Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Неписмен.

Нели се протестираше во секој град во Македонија! Дај слики да видиме како во секој град имало протести, нели бевте 200к народ во секој град, така? Или 200к сте пред собрание? :pos:
И сега пак ја неписмен ја никогаш не сум спомнал бројки колку се толку се влада нема...
Тоа што халуцинираш па ти се гледаат мои постови кај сум спомнувал бројки ке ти одбијам на лоши дроги пошто ви ги ќоркираа дилерите..



Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=9C7C3389B2529840A25FBAB349C8B8C4

јасно одамна ама сите молчат..До кај оди ИДИОТИЗМОТ е што СЈО дава белешки на луѓе дека биле прислушкувани за да ја тужеле државата, а од друга страна објави во јавност на приватни разговори не запираат, па и на Ју Тјуб, а еден случај на суд што дојде во Првостепена постапка е отфрлен, демек партијата решила да го објавува разговорот... ...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Ако барем малку ја следиш темата знаеш отприлика која ми позицијата, ако не - само на кратко. Платформава има и опасни работи со кои не смее никој да си игра. Околу се' се согласувам дека е пропаднато, корумпирано, зачмаено, ама јас ја гледам во моментов платформата како главна пречка за да почне тоа да се санира. Само како за пример - аљи на твоите сограѓани, т.е на нашите сограѓани им нуди некакво институционално и историско признавање на некој геноцид (кој наводно се случил), а геноцидот и егзодусот кој тој го спроведе тој си го прескокнува. Тој ве мобилизираше да одите во војна во 2001, сите го плаќавте тоа, што со пари, што со луѓе и за возврат од него добивте стап, нула, ништо. Се разбегавте по светов, а тие што останаа овде пак се во најголем број физички работници, земјоделци и сиромаштија. И пак ве води жедни преку вода. Зборувам за тој дел од вас што сте гласале за него.
Искрено не се разбирам многу што треба да се прави и колку за да се смета геноцид, можеби тоа е субјективно, можеби зависи од перспективата.
Колку сум читал има и независни европски извештаи кои сведочат за ѕверствата сторени во тоа време.
Houses and whole villages reduced to ashes, unarmed and innocent populations massacred en masse, incredible acts of violence, pillage and brutality of every kind — such were the means which were employed and are still being employed by the Serbo-Montenegrin soldiery, with a view to the entire transformation of the ethnic character of regions inhabited exclusively by Albanians.[1]

Report of the International Commission on the Balkan Wars

2001 беше неминовен, не мораше во таква форма, немораше жртви да има. Многу јасно беше дека албанците не беа задоволни со тој устав, или иселување или бори се за нов устав, знаеме дека целта била секогаш иселување. За мене примамливо би било и да имало некоја стратегија за асимилирање.

1 % застапеност беше најголем процент во некоја државна институција. Дискриминацијата очеболна.

И делот со двојазичноста според мене е апсурден во добар дел од ситуациите, ама ај - на него ставам помал акцент затоа што дпне практично ја спроведе двојазичноста и сега глуми лудило.
Зошто апсурден, има повеќе примери каде тоа совршено функсуонира.
Околу државните симболи, треба да имате моќ и мнозинство, а моментално немате. Ретки се случаи на земји како нашава, ама постои и нешто што се нарекува традиција и едноставно мора да се почитува. Од искуство можам да кажам дека и да ги промениме, пак тие нема да ви бидат по кеиф и пак ќе го форсирате само знамето на државата Албанија што не е педерски како што викаш, туку убер-педерски. Вие никаде не веете косовски знамиња на пример, тоа е само некоја форма.
И традициите почнале од некаде. И вие го нејќевте оваа знаме, ама ете со тек навреме се поврзувавте со него, славевте спортски победи со него.
И знамето на Албанија неколку пати се модифицирал.
Мора конечно поголем дел од вас да почнат да размислуваат со граѓански резон. Корупција, крадење, парализирани институции, урнисано здравство, образование, правосудство не се решаваат со национализам.
Се согласувам, но овој проблем не го имаме само ние, во последно време тоа стана очигледно веќе.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Стоко глупава,затоа и се протестира зошто македонецот цело време се понижува.Во Тетово и Гостивар македонецот не смее да мрдне а твојот црпнат лидер работи истото да се случува и во остатокот на Македонија.СДСМ им го начукаа на кичевчани и стружани што имаат шпон градоначалник со територијалната поделба.
"Ќосината" кога протестираа против таа територијална поделба беа нападнати од племето на Битпазар.Твојот идол и твојата партија што правеа бе деген еден!Што ќутеа како пички и јадеа гомна по медиуми дека ЗА НЕКОИ ПРАШАЊА НЕ ТРЕБА ОДГОВОР!Оди бе отруј се жити мајка и ти ли најде гомна да јадеш а газот не знаеш да си го избришеш.
Во ред де, се протестира! Дај да видиме кај се тие 200к што протестираат? Пред собрание ли се?

Немам јас ни лидер ни идол и не ми е даден газот под кирија како тебе и тој погоре. Кога било така како што ти кажуваш, зошто дпмне не го среди племето овие 10 години? Имаш ли ти прочитано / видено што се дпмне им дал на Албанците во овие 10 години? Ве изнапикаа на цицајкур работни места па сега ќе ми изигравате ќосиња на форумов! Прво од тие што се декларираат како ќосиња види кој и што работи стоко една неписмена, па после дојди да ми објаснуваш на форумов дека ТИЕ или ТИ ја сакате Македонија повеќе од некој друг ебате тоа копитото неписмено
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Ама е фатен со дрога на граница. И Заев ли е фатен?
Не него го фатија кај бара мито..
Има и пар слики со дилери на дрога сега веќе дел од нив уапсени..
Што барал да се слика со дилери ќе си го прашаш него...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
L

Löwe

Гостин
Стоко глупава,затоа и се протестира зошто македонецот цело време се понижува.Во Тетово и Гостивар македонецот не смее да мрдне а твојот црпнат лидер работи истото да се случува и во остатокот на Македонија.СДСМ им го начукаа на кичевчани и стружани што имаат шпон градоначалник со територијалната поделба.
"Ќосината" кога протестираа против таа територијална поделба беа нападнати од племето на Битпазар.Твојот идол и твојата партија што правеа бе деген еден!Што ќутеа како пички и јадеа гомна по медиуми дека ЗА НЕКОИ ПРАШАЊА НЕ ТРЕБА ОДГОВОР!Оди бе отруј се жити мајка и ти ли најде гомна да јадеш а газот не знаеш да си го избришеш.
Иронија е ти како најглуп во глупиве да се обраќаш вака некому.
 
V

viktora

Гостин
Во ред де, се протестира! Дај да видиме кај се тие 200к што протестираат? Пред собрание ли се?

Немам јас ни лидер ни идол и не ми е даден газот под кирија како тебе и тој погоре. Кога било така како што ти кажуваш, зошто дпмне не го среди племето овие 10 години? Имаш ли ти прочитано / видено што се дпмне им дал на Албанците во овие 10 години? Ве изнапикаа на цицајкур работни места па сега ќе ми изигравате ќосиња на форумов! Прво од тие што се декларираат како ќосиња види кој и што работи стоко една неписмена, па после дојди да ми објаснуваш на форумов дека ТИЕ или ТИ ја сакате Македонија повеќе од некој друг ебате тоа копитото неписмено
А кој тебе ти кажа дека секој ебен ден испаѓаат да протестираат 200к народ?Хан кога ја посети Македонија тогаш имаше испаднато 200к народ низ цела држава.Ти си читал но не си дочитал изгледа.

И кажи ми како ВМРО да го среди племето кога другото племе наместо да ги подржи они селфи си прават со терористите?Гледаш ли бе недоделкан како се подржуваат албанските партии?Која бе бара од ДУИ одговорност за извршен криминал?И они крадеа со вмро но никој не е против нив, си имаат платформа и си ја фураат.Но такви недоквакани како тебе сето ова не можат да го разберат.Што не барате и од ДУИ одговорност бе или како пичина верглате по ВМРО?Ајде бе бидете мажи и оди барај Ахмети и компанија да си лежат,ина и БЕСА и Села и останата терористичка багра да ве напупат ко селска курва.

И ај објасни што дале ВМРО на племево а СДСМ го немаат одобрено?[DOUBLEPOST=1491934584][/DOUBLEPOST]
Иронија е ти како најглуп во глупиве да се обраќаш вака некому.
Не бе,иронија е некој како тебе да ме нарече "најглуп"
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
@Almeida - 3 дена бан од тема (континуирани навреди)

@kano - Друже, другпат пријавувај одма, а не прво 4-5 жестоки реплики (провокации) па после репорт. Лицемерно е.
 
M

macgowan

Гостин


Ајде зајко почека,полека ќе те ебат твоите.
Мене ми е најсумњиво дека и зајко има вилает на халкидики а и браќава од кај груја се клецкаја халкидики.
Нека прат ќеф тие а ние ќе себаме по форуми...живот пише романе
 
L

Löwe

Гостин
А кој тебе ти кажа дека секој ебен ден испаѓаат да протестираат 200к народ?Хан кога ја посети Македонија тогаш имаше испаднато 200к народ низ цела држава.Ти си читал но не си дочитал изгледа.

И кажи ми како ВМРО да го среди племето кога другото племе наместо да ги подржи они селфи си прават со терористите?Гледаш ли бе недоделкан како се подржуваат албанските партии?Која бе бара од ДУИ одговорност за извршен криминал?И они крадеа со вмро но никој не е против нив, си имаат платформа и си ја фураат.Но такви недоквакани како тебе сето ова не можат да го разберат.Што не барате и од ДУИ одговорност бе или како пичина верглате по ВМРО?Ајде бе бидете мажи и оди барај Ахмети и компанија да си лежат,ина и БЕСА и Села и останата терористичка багра да ве напупат ко селска курва.

И ај објасни што дале ВМРО на племево а СДСМ го немаат одобрено?[DOUBLEPOST=1491934584][/DOUBLEPOST]
Не бе,иронија е некој како тебе да ме нарече "најглуп"
За тебе сум Стивен Хокинг
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom