Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Немам капацитет, тоа е.

Само едно ќе ти кажам, или си свесен манипулатор кој знае што прави и пишува, или си ептен наивен да мислиш дека овие протести се за штитење на Македонија и националните интереси, па уште и со партизаните и НОБ да ги споредуваш, одвратна е таквата споредба.
Протестите не ги споредувам со НОБ. Споредбата на НОБ беше со кој окупирал и узурпирал и кој сакал војна. Партизаните или Балистите?

Јас сум свесен за тоа што го пишувам и цврсто стојам позади све тоа што сум го напишал, иако понекад знам и да погрешам како и секој жив човек. Протестите верувам дека се партиски, ама тоа и не е важно. Ако во моментот протестите се за тоа во што верувам, јас ќе ги подржам и нормално е секој да ги поддржи. Дека без разлика на све, Македонската држава е нападната со Тиранската платформа, која јавно ја обелодени Еди Рама, а не некој лидер на Албанските партии во Македонија. И тоа го направија свесно после изборите, пред воопшто да се додели мандат и се излезе со став дека таа платформа е услов на Албанците за да поддржат влада во Република Македонија.

Ако на тоа се надоврзат испадите на Заев во последните 2 години во врска со „Албанското прашање“ во Македонија и неговите изјави .... Ми се чини и дека зајо бил свесен за оваа платформа уште во 2015 година. А со тоа и коцките на слагалицата си дојдоа на свое место.

Значи или е зајо глуп и наивен со Тиранската платформа што го воскресна грујо или е свесен манипулатор што сеуште ве лаже....
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
ne mi inputiraj zborovi vo otsustvo na argumenti za pomaliot kriminalec. ako nekoj e izlazan, toa si ti od zaev.
sakas da ti postiram video kade sto zaev veli deka treba da se odi na ustavot? mislev deka kje diskutirame a ne da se pravime sklerozni. zboram za NOVIOT zakon za upotreba na jazicite.nekako toj e dovolno biten da bide vo vladinata programa, sve drugo e onaka prozapadnjacki `by default` kje se odviva...
па ако не се слагаш со владина програма немој да гласаш за нив на следни избори
то се вика демократија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Не се навредите немоќ туку сељак сум, таков речник имам ебаве бугарите.
Нема критична маса, има мутанти и зомбиња, биди среќен со тоа ми е гајле. Зомбиња, мутанти, педери, тие нека ве бранат, а да и паравојските.
Тоа е брат, за среќа тоа е доволно за да еве зајо уште не може да знае како да оформи влада, толкав му е капацитетот што му остана на располагање.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
па ако не се слагаш со владина програма немој да гласаш за нив на следни избори
то се вика демократија.
vladinata programa 2017-202 ne e istata so taa sto ja zborea sdsm pred izbori.tie sto glasale za sdsm ne glasaa za vladinata programa 2017-2020. toa i clenovi/glasaci na sdsm go zborat,samo vas ne vi cue poso zaev e super decko.
ova zboram za lugje sto glasale za sdsm. jas ne glasav za sdsm.
a faktot deka site kje ne zasegne vladinata programa, ne ne isklucuva od kritikite
osven ako ti ne mislis taka. ondak e okej, ne smeeme da `scrutinize` vladina programa vo zemjata vo koja ziveeme. poso dpmne pravese taka, dpmne se losite,sdsm se dobrite.
http://www.dictionary.com/browse/scrutinize
 
V

viktora

Гостин
заев доби мнозинство во собрание и ќе направи влада која ќе стави крај на уништувањето на државата. Тоа ни е последна шанса пред да не претворат во втора босна со кантони и меѓународен управител кој полека ќе ни ги гасни функциите додека не престанеме да постоиме како држава.
Немаме појќе на шо да се надеваме, сме презадолжени, преполни со скандали и кризи, меѓуетнички и верски затегнатости, сиромаштија и невработеност и никаква перспектива, без некои вредности како нафта или значаен коридор или пристаништа или големи рудни богатства. Им сме трн во око на сите соседи и им здосадивме и на ЕУ и на Америка со постојано кукање и питање.
Или ќе направиме држава за респект која ќе може сама да се одржува или пополека ќе не снемува како анемичен организам. Цел овој систем е поставен погрешно и тоа намерно за да може полесно и побрзо да се кради. Ако тоа не застане полека да се приклучиме на реката на мигранти од пакистан судан и афганистан и да му креваме стандард и наталитет на некои други земји.
Во голема грешка си.
Како прво за какво мнозинство збориш кога ни една партија не освои повеќе гласови од ВМРО?Какво е тоа мнозинство што од 4 партии од кое три имаат само 17 пратеници,водат туѓа агенда?Какво е тоа мнозинство што се залага само за една етничка заедница а скратуваќи и права на мнозинска заедница?Од вселената се гледа која е намерата а не криминал.Како имате лице да зборите криминал кога и сите партии до сега пљачкале без исаф,а барате одговорност само од една?Ова е све исценирано од надвор,исти луѓе исти сценарија.
17626507_10209389465188955_6725974553007581429_n.jpg
Еве и во Србија почнува.Сендвичи,шарени...све ни е јасно.

Е сега викаш ние сне им трн на ЕУ и НАТО.Што прави Македонија како држава па да им бидеме трн во око?Дали бара туѓи територии?Окупирала ли?Дали ние не им признаваме права на некои соседи кои што не само со закони во ОН,него и од бога дадено да секој се изрази како што чувствува и како сака?
Голема грешка другар.ЕУ и САД прават иста грешка како за време на балканските војни и ја поделија Македонија мислеќи дека ќе има мир на балканот со тоа што ќе им ги задоволат апетитите на соседите кои сонуваат за големи држави.Најголемата и најкрвавата војна на балканот после ww2 не изби ниту во македонија ниту македонија била причината.И оваа Македонија да ја поделат и повторно да не негираат како нација нема да им ги реши проблемите на балканот.Повторно некој ќе бара правда демек добил помала територија,повторно некој ќе бара природна шќиптарија,или Србија до Токија,или санстефанска Блгарија и останати вештачки страња на грбот на македонецот.
Единствено решение е само да им се објасни на фашистите околу нас дека несмеат да постојат големи или природни држави по ќејф на нивните фашистички лидери.Кога јасно и гласно ќе им се објасни на шип.тарите дека никогаш нема да се дозволи некоја си "природна" држава,или некоја до токија а на останативе соседи дека секој има право на самоидентификација и на самоопределба загарантирана во ОН.Тогаш ќе има мир на балканот.
Не е проблемот до нас како македонци,проблемот е што големите сили си ги мерат куровите на балканот подржуваќи нивни миленчина на грбот на македонецот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Во голема грешка си.
Како прво за какво мнозинство збориш кога ни една партија не освои повеќе гласови од ВМРО?Какво е тоа мнозинство што од 4 партии од кое три имаат само 17 пратеници,водат туѓа агенда?.
мнозинство во склад со устав и законите на Македонија.
ги знаш нели?
уставот и законите на својата земја?[DOUBLEPOST=1491601168][/DOUBLEPOST]
vladinata programa 2017-202 ne e istata so taa sto ja zborea sdsm pred izbori.tie sto glasale za sdsm ne glasaa za vladinata programa 2017-2020. toa i clenovi/glasaci na sdsm go zborat,samo vas ne vi cue poso zaev e super decko.
ova zboram za lugje sto glasale za sdsm. jas ne glasav za sdsm.
a faktot deka site kje ne zasegne vladinata programa, ne ne isklucuva od kritikite
osven ako ti ne mislis taka. ondak e okej, ne smeeme da `scrutinize` vladina programa vo zemjata vo koja ziveeme. poso dpmne pravese taka, dpmne se losite,sdsm se dobrite.
http://www.dictionary.com/browse/scrutinize
ќе имаме можност на следни избори да си гласаме врз основ на резултатите од владината работа.
то е демократија.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
мнозинство во склад со устав и законите на Македонија.
ги знаш нели?
уставот и законите на својата земја?[DOUBLEPOST=1491601168][/DOUBLEPOST]
ќе имаме можност на следни избори да си гласаме врз основ на резултатите од владината работа.
то е демократија.
demokratija e da zboris edno pred izbori i posle izbori drugo da pravis?
ne be,greska si. dpmne pravat taka. oni se losite,sdsm se dobrite. ne zaboravaj. sdsm se dobrite, oni ne praat isto kako dpmne.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
ќе имаме можност на следни избори да си гласаме врз основ на резултатите од владината работа.
то е демократија.
А зошто тогаш имавме предвремени избори ?
 
V

viktora

Гостин
мнозинство во склад со устав и законите на Македонија.
ги знаш нели?
уставот и законите на својата земја?[DOUBLEPOST=1491601168][/DOUBLEPOST]
ќе имаме можност на следни избори да си гласаме врз основ на резултатите од владината работа.
то е демократија.
Во уставот читко пишува дека македонскиот јазик е официјален,исто и на било која етничка заедница во општините која е над 20%.Никаде не пишува "македонскиот и албанскиот јазик".Исто пишува дека дека треба да се брани суверенитетот и идентитетот,насилно уривање,и нешто во врска за велепредавство.Нешто што претседателот се повикува на тие точки.Знам дека ти се познати но срце не ти дава да признаеш.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.830
Поени од реакции
2.696
Немам капацитет, тоа е.

Само едно ќе ти кажам, или си свесен манипулатор кој знае што прави и пишува, или си ептен наивен да мислиш дека овие протести се за штитење на Македонија и националните интереси, па уште и со партизаните и НОБ да ги споредуваш, одвратна е таквата споредба.
Ова со НОБ споредбава новост е, знам Јанко збореше дека да би биле во средината на 60тите протестантиве би биле хипици.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А зошто тогаш имавме предвремени избори ?
предвремени избори се прават (во нормален свет) во услови на политичка криза.
Мене не ми е јасно зошто до сега се правени предвремени избори.
Ти знаеш?
 
B

Bafra

Гостин
slab obid za defokusiranje. kade spomnav deka mi preci?
Nema potreba jas da te defokusiram, preku postovite gledam deka nekoj drug odlicno ja zavrsil taa rabota kaj tebe.
Privatnicite, vistinskite kapitalisti se vinovni a ne politicarite I nivnite oligarsi, da zivee Tito (y)

Toa e, koga ne ucime od istorijata, ke si povtoruvame,ke si patime I ke si jademe leb, sol I nekoja piperka.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Во уставот читко пишува дека македонскиот јазик е официјален,исто и на било која етничка заедница во општините која е над 20%.Никаде не пишува "македонскиот и албанскиот јазик".Исто пишува дека дека треба да се брани суверенитетот и идентитетот,насилно уривање,и нешто во врска за велепредавство.Нешто што претседателот се повикува на тие точки.Знам дека ти се познати но срце не ти дава да признаеш.
ни еден закон не е над устав.
тоа би требало да го знаеш барем од општа култура.
А влада формираат пратеници избрани на фер и демократски избори со воља на народот.
Кажи каде е тука насилството?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
предвремени избори се прават (во нормален свет) во услови на политичка криза.
Мене не ми е јасно зошто до сега се правени предвремени избори.
Ти знаеш?
Епа ете, пошто после изборите излегоа некои платформи и дополнителни работи кои ја усложнија политичката ситуација во Македонија, а беа креирани во туѓа држава и ја продлабочија политичката криза и сега е повеќе од релевантно да се бараат нови предвремени избори, за да гласачите се произнесат по новонастанатата политичка реалност во Македонија, која настана после изборите на 11 Декември 2016 година.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom