kako da najdam rabota bez vrski

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Воглавном нема работа за тие кои поверувале во она : учи сине да не работиш !
Под тој притисок се деформира и образовниот систем , па така сега имаме еден куп инженери кои не заслужиле ни за и и ред други бисери !
 
C

cige

Гостин
Прв во редот виновник е владата на РМ.
Па тоа и прави владата. За да ги задоволи тие со твојот памет има пренатрупана администрација. Ајде сите да завршиме факултети за да не се мачиме во животот, ама не било така, морало некој и во производство да работи. Не може сите во канцеларија.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Да не реплицирам поединечно.

Ова што го некој напиша дека тие кои верувале во онаа изреката: Учи сине да не работиш, е тоа е точно.

Многумина веруваат во ова, а се покажува дека е тоа утопија. Бајка и ништо повеќе.
За жал, и јас сум дел од таа утопија.

За работа во производство. Има ниски плати за работа во производство. Ретко кој во производство да вади солидна плата.
Не е дека без причина луѓето не сакаат во производство да работат. Кога се премали платите.

Ова што беше изминативе години и години правено фама во јавноста и медиумите со она: Знаењето е сила, знаењето е моќ, всушност претставува своевиден културен геноцид над населението.

Луѓето и семејствата инвестирајќи пари, труд и време во образование од кое нема да има никаква корист ниту за нив ниту за општеството испаднаа лекомислени.

Тоа е по мене пропагандата од Владата да се учи и инвестира во образование културен геноцид над населението.
Да, и самите сме си криви што наседнавме на таа пропаганда.
Потрошивме куп пари на студирање, и време и труд за ништо, барем јас потрошив. А верувам и другите.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.780
Поени од реакции
18.388
Да не реплицирам поединечно.

Ова што го некој напиша дека тие кои верувале во онаа изреката: Учи сине да не работиш, е тоа е точно.

Многумина веруваат во ова, а се покажува дека е тоа утопија. Бајка и ништо повеќе.
За жал, и јас сум дел од таа утопија.

За работа во производство. Има ниски плати за работа во производство. Ретко кој во производство да вади солидна плата.
Не е дека без причина луѓето не сакаат во производство да работат. Кога се премали платите.

Ова што беше изминативе години и години правено фама во јавноста и медиумите со она: Знаењето е сила, знаењето е моќ, всушност претставува своевиден културен геноцид над населението.

Луѓето и семејствата инвестирајќи пари, труд и време во образование од кое нема да има никаква корист ниту за нив ниту за општеството испаднаа лекомислени.

Тоа е по мене пропагандата од Владата да се учи и инвестира во образование културен геноцид над населението.
Да, и самите сме си криви што наседнавме на таа пропаганда.
Потрошивме куп пари на студирање, и време и труд за ништо, барем јас потрошив. А верувам и другите.
Не дека ја правдам Владата, ама со луѓе ко тебе кои бараат само изговори за неуспесите и боље влада не заслужуваме. Колкава плата сакаш кога и сам викаш дека покрај факсот за друго и не си стручен многу? Дали мислиш дека некој на планетава Земја е дужен тебе да те оправа и да ти дава шанси, пошто ете само тебе владата те заебала? На другиве стручноста, знаењата и искуството некој од небо им ги поклони, не мораа да идат на работа да ги стекнат?
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Не дека ја правдам Владата, ама со луѓе ко тебе кои бараат само изговори за неуспесите и боље влада не заслужуваме. Колкава плата сакаш кога и сам викаш дека покрај факсот за друго и не си стручен многу? Дали мислиш дека некој на планетава Земја е дужен тебе да те оправа и да ти дава шанси, пошто ете само тебе владата те заебала? На другиве стручноста, знаењата и искуството некој од небо им ги поклони, не мораа да идат на работа да ги стекнат?

Кај си бе Вмровче? ;) Се шегувам.

Никој никому ништо не поклонува и не е должен.
Но факт е дека имаш куп луѓе кои завршија и природни науки и нема да го работат тоа што го завршиле во Македонија.
И што ако имаат стручност некои, кога ако сакаат тука да работат треба да работат нешто сосема друго и за мали пари.

Инаку дај цитат од тоа каде сум пишал дека за друго не ме бива.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.780
Поени од реакции
18.388
Кај си бе Вмровче? ;) Се шегувам.

Никој никому ништо не поклонува и не е должен.
Но факт е дека имаш куп луѓе кои завршија и природни науки и нема да го работат тоа што го завршиле во Македонија.
И што ако имаат стручност некои, кога ако сакаат тука да работат треба да работат нешто сосема друго и за мали пари.

Инаку дај цитат од тоа каде сум пишал дека за друго не ме бива.
Проблемот е што ти стручноста ја врзуваш за факутлтет, тука ти е проблемот. Цел живот ќе учиш, учењето не завршува со факултетот.

Втор проблем, тргнуваш од висината на платата. Не постои работодавец кој не би го наградил најдобриот и најпосветениот вработен, освен ако и самиот тој не кренал раце од себе. Зборам за приватниот сектор.

Дури и да не е така искуството стекнато на такво место ти е плус. После и полесно е за бирање работа и зборење за плата, и најмногу за одење во странство без да чекаш на пасоши и грин кардови.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Проблемот е што ти стручноста ја врзуваш за факутлтет, тука ти е проблемот. Цел живот ќе учиш, учењето не завршува со факултетот.

Втор проблем, тргнуваш од висината на платата. Не постои работодавец кој не би го наградил најдобриот и најпосветениот вработен, освен ако и самиот тој не кренал раце од себе. Зборам за приватниот сектор.

Дури и да не е така искуството стекнато на такво место ти е плус. После и полесно е за бирање работа и зборење за плата, и најмногу за одење во странство без да чекаш на пасоши и грин кардови.
За првото и те како се согласувам, цел живот се учи, зашо постојано нешто се менува, а ако сакаш да не те згази времето, треба да си флексибилен и да се прилагодиш. Тука идеме до еден проблем во нашево општество, а тоа е што неспособни, над 50+ години работат во секоја можна администрација и ги замараат сите помлади да дојдат да им покажат како се работи нешто на компјутер. Ова се луѓе што се вработени од пред јас да се родам, иам и во фамилија неколку што освен фб друго не знаат да сработат, али секој месец си земаат висока плата, над 400 евра, и никој не ги прашува колку они се способни за таа работа. Не ти диши мозокот на 50 години штом на фб знаеш што правиш, се има да си научиш што се бара од тебе.

За ова за приватниот сектор, веројатно збориш за едвај 5% од нормалниве приватни фирми, каде газдите не се алчни до коска и не те експлоатираат за што помала сума и за што повисоки неплатени саати.
Конкретно, познавам две девојчиња што работеа во сметководствено биро, се откажаа после 6 месеци. За 10.000 работеле по 12 саати, нормално е и одење сабота, никакво покачување, никакво ценење на нивниот труд. Едноставно, те гледа дека ќе рмбаш и наместо уште еден да вработи, те цица тебе дур може. После ќе се најде пак некој сличен ти кога ќе си заминеш и така си се врти тоа. Не знам дали да пишувам и други случаеви, многу долг ќе ми излезе постот. Негде бараат да им одиш на пракса месец, два, три, па после по 8000 добиваш и треба да си среќен. Иако изиграваш и чистачка во меѓувреме. Дури и во апла јаки фирми што вртат милиони секоја година ќе се отепаш чекајќи договор на неопределено, плата ќе ти покачат после 10 години кога постариот колега твој ќе стигне во пензија. Постариов колега нормално не знае да си испринта документ. А ти се убиваш од работа и те бива повеќе од сите таму. Позитивни оценки и усно фалење само ко пчелички што ни маваа во прво одделение ако ја знаеш песничката ко што треба, не ти носат повеќе пари дома.

За третото. Дури и да работиш ти за мала плата, еве за 10000 и да чекаш да собериш искуство, какво и да е, со тие 10000 треба да имаш грб за да преживееш во Скопје. Познавам неколку информатичари кои работат овде за толку, зошто во Скопје со 2-3000 плус не можат да си покријат сметки, кирија и јадење, па што ако ќе научат може многу повеќе. Мама и тато не се тука за сите, јбг. Парите се дискутабилни, колку трошиш и како ти стигаат, јас со 15000 преживував дури и заштедував малце, но не важи за сите тоа.

Во секаква можна каша сме пикнати и во долгови до гуша, ништо не ни функционира во државава, но има проблеми во овој дел за кој не се ич виновни младите и оние што останале без работа и сега не можат да најдат, па да се правите јаки и да им трубите дека во државава трудот се цени. Бајки за мали деца.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.199
Поени од реакции
20.851
Има адвокати кои не можат во месецот да имаат чисти 30.000 после платено сметки за кирија, струја, давачки кон држава, пензиско и останато осигурување.
Ова ти е чисто како пример, кога многумина ќе ми кажат зошто вие право што сте завршиле не отворите адвокатска канцеларија.
Чиниш пари од небо ќе ни паднат па ќе имаме пари за да отвориме своја канцеларија.
Survival of the fittest, јеби га. Некои адвокати по 10 000 месечно, некои по 100 000, зависи кој за колку го бива. Тие што се поупорни, поспособни, поснаодливи и поискусни, диплат и по 100 000 месечно. Тие што учеле од "комбинации" од претходни испити, ќе шетаат со курот во рака и ќе делат флаери "За живот во Македонија" по домовите.

Тоа е, јеби га. Има професии со кои потешко се просперира. Затоа треба да се направи добра проценка пред да се запише факултет и одбере професија, да се има визија и идеја што понатаму, а не само запиши се. Не може сите да бидат успешни. Убавите работи не идат со лесно, особено во државиче како нашево.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Sve zavisi od toa dali barate rabota ili barate rabotno mesto. Ova se dva mnogu razlicni poimi. Koj bara rabota barem vo SK ako ne e epten dibidus sigurno ke ja najde, a toj-taa so bara rabotno mesto (klati vrata, grej fotelja, mesaj vazduh itn) normalno ke brka vrski ke se guzi levo desno i ke prima se so ke mu-i se servira kako zdravo za gotovo. Se dodeka platite vo javniot sektor i kaj drzavnite pijavici (vodovod,elem,mz,mtv itn) se daleku pogolemi za lezenje nego platite vo stopanstvoto kaj so nekoi skapuvaat od rabota nema da se oprai ni drzavata ni ekonomijata. Ke staneme nacija na diplomirani đabolebari, nesposobnjakovici i fikusi, to est veke odamna sme stanale. I na zapad ne e nisto poarno, na nikoj ne mu se raboti.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Заклучок: Грешка при избор на факултет, отселување надвор (што со правен не ти функционира, ниту со сметководство поради што си директно поврзан со законите на оваа држава) или пак промена на професија и учење на нешто ново што зема многу време, ангажман....

Значи пазарот е тој, на овие факултети што ти ги спомна завршуваат по 300-400 души годишно само на УКИМ, а да не спомнувам и на останатите државни+приватни.
Пазарот е заситен, ако се преориентираш или да отвориш приватно, па да стекнеш клиентела ќе има работа, ако не нема што да се дискутира ќе вееш знамиња со цел да те пикнат во државна администрација и ќе затупуваш до пензија или до промена на друга партија. В
о државава и Мехатроника ти е промашен отсек, иако во Германија каде што имаш автомобилска индустрија се земаат по 3000евра плати со таа професија, кај нас нудат 250 евра плата, али од автомобилска индустрија нема ни А.

Државата е виновна што дозволи секој да се запише и да заврши и да отвори факултети во секое село, од моја генерација од 300 души гимназија, прашање дали 100 беа заслужени да се запишат на факултет, а завршија над 280, кој на славјански, кој по некое село каде што отвориле дисперзирани и и слични измислени факултети, додека јас сум спремал испити од по 900 страни математики, физики и што ти не, овие имаа по 50 страни прикаски за пред спиење за на испит или нешто што е општо и се знае од секојдневен живот и нормално завршија дури и на време, е тоа може и потпросечен да го заврши.[DOUBLEPOST=1492243831][/DOUBLEPOST]
Бајо сите сакаат да седат на топло во канцеларија, тешки се тие работи што ги имаш наброено, моја генерација и дудуци што не можеа 2ка да добијат и одеа на полагање, денес имаат дипломи ;)[DOUBLEPOST=1492244083][/DOUBLEPOST]
Другар тој е пазарот, нажалост има професија која е доста застапена, а државата ни е мала и во таа област се појавуваат и самоуки луѓе, денес луѓе со течно говорење на англиски со пишување и читање имаш колку сакаш, иако не завршиле факултет, финесите околу стручни зборови и граматики се учат со тек на време, па работа ќе ти зема и некој што завршил сосема друг факултет.
Подобар маркетинг и можеби ќе се зголемат клиентите, друго чаре само надвор.
Па да, тоа ние у план, поднесовме за бугарски пасоши, штом ги добиеме кидавела од вукојебинава.[DOUBLEPOST=1492355155][/DOUBLEPOST]Само од коментариве на темава се гледа кој медиокритет сме, уште многу долго ќе бидеме вукојебина од држава, не за џабе рекле каков народ таква држава.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.735
Па да, тоа ние у план, поднесовме за бугарски пасоши, штом ги добиеме кидавела од вукојебинава.[DOUBLEPOST=1492355155][/DOUBLEPOST]Само од коментариве на темава се гледа кој медиокритет сме, уште многу долго ќе бидеме вукојебина од држава, не за џабе рекле каков народ таква држава.
Нажалост тоа доаѓа, да се дигне раце од тука и да се отиде во странство, пола Македонија станавме печалбари во своја земја и запоставивме се што создавале нашите предци во местата од каде што потекнуваме, за на крај да се задолжуваме со кредити додека сме живи за стан во метрополата.
Македонија тешко дека ќе ја биде со овој менталитет на народот, поделен е до максимум и со уште полош ментален склоп.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Па тоа и прави владата. За да ги задоволи тие со твојот памет има пренатрупана администрација. Ајде сите да завршиме факултети за да не се мачиме во животот, ама не било така, морало некој и во производство да работи. Не може сите во канцеларија.
Каков е мојот памет, а каков е твојот?
Не треба човек да биде паметен како тебе за му е јасно дека неможе цела држава да работи во администрација.
Повеќето народ не размислува да бара работа во администрација за да не се мачи во животот, туку бара работа која чесно ќе ја заврши и соодветно ќе биде платен за истата со која плата достојно ќе може да истера од 1-ви до 1-ви.
На мојот памет му е јасно дека е невозможно цела држава да е на буџет и исто така му е јасно дека владата е неспособна да створи поволни услови за да се зајакне економијата и со тоа и приватниот сектор, со што реално невработеноста ќе се сведе на минимум со што пазарот на трудот ќе раздвижи, а со тоа ќе се зголемат и платите.
На твојот памет воторово не ми е јасно.
Свесен си колку затуцано размислуваш?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Па да, тоа ние у план, поднесовме за бугарски пасоши, штом ги добиеме кидавела од вукојебинава.[DOUBLEPOST=1492355155][/DOUBLEPOST]Само од коментариве на темава се гледа кој медиокритет сме, уште многу долго ќе бидеме вукојебина од држава, не за џабе рекле каков народ таква држава.
Haha, lol. A so mislis deka soprugata ti so taa klativratovska struka gore ja cekaat so rasireni race i poslani crveni tepisi? Knizevnost i angliski jazik? Ako ovde ne uspeavte da ja nabutate vo javna administracija realno taa diploma na zapad ni za ukras ne se isplakja da ja nosite. I tamu barem 70% od novite diplomi se po klativratovski nauki, za nivnite gabolebari nema fotelji za auslenderi pa ic, kako so kazav na nikoj ne mu se raboti, ni tuka ni tamu.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Haha, lol. A so mislis deka soprugata ti so taa klativratovska struka gore ja cekaat so rasireni race i poslani crveni tepisi? Knizevnost i angliski jazik? Ako ovde ne uspeavte da ja nabutate vo javna administracija realno taa diploma na zapad ni za ukras ne se isplakja da ja nosite. I tamu barem 70% od novite diplomi se po klativratovski nauki, za nivnite gabolebari nema fotelji za auslenderi pa ic, kako so kazav na nikoj ne mu se raboti, ni tuka ni tamu.
За многу работи си во право ама овде изгледа не ја знаеш доволно ситуацијата со перспективите на професори по англиски !
Во доста земји има потреба , приватни школи и слично со задоволство ке ја земат .
Нормално ако покаже квалитет !
Формулата е : Пасош на европска држава и да се потрудиш да го совладаш јазикот на државата во која ќе си ја бараш среќата !
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
За многу работи си во право ама овде изгледа не ја знаеш доволно ситуацијата со перспективите на професори по англиски !
Во доста земји има потреба , приватни школи и слично со задоволство ке ја земат .
Нормално ако покаже квалитет !
Формулата е : Пасош на европска држава и да се потрудиш да го совладаш јазикот на државата во која ќе си ја бараш среќата !
I 50 jazika da naucis ke ti nudat i dadat takva rabota so nivnite to est avtohtonite domakini nitu pod razno ne ni pomisluvaat da ja rabotat, so se obicno istite profesii i zanimanja so tuka kaj nas nikoj nejke da gi raboti. A toa deka kao tamu baraat profesori po angliski, mozebi za vo nekoi zatucani i umreni gradcinja, sela i reoni bogu iza hrbtom kade so i tamu masovno begaat i se iseluvaat mladite. Inaku nema teorije.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom