Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
mene mi e uste povekje zal sto pismen ne razbiras sto citas.
pisuva vo ustavot do 2001 deka makedoncite imaat pravo na zagarantirana rabota samo deka se makedonci? poso vo ustavot posle 2001 bas toa go pisuva,deka vrz osnova na toa kako kje se pises na popis,imas ili nemas zagarantirana rabota.
toa za tebe gragjanski ustav e?
Тоа ти е исто како закон за ослободување од данок за вработување на лица со метална ретардација. До таму иде сегрегацијата со рамковниот договор.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
дај ми во устав каде пиши за загарантирана работа спрема изјаснување на попис
zalno e sto se seberetardiras so vakvi izjavi
ako ne ti e poznato,ima pravilo deka albancite mora da se 20% vraboteni vo javna administracija. bajagi lugje zaginaa za toj 'gragjanski koncept'
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
zalno e sto se seberetardiras so vakvi izjavi
ako ne ti e poznato,ima pravilo deka albancite mora da se 20% vraboteni vo javna administracija. bajagi lugje zaginaa za toj 'gragjanski koncept'
ај пополека пошто имаш проблем со сфаќање, еве ти страна на влада на Македонија каде е напишан Уставот, и сега најди ми ти во устав каде се споменува дека врз основ на изјаснување на попис ќе се вработуваат луѓето:
http://www.sobranie.mk/WBStorage/Files/UstavnaRmizmeni.pdf
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
ај пополека пошто имаш проблем со сфаќање, еве ти страна на влада на Македонија каде е напишан Уставот, и сега најди ми ти во устав каде се споменува дека врз основ на изјаснување на попис ќе се вработуваат луѓето:
http://www.sobranie.mk/WBStorage/Files/UstavnaRmizmeni.pdf
tipicno evropejski, koga se sudiras so realnosta samo kazi'nebajnati ste'
ajde ti kazi mi dali ustavot ne se smeni vo gragjanski posle vojnata?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Жал ме фаќа кога ќе видам вака млад човек од толку очај да прибира волкав гнев во себе.


Ако мислиш ти така и ако ти е полесно, слободно, не се устручавај ставај смајлиња.
Жали се себе самиот. Гневот е правопропорционален на вашата глупавост која ја фурате како мејнстрим у општествово - необразуваност, затуцаност, културна назадност, неинформираност и неспособност да се процени квалитет на информација, поданост кон лидери исл. Ти си жалење.
И ај пак ќе се напраам луд и нема да инсистирам на прашањата што ти ги поставив погоре, пошо и така или нема нема да ми одговориш или ќе истресеш тешка глупост како што знаеш, па ќе треба да враќам со смајлиња.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
ај пополека пошто имаш проблем со сфаќање, еве ти страна на влада на Македонија каде е напишан Уставот, и сега најди ми ти во устав каде се споменува дека врз основ на изјаснување на попис ќе се вработуваат луѓето:
http://www.sobranie.mk/WBStorage/Files/UstavnaRmizmeni.pdf
Нема врска, ете пошто очигледно еден од успшешните начини да се смени устав е преку војна, што им останува на оние кои не им се свиѓа ваквиот устав каков што е сега?

Јас сум Македонците да бараат ревизија и поништување на уставот донесен впо насилен пат во 2001 година и да се бара во најмала рака враќање на стариот устав, ако не и цврст национален устав со кој јасно и гласно ќе се определи Македонија како држава на Македонскиот народ.
 
Последно уредено:
A

Avenger99

Гостин
mene mi e uste povekje zal sto pismen ne razbiras sto citas.
pisuva vo ustavot do 2001 deka makedoncite imaat pravo na zagarantirana rabota samo deka se makedonci? poso vo ustavot posle 2001 bas toa go pisuva,deka vrz osnova na toa kako kje se pises na popis,imas ili nemas zagarantirana rabota.
toa za tebe gragjanski ustav e?
Ајде богати..Еве јас сум пишан македонец, неам државна работа, де види да не сум погрешно пишан а? Државна работа денеска имаш само и само ако си член со книшка на ДПМНЕ.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Жали се себе самиот. Гневот е правопропорционален на вашата глупавост која ја фурате како мејнстрим у општествово - необразуваност, затуцаност, културна назадност, неинформираност и неспособност да се процени квалитет на информација, поданост кон лидери исл. Ти си жалење.
Јас за жалење, тука си бајаги во грешка. Јас сум далеку од „за жалење“. Имам комоција да критикувам кого сакам и како сакам, без притоа тоа да има реперкусии по мојот живот од финансиски или било како аспект. Твојата неможност да се види фактичката состојба на теренот, нема да можеш да ја надокнадиш со плачипичкосување за правда и арогантно ругање на противничкиот табор. Тоа е уствари и главната мана на СДСМ, работи како инквизиција, за секое мало прекршување на ставот, самата создава сектаријанство во сопствените редови. А да не зборам за луѓето кои ги критикуваат нивните постапки.


И ај пак ќе се напраам луд и нема да инсистирам на прашањата што ти ги поставив погоре, пошо и така или нема нема да ми одговориш или ќе истресеш тешка глупост како што знаеш, па ќе треба да враќам со смајлиња.
Прашањата постави ги на тие што тоа го овозможиле, јас ниту сум бил во таа власт, ниту нешто таа власт мене ми должи, ниту пак јас сум ја признал за моја власт и критиките за тоа што ни се случува биле искажани далеку пред ти да се зачлениш на форумов.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Нема врска, ете пошто очигледно еден од успшешните начини да се смени устав е преку војна, што им останува на оние кои не им се свиѓа ваквиот устав каков што е сега?

Јас сум Македонците да го бараат ревизија и поништување на уставот донесен впо насилен пат во 2001 година и да се бара во најмала рака враќање на стариот устав, ако не и цврст национален устав со кој јасно и гласно ќе се определи Македонија како држава на Македонскиот народ.
..... и да се врати егеј и пирин и поништи букурешкиот договор и следен конгрес на ВМРО да се одржи во Солун....
сето то е веќе видено во 90 сетите кога не лажеа со тајните минерали во Алшар, со тоа дека германецот ќе ни ги откупувал пиперките по 5 марки кило а виното по 20 марки за литар, како собрале милијарда долари македонските бизнисмени од дијаспората за да ни ги дадат ко ќе се осамостоиме, како сите ќе живееме во големи нови куќи со по два автомобили секој....
Дај нешто пооригинално, ова е веќе иживеана работа.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Ајде богати..Еве јас сум пишан македонец, неам државна работа, де види да не сум погрешно пишан а? Државна работа денеска имаш само и само ако си член со книшка на ДПМНЕ.
tokmu taka.1000 strani se penavime kako ima diskriminacija po partiska osnova,ama ete nekoi nemaat problem so diskriminacija po nacionalna osnova
za albancite ima pravilo deka mora da bidat 20% vo javna administracija
dali za bilo koja druga nacionalnost ima zagarantirani minimalni procenti za vrabotenost?
vo normalen svet toa se vika diskriminacija na ostanatite nacionalnost vo odnos na albanskata nacionalnost.ali sea e evropejski da se pravis glup(ne ti) i da prasuvas kade toa pisuvalo deka albancite morale da bidat 20% vo javna administracija
a uavari ima cel sekretarijat oformen za da se pogrizi za toj procent da bide ispolnet
covece...zagarantirana rabota za nacionalnost.
kakov kapitalizam,kakvi bakraci. ova ne znam sto e,ali ekonomija sigurno ne e.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
..... и да се врати егеј и пирин и поништи букурешкиот договор и следен конгрес на ВМРО да се одржи во Солун....
сето то е веќе видено во 90 сетите кога не лажеа со тајните минерали во Алшар, со тоа дека германецот ќе ни ги откупувал пиперките по 5 марки кило а виното по 20 марки за литар, како собрале милијарда долари македонските бизнисмени од дијаспората за да ни ги дадат ко ќе се осамостоиме, како сите ќе живееме во големи нови куќи со по два автомобили секој....
Дај нешто пооригинално, ова е веќе иживеана работа.
aj ti poso se razbiras povekje od mene,vidi amandman VI sto pisuva i koj clen go menuva vo ustavot?
http://jewishcommunitybitola.mk/documents/doc_view/194-ustavni-amandmani-za-verskite-zaednici-vo-republika-makedonija-br91-od-20-noemvri-2001-god.html[DOUBLEPOST=1491644044][/DOUBLEPOST]
а оти не се смена по мирен пат?
oti siluvanite ne dale picka po miren pat?
se citas li sto pisuvas?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Јас за жалење, тука си бајаги во грешка. Јас сум далеку од „за жалење“. Имам комоција да критикувам кого сакам и како сакам, без притоа тоа да има реперкусии по мојот живот од финансиски или било како аспект. Твојата неможност да се види фактичката состојба на теренот, нема да можеш да ја надокнадиш со плачипичкосување за правда и арогантно ругање на противничкиот табор. Тоа е уствари и главната мана на СДСМ, работи како инквизиција, за секое мало прекршување на ставот, самата создава сектаријанство во сопствените редови. А да не зборам за луѓето кои ги критикуваат нивните постапки.

Прашањата постави ги на тие што тоа го овозможиле, јас ниту сум бил во таа власт, ниту нешто таа власт мене ми должи, ниту пак јас сум ја признал за моја власт и критиките за тоа што ни се случува биле искажани далеку пред ти да се зачлениш на форумов.
:lolzz::lolzz::lolzz::lolzz::lolzz:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom