Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
а за власт и буквално опстанок.


Ова е сведено на соопштение од некое здружение кое го почитува ликот и делото на Милошевиќ, полека со реториката, колку год имаше дпмне па шо направи на планот за одбрана на националните во склоп на државните интереси? Не сме единствена националност, без разлика на процентуална застапеност...
......занимливо е колку длабоко во свеста на народот овдешен влезе креацијата на ЦИА наречена Милошевиќ. Па малку малку Милошевиќ. Патем тој е конструиран и направен заради проектот разбуцување на Југославија. Нема врска со ништо овде ,
Прво проблемот со ..шипатарите овдешен не е истиот како оној со црнците во уса таму,
Ниту оној кој европа ќе го има со турците,сиријците,арапите и африканците...
Второ овде имаме процес на истребување , со сите расположиви методи, груби,фини,скриени,зашеќерени... на еден народ Македонскиот.
Почната од првиот момент кога покажал желба за своја државност до ден денешен.Најтрагично е што во ниеден момент како народ не ги мразел ниту множел со нула своите непријатели. Дури ни денес не ги гледа како такви туку како процентуално застапени, урамени..фини панда мечиња..,што ќе го чини дефинитивно многу, зафатен со илизијата на борба за власт, богатење и лов на вештици, стариот добар англиски па после и циа трик... :) :)
 
S

silmarillion

Гостин
Скупи сте за одржавање бе батка Конкрит. Од вашето библиско право да не браните од шитарите и Сорос добиваме огромни фактури на име стиропори па анекси и чуда. И ај викавме алал да ви се парите, али брате мили, иди у Тетово иди у Гостивар иди у Чаир и одма гледаш дека услугата не е извршена од ваша страна. Па за што преплаќаме ваши градежни зданија?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Смеат, нек се пишат Македонци, никој не им брани. Али нема, или има во мал број. Си бил некогаш во Албанија?
сум бил ..мнооогу ...и не јади зелени..пролив се добива..
Овде ти е пуна уста со мијалков синдромот и други трици, овие-оние криминално здружени.
Малолетни аматери се према тамошните перверзни трговци со дрога, бели цицки и људски резервни делови[DOUBLEPOST=1491979578][/DOUBLEPOST]
Скупи сте за одржавање бе батка Конкрит. Од вашето библиско право да не браните од шитарите и Сорос добиваме огромни фактури на име стиропори па анекси и чуда. И ај викавме алал да ви се парите, али брате мили, иди у Тетово иди у Гостивар иди у Чаир и одма гледаш дека услугата не е извршена од ваша страна. Па за што преплаќаме ваши градежни зданија?
Не те брани никој тебе , ти слободно умри...Јас си бранам она што е мое и моите...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Скупи сте за одржавање бе батка Конкрит. Од вашето библиско право да не браните од шитарите и Сорос добиваме огромни фактури на име стиропори па анекси и чуда. И ај викавме алал да ви се парите, али брате мили, иди у Тетово иди у Гостивар иди у Чаир и одма гледаш дека услугата не е извршена од ваша страна. Па за што преплаќаме ваши градежни зданија?
А скапо е и една толпа индијанци кој не плаќаат струја, една толпа индијанци кој по рамковен седат дома и земат ллата ( да одат на работа уште поскапо, треба и канцеларија да му дадеш, греење, јадење, мобилен, превоз)...
Има едно поефтино, Хорхе да објави војна на некоја посериозна држава Х( само не на Албанија и Косово), да не окупират и да се спроведува некој закон, било каков, само да биде функционален... сега не функционира ни закон за сообраќај, не се знае дали на црвено или зелено треба да се вози, никаде полиција ни под дрво ни под камен нема....
 
S

silmarillion

Гостин
Не те брани никој тебе , ти слободно умри...Јас си бранам она што е мое и моите...
Гледам колку ги браниш, џам свитка : )) Чаир Тетово и Гостивар не постојат за тебе : )) Ау извини, тие Македонци таму не беа твои, односно ваши, кој ги ебе нив.

А скапо е и една толпа индијанци кој не плаќаат струја, една толпа индијанци кој по рамковен седат дома и земат ллата ( да одат на работа уште поскапо, треба и канцеларија да му дадеш, греење, јадење, мобилен, превоз)...
Е скапо е де, затоа го гласавме сите сложно Грујо во 2006та да ги скине скурца таквите, али види мајката не само што го продолжи него и го надгради проектот започнат од неговите учители СДС.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Од рано рано ја оправаме држвата а :)

Аххххх, се правиме свесни над свеста сега. Не е многу комплицирана сложувалката за да коцките можат многу лесно правилно да се постават. Притоа апсолутно сите се во прилог на дпмне.
  • преговарал - не прифатил, преговарал - прифатил ... постои разлика. Дали и што таа разлика значи ние можеме да погаѓаме според некои претходни акции на луѓето, конкретно никогаш не можеме да знаеме што било поставено на тие преговори.
Повеќе од комплексна е сложувалката, ако сакаме да бидеме објективни, коцките одат во прилог на дпмне затоа што така ги реди медиумскиот наратив, нивниот кој е доминантен, е сега за преговарањето, каде беа овие домобраните додека се преговараше, комитрагично е да се води ваквка дебата, истата таа платформа е ставена на маса за сите, до моментот кога се обзнани дека нема старата добра коалиција повторно да биде власт, немаше загрозување на никакви интереси, затоа што власта е единствениот интерес.
  • дпмне не најавуваше во предизборието, туку предупедуваше на реториката на зајо, сликањето со јатаците на Кумановската група, испадите за двојазичност, договорот во Берн, грдото лице на Македонецот, дилот за Албанските гласови и така натака.
  • Ставот со којшто се прикажува Тиранската платформа како непостоечка или во најмала рака нешто што е нормално да се прифати.
  • Играњето на чувствата на оние кои беа разочарани (патриотите што се дистанциираа од дпмне во 2008) од коалицијата на дпмне со дуи (браќата по криминал)
  • Злоупотреба на престрелката во Диво Насеље.
  • Играњето со чувствата на народот за егзекуцијата во Смилковци
Е сега, ајде кажи ми како мрдна со прст Груевски, кога Заев буквално за све ова сам си се намести

Го знаеш ли вицот, „Абе комши што и да ти кажам, нема да ми веруваш“. Е буквално на тој виц ме подсетува.

Делумно си во право, еве одма да кажам дека во овие услови јас сум против било какво преговарање за било што од таа платформа а се однесува на целосна двојазичност, промена на државни симболи, а за кантонизација и сл не ни размислувам, сеуште е ова Западен Балкан, меѓутоа тука е симптоматично што сите тие несреќни изјави дадени во некој полет од страна на Заев, се документирани, било внатрепартиските или оние кај Албанската дијаспора, не е тоа малку индикативно?
Наместен, саботиран, на некој не му се допаѓа тоа што го прави....т
Инаку истиот аргумент кој го искористи ти за преговарањето јас ке го искористам тука, рекол или одрекол, не знаеме што е договорено, па со истата теза се најдовме повторно на различни партиски страни, а во суштина браниме исти национални интереси? Медиумскиот наратив е креиран од ликови кои голтаат се што ќе им се сервира, а тој медиумски простор воглавно им е даден поради нивните измеќарски к-ки, што ги сведува на обични дебели гомнари.

Значи кристално е чиста ситуацијата, нема инсинуации, нема погрешни толкувања, нема вадење од контекст, нема сечено лепено.....

Е сега и од мое гледиште нема никаква разлика во водството по националните интереси во последните 27 години, ама ете види неколку страни наназад што ми вика батеман, дека тоа не е патриотска изјава туку се „само фрази за да го бранам паторот“. Што сакаш повеќе, 2 ипол години на сила ме буткаат во дпмне. И еве после сесрдниот нивни труд, со натчовечки напор на Заев да ме сместат во таборот на дпмне, мене што ми преостанува друго ?!?!?
Никогаш не била, и не може да биде кристално чиста ситуацијата, имаш корупција, партизација и што уште не, и сега ќе браниме што? Од реториката за името не го даваме сега се сведуваме на албано/македо-фобија помеѓу истите тие кои делеа како браќа? Проблемот е што притегнатите партиски врхушки, инкриминирани и компромитирани своите теснопартиски или лични интереси се обидуваат да ги постоветат со националните, или државните затоа што тоа се прави и од страна на албанските партии. Е сега во вакви услови не значи дека по автоматизам треба да се прифаќа наметнатата распределба, ако веќе си свесен дека и едните и другите немаат проблем со истото што ти и еве јас имаме проблем, не значи дека треба партиски страни да браниме, оставки од инкриминраните раководства до судска разрешница, а во меѓувреме може ќе се најде да напрви добар политички центар кој недостига во Македонија, па може и леви и десни со добри, чесни и искрени намери ќе се најдеме на иста страна :)


Се согласувам со кажаното, со тоа што ние не знаеме што е точно прифатено а што не, има четири различни верзии, на СДСМ дека не е прифатена во целост, на ДПМНЕ дека СДС ја прифатиле цела и две разни верзии од албанските политичари, во зависност дали се поблиски до ДПМНЕ или СДСМ. Ако албанските политичари искрено сакале промени на подобро немаше вака да се постават, но користат ситуација, и на еден или друг начин нешто ќе добијат, по мене самата платформа им е преговарачко средство со максималистички барања, тие се свесни дека ниту некој ќе ја прифати во целост ниту може да се имплеметира, но ќе ја користат сега во сите идни преговори и за оваа и за наредните влади.

Е затоа и ги сметам за лажни овие протестиве, оти сите се свртеле кон СДСМ, а не кон креаторите на платформата, кажав неколку пати, и да се прифатат барањата на протестантите, да се откаже Заев од правење влада и да се оди на избори платформата пак ќе биде тука, ДМПНЕ пак ќе преговара (или СДСМ да нема забуна) за неа и пак ќе испреговара како што беше во јануари кога сите овие силни патриоти ги немаше нигде и тогаш ќе се виде дека заднината на протестите била друга, оти вакви слични работи се имаат случено и порано. Обвинувањата сега се дека платформата не била спомната во предизборието и сега гласачите се прелажани, но зарем гласачите не беа прелажани и со амнестијата на хашките случаи, со мајскиот договор, со законот за јазици и еден куп други работи кои се случија во време на власт на ДПМНЕ, кога имаше многу покомотна позиција во поглед на број на пратеници, тогаш ќутенка, немаше административци и директори по протести, немаше патетични здруженија на Ќосевци и Александровци да се закануваат со насилство кон „предавниците“.

Притисокот треба пред се да биде насочен кон албанците, сакале да признаеме или не, нивното вразумување ќе доведе кон некаков почеток на стабилизација на состојбите.
Прво и јас сум за да се изврши притисок за повлекување на т.н Тиранска платформа, очигледно е дека Рама во моментот е човек со агенда и секој медумски битен момент го користи за зголемување на тензиите преку провокативни изјави, од тука мислам дека целта е на истата е консолидација на националните трла. Инаку за се друго постои закон во оваа налик држава, од употреба на јазици до знамиња, кај беа патриотите да се замараат со тоа последнава декада? Де факто федерацијата беше супер во поделбата на пленот, сега не знам што се брани и од кого? Они го направија Талат Џафери министер за одбрана, сега протестираат против него...уствари не е дпмне загрижени домобрани се тоа.Хашките случаи да не ги споменувам. Комитрагедија со тенденција да прерасене во чиста трагедија...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не ме чуди и платформата да е дело на Груевски и Али, таа му беше последна шанса (иако мала реално) на Грујо дека нема да оди во затвор
..уште поише , ако е така... Па зар еден глуп зајц сакате да подметнете како спасител на нацијата???
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
......занимливо е колку длабоко во свеста на народот овдешен влезе креацијата на ЦИА наречена Милошевиќ. Па малку малку Милошевиќ. Патем тој е конструиран и направен заради проектот разбуцување на Југославија. Нема врска со ништо овде ,
Прво проблемот со ..шипатарите овдешен не е истиот како оној со црнците во уса таму,
Ниту оној кој европа ќе го има со турците,сиријците,арапите и африканците...
Второ овде имаме процес на истребување , со сите расположиви методи, груби,фини,скриени,зашеќерени... на еден народ Македонскиот.
Почната од првиот момент кога покажал желба за своја државност до ден денешен.Најтрагично е што во ниеден момент како народ не ги мразел ниту множел со нула своите непријатели. Дури ни денес не ги гледа како такви туку како процентуално застапени, урамени..фини панда мечиња..,што ќе го чини дефинитивно многу, зафатен со илизијата на борба за власт, богатење и лов на вештици, стариот добар англиски па после и циа трик... :) :)
Самата Југославија е проект на ЦИА, шо велиш на ова? Додека имаше употребна вредност како баланс помеѓу Исток и Запад? Значи не само Милошевиќ, сега најголеми демократи и прозападњаци се децата на заколнатите комунситички функционери :)

Тоа што ти викаш истребување, јас велам асимилација, постои точно, само што тие што ги браниш не се покажаа нешто во одбрана, запирање на тоа, барем од суштинска смисла, декларативно-пропагандна никој не му е рамен. Помина времето со пушкарење коа се бранеа и губеа, тогаш изгубивме, сеа е времето коа нашата дијаспора треба да го одврзе чекмеџето и да работи, со помош од тука секако, тоа е борбата денес, ти фаќа умот дека сме кадарни дека можеме да наддадеме, бројчано сме надмоќни, ама ете тоа не значело многу, и таму и тука.
Инаку јас сум за повлекување на таа фамозна платформа, политичка стабилизација, примена на досегашнота легислатива по однос на употреба на јазици и знамиња и што не...па од таму да се продолжи со отворена дебата понатаму...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Гледам колку ги браниш, џам свитка : )) Чаир Тетово и Гостивар не постојат за тебе : )) Ау извини, тие Македонци таму не беа твои, односно ваши, кој ги ебе нив.
... "џукело" , тетовчанец сум по мајка сите мои роднини се уште таму и најмладите, имам бизнис интерес во Тетово....ги паметам Двата Бреста кога беа дрва , а не поим.....у црквата има на иконостасот икона дарувана од прадедо ми кога се градела, гробиштата се пуни со мои претци..[DOUBLEPOST=1491980854][/DOUBLEPOST]
Самата Југославија е проект на ЦИА, шо велиш на ова? Додека имаше употребна вредност како баланс помеѓу Исток и Запад? Значи не само Милошевиќ, сега најголеми демократи и прозападњаци се децата на заколнатите комунситички функционери :)

Тоа што ти викаш истребување, јас велам асимилација, постои точно, само што тие што ги браниш не се покажаа нешто во одбрана, запирање на тоа, барем од суштинска смисла, декларативно-пропагандна никој не му е рамен. Помина времето со пушкарење коа се бранеа и губеа, тогаш изгубивме, сеа е времето коа нашата дијаспора треба да го одврзе чекмеџето и да работи, со помош од тука секако, тоа е борбата денес, ти фаќа умот дека сме кадарни дека можеме да наддадеме, бројчано сме надмоќни, ама ете тоа не значело многу, и таму и тука.
Инаку јас сум за повлекување на таа фамозна платформа, политичка стабилизација, примена на досегашнота легислатива по однос на употреба на јазици и знамиња и што не...па од таму да се продолжи со отворена дебата понатаму...
не е тоа само циа ти го бутнала у глаа, вешто како што си знае. Немало ни ц од циа тогаш.
Инаку ти слободно асимилирај се , кој ти брани... :)
 
S

silmarillion

Гостин
... "џукело" , тетовчанец сум по мајка сите мои роднини се уште таму и најмладите, имам бизнис интерес во Тетово....ги паметам Двата Бреста кога беа дрва , а не поим.....у црквата има на иконостасот икона дарувана од прадедо ми кога се градела, гробиштата се пуни со мои претци.
Извини тибетски мастифу : )))) Па баш дека си тетовчанец од предци треба ти највише да се запрашаш зашто нема протести во Тетово, и да покренеш иницијатива за истото, а не да смараш недужни граѓани низ Скопјево со разни трактори и комбајни купени од ИПАРД програма на фашистичката ЕУ : ))
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
..Е скапо е де, затоа го гласавме сите сложно Грујо во 2006та да ги скине скурца таквите, али види мајката не само што го продолжи него и го надгради проектот започнат од неговите учители СДС.
... не дека сакале, ни они а ни сдс предходно... а проектот е почнат поодамна, откако го тргнаа Ранковиќ ... уште во ЕхЈу ( па и пред бунтот во Приштин) индијанците правеа мајмунлуци, воглевном преку малолетници...една од шемите беше учениците имаат масовно неидентификувано труење.... по распадот имаше некој обиди, фрчко во Беатпазар
( со помош и на српски специјалци) направи голема акција со пукање па и мртви, имаше исто и кога почнаа со нелегалниот универзитет во Мала Речица... а Бране 98а го симна нелегалното поставено знаме во Гостивар а градоначалникот го уапси... но се тоа беше контрапродуктивно,набргу падна Бране а дојде и вештачката војна 2001...
Јасно е дека циа ова сценарио може и на други места да го праи, но сега на тапет се Косово и ние... а инаку двоглави орли нацртани сум глеал на патот Лерин -Солун уште од 2004, ама не може тоа таму да фати корен, грците се оштри и единствени за некој работи, си имаат црвени линии, а многу лесно ако треба пукаат бомби пред западни амбасади
 
S

silmarillion

Гостин
И дали тоа драги гледачи го враќаме БЦ на голема врата на сцената како патриотот кој застанал на браникот на државата!!!:vozbud:
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
не е тоа само циа ти го бутнала у глаа, вешто како што си знае. Немало ни ц од циа тогаш.
Инаку ти слободно асимилирај се , кој ти брани... :)
Во право си тогаш било OSS, друго име, сепак проект на детант помеѓу Исток и Запад, поделба на сфера на влијанија, сеедно, инаку јас не се асимилирам самиот, ниту некој друг може, знаеш само се зема на сила, не се дава, од употрба на јазици до Хашки случаи, јас немам гласано за партија што го поддржа Талат Џафери за Министер за Одбрана, ниту подрржувам таква за разлика од тебе, кој е асимилиран во случајот ;) и сето тоа во Република Вардарска, Северна, Горна Македонија (Скопје) абе оплеменета патриотски онака :)
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Паторот најавил нов инвестициски бум на твитер, па еве како функционира тоа во државата со најразвиена економија во Европа.

Грујо твитнува, доаѓа курир ботот, го шерува твитот, се активираат сите останати слични курир куртон вести, сите ќосиња и сендвич комитети и се е спремно, лопатата е веќе фрлена! Во меѓувреме со помош на гугл добиваш информации за инвеститорот и го добиваш следниот резултат.


image.jpeg


image.jpeg


image.jpeg
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
а за власт и буквално опстанок.


Ова е сведено на соопштение од некое здружение кое го почитува ликот и делото на Милошевиќ, полека со реториката, колку год имаше дпмне па шо направи на планот за одбрана на националните во склоп на државните интереси? Не сме единствена националност, без разлика на процентуална застапеност...
Ајде де, кога повикувам на национално единство сум Милошевиќ, а што се Албанците кога во друга држава поставуваат платформа за федерализација на државава ?!?! Хитлери можда.[DOUBLEPOST=1491982024][/DOUBLEPOST]
Со крв ќе сме ги бранеле националните интереси? Со неодење во Чаир Тетово и Гостивар? Едина крв што "патриотот" е спремен да ја даде е онаа кога ке удри на поддржувач на СДС затоа што тој му е директен конкурент за работното место или тендерот. Не драпајте национални интереси кои до сега имавте 43 пати (43 дена протести) шанса да ги одбраните со идење у Чаир. Ама не, ви прпа таму па националните интереси ќе ги браните таму кај што ви одговара.
Треба прво сопствените редови да ги исчистиме .... Па после да продолжиме во Чаир и Тетово. Ние во нашите редови имаме предавници кои промовираат Тиранска платформа....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom