Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
ovoa siptaristava nesto mnogu se razdzavkaa
vo presevo referendum za otcepuvanje od srbija i pripojuvanje kon kosovo so 400k glasovi izglasaale.

Vo pravo bil ljubco 90te koga im nudese gasni komori,nemase denes da bidat tolku silni ke cutea ko pussy tie so ke ostaneva (ako ostanva)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
ovoa siptaristava nesto mnogu se razdzavkaa
vo presevo referendum za otcepuvanje od srbija i pripojuvanje kon kosovo so 400k glasovi izglasaale.

Vo pravo bil ljubco 90te koga im nudese gasni komori,nemase denes da bidat tolku silni ke cutea ko pussy tie so ke ostaneva (ako ostanva)
да напрајме во македонија референдум за приклучување кон ЕУ?
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Апсолутно се сложувам дека Охридскиот рамковен договор е рамка, две националности во Македонија имаат приоритети само ради процентуална застапеност. Зошто ако бил Албанец да мора да работи во администрација ако не е кадарен за тоа, или факултативно да одговара на таа позиција? Дали тебе ќе ти смета ако бидат 50%, али да одговара на таа позиција и да е квалитетен кадар?[DOUBLEPOST=1491743178][/DOUBLEPOST]
Тие се најголемите патриоти, ко тетка Косара, од Охрид.
Тогаш не де бунете кога грчка дијаспора прават проблеми по свет..
Они си ја подржуваат дијаспората..

Така е ке одиме над тиранска платформа за запослување...
И ние сме криви што грци не ни признаваат име,бугари националност,срби црква,албанви сакаат пола територија...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Го делам поголемиот дел од твоето мислење, сем дека треба да возвраќаш со ист начин на национализам со иста мера, како тоа тогаш тебе те прави поинаква личност од албанците? Ако веќе нив( граѓаните, не политичките партии, бидејќи имаше анкета каде на над 70% од албанците им е побитно СЈО да продолжи да работи него таа платформа), ги етикетираш како националисти. Види, ако веќе живееш во таква средина, или си бил во контакт со такви луѓе ќе разбереш дека не сите се такви какви што ти мислиш али ок, нема везе.
Двојазичност на цела територија нема да има, со закон е докажано тоа, е сеа, на пример во Охрид имаше двојазични табли, тоа е противзаконостко, бидејќи во Охрид нема 20% албанци. Утре сите албански партии да ја отфрлат платформата, огромен процент од албанците нема да им биде гајле.
Нека пушти СЈО некој предмет против Албанци да видиш како подршка преку ноќ ке се истопи..

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
A

Avenger99

Гостин
Тогаш не де бунете кога грчка дијаспора прават проблеми по свет..
Они си ја подржуваат дијаспората..

Така е ке одиме над тиранска платформа за запослување...
И ние сме криви што грци не ни признаваат име,бугари националност,срби црква,албанви сакаат пола територија...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Каква врска има дијаспората со ова погоре јас што сум го пишал?:pos:
Не одиме ние над никаква платформа, знам дека џабе ти пишувам, неможеп да разбереш, те прашав неколку прашања, не ми одговори.
 
A

Avenger99

Гостин
Нека пушти СЈО некој предмет против Албанци да видиш како подршка преку ноќ ке се истопи..

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Нели имаше за некој од директор од Зајас? Што мислиш, албанците не сакаат да слушнат за криминалите на ДУИ или некои други блиски од ДУИ? ДУИ ужива најниска подршка од нејзиното постоење, а со нивните подвизи во последно време, им се заканува и целосно фијаско.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.011
Епа и Дуи и вмро договориле двојазичност, а Заев како нов мандатар мора да го испочитува тој договор меѓу Дуи и вмро, иако не сака, ама Грујо е крив за тоа.

Од 0:15 натака. Што гласале вмро да слушнеш. Кога веќе веруваме на еден Албанец од Дуи, да му веруваме и на другиот. Или не смее на овој да му се верува за ова туку само кога збори против Сдсм?

Ne dogovorile. Vmro jasno kaza toa za niv e neprifatlivo. Ponataka ti si pravis film i si baras opravduvanje za predastvoto sto zaev go dogovara
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Каква врска има дијаспората со ова погоре јас што сум го пишал?:pos:
Не одиме ние над никаква платформа, знам дека џабе ти пишувам, неможеп да разбереш, те прашав неколку прашања, не ми одговори.
Ти не одиш никој не те ни прашува..
Оној кој треба да решава слушни што изјави дава...
Дијаспората само е надоврзано на постот погоре..


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Џабе се обидуваш да ги исплашиш децата и пензионерите.
Ни еден системски битен закон или устав не може да се смени без 2 третинско мнозинство во собрание.
Ни двојазичност ни територија ни знаме ни химна.
Да беше така страшна и опасна работата па ВМРО немаше да преговара до последна секунда со Албански партии кои стоеа на истата платформа и тогаш. Ќе си појдеше кај Заев, ќе му пуштеше рака, ќе си речеше, брат дај да прајме заедно влада па ако треба и робија да заглавам ради криминалите само библиската античка Македонска земја да остане цела и негибната.[DOUBLEPOST=1491739995][/DOUBLEPOST]
Па тогаш нема проблем, може мнозинството во собранието да состави и избере влада и да почне да се работи со полна пареа.
Тој се обидува да креира тензија, ти да релативизираш, на крај тензијата креирана поради системска корупција ќе се излее на етнички план...нејсе, колку Македонци се иселени од Западна Македонија и што е причината? Етничка толеранција и градење на мултикултурализам од мнозинската етничка заедница? Колку од Албанците што се иселија од Битола пример, за време на конфликтот 2001 се вратија повторно, а колку од Макеоднците во истиот период и за време на истиот конфликт се вратија повторно да живеат во Тетово?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
da napraime pa da vidime kolu ke glasat za
па сите од ВМРО и сите од СДСМ ќе гласаат.
Таа заложба е јасно зацртана како приоритет во двете партиски програми
Башка 700.000 албански гласови ќе одат за, како и оние 150.000 кој веќе зеле бугарски пасоши за да можат да одат и работаат во ЕУ без проблем.
Единствено некое србулче или турчин нема да гласаат за, али тие се занемарливи бројки.[DOUBLEPOST=1491744020][/DOUBLEPOST]
Тој се обидува да креира тензија, ти да релативизираш, на крај тензијата креирана поради системска корупција ќе се излее на етнички план...нејсе, колку Македонци се иселени од Западна Македонија и што е причината? Етничка толеранција и градење на мултикултурализам од мнозинската етничка заедница? Колку од Албанците што се иселија од Битола пример, за време на конфликтот 2001 се вратија повторно, а колку од Макеоднците во истиот период и за време на истиот конфликт се вратија повторно да живеат во Тетово?
то исто како со србите на времето ко им продаваа трипати поскапо имоти на албанците, купуваа станови во београд па сега кукаат дека биле протерани.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.011
Ти ја разбирам поентата, али ако ДУИ рекле за да се оправдаат пред и така слабото, гласачко тело дека ќе направат нешто, т.е ќе има двојазичност на цела територија зошто би им верувале? Онака како што ти не им веруваш на ДПМНЕ и на СДСМ, на кого им веруваш кога си го дал гласот на избори? :)
Се што си напишал е на база на шпекулации и твое лично мислење. Мене ми е сеедно во врска со што? Законот за јазици? Не ми е сеедно, него едноставно тој закон не ја федерализира или кантонизира Македонија, тоа ми е поентата. А тоа кој е издуван, читај по постовиве :)[DOUBLEPOST=1491741208][/DOUBLEPOST]
Од кај знаеш ти што договориле? Како објасни СДСМ би извршиле предавство а не ДПМНЕ? Од кога ти не си дојден во Македонија?

Totalno nebitno sto razgovarale koga ne se dogovorile taka? Znam vrz baza na toa sto izjavija od dpmne. Sipcite ako imaat druga verzija neka pokazat pismeno sto e potpisano, neli imale toa?

Sdsm prifati dvojazicnost. Zaev odbiva da ja otfrli platformata. Sto e tuka ne jasno? Kurtonov bese vo svicarska da dade besa be alo...

Vo mk sum 3-4 pati godisno, ne se sekiraj znam dovolno dobro sto i kako se desava
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.829
Поени од реакции
2.694
Razmisluvash kako onie od studenata vojna, demek nekoj e koristen kako topovsko meso/hrana, zoshto da ginam za politichari, ne sakam vojna ili kako shto ti se stavash vo uloga na advokat na mladite, pa tvrdish deka mladite ne sakaat vojna. E sega vaka..не значи дека ако не сакам да умрам ради политичари дека не си ја сакам земјата...a toa znachi deka ne si spremen da izlezesh na megdan i da se tepash za svojata zemja...jas toa go razbiram, i jas bi go odbral istoto i ako mozham bi odbegnal aktivno uchestvo vo vojna...sega si gi imam godinite ama pred 30 godini inaku razmisluvav.
Ne zboruvaj vo ime na mladite zatoa shto mi se chini deka poim nemash shto stanuva vo svetot, ti si kako noj so glavata vo pesok.
Deneska imash mladi "trigger happy" kolku ti dusha saka. Dali si slushnal za "Voen Turizam" ? Toa ti e toa, imash mladi koi edinstveno shto znaat i sakaat da pravat e vojuvanje i za odredena cena/nadomestok ke ti vojuvaat za kogo sakash. Jas ti garantiram deka ushte utre ke soberat najmalku 100 000 Makedonci "za dom spremni" .
Ti razmisluvash so psihologijata od 2001, koga nekolku stotici "teroristi" debelo zashtiteni od EU i NATO se chalamea niz Makedonija i izigravaa Rambovci, demek kurshum ne gi bie, se razbira spasuvaa g's vo avtobusite od NATO i Bndsteel koga bea natisnati...Dali ti znaesh kolku dobrovolci Makedonci bea vrateni od borbrnite linii so obrazlozhenie deka nema potreba od borci? Se razbira po nalog na NATO, EU i slichni serotini.
Teshko vi e da svatite deka rabotite se smenija, USA, EU, NATO ne se toa shto bea pred 15 godini i nikogash nema da bidat. Pretsedatelot Makedonski Ivanov gi perdashi toa Euro birokratite kako saka i kako mozhe...Han, Mogerini i onoj posledniot shto dojde si se vratija vo Brisel posrani do nemajkade. Carot e gol, EU se nikoj i nishto.(Vo Siriskata kriza nikoj ne gi ni spomnuva) Eve Makedonija gi shutka kako saka, pa ushte toa Germankata odrtavena neshto ke se zakanuva na Makedonija. Vo EU i na nivo na svetska diplomatija nikoj za nishto ne ja esapi. Koj ke gi podrzhi Albancite sega....Voen konfkikt vo Makedonija znachi gubenje na mnoooogu privilegii shto gi imaat Albancite...i ajde sega ti motiviraj gi da se tepaat nasproti Makedoncite koi nemaat shto da izgubat osven drzhavata.
Зошто ВМРО се им даде на албанците и ги интегрираше у армија и добија моќ како никогаш до сега? Брколинда се разочара нели? Абе не ме цитирај со 3000 зборови текст а млатиш празна слама,фејк патриоти аман. Да пукне први ќе фатите патот вон Македонија. Браните држава у Гевгелија и тие некој патриоти ќе гинеле. А за ова болдираново.. свака част, мислам дека Иванов игра курот со цела Европа и е мангуп тежок и така треба да остане, треба уште да склучи воен пакт со Хунзите и Македонија до Индија, па да види светот колку малку му треба на Ѓорге за да ја поврати македонската империја од Аце.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Totalno nebitno sto razgovarale koga ne se dogovorile taka? Znam vrz baza na toa sto izjavija od dpmne. Sipcite ako imaat druga verzija neka pokazat pismeno sto e potpisano, neli imale toa?

Sdsm prifati dvojazicnost. Zaev odbiva da ja otfrli platformata. Sto e tuka ne jasno? Kurtonov bese vo svicarska da dade besa be alo...

Vo mk sum 3-4 pati godisno, ne se sekiraj znam dovolno dobro sto i kako se desava
Па и Грујо беше во Косово да дава интервју за тоа колку добро направил тој за Албанците.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom