Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
P

psychostasia

Гостин
Сеа Ѓорѓија ќе ти каже дека уставот не предвидува втор мандат.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.774
Џабе се објаснуваме тука тие едно та исто дробат невреди да му се одговара на нивните банални одговори.

Ја кревате вие таквите тензијата во државата,нема да се ''распадниме'' заради Заев и платформата туку заради вас шо секој ден се гордејте шо ја блокирате економијата и растот (каков таков) на државата,до кога ќе тониме вака свесни сте? Баталетеги политиките на ВМРО и шо успеват да ве манипулират не сте 2ца алоо 50.000 онде ве вадат мене така некој да ме тера на излегвам на протест честа и се ќе ми се урни,вие за жал се продајвте за едно работно место,а овие со бугарски пасоши шо се тие продаени души не ги коментирам ама вие станавте пиуни на ВМРО за 20.000 шо ве вработиле во РЕК или Македонски Шуми зато како држава немаме просперитет да ви речат ојте манетеја глата в ѕид ќе скокните сите ќе ја маните,свестетесе навреме зошто протестирате оти после касно ќе биди.

Сте се запнале на Македонците во Албанија да му даеле права кој кур бе не ме интересира надвор од државата шо излегол некој шо се продајл за виза или бугарски пасош,тешко ќе биди за неколку години ко ќе излезат Бугарите да се фалат дека сите се прокламиравте како Бугари и ќе не срозват секогаш со тој податок,му дадовте материјал за да утре неможиме да ја крениме глата да неможиме да кажиме јавно дека сме Македонци ќе ни се смеат,џабе продавате приказни дека сте за да се зачува државата каква шо е вие ни самите невервате во такви работи.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
http://mkdtimes.com/?p=1228
КАТИЦА ЌЕ ОТКРИЕ НОВА ВИСТИНА ЗА МОНСТРУМ ДЕНОВИВЕ?
На седницата на Врховниот суд се очекува да присуствува и Специјалното јавно обвинителство, кое го презеде случајот во свои раце.

:cautious:
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Извини ми лизнал прстот од Д на Т. Гледам дека не ти се збори многу на таа болна тема, па ок и онака е небитна.
Nema "bolna" tema, sekoja teme si e tema...Da narechesh nekoja tema "bolna" e tvoe i samo tvoe ubeduvanje/mislenje. Za mene lichno nema bolna tema, sekoja tema si e tema za diskusija.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
..вака едно филозофско прашање: за каква слобода и чија слобода. Што ќе беше , ако не се бореа????Колку нивната борба РЕАЛНО имаше некаво влијание илити по модерно импакт на развојот на работите.., колкумина всушност активно, со глава во торба се бореа???Бројка??? Не ги сметај 100.000 мобилизирани деца за жртвување на Сремски фронт....
Зошто сега сметаш дека оние на кои мува не ги лази , ашимот не ги боли... за пошиптаруењето на македонскиот народ и Македонија, не се гњиди кои само пулат за нив да има?? :) :) :)
колку ги имало... па ваљда доволно да Бугарија овде стационира 2 армии, иако на 2000 километри наоколу немаше ни руси ни енглези ни американци. Доволно да постојано врши офанзиви, праќа полкови и дивизии во борба против Македонските партизани. Доволно да после 4 години воено ангажирање во Македонија дел од србија и грција - капитулира.

За то пошиптарување, моите претци доживееа и наезди на римјани, готи, авари и словени, па пословенизирање на древните ни огништа, па потурчувања па побугарувања..
То се историски процеси кои се одвиваат кога ќе се создадат услови. Не сме ништо уникатно во тој поглед во светот и во светската историја. Овде се создадоа услови и тешко дека може туку така да застани, дури ни ти со верната чета опколен во некое трло со заклетва да се бориш до последен - не мојш да застанеш историската буица.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Ѓорге Иванов не треба да го плукаме туку треба да го р'каме во уста. Не дава мандат на човек што има мнозинство пратеници и директно без трунка срам крши Устав.

Во нормална држава до сега ќе беше разрешен од страна на Уставниот Суд и ќе одговараше за ова. Ама оваа селска бавча се трпи.
Ne se ni somnevam vo vasiot kapacitet.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Ova e tvoja percepcija za Evropa i nejzinoto pomaganje vo opstojuvanjeto na ovaa beda od drzava, vo koja +80% od naselenieto se davi vo siromastija.
Jas sum ubeden deka, koga bi gi trosele dadenite pari, namenski i planski, nie odamna ke bevme vlezeni vo EU ( paket so Hrvatska ) i nemase da ima sega nikakvi platformi, nitu da chitame postovi na tender-masterot - concrete itn.
Mislam deka seuste ne e docna da trgneme po noviot pat kojshto ni go trasira Evropa, za da izlezeme od bedata vo kojasto ne frli DPMNE. Evropa nema interes da ima geto-izirana kandidat-chlenka.
Mnogu raboti ne ti se jasni zaradi toa shto si "kalemena sliva". Ama ajde ke se obidam da ti objasnam nekoi raboti, a mrazam da sum papagal i da povtoruvam edni isti raboti od post do post.
Ne mi e jasno kade ja gledash pomoshta na Evropa, (vo ponatamoshniot tekst EU,) vo opstojuvanjeto na Republika Makedonija,patem, ne mi e jasno za koja beda od drzhava zboruvash, voopshto ne go spomna imeto na dotichnata drzhava, pa si pomisliv. ajde na ovoj forum se rasprava za Republika Makedonija pa taka spored tebe, Republika Makedonija e beda od drzhava.
E ajde za pomoshta od EU da kazhan neshto. YU dezintegrira, referendum, otcepuvanje od YU i oooop embargo od tvojata ceneta EU, dobivme golema pomosh od EU, embargo. Bilo problem imeto demek, Republika Makedonija, koja beshe priznaena od cel svet isto kako Slovenija, Hrvatska i ostanatite. YU beshe chlenka na UN i toj YU ustav beshe prifaten od cel svet, ustav vo koj Republika Makedonija figurirashe kako nacionalna drzhava na Makedonskiot Narod. I shto se sluchi, EU tolku mnogu ni pomogna so podrshkata na Albanskiot terorizam shto Makedoncite go izgubija svojstvoto na drzhavotvoren narod na sopstvenata drzhava...Po nalog na EU Albancite moraa da bidat vmeshani vo sekoja mandzha za "Makedonckite Raboti" . Tipichen politichki, etnichki, stopanski, kulturen i ushte ne znam kakov VIRUS vo Republika Makedonija.
A ushte kako ja pomognaa Makedonija so Kosovskiot boj....Ni nachukaa iljadnici glumci shto glumea progon, izbeglici od Kosovo naoruzhani so celulari shto obicniot Makedonec ne mozhese da aforda, Makedonija gi hraneshe, im gi sobirashe lajnata smrdlivi, mnogu od niv dobija Makedonski drzhavjanstva po nalog od tvojata ceneta EU i NATO.....
I shto ti znachi ova ...geto-izirana kandidat-chlenka...Kako prvo i prvo ova e tolku losho postaveno ama ajde...Zoshto mislish deka Republika Makedonija e getoizirana ...
Jas ne sum mnogu upaten vo ona shto go velish "ubeden deka, koga bi gi trosele dadenite pari, namenski i planski" koi pari, dali tebe ti e jasno deka seto toa shto EU ke ti go dade ima "Fine Print" koj ti kazhuva kade i kako mozhesh da gi koristish, shto da ti kazham "nema dzjabe ni kod babe"
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
колку ги имало... па ваљда доволно да Бугарија овде стационира 2 армии, иако на 2000 километри наоколу немаше ни руси ни енглези ни американци. Доволно да постојано врши офанзиви, праќа полкови и дивизии во борба против Македонските партизани. Доволно да после 4 години воено ангажирање во Македонија дел од србија и грција - капитулира.

За то пошиптарување, моите претци доживееа и наезди на римјани, готи, авари и словени, па пословенизирање на древните ни огништа, па потурчувања па побугарувања..
То се историски процеси кои се одвиваат кога ќе се создадат услови. Не сме ништо уникатно во тој поглед во светот и во светската историја. Овде се создадоа услови и тешко дека може туку така да застани, дури ни ти со верната чета опколен во некое трло со заклетва да се бориш до последен - не мојш да застанеш историската буица.
...кој шегаџија си бил бе ти...А кај да праќаат дивизии и да се играат камај , па морале некако да оправдаат големите пари кои ги имаат земено за да бидат и тие во војна. Си праеле шаради како 2001..илити оперетски војни у кои само балистине под черга си ја буткале агендата ..., како и до ден денешен. Зошто бугарите и после толку офанзиви и премрежиња со партизаниве овдешни од одма дигнаа краци кога русите им дојдоа на границата??? Или зошто нашиве партизани не ја запреа и заробија германската армија Е во егејска и вардарска Македонија при што НОВ дивизиите ќе се симнеа на југ дури до Солун. Туку се одглумата непотребниот Сремски фронт каде се жртвуваа без причина толку многу млади животи....во војна која завршуваше со веќе познат исход...???? :sneaky:
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
http://mkdtimes.com/?p=1228
КАТИЦА ЌЕ ОТКРИЕ НОВА ВИСТИНА ЗА МОНСТРУМ ДЕНОВИВЕ?
На седницата на Врховниот суд се очекува да присуствува и Специјалното јавно обвинителство, кое го презеде случајот во свои раце.

:cautious:
are you kidding me????
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
...кој шегаџија си бил бе ти...А кај да праќаат дивизии и да се играат камај , па морале некако да оправдаат големите пари кои ги имаат земено за да бидат и тие во војна. Си праеле шаради како 2001..илити оперетски војни у кои само балистине под черга си ја буткале агендата ..., како и до ден денешен. Зошто бугарите и после толку офанзиви и премрежиња со партизаниве овдешни од одма дигнаа краци кога русите им дојдоа на границата??? Или зошто нашиве партизани не ја запреа и заробија германската армија Е во егејска и вардарска Македонија при што НОВ дивизиите ќе се симнеа на југ дури до Солун. Туку се одглумата непотребниот Сремски фронт каде се жртвуваа без причина толку многу млади животи....во војна која завршуваше со веќе познат исход...???? :sneaky:
Македонските партизани беа дел од општата антифашистичка коалиција. Се бореа против фашизмот секаде каде шо можеа. Величенствената Америка која на свои плеќи (заедно со Англија) го даде најголемиот допринос во таа борба се бореше и во Африка (која не беше нивна) во Италија (која не беше нивна) во Франција, Белгија, Бурма, Пацифик, Австрија, Холандија, Атлантик, .... на места кои никогаш не биле Америчко тло и се бореа и кога на сите им беше јасно дека фашизмот е пред крах. Германскиот фронт беше и во Срем и таму беше должност да се бори секој кој стана против тоа зло. И срби и Хрвати и Црногорци и Босанци па и Македонци. Со тоа македонија создаде историја со која се гордее и со тоа се здоби со чесно право да биде своја држава со свој народ и своја историја.
Твоето видување на историја е плитко и детски наивно. Во солун беа Англичани и нивни сојузници - грчките партизани и ти велиш зошто во 44та не се свртевме против нив и со тоа да станеме дел од фашистичкиот блок??
Се повеќе сум убеден дека некој ти го хакна профилот и во твое име пишува некој штабен сендвичар, или пак те фатија во некои бизнис финансиски проблеми па мора да се искупиш или пак на повидок ти е ветено некое тендерче за заслуги за “народ“
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Македонските партизани беа дел од општата антифашистичка коалиција. Се бореа против фашизмот секаде каде шо можеа. Величенствената Америка која на свои плеќи (заедно со Англија) го даде најголемиот допринос во таа борба се бореше и во Африка (која не беше нивна) во Италија (која не беше нивна) во Франција, Белгија, Бурма, Пацифик, Австрија, Холандија, Атлантик, .... на места кои никогаш не биле Америчко тло и се бореа и кога на сите им беше јасно дека фашизмот е пред крах. Германскиот фронт беше и во Срем и таму беше должност да се бори секој кој стана против тоа зло. И срби и Хрвати и Црногорци и Босанци па и Македонци. Со тоа македонија создаде историја со која се гордее и со тоа се здоби со чесно право да биде своја држава со свој народ и своја историја.
Твоето видување на историја е плитко и детски наивно. Во солун беа Англичани и нивни сојузници - грчките партизани и ти велиш зошто во 44та не се свртевме против нив и со тоа да станеме дел од фашистичкиот блок??
Се повеќе сум убеден дека некој ти го хакна профилот и во твое име пишува некој штабен сендвичар, или пак те фатија во некои бизнис финансиски проблеми па мора да се искупиш или пак на повидок ти е ветено некое тендерче за заслуги за “народ“
....многи наивно у американски величенствен стил ме читаш...т.е. читаш онака како ти годи. Кој спомна одење на Солун. Многу ми е јасна мене состојбата со големите договори и кој до каде. Чисто стратегиски..зошто армијата Е не се запре овде на југ на Европа и НОВ како мегало сила не дојде на теренот, кога горе на север и онака имавме вакум на повлекување кон назад дома у Германија??? Или едноставно не се пропушти Е на север без трошење на млади животи на непотребен Срем...??? Иако од твоето писание се наслутува причината: Македонија требаше да си ја плати картата за у клубот со море крв. Дал со резон или не не е битно. Што помалку ги има тоа подобро.... :):)
Башка негледам каква историја со која треба да се гордее тогаш создаде Македонија , кога тој улог не и вредеше ни крајцер кога твоите величенствени заклучија дека кокошката Југославија е доволно здебелена за да ја заколат и оскубат...до гола кожа и направат супа..., и на нашите барања на правата и правда рекоа ОДЈЕБИ...!!! :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Величенствената Америка
За истата таа Величествена Америка збориме која новиот тип на напалм го тестираше во Македонските села во Егејска Македонија ?!?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
....многи наивно у американски величенствен стил ме читаш...т.е. читаш онака како ти годи. Кој спомна одење на Солун. Многу ми е јасна мене состојбата со големите договори и кој до каде. Чисто стратегиски..зошто армијата Е не се запре овде на југ на Европа и НОВ како мегало сила не дојде на теренот, кога горе на север и онака имавме вакум на повлекување кон назад дома у Германија??? Или едноставно не се пропушти Е на север без трошење на млади животи на непотребен Срем...??? Иако од твоето писание се наслутува причината: Македонија требаше да си ја плати картата за у клубот со море крв. Дал со резон или не не е битно. Што помалку ги има тоа подобро.... :):)
Башка негледам каква историја со која треба да се гордее тогаш создаде Македонија , кога тој улог не и вредеше ни крајцер кога твоите величенствени заклучија дека кокошката Југославија е доволно здебелена за да ја заколат и оскубат...до гола кожа и направат супа..., и на нашите барања на правата и правда рекоа ОДЈЕБИ...!!! :)
Прво Е не беше армија туку група на армија, то е бајаги повеќе и људство и техника. Некаде 3 пати поголема од стандардна армија. Е сега партизаните и те како им нанесоа проблеми, значително ја забавија групата на армија, и таа не стигна на време на планирани положаи од Грција по пат претрпе губитоци и на крај беше и заробена од страна на партизаните во Словенија.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
За истата таа Величествена Америка збориме која новиот тип на напалм го тестираше во Македонските села во Егејска Македонија ?!?
Па тој не е ни Македонец, што му е гајле за Македонските села во Егејска?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom