Што да се направи со 35-40.000евра?

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Ништо од бизнисот овде ако немаш врски, системот не дава обичниот човек се докопа до пара.

Само кладилница пуцај по стоткици на сингл.:D
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
1. стави ги на реал - атлетико ГГ сите пари.
2. купи стан од 40-тина м2 и издавај го 1-2 години, потоа продај го за 3-4 илјади повеќе (ќе искречиш ако е потребно) и се така.
3. и последно, се е ризик, и чувањето во банка на валута е ризик од инфлација
:vozbud:[DOUBLEPOST=1491600602][/DOUBLEPOST]
:pos::pos:
Замисли да ја повторува оваа постапка неколку години ??Во 2024та кога ќе појде на Путин да му ја купи палатата

Иначе мој совет е да купи стан САМО ако сака парите да му бидат посигурни.Во никој случај да не купува ако има намера да печали од тоа.
Може да се отвори бизнис со тие пари и не се воопшто малце, какви бизниси успеале со 10пати помали пари од твоиве.Само што моментално кај нас бизнис не верувам дека ќе ти успее,а и да ти успее ќе те ебат одма.
..де бе, наоколу само изјебани биснисмени одат.
Еве му една старт ап идеа од одма : бизнисменска крема за ладење на дупе после ебење со слуз од полжави за брза регенерација на епител на дебело црево...Се тоа спакувано и килоти за една употреба и со вграден сензор кој преку апликација на мобилен го мониторира целиот процес на заздравување и му сигнализира на бизнисменот кога може без опасност по бизнисот да биде пак одјебан... :pos:
Сумата која се спомнува е респектабилна. Ако 20-30 такви инвеститори се здружат на здрав проект со пласман кој може да се проектира барем 6-7 години и со соодветно квалитетен, едуциран и искусен тим кој не продава зјали и муда за бубрези, парите во тој период можат да се барем дуплираат, ако не и триплираат. За на крај целиот бизнис да се продаде на по мегало инвеститори кои буквално врие по свет со сува пара у раце која ги жеже....[DOUBLEPOST=1491601305][/DOUBLEPOST]
Ништо од бизнисот овде ако немаш врски, системот не дава обичниот човек се докопа до пара.

Само кладилница пуцај по стоткици на сингл.:D
системот дава , ама нема кому да даде. Башка е и трапав па незнае како да даде, бидејќи е сеуште дебело загаден од социјализам..., незнаење, неинформираност и како мали џокица си мисли синдромот.
Оди види какви проекти се појавуат на тоа повиците за инвестирање , какви муабети се праат со инвеститорите и од немај каде на какви проекти ...пари им се даваат...
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
У нашава скапана држава бизнис не бива.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
..јебига..друже судија , кад си га осудио на смрт..:tapp:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Што и да почнеш ако за година дена не ти тропне власт на врата за да ти напраи легален рекет, знај дека не си успеал.
 
B

Bafra

Гостин
..јебига..друже судија , кад си га осудио на смрт..:tapp:
Tito prasuva eden zatvorenik zasto si tuka: pa me namestija ova ona
Prasuva drug: nevin sum zimi se
Prasuva tret: greska sigurno
Prasuva cigan: pa ima nesto stom sum tuka.... E ovoj oslobodete go.


Kako sto kaza I Rotshild vo 2016, narednite godini prasanjeto nema da bide kako da napravam profit, tuku kako da si ja zastitam vrednosta na kapitalot.

1. vo Maj ako evroto padne ispod 1.04 $ odma dolari kupuvaj, a ako ide nad 1.08 nemas gajle, iako mnogu tesko ova da bide.

2. Berza ne treba da znaes, tuku vo blue chip odnosno sigurni kompanii. Mala zarabotkata ama sigurna plus koga sakas mozes da gi izvadis parite.
Nemoj samo vo drzavni zapisi, oti drzavava kako I ostanati drzavi moze da rece pu pu nevazi.

3. Concrete ima mnogu idei, sedni so nego I 50-50 ucestvuvaj, samo opasen mi izgleda :D
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.675
Поени од реакции
4.408
Повеќе ми е тоа да се направи нешто со тие пари отколку да стојат во банка со ниска камата. Го носам македонсково во мене дека мора да се купи недвижнина со парите.



Немам никакво искуство со берзи, а иначе мислам да почнам да ги разбирам.


На шо сметка да ги пуштам :P[DOUBLEPOST=1491588223][/DOUBLEPOST]

Фаца немам за милионер. Најдобро што можам е бугарски возач на камиони.
Една опција е тоа можеш да се распрашаш за каде да инвестираш.

Во глобала ќе си ги распределиш парите, дел ќе си ги држиш ликвидни т.е кеш за секој случај.

Следно ќе инвестираш во некоја релативно сигурна инвестиција со мал профит т.е недвижнини или банка.

Не мора да е стан можеш некое земјиште да си купиш на некоја локација што мислиш дека ќе просперира во иднина.

Или пак да ги орочиш во банка на подолго време.

И последно инвестираш во нешто со поголем ризик, но и значително поголема добивка на пример некоја инвестиција во некој стартап или ако имаш своја идеја за бизнис.

Берзата ти е нешто на средина на пример имаш големи „сигурни“ компании кои најверојатно ќе просперираат и некои помали кои може да направат бум или некој да ги откупи ама може и во минус да идеш.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.158
Поени од реакции
21.102
За некои 12 саата играат Трабзонспор-Бешикташ.
Половина од парите ги ставаш на 1-2, другата половина на 2-1. За првата опција, коефициентот ти е 28, за втората 35. Во Спорт Лајф е тоа, за другите кладилници не знам.
Дури и да испадне полошата варијанта, добивката ти е 506.000 евра (со пресметан данок). Тоа ти се 466.000 евра профит.

Е, сега не знам колку е максимална исплата на тикет, ама има решение и за тоа. Ако треба, ќе ја уплатиш на 50 тикета, не е проблем тоа.
Поздрав и немој да ти биде мака после затоа што не си ме послушал/а. ;)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Stan e odlicna investicija momentalno ama samo vo drzavite kade sto pristignuvaat migrantite. kupues garsonjera npr vo stokholm za 80-100000e, sklucuvas dogovor so drzavata da se izdava na migranti (drzavata ja plakja plaka kirijata najmalku 700-800e mesecno, posigurna para zdravje isto kako vo drzavno tamu da si se vrabotil). Odbij danokot i imas cisti 500-600e mesecno. So toa sto tamu plus cenite na nedviznostite rastat. A kaj nas se isplaka samo investiranje vo garazi, da gi izdavas za magacini i rabotilnici, kako so napisav ednas vo druga tema. Stanovite nema sansa uste dolgo vreme da stojat so ovakvi vestacki naduvani ceni. Ako stan od 50-60m2 se izdava za 100-150e cenata na m2 ne tre3ba da e pogolema od 500e, inaku nema nikakva pazarna logika da kupues za da go izdavas. Vo SK vece se padnati cenite od nekoi si 1100-1200e za m2 na 800e. Tie so kupile pred 5-6god koga bese najgolema pobaruvackata i cenite bea maksimalno naduvani veke popusija po barem 20% samo na cenata baska so i kiriite padnaa na pola i ke popusat uste najmalku 30% vo naredniot period.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
182
Поени од реакции
635
Stan e odlicna investicija momentalno ama samo vo drzavite kade sto pristignuvaat migrantite. kupues garsonjera npr vo stokholm za 80-100000e, sklucuvas dogovor so drzavata da se izdava na migranti (drzavata ja plakja plaka kirijata najmalku 700-800e mesecno, posigurna para zdravje isto kako vo drzavno tamu da si se vrabotil). Odbij danokot i imas cisti 500-600e mesecno. So toa sto tamu plus cenite na nedviznostite rastat. A kaj nas se isplaka samo investiranje vo garazi, da gi izdavas za magacini i rabotilnici, kako so napisav ednas vo druga tema. Stanovite nema sansa uste dolgo vreme da stojat so ovakvi vestacki naduvani ceni. Ako stan od 50-60m2 se izdava za 100-150e cenata na m2 ne tre3ba da e pogolema od 500e, inaku nema nikakva pazarna logika da kupues za da go izdavas. Vo SK vece se padnati cenite od nekoi si 1100-1200e za m2 na 800e. Tie so kupile pred 5-6god koga bese najgolema pobaruvackata i cenite bea maksimalno naduvani veke popusija po barem 20% samo na cenata baska so i kiriite padnaa na pola i ke popusat uste najmalku 30% vo naredniot period.
То си е супер да се купи негде стан во европа ама парите се проблем, ги немам проверено тамошните цени ама мислам дека овие со овие пари таму ќе си купам комотно само една соба.[DOUBLEPOST=1491631796][/DOUBLEPOST]
vo ova vreme vo makedonija ne se pocnuva biznis
najdobro cuvaj gi

Тапкање во место, мизерувам без потреба.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Трактор субвенциониран од Грујо, плус си купуваш 5 жени од Албанија и насади 2 хектари тутун, жените што си ги зел по 800-1000че од Албанија, плус 2-3 за наем на сатница од 120 денари на лето ќе извадиш 4тона тутун, по 1 евро субвенции 4бона, плус по 2.5-3 евра од кило ете ти уште 10-12 бона, сума сумарум 16 бона, имаш првите две години поголема инвестиција (трактор, сушници, простор за чување, возила,, а помал ќар, а третата веќе имаш 9-10 бона ќар и сам си газда ;)

Ако не знаеш што да им правиш, дај ми ги мене ќе ти дадам поголема камата од банката, но на период од барем 3 години.
лесно е од дома да водиш сметка, колку има ќар, оди работи го, соочи се со реалните проблеми што ги има па ќе видам дали така ќе размислуваш
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.250
лесно е од дома да водиш сметка, колку има ќар, оди работи го, соочи се со реалните проблеми што ги има па ќе видам дали така ќе размислуваш
Како бебе сум одгледан во браздата од тутунот и под стреата додека се нижел, а во 25 години ниту една немам прескокнато без да насадиме и знам многу добро како функционираше и како сега функционира и колку може да се заработи со него.
Имаш два проблеми во моментов, променливата цена што знае да варира и по 70-100 денари од година до година и временските услови кои знаат да ги заебат насадите. И двата проблеми се компензираат до одредена мера со што може да ти се намалат приходите, но мали се шансите да влезеш во загуба ако знаеш што работиш и како работиш и најбитно да сакаш да работиш, а не како еден куп батки кои во живот не пипнале потешко од лажицата и се затрчаа да садат на големо со математика на хартија, па изгореа квалитетно.Побезбеден од многу други бизниси каде исто вложуваш еден куп пари и се надеваш дека на крај ќе имаш заработка од 10-20% (со исклучок на апликативни работи каде главниот дел од ресурсите ги инвестираш во ум), не треба голема филозофија, луѓе за работа се наоѓаат, само ти треба добра организација и троа ум во глава што правиш и како правиш.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
..дефинитивно имаме пак една јалова дискусија, која на крај ќе заврши со нечија констатација дека не ја бива работата , дека во туѓиот двор тревата е позелена, дека Македонија нема море....типичен синдром на "другата сообраќајна лента".
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
182
Поени од реакции
635
..дефинитивно имаме пак една јалова дискусија, која на крај ќе заврши со нечија констатација дека не ја бива работата , дека во туѓиот двор тревата е позелена, дека Македонија нема море....типичен синдром на "другата сообраќајна лента".
Не очекував којзнае каква дискусија, само некои предлози, да видам како се има сменето мислењето последниве 6-7 години...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom