Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Хероите не умираат, ако те затвореа во 70тите, денес ќе имаше две школи, две улици и едно играорно здружение на твое име. Форумски херои уште не добиле признание.
Хехе, јас не ни барам признание.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Нека се гласа да се оди на точката за избор на претседател на комисијата!!!!!!!!!!!
Ќе се гласа де. Од каде доби впечаток дека нема? Сосема е нормално да се гласа, впрочем, тоа е и точката на дневен ред.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Или у Германија и да пишува на латиница : )))

Брат некад искрено мислам дека не ебеш у здрав памет овде : ))))
..само така си мисли, дека е здрав па не користи заштита , будалата не знае дека лесно може да добие мозочна сида....
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не се праи луд кога ме цитираш, сум ти кажал 100 пати. Вакви постови „глупа игра од зборови“ да идеш на пазар да ги продаваш.
дпне и учк го изгласаа срамниот закон за амнестија. Во темава едно сто пати се постирани списоците од собраниската седница и еден по еден стојат имињата на предавниците илче халкидики, александар саламата, авирович и слични кои гласале ЗА.
Не е тиранска, уште полошо „паторска платформа“ е, по-учкарска од најучкарската е. И ја спроведувате 10 години.
Навистина би сакал „нормално“ да разговараме, ама ти навистина пишуваш работи за кои човек да се чуди што ти е целта.
„Илче халкидики“ во 2001 година не беше пратеник, па како можел воопшто да гласа за законот за амнестија. Исто и „александар саламата“, итн... Плус, ми пишуваш, законот што во 2001 ВИЕ го изгласавте. Не знам кој сум јас тој вие, ама тој го изгласаа (мислам) во 2002 г. речиси сите пратеници во Собранието.
Изгледа ги мешаш годините. 2001 е војната и амнестијата.[DOUBLEPOST=1491553380][/DOUBLEPOST]
Зошто преговараа за СЈО а не за платформата.
Ова е за СЈО во пљатформата:

„Поддршка за непристрасно вршење на работата на Специјалниот обвинител, без етнички и политички предрасуди.“

И што би било проблем да се договорат да се даде поддршка на СЈО. Макар и декларативна? Не ќе да е до СЈО прблемот. ;)
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Они ја отфрлија платформата пред време, после се преговараше за влада, но преговорите ги почнаа последната недела на повисоко ниво, пред тоа имаше изјави дека не ни почнале да преговараат.
Дај да видам изјава од вмро дека ја отфрлаат платформата пред да почнат да преговараат.
И кажи зошто не се гласа за предлогот да се помине на точката гласање за претседател на комисијата?
Од кај знаеме дека преговарале за платформата? Преговарале за формирање на влада, како победници на изборите. Можеби и за неа разговарале, не можеш да го спречиш преговарачот да поставува прашања, барања... Изгледа дека ДУИ само како „фарса“ поминале преговори со ВМРО ДПМНЕ, веројатно инструирани да не прифатат влада со победникот.
Мислам дека ако не се дозволува победникот ВМРО ДПМНЕ да прави влада, исто и на „победникот“ ДУИ да не му се дозволи. Не може ДУИ да е во сите варијанти за власт, а македонскиот победник према интересот на ДУИ.
Или, нека се направи нов „непишан“ договор, според кој секој со мнозинство ќе има право на влада, ама тогаш нека не бараат во иднина задолжително да има „албанска“ партија во власта, а најмалку да е „победничка“.
Платформата е основа за влада, ако преговарале за влада значи преговарале и за платформата. Зошто?
Ќе се гласа де. Од каде доби впечаток дека нема? Сосема е нормално да се гласа, впрочем, тоа е и точката на дневен ред.
Зошто овие денови не се заврши тоа? Имаат право на збор од вмро, добро. Има предлог кој го поддржуваат повеќе од 10 пратеници, зошто не е ставен на гласање?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Дај да видам изјава од вмро дека ја отфрлаат платформата пред да почнат да преговараат.
И кажи зошто не се гласа за предлогот да се помине на точката гласање за претседател на комисијата?

Платформата е основа за влада, ако преговарале за влада значи преговарале и за платформата. Зошто?

Зошто овие денови не се заврши тоа? Имаат право на збор од вмро, добро. Има предлог кој го поддржуваат повеќе од 10 пратеници, зошто не е ставен на гласање?
1. А може ли да се бира претседател на Собранието без комисијата? Не знам како да се предложи претседател без формирање на комисијата?
2. Груевски имаше мандат за влада и преговараше за тоа. Платформата е приватна иницијатива која може да е нешто за што се преговара. Груевски не се договорил за влада, што е битно сега тоа. Има пострашно нешто, што на власт сака да се инсталира поразената партија само за да дојде на власт и очигледно со сите албански партии (без ДПА) да ја редефинира државата, да не е македонска.
3. Не знам зошто не се заврши. Веројатно има доста дискусии.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
1. А може ли да се бира претседател на Собранието без комисијата? Не знам како да се предложи претседател без формирање на комисијата?
2. Груевски имаше мандат за влада и преговараше за тоа. Платформата е приватна иницијатива која може да е нешто за што се преговара. Груевски не се договорил за влада, што е битно сега тоа. Има пострашно нешто, што на власт сака да се инсталира поразената партија само за да дојде на власт и очигледно со сите албански партии (без ДПА) да ја редефинира државата, да не е македонска.
3. Не знам зошто не се заврши. Веројатно има доста дискусии.
Јас те прашувам на македонскк јазик. Зошто не се гласа за предлогот кој го поддржуваат 10 пратеници за да се оди на гласање за претседател на комисијата?
Како така викате не е битно што зборел Грујо кога не се договорил. Битно е затоа што тоа му префрлате на Заев. Значи пак на македонски те прашувам, зошто Грујо преговараше за платформата кога знаел дека нема да ја прифати? Значи не ми викај не е битно затоа што е. Еднаш ви смета еднаш не ви смета.
Државата нема да е редефинирана туку само главата твоја ќе е.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Јас те прашувам на македонскк јазик. Зошто не се гласа за предлогот кој го поддржуваат 10 пратеници за да се оди на гласање за претседател на комисијата?
Како така викате не е битно што зборел Грујо кога не се договорил. Битно е затоа што тоа му префрлате на Заев. Значи пак на македонски те прашувам, зошто Грујо преговараше за платформата кога знаел дека нема да ја прифати? Значи не ми викај не е битно затоа што е. Еднаш ви смета еднаш не ви смета.
Државата нема да е редефинирана туку само главата твоја ќе е.
Груевски не знам дали преговарал за платформата, не се договориле за влада, така да е нерелевантно тоа. Има договор од страна на СДСМ (Заев). Тој е со намера в Собрание да ги постави барањата за редефинирање на државата. Мене не ми е битно дали за СЈО постигнале согласност. Или дека се залагаат за брз влез во НАТО и ЕУ... Мене ме „тангира“ тоа што Македонија нема да остане „македонска“, што ќе има албански јазик за службен, што ќе прифатиме дека сме вршеле геноцид над албанците, покрај другите пред 1945 г. ... А геноцидот би можел да води до други работи...
Е како не е тоа редефинирање.
А башка што преку прифаќање на непристојни предлози се врши маргинализирање на изборниот победник. И тоа ми смета. Зошто имаше воопшто избори ако е така? Можеше и без избори да се исфрли ВМРО ДПМНЕ од власта, имаше доволно пратеници за тоа?
Овие непишани правила мора да постојат, или да се договориме дека нема да има правила... ама после да не се бара да се води сметка при формирање на влада. Да не се бара да има и албанци задолжително во владата. Ако на некој му недостигаат 3-4 пратеници, да не мора со „победничката“ (ДУИ) да формира влада, ако може со неколку од ДПА. Нека се има принцип и збор.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Груевски не знам дали преговарал за платформата, не се договориле за влада, така да е нерелевантно тоа. Има договор од страна на СДСМ (Заев). Тој е со намера в Собрание да ги постави барањата за редефинирање на државата. Мене не ми е битно дали за СЈО постигнале согласност. Или дека се залагаат за брз влез во НАТО и ЕУ... Мене ме „тангира“ тоа што Македонија нема да остане „македонска“, што ќе има албански јазик за службен, што ќе прифатиме дека сме вршеле геноцид над албанците, покрај другите пред 1945 г. ... А геноцидот би можел да води до други работи...
Е како не е тоа редефинирање.
А башка што преку прифаќање на непристојни предлози се врши маргинализирање на изборниот победник. И тоа ми смета. Зошто имаше воопшто избори ако е така? Можеше и без избори да се исфрли ВМРО ДПМНЕ од власта, имаше доволно пратеници за тоа?
Овие непишани правила мора да постојат, или да се договориме дека нема да има правила... ама после да не се бара да се води сметка при формирање на влада. Да не се бара да има и албанци задолжително во владата. Ако на некој му недостигаат 3-4 пратеници, да не мора со „победничката“ (ДУИ) да формира влада, ако може со неколку од ДПА. Нека се има принцип и збор.
Платформата била пред него, додека преговарале ја извадиле платформата и преговарале за владата. Појасно? Ако е појасно тогаш зошто преговараа? Можеа да им кажат ние не преговараме додека не ја тргнете платформата? Зошто 20 дена преговараа и викаа дека има влада?
Друго, албанскиот јазик е договорен од вмро и Дуи во 2015, ако направеа влада тој ќе станеше службен, ама тогаш немаше да ти смета. Сега кога Дуи бараат од Заев исто што Грујо им понудил ти смета. Тоа е лудило и смешно. Не може за едни да ти смета за други не, и после викаш неутрален си. Ти си неутрален колку јас што сум женско.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Платформата била пред него, додека преговарале ја извадиле платформата и преговарале за владата. Појасно? Ако е појасно тогаш зошто преговараа? Можеа да им кажат ние не преговараме додека не ја тргнете платформата? Зошто 20 дена преговараа и викаа дека има влада?
Друго, албанскиот јазик е договорен од вмро и Дуи во 2015, ако направеа влада тој ќе станеше службен, ама тогаш немаше да ти смета. Сега кога Дуи бараат од Заев исто што Грујо им понудил ти смета. Тоа е лудило и смешно. Не може за едни да ти смета за други не, и после викаш неутрален си. Ти си неутрален колку јас што сум женско.
која овца си ти јеботе благи бог. Вмро добил мандат да состави влада , а приморан е да ја составува и со шипатареси.
И нормално дека за составување на влада се преговара околу условите за коалиција. Шипатарес вадат од фиока нешто што за вмро е преку леб погача од барања илити на нашки забегуење, па дури од Тирана донесено и нормално се откажуваат од праење влада под такви услови...
Значи не ги прифаќаат условите и уцените од шипатаресите.
Сдсм зајковисти ги прифаќаат , дури гарантираат дека и ќе им го издудлаат .., само власт да станат....
Што ти е тука нејасно???
Тоа што рачката за случај на опасност , наречена Претседател на РМакедонија, за изненадување на сите џукели, лажни демократи и педофилистичарски амбасадори функционира???
Да ти кажам право и јас сум изненаден.., и тоа пријатно. А пред многу години реков: веројатно бог знае зошто некој ко смотаниов Иванов ни намести за претседател. Ко што гледаш и покрај се Господ Бог ги сака Македонците..... исто ко и будалите....
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Платформата била пред него, додека преговарале ја извадиле платформата и преговарале за владата. Појасно? Ако е појасно тогаш зошто преговараа? Можеа да им кажат ние не преговараме додека не ја тргнете платформата? Зошто 20 дена преговараа и викаа дека има влада?
Друго, албанскиот јазик е договорен од вмро и Дуи во 2015, ако направеа влада тој ќе станеше службен, ама тогаш немаше да ти смета. Сега кога Дуи бараат од Заев исто што Грујо им понудил ти смета. Тоа е лудило и смешно. Не може за едни да ти смета за други не, и после викаш неутрален си. Ти си неутрален колку јас што сум женско.
Што е важно дали сум неутрален? Никаде не го дискутиравме тоа, ниту ти дали си? Битни се аргументите. Она што ти го аргументираш се „рекла-казала“ работи. Од каде знаеме дали, што и како дискутирале на преговори? Не е тоа во оптек. А дали ВМРО ДПМНЕ ќе направела втор службен јазик е исто „рекла-казала“, а како заклучи дека нема да ми пречи? Има некои работи кои ако се направат, може да се променат и тоа не е толку страшно, но за некои работи нема шанса да се вратат. А плус ме прашуваш работи кои не можам јас да ги знам, зошто преговарале 20 дена.... Веројатно затоа што тоа е рокот за договарање на влада.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Што е важно дали сум неутрален? Никаде не го дискутиравме тоа, ниту ти дали си? Битни се аргументите. Она што ти го аргументираш се „рекла-казала“ работи. Од каде знаеме дали, што и како дискутирале на преговори? Не е тоа во оптек. А дали ВМРО ДПМНЕ ќе направела втор службен јазик е исто „рекла-казала“, а како заклучи дека нема да ми пречи? Има некои работи кои ако се направат, може да се променат и тоа не е толку страшно, но за некои работи нема шанса да се вратат. А плус ме прашуваш работи кои не можам јас да ги знам, зошто преговарале 20 дена.... Веројатно затоа што тоа е рокот за договарање на влада.
се е рекла - казала освен аргумент дека во собрание постои мнозинство кое по закон и устав може да направи влада
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
се е рекла - казала освен аргумент дека во собрание постои мнозинство кое по закон и устав може да направи влада
точно, ама ако притисокот и опасноста за Р Македонија не се такви за да го отворат сигурносниот вентил наречен Претседател на Република Македонија. Е сеа што тој вентил се активирал не сум ти јас крив. Се е по Закон и Устав и демократските начела со кои се донесени. Или сакаш да кажеш , кој ги ебе демократските начела???
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
точно, ама ако притисокот и опасноста за Р Македонија не се такви за да го отворат сигурносниот вентил наречен Претседател на Република Македонија. Е сеа што тој вентил се активирал не сум ти јас крив. Се е по Закон и Устав и демократските начела со кои се донесени. Или сакаш да кажеш , кој ги ебе демократските начела???
Не знам дали е сé по закон. Според уставот, претседателот го дава мандатот (со некои рокови), но нема дека може да го даде по втор, трет... пат.[DOUBLEPOST=1491560649][/DOUBLEPOST]
Ништо не се мора, само да се умре и плати данок. Али пожелно беше да искочевте патриотски и во тие моменти, а не да ги остаите комитите да јадат камења и каишеви на Кале. Ќе беше убаво на Кале во први борбени редови да искочија Бетмен, Дамовски и пејачов заедно со сите багери и бетономешалки на Кочан. Ќе беше исто убаво да тргневте понатака до Чаир за споменикот на УЧК. Не викам дека МОРАЛО туку дека ЌЕ БЕШЕ убаво.
Можам ли да заклучам дека заради напишаново треба безусловно да се согласиме со „пљатформата“? Без разлика кој, како, што....!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom