koj drug da bil, ke postapel na porazumen i popameten nacin i mozebi ke go socuvale Kosovo u nekoja forma.

Eve uste edna conspiracy theory, dali e mozno seto ova Milosevic osmisleno da go izigral i reziral okolu Kosovo za da moze da se trgne od javnosta sranjeto i site zverstva napraveni vo Bosna i da se obide da go prikaze srpsrkiot narod kako osteten i zrtva na nepravda. Kosovo im bese izgubeno daleku pred 1999.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
@WestBE ти што мислиш кој ја расипа коалицијата? Странци или не?
Така е. Иванов го даде мандатот на партијата (коалицијата) која имаше мнозинство, најмногу пратеници. Како може да даде мандат на некој друг? Тоа е најблискиот показател за евентуално мнозинство. Дали некој ќе збира потписи, дали ќе се колне дека ќе има мнозинство.. се е тоа непроцедурално.. Не знам зошто воопшто се збираа потписи за мнозинство. Тоа не се предвидени постапки...
Кое мнозинство го има вмро? Како дете си, само се повторуваш едно исто и не разбираш, или па не сакаш да разбереш. вмро има 51 пратеник, НЕМА мнозинство од 120 пратеници. Потписи им требаа за да добијат мандат, значи требаше да соберат 61+ потпис за да се добие мандатот, а дали владата ќе беше изгласана тоа е друго и следува после мандатот. Заев моментално има доказ кој му гарантира мандат ама не и влада. Кога ќе го добие мандатот ќе преговара за влада.
вмро на добиен мандат преговараше за платформата, тука конечно добивме и признание твое, големиот борец против платформата призна дека мисли странци ја растуриле коалицијата што значи вмро нема проблем со платформата, а ти ни збор не кажа нормално дека не ти смета. Затоа мислам дека треба да престанеш да се брукаш.
Jas sum na glasacki spisok u sk... Kretenite seuste me vodat tamu. Jebi ga sds kadri...[DOUBLEPOST=1492518657][/DOUBLEPOST]


Ja rasipaa. Mislam deka dilot vmro/dui i dilot sdsm/potpisnici na platformata se dva totalno razlicni dogovori
Да бе две платформи има, една за вмро друга за Сдсм.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ne si fan na Milosevic, a si fan na politikata na negovata drzava vo negovo vladeenje, kako sto si fan i na DPMNE koja vodi slicna politika kako Milosevic.
Ne, tuku samo sporediv ist status na deneska suvereni drzavi vo razlicni vreminja. Pred vtorata svetska vojna, Kosovo nemalo avtonomija i ne bilo pokraina, Vardar ( Makedonija ) bila avtonomna pokraina, koja podocna Srbija "ja otstapuva", a ne deka Makedoncite ja zasluzile svojata drzava. Pa koga na Makedonija moze da i se "otstapi" zosto da nemoze i na drugi t.e ako ima uslovi - mnozinsko naselenie u ovoj slucaj, zosto i da ne se razmisli u toj pravec i da se otstapi. Drug e problemot. Srpskiot mentalitet i kompleks vise vrednosti. Despoti. Fuj.
Ti spomna deka koj i da bil vo toa vreme, ke go branel Kosovo. Jas mislam deka bilo koj drug da bil, ke postapel na porazumen i popameten nacin i mozebi ke go socuvale Kosovo u nekoja forma.

Eve uste edna conspiracy theory, dali e mozno seto ova Milosevic osmisleno da go izigral i reziral okolu Kosovo za da moze da se trgne od javnosta sranjeto i site zverstva napraveni vo Bosna i da se obide da go prikaze srpsrkiot narod kako osteten i zrtva na nepravda. Kosovo im bese izgubeno daleku pred 1999.
Можно е се да било изрежирано. Можно е и кај нас оваа претстава да е изрежирана од ДУИ...
На Р. Македонија и се отстапила територијата, ама тоа не значи дека автоматски и на Косово мора да му се отстапи територијата. Србија доброволно ја отстапи Р. Македонија, а Косово со сила и го одзедоа.
Дали сум фан на ВМРО ДПМНЕ не е важно. Моја работа е дали, кому, колку, зошто сум нечиј фан или не сум. Дали има политика како Милошевиќ, не сум баш сигурен. А и да има таква политика, многу е почовечна од политиките на албанските дејци и политичари... Размисли малку... Милошевич „лошиот“ ништо не доби, а „добрите“ албански милитантни сепаратисти добија територии, на пат се и плус да добиваат од Македонија. Па ако ги собереш сметките ќе видиш дека Милошевич ништо не добил, а шќиптарите насилно (со помош на моќни сили) насилно одзеле територија, плус нападнале држава која многу им помогна во 1999. Затоа, промисли малку, вистината не е праволиниска. Факт е дека албанците покажаа и сеуште покажуваат многу поголем примитивизам од србите... Со кое лице ја напаѓаа Македонија која 300,000 шќиптари од Косово ги прибра и пружи помош, итн... Само по 1,5 година. Таа ли е албанската чест, беса...?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Кое мнозинство го има вмро? Како дете си, само се повторуваш едно исто и не разбираш, или па не сакаш да разбереш. вмро има 51 пратеник, НЕМА мнозинство од 120 пратеници. Потписи им требаа за да добијат мандат, значи требаше да соберат 61+ потпис за да се добие мандатот, а дали владата ќе беше изгласана тоа е друго и следува после мандатот. Заев моментално има доказ кој му гарантира мандат ама не и влада. Кога ќе го добие мандатот ќе преговара за влада.
вмро на добиен мандат преговараше за платформата, тука конечно добивме и признание твое, големиот борец против платформата призна дека мисли странци ја растуриле коалицијата што значи вмро нема проблем со платформата, а ти ни збор не кажа нормално дека не ти смета. Затоа мислам дека треба да престанеш да се брукаш.
Брукам? На Брук Шилдс ли мислиш? Или нешто друго е?
Па како и да е 51 пратеник е најмногу. Потписите не се релевантен доказ.. Каде пишува дека некој треба да собира потписи? Пратениците не се должни да даваат некому потписи, ниту пак да гласаат за влада и да дале некому потпис...
Измислуваш некои правила кои НЕ СЕ ПРОПИШАНИ. Единствено изборите во уставот се наведени како индикатор за мнозинство за мандат. На Заев тој доказ не му вреди, не е по никое правило.. ако можеш да го разбереш она што го пишувам. Сепак, валидно е дека 51 е најголемата бројка... 67 е нешто што не е потврдено на избори, согласно уставот. Или не е битен уставот? За се што сум кажал дека не е по уставот, никој не дава аргументиран против аргумент, туку си кажува свое толкување.

На крај да те прашам (послабо следев вести деновиве).. да не даде Заев оставка? Очекувам кандидатот за премиер да е доблесен, со став, со одржување на зборот.. па да даде оставка. Или.. не е ништо од наведеното?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Брукам? На Брук Шилдс ли мислиш? Или нешто друго е?
Па како и да е 51 пратеник е најмногу. Потписите не се релевантен доказ.. Каде пишува дека некој треба да собира потписи? Пратениците не се должни да даваат некому потписи, ниту пак да гласаат за влада и дадале некому потпис...
Измислуваш некои правила кои НЕ СЕ ПРОПИШАНИ. Единствено изборите во уставот се наведени како индикатор за мнозинство за мандат. На Заев тој доказ не му вреди, не е по никое правило.. ако можеш да го разбереш она што го пишувам. Сепак, валидно е дека 51 е најголемата бројка... 67 е нешто што не е потврдено на избори, согласно уставот. Или не е битен уставот? За се што сум кажал дека не е по уставот, никој не дава аргументиран против аргумент, туку си кажува свое толкување.
Тогаш зошто не се повторуваа изборите уште одма кога видоа дека никој нема мнозинство? 51 не е мнозинство, а за добиеш мандат ти треба мнозинство, разбираш ли тоа? Не туку се прај паметен кога не си, верглаш едно исто цело време. Значи ти треба мнозинство за да добиеш мандат, вмро на изборите немаше мнозинство, зошто не се повторија изборите додека некој не добие мнозинство?
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Jas sum na glasacki spisok u sk... Kretenite seuste me vodat tamu. Jebi ga sds kadri...
И? Каква врска сдс или гласачкиот список со тоа што живееш на крајот од светот и твојот глас е битен колку ланскиот снег?
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Можно е се да било изрежирано. Можно е и кај нас оваа претстава да е изрежирана од ДУИ...
На Р. Македонија и се отстапила територијата, ама тоа не значи дека автоматски и на Косово мора да му се отстапи територијата. Србија доброволно ја отстапи Р. Македонија, а Косово со сила и го одзедоа.
Дали сум фан на ВМРО ДПМНЕ не е важно. Моја работа е дали, кому, колку, зошто сум нечиј фан или не сум. Дали има политика како Милошевиќ, не сум баш сигурен. А и да има таква политика, многу е почовечна од политиките на албанските дејци и политичари... Размисли малку... Милошевич „лошиот“ ништо не доби, а „добрите“ албански милитантни сепаратисти добија територии, на пат се и плус да добиваат од Македонија. Па ако ги собереш сметките ќе видиш дека Милошевич ништо не добил, а шќиптарите насилно (со помош на моќни сили) насилно одзеле територија, плус нападнале држава која многу им помогна во 1999. Затоа, промисли малку, вистината не е праволиниска. Факт е дека албанците покажаа и сеуште покажуваат многу поголем примитивизам од србите... Со кое лице ја напаѓаа Македонија која 300,000 шќиптари од Косово ги прибра и пружи помош, итн... Само по 1,5 година. Таа ли е албанската чест, беса...?
:D.

Srbija ne ja otstapi dobrovolno Makedonija, tuku Makedoncite se izborija za svoja drzava vo Vtorata Svetska vojna. Formalno bevme proglaseni od Komunistite 44ta kako Narodna Republika Makedonija. Milosevic "dobi" zatvor i zabeleska vo istorijata kako izvrsitel na genocid i kako posledniot Evropski diktator. Gruevski bese na dobar pat da stane sledniot, posleden Evropski diktator. Razmisluvam i ti se cudam kako moze Milosevich da bide "loshiot" ? Neznam ja Shchiptarski politicari, a i nitu od bilo koja druga nacionalnost da se obvineti i vinovni za genocidi. masakri, zlostorstva protiv choveshtvoto.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom