Што да се направи со 35-40.000евра?

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не очекував којзнае каква дискусија, само некои предлози, да видам како се има сменето мислењето последниве 6-7 години...
...пааа глобално исто е ко и лани.. :)
..иако со некои кои навистина се озбилни инвеститори , небитно за колку пари, си имавме фини приватни муабети околу операционализација на нивните намери и идеи соодветни на величината на инвестицијата.
Познато е дека инвестиција се и 500 евра , а и 5.000.000 евра, како и тоа дека секаде во светот пазарот е полн со големи ајкули од разни легални и нелегални врсти и видови, па разни законски и други Сцили и Херидби, кои ќе те ручнат или потонат додека кажеш кекс , ако не си внимателен и вешт.... :) :)
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
А со дел од тие пари да си платиш ЕУ пасош преку ред, да остатокот таму некаде по белиот свет го дадеш за станче (макар и учество во некој кредит кој би го исплатил на краток период) и си живееш без да плаќаш кирии. Автоматски се што че заработиш ќе е поголемо оти го немаш најголемиот расход од трошоците па фамилијата живот ќе види и сите среќно ќе си живеете...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не очекував којзнае каква дискусија, само некои предлози, да видам како се има сменето мислењето последниве 6-7 години...
Темата е потполно бесмислена. Не може од друг човек да добиеш предлог што да правиш со твои пари. Секој си има различни интереси, различни познавања, различен степен до кој поднесува ризик. Ако некој кој работел со трговија со обувки го прашаш што да направи со тие пари, веднаш ќе ти предложи да тргуваш со обувки на големо. Некој што цел живот се клади, ќе ти каже да играш синглови.

Ова стан и кирија е најнеивентивната идеа која можеш да ја реализираш.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Мислам дека е дискутирано на темава неколку пати ама пред 5-6 години и мислам дека одтогаш(оттогаш?) многу работи се имаат сменето..
Сакам еве конкретно со овие пари да не лежат во банка да се направи нешто. Досега имам идеја да се купи нешто стан во скопје и ако е потребно ќе се земи кредит за повеќе пошто гледам дека становиве во ск се sky high цена , да се издава кирија колку да има повраток на пари. Не знам колку е паметно пошто гледам дека луѓево си одат странство, а времето кога скопје беше шемата за иселување умира.
Друга варијанта ми е во инвестициски фонд, ако е можно некаде странство, или пак во некои од нашиве стартап компании( инкубатори?).
За бизнис да отворам мислам дека се смешни пари, а и искрено немам замисла каков бизнис кај нас би успеал без рекет и многу документации...
Се зависи од целите, желбите и ситуацијата која ја имаш. Ако си пред женење, неможеш и несакаш да живееш во заедница, тогаш купи стан. Но ако немаш такви обврски дефинитивно вложи ги во бизнис. Стан ако купиш и го издаваш, може да се прават пари, но не ти е толку сигурно дали ќе има кираџии, дали ќе им одговара цената и дали ќе ти го запустат. Затоа бизнисот ти е одличен избор. Дури и една бурекџилница ќе ти вади добри пари, а нема сите 35 - 40.000 евра да ги потрошиш:)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Shala na strana, kupi si 5-6 polovni koli za taxi i pusti gi vrtat za edno godina dena ke gi isplates.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
182
Поени од реакции
635
Темата е потполно бесмислена. Не може од друг човек да добиеш предлог што да правиш со твои пари. Секој си има различни интереси, различни познавања, различен степен до кој поднесува ризик. Ако некој кој работел со трговија со обувки го прашаш што да направи со тие пари, веднаш ќе ти предложи да тргуваш со обувки на големо. Некој што цел живот се клади, ќе ти каже да играш синглови.

Ова стан и кирија е најнеивентивната идеа која можеш да ја реализираш.
Па и тоа ми е беше поентава, да слушнам различни предлози. Зошто и некој што би работел со обувки да не би прифатил негов предлог ако носи ќар? или некој што има разработено некаква си "шема" во кладилница а да му требаат пари да реализира? Не знам дали ме разбираш што сакам да ти кажам.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Па и тоа ми е беше поентава, да слушнам различни предлози. Зошто и некој што би работел со обувки да не би прифатил негов предлог ако носи ќар? или некој што има разработено некаква си "шема" во кладилница а да му требаат пари да реализира? Не знам дали ме разбираш што сакам да ти кажам.
Мислам дека оној Ставрогин убаво кажа, никој никому не може да му го објасни вкусот на бананата , ако не ја проба.. :)
Од друга страна на форум не може да се очекува некој да дели идеи за бизнис ко лижавчиња. Сосема друго е да кажеш имам идеа за ова и ова , пари 40.000 евра што мислите за тоа.
Јас мислам дека некаде погоре спомнав. Најди уште 20 инвеститора како тебе , соберете милион евра фонд,најми тим па после е полесно. Не мора во Македонија , отидете на Малта, државата ќе ви даде одлични кондиции, па почнете со смрзнати ќебапчиња , за таму и јужна Франција....па северна Африка. Попара ќе напраите ако се чесно напраени, се халал и кошер и со добра гачка дека се смислени од Богомилите и усовршени од Торбешите у Македонија. Сто посто за седум до десет години ќе почнете да тонете од тежината на парите..:sneaky:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Shala na strana, kupi si 5-6 polovni koli za taxi i pusti gi vrtat za edno godina dena ke gi isplates.
па ко ќе одбие трошоци за одржување на 6 половни возила, дозволи, лиценци осигурања регистрации даноци крадење од страна на таксистите рекет... ќе му останат пари да си однесе фамилијата на еден убав ручек
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
па ко ќе одбие трошоци за одржување на 6 половни возила, дозволи, лиценци осигурања регистрации даноци крадење од страна на таксистите рекет... ќе му останат пари да си однесе фамилијата на еден убав ручек
Ti prvo zemi vozi taxi vidi kouku e saato pa posle kenjaj.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Stan e odlicna investicija momentalno ama samo vo drzavite kade sto pristignuvaat migrantite. kupues garsonjera npr vo stokholm za 80-100000e, sklucuvas dogovor so drzavata da se izdava na migranti (drzavata ja plakja plaka kirijata najmalku 700-800e mesecno, posigurna para zdravje isto kako vo drzavno tamu da si se vrabotil). Odbij danokot i imas cisti 500-600e mesecno. So toa sto tamu plus cenite na nedviznostite rastat. A kaj nas se isplaka samo investiranje vo garazi, da gi izdavas za magacini i rabotilnici, kako so napisav ednas vo druga tema. Stanovite nema sansa uste dolgo vreme da stojat so ovakvi vestacki naduvani ceni. Ako stan od 50-60m2 se izdava za 100-150e cenata na m2 ne tre3ba da e pogolema od 500e, inaku nema nikakva pazarna logika da kupues za da go izdavas. Vo SK vece se padnati cenite od nekoi si 1100-1200e za m2 na 800e. Tie so kupile pred 5-6god koga bese najgolema pobaruvackata i cenite bea maksimalno naduvani veke popusija po barem 20% samo na cenata baska so i kiriite padnaa na pola i ke popusat uste najmalku 30% vo naredniot period.
Од кај паднати цените на кириите. Од 9000 на 10000 ја зголемивме киријата а цената беше иста едно 5-6 години и веднаш се издаде. Кириите се исти дури и малку зголемени. Цената е падната на недвижноста ама проходот као рента % е пораснат.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Па и тоа ми е беше поентава, да слушнам различни предлози. Зошто и некој што би работел со обувки да не би прифатил негов предлог ако носи ќар? или некој што има разработено некаква си "шема" во кладилница а да му требаат пари да реализира? Не знам дали ме разбираш што сакам да ти кажам.
Штотуку ја пропушти првата шанса.

1. стави ги на реал - атлетико ГГ сите пари.
2. купи стан од 40-тина м2 и издавај го 1-2 години, потоа продај го за 3-4 илјади повеќе (ќе искречиш ако е потребно) и се така.
3. и последно, се е ризик, и чувањето во банка на валута е ризик од инфлација
 

Kajgana Shop

На врв Bottom