Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
Бугарофили ќе ја бранеле Македоунија.
Интересни времиња, интересни.
thinking hard here, но како да нема барем еден етнически македонец-политик, од до или после 1990-те, кој да е придонесол нешто позитивно за Македонија. Изгледа мора да си бугарофил за да ја сакаш Македонија...

Сега и присуството на бугарската (окупаторска, фашистичка) војска ќе го оправдуваат :pos: еден по еден сите се издаваат ајмо навали. :pos:
ајде, историчару, раскажувај ни на долго и на широко за героичниот отпор против нацизмот на 'јужносрбианците' на 8.04.1941 г. - денот кога Германија (без Бугарија :neetaka:) нападна преку Деве-баир, а југо-Македонците беа вооружени, не партизани, ами со целата воена опрема на кралската југоармија (тогаж супериорна во однос бугарската). Колку месеци, седмици, денови траеше "антифашистичкиот" отпор, кажи ни? - Два, цели 2 дена. На 9.04 нацистите се во Скопје, а на 10.04 - во Тетово и кај Охрид. Да се убиеа, не ке можеа немците побрзо да ја пропатуваат Македонија, а дедо ти да беше грмнаал или барем плукнал кон нив, ке ги забавеше... Но дотука беше и антифашистичката епопеја македонска... И паметна одлука на македонците, пошто не биле водени од "македонски" политичари и одбиле да бидат пиони во туги сценариа. :bravobe:
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
12.845
Поени од реакции
14.224
Никако, тоа ми е поентата, небитна точка на разговор. Ниту ќе ни го уништи животот ниту ќе ни го подобри.
Небитна викаш, а? Епа тебе ако ти е небитна мене ми е многу битна. Да беа брачава некој миротворен народ како Швеѓаните на пример немаше ич кур да ми чуе дали ќе бидеме двојазична земја или нема да бидеме.
Ама кога знам какво диво племе се и какви фиксации имаат во нивните глави и колку лошо ни имаат направено низ вековите, богами да ти кажам ама ни малку не ми е сеедно како на тебе и остала багра тука што не гледаат подалеку од Грујо и Заев.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Znaci dogovoreno porano so toa sto vmro go odlozuvase toa spojuvanje. Kicevo bilo dogovoreno koga bea i struga i drugite. Toa ti zboram.



Ostaj sto bilo povtoruvano, koga ke pocne za u administracija da e uslov da gi znaes dvata jazika, vo stranskite firmi/ambasadi/prestavnista isto taka sto mislis koj ke zaposluvaat tamu?
Кој го изгласал тоа спојување? Вмро? Епа тие се криви.
Знаеш ова на што личи? На муабетот за платформата, Дуи ја направи платформата, вмро преговараше за неа ама ништо од тоа не е битно бидејќи Сдсм ја прифатила.
Епа исто и за Кичево може да се каже, Сдсм територијална поделба, вмро гласа давање на градот на Албанците и нивните вмровски гласови како демек заедно со Сдсм ќе се а тие уствари кај Дуи. Виновници вмро.
Не може секогаш вмро да се невини.
Албански нема да е задолжително да се знае, небитен муабет.
Небитна викаш, а? Епа тебе ако ти е небитна мене ми е многу битна. Да беа брачава некој миротворен народ како Швеѓаните на пример немаше ич кур да ми чуе дали ќе бидеме двојазична земја или нема да бидеме.
Ама кога знам какво диво племе се и какви фиксации имаат во нивните глави и колку лошо ни имаат направено низ вековите, богами да ти кажам ама ни малку не ми е сеедно како на тебе и остала багра тука што не гледаат подалеку од Грујо и Заев.
И како ќе се уништи државата ако биде двојазична? Никој нема да треба да учи задолжително, нема казни да плаќаат, како ќе се уништи? Што демек ќе се вработуваат Албанци во Струмица? Па тоа е научна фантастика.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Охохо абе шо тропаш,бугарски пасоши земаат независно од нивната политичка определба независно дал биле за вмро или сдс.Исто така земаат и срби и албанци ама некако не го истакнувате тоа во моментов
Каде спомнав политичка определба?
Први се побугарчуваат а им сметало некоја си албанска платформа, им дошло до македонија демек.

Е*бан газ си е е*бан газ.[DOUBLEPOST=1491739762][/DOUBLEPOST]
Да, сега со подршка на албанскава платформа конечно дојдоја до израз!
Па да, замалку иако Паторот ја имаше прифатено.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Одвреме на време гледам албански телевизиски канали со македонски превод.Таму албанските партии дуи и беса јасно ставаат до знаење дека ќе бидат коалицираат за состав на влада само со онаа македонска партија шо ќе ја прифати нивната албанска платформа!Исто така ставаат јасно до знаење шо содржи таа полатформа тоест уцена.Не е време да се правиме мутави демек не е нешто опасна за Македонија зошто после ќе биди касно , ќе не нема,готово финито.
Џабе се обидуваш да ги исплашиш децата и пензионерите.
Ни еден системски битен закон или устав не може да се смени без 2 третинско мнозинство во собрание.
Ни двојазичност ни територија ни знаме ни химна.
Да беше така страшна и опасна работата па ВМРО немаше да преговара до последна секунда со Албански партии кои стоеа на истата платформа и тогаш. Ќе си појдеше кај Заев, ќе му пуштеше рака, ќе си речеше, брат дај да прајме заедно влада па ако треба и робија да заглавам ради криминалите само библиската античка Македонска земја да остане цела и негибната.[DOUBLEPOST=1491739995][/DOUBLEPOST]
упорен си нема што , кој нормален би помислил ЗАРАДИ НАС. Треба ли 1000 пута да повторам дека НИЕ немаме капацитет да задвижиме бран, евентуално најмногу што можеме е да стоиме со даската на песокот и да чекаме на таков , па да иссурфаме за нас поволен пласман. Како 1944... зошто во следното возење се пласиравме катастрофално и изгубивме се од пред тоа... Сеа што сакаш уште да ти се објаснува , земи восокот у раце.. гланцај и чекај... :) :) :)
Па тогаш нема проблем, може мнозинството во собранието да состави и избере влада и да почне да се работи со полна пареа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.011
Кој го изгласал тоа спојување? Вмро? Епа тие се криви.
Знаеш ова на што личи? На муабетот за платформата, Дуи ја направи платформата, вмро преговараше за неа ама ништо од тоа не е битно бидејќи Сдсм ја прифатила.
Епа исто и за Кичево може да се каже, Сдсм територијална поделба, вмро гласа давање на градот на Албанците и нивните вмровски гласови како демек заедно со Сдсм ќе се а тие уствари кај Дуи. Виновници вмро.
Не може секогаш вмро да се невини.
Албански нема да е задолжително да се знае, небитен муабет.

И како ќе се уништи државата ако биде двојазична? Никој нема да треба да учи задолжително, нема казни да плаќаат, како ќе се уништи? Што демек ќе се вработуваат Албанци во Струмица? Па тоа е научна фантастика.

ne rekov deka se nevini. rekov deka toj dogovor bil napraven a vmro dolgo vreme ne go ispocituval. na kraj go ispocituvale i oni. znaci totalno nebitno e sega toa, bidna. krivi koj sakas. sega zborime za platformata koja zaev ke ja prafiati ako dojde na vlast. zhabe mi zboris za toa dali vmro ke prifatelo ili ne koga ne pregovaraat za toa poveke. sfakas?

nema da bide zadolzitelno? mnogu si naiven... moze ne odma i ne zakonski bar odma ama sigurno, prasanje e vreme. tvojte deca bidi siguren ke zborat siptarsqi
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.845
Поени од реакции
14.224
Албанскиот ќе се изедначи со македонскиот? Хаха, закон за јазици, кој патем би се користел во комуникација во инситуциите. Како тука македонскиот се изедначува со албанскиот? ДПМНЕ беа договориле двојазични униформи и пари, ама битно СДСМ се предавници. За другото не ни можеш да објасниш затоа што се лаги.
Јас немам ништо против албанци, срби, турци да се обратат на нивни јазик во администрација или слична установа ама имам против носење на официјална двојазичност.
СДСМ и ДПМНЕ викаат нема да има менување на устав нема двојазичност, а од друга страна албанциве како навиени насекаде трубат како мора да има официјална двојазичност, менување на химна, грб, име иначе нема формирање влада. Нашиви им ќутат како пички.
Села се заканува со бркање на македонски работници во Струга, сите ќутат.

Во топ тема еден од СДСМ вика, ние како партија сме против менување на било што од горенавдените работи. Груби одма му контрира може вие не сте, ама ние сме. И овој му ќути.
Груби на ДПМНЕ им вика УЧК владее со Македонија, овие му ќутат. Ова на топ тема се дешаваше, сигурно ги имаш видено случкиве.

Тоа 2/3 мнозинство што вие викате дека го нема, утре може многу лесно да го има. Овие од ДПМНЕ први ќе го изгласаат и ќе пробаат да се наметне некој наратив како ова го правиме за доброто на сите и само ќе го пушиме курот ние македонците.

Мултикултурализам не се гради со ултиматиуми од едната страна и константно виткање на кичмата од друга страна.

И ако ДПМНЕ се согласиле на промена, не значи дека сега е океј и СДСМ да ја потпише таа промена. Сум бил против и тогаш и сега, за мене ништо не е сменето.

Не сфаќам зошто тебе ти е сеедно, освен ако не си партиски приврзан од другата страна. Или ептен си издуван па мислиш Швајцарија ќе станеме ако им дадеме се што бараат :)
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Џабе се обидуваш да ги исплашиш децата и пензионерите.
Ни еден системски битен закон или устав не може да се смени без 2 третинско мнозинство во собрание.
Ни двојазичност ни територија ни знаме ни химна.
Да беше така страшна и опасна работата па ВМРО немаше да преговара до последна секунда со Албански партии кои стоеа на истата платформа и тогаш. Ќе си појдеше кај Заев, ќе му пуштеше рака, ќе си речеше, брат дај да прајме заедно влада па ако треба и робија да заглавам ради криминалите само библиската античка Македонска земја да остане цела и негибната.[DOUBLEPOST=1491739995][/DOUBLEPOST]
Па тогаш нема проблем, може мнозинството во собранието да состави и избере влада и да почне да се работи со полна пареа.
So politichkata perverzija SJO lesno ke obezbedish 2 tretinsko mnozinstvo za bilo shto. SJO e zatoa izmisleno, da ucenuva, da vitka race, da se zakanuva...
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Кој го изгласал тоа спојување? Вмро? Епа тие се криви.
Знаеш ова на што личи? На муабетот за платформата, Дуи ја направи платформата, вмро преговараше за неа ама ништо од тоа не е битно бидејќи Сдсм ја прифатила.
Епа исто и за Кичево може да се каже, Сдсм територијална поделба, вмро гласа давање на градот на Албанците и нивните вмровски гласови како демек заедно со Сдсм ќе се а тие уствари кај Дуи. Виновници вмро.
Не може секогаш вмро да се невини.
Албански нема да е задолжително да се знае, небитен муабет.

И како ќе се уништи државата ако биде двојазична? Никој нема да треба да учи задолжително, нема казни да плаќаат, како ќе се уништи? Што демек ќе се вработуваат Албанци во Струмица? Па тоа е научна фантастика.
https://youtu.be/u2eilVsoXJk

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
So politichkata perverzija SJO lesno ke obezbedish 2 tretinsko mnozinstvo za bilo shto. SJO e zatoa izmisleno, da ucenuva, da vitka race, da se zakanuva...
Па не требаше овие од ВМРО да прават кражби, криминали, незаконитости, проневери, пљачки.... па немаше за шо да ги уценват
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
Каде спомнав политичка определба?
Први се побугарчуваат а им сметало некоја си албанска платформа, им дошло до македонија демек.

Е*бан газ си е е*бан газ.
само за информација, да се знае што за луге шетаат по форумот, лордот DragonII веке ме пријави за "Несоодветно однесување". Живела демократија у Македонији! :

**********************
LordDragonII започна нова лична конверзација со вас на Кајгана форум.

Несоодветно однесување

Васил,

Вашата порака (Васил) е окарактеризирана како несоодветна за овој подфорум или тема. Правилата на форумот не дозволуваат агресивно, навредливо, заканувачко однесување или „тролување“ по темите. Вашата порака е изменета или избришана.
**********************
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
ne rekov deka se nevini. rekov deka toj dogovor bil napraven a vmro dolgo vreme ne go ispocituval. na kraj go ispocituvale i oni. znaci totalno nebitno e sega toa, bidna. krivi koj sakas. sega zborime za platformata koja zaev ke ja prafiati ako dojde na vlast. zhabe mi zboris za toa dali vmro ke prifatelo ili ne koga ne pregovaraat za toa poveke. sfakas?

nema da bide zadolzitelno? mnogu si naiven... moze ne odma i ne zakonski bar odma ama sigurno, prasanje e vreme. tvojte deca bidi siguren ke zborat siptarsqi
Епа и Дуи и вмро договориле двојазичност, а Заев како нов мандатар мора да го испочитува тој договор меѓу Дуи и вмро, иако не сака, ама Грујо е крив за тоа.
Од 0:15 натака. Што гласале вмро да слушнеш. Кога веќе веруваме на еден Албанец од Дуи, да му веруваме и на другиот. Или не смее на овој да му се верува за ова туку само кога збори против Сдсм?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.845
Поени од реакции
14.224
И како ќе се уништи државата ако биде двојазична? Никој нема да треба да учи задолжително, нема казни да плаќаат, како ќе се уништи? Што демек ќе се вработуваат Албанци во Струмица? Па тоа е научна фантастика.
Ако стане официјално двојазична тогаш збогувај се со тоа дека албанците ќе ти зборат на наш јазик некогаш и негде. Ако е потребен преведувач во секоја администрација, на секој шалтер тогаш не гледам како тој преведувач ќе работи во Струмица освен ако не живее таму.
Дечко дај не ми треси зелени тука од Скопје сум, цел живот сум низ нивни маала и автобуси знам какви луѓе се.
Они си имаат една цел зацртано во главата од најмал до најстар, голема Илирида и тоа е тоа. Трагичното е што ние доброволно им го овозможуваме тука.
Они не се осеќаат како Македонци и нема потреба да ми докажуваш дека нивните барања не се штетни за нас.

Впрочем, ти нели кажа дека си член на СДСМ (извини ако сум те помешал со некого)? Не знам ни што се објаснувам со тебе кога ти само сакаш твојот пастир да дојде на власт и не те интересираат националните интереси. Не си ни малку подобар од fringe, rokko, concrete и остала багра :)
 
A

Avenger99

Гостин
Јас немам ништо против албанци, срби, турци да се обратат на нивни јазик во администрација или слична установа ама имам против носење на официјална двојазичност.
СДСМ и ДПМНЕ викаат нема да има менување на устав нема двојазичност, а од друга страна албанциве како навиени насекаде трубат како мора да има официјална двојазичност, менување на химна, грб, име иначе нема формирање влада. Нашиви им ќутат како пички.
Села се заканува со бркање на македонски работници во Струга, сите ќутат.

Во топ тема еден од СДСМ вика, ние како партија сме против менување на било што од горенавдените работи. Груби одма му контрира може вие не сте, ама ние сме. И овој му ќути.
Груби на ДПМНЕ им вика УЧК владее со Македонија, овие му ќутат. Ова на топ тема се дешаваше, сигурно ги имаш видено случкиве.

Тоа 2/3 мнозинство што вие викате дека го нема, утре може многу лесно да го има. Овие од ДПМНЕ први ќе го изгласаат и ќе пробаат да се наметне некој наратив како ова го правиме за доброто на сите и само ќе го пушиме курот ние македонците.

Мултикултурализам не се гради со ултиматиуми од едната страна и константно виткање на кичмата од друга страна.

И ако ДПМНЕ се согласиле на промена, не значи дека сега е океј и СДСМ да ја потпише таа промена. Сум бил против и тогаш и сега, за мене ништо не е сменето.

Не сфаќам зошто тебе ти е сеедно, освен ако не си партиски приврзан од другата страна. Или ептен си издуван па мислиш Швајцарија ќе станеме ако им дадеме се што бараат :)
Ти ја разбирам поентата, али ако ДУИ рекле за да се оправдаат пред и така слабото, гласачко тело дека ќе направат нешто, т.е ќе има двојазичност на цела територија зошто би им верувале? Онака како што ти не им веруваш на ДПМНЕ и на СДСМ, на кого им веруваш кога си го дал гласот на избори? :)
Се што си напишал е на база на шпекулации и твое лично мислење. Мене ми е сеедно во врска со што? Законот за јазици? Не ми е сеедно, него едноставно тој закон не ја федерализира или кантонизира Македонија, тоа ми е поентата. А тоа кој е издуван, читај по постовиве :)[DOUBLEPOST=1491741208][/DOUBLEPOST]
sigurno toa dogovorile... zatoa vlada ne napravija. daj be dosta si pravite filmovi. na kraj krajeva i da e taka sdsm se na dobar pat uste ednas da izvrsat predastvo ne dpmne. dpmne im ponudi pratenici/vlada koalicija taka?
Од кај знаеш ти што договориле? Како објасни СДСМ би извршиле предавство а не ДПМНЕ? Од кога ти не си дојден во Македонија?
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Епа и Дуи и вмро договориле двојазичност, а Заев како нов мандатар мора да го испочитува тој договор меѓу Дуи и вмро, иако не сака, ама Грујо е крив за тоа.

Од 0:15 натака. Што гласале вмро да слушнеш. Кога веќе веруваме на еден Албанец од Дуи, да му веруваме и на другиот. Или не смее на овој да му се верува за ова туку само кога збори против Сдсм?
ВМРО не прави влада...


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom