Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Православието има совршен механизам за раздвојување на вистината од лагата, за кој тебе лично ти имам пишувано појќе пати.

Дај сега, за возврат, поднаучи ме, како Телема и Телемитите разликуват „лага„ од „вистина„?

Само немој пак да ми киднеш од одговорот...
Водовме колку совршен систем имате. Земаш концепт од секојдневието, на пример слободна волја и ја прикажуваш како причина за концепт што целосно произлегол од верување во одредена приказна, на пример ,,грев". Потоа истиот тој ,,грев" го прикажуваш како факт повикувајќи се на концептот од секојдневието (слободната волја) со кој си го асоцирал без ниеден аргумент. Во меѓувреме своите фантазии за демони, џинови, зомбија, змејови и слично ги прикажуваш како историја, а примерите од секојдневието како фантазија.
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Дај прочитај шо пишуе у Битие 6.5...
што се љутиш МИКИ1, во твојата “света“ книга имаш доказ, доказ кој и ти не можеш да го сокриеш, мораш да го признаеш, бидејки вашата “света“ книга е апсолутна и неменлива. овој доказ докажува дека твојот господ кој го нарекувате спасител има направено поплава на целата земја и ги има удавено сите луге, кога се зборува за сите луге тука влегуваат и малите деца и бебиња, недолжни суштества, и ти ми редиш “оправдана причина“ за убиството на милиони луге. која, каква фантазија

п.с. и Хитлер имал оправдување за убивање на милиони луге во гасни комори.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
@Атеист ,
ш‘о мислиш, дали цитираниов пост има елементи на религиска навреда?...
Напни ја својата премудрост.

И, чисто онака, за потсетуење:

https://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-813#post-8017133

@mister blue ,

дај прочитај шо пишуе у Битие 6.5 па дој врати за на форумов на муабет.
Во меѓувреме, троа и потпорасни.
Брее мајката?! Навреда било?! А ти кога ги прогласуваш другите религии за лаги, фантазми, празнотии и што уште не тоа не било религиозна навреда?!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Водовме колку совршен систем имате. Земаш концепт од секојдневието, на пример слободна волја и ја прикажуваш како причина за концепт што целосно произлегол од верување во одредена приказна, на пример ,,грев". Потоа истиот тој ,,грев" го прикажуваш како факт повикувајќи се на концептот од секојдневието (слободната волја) со кој си го асоцирал без ниеден аргумент. Во меѓувреме своите фантазии за демони, џинови, зомбија, змејови и слично ги прикажуваш како историја, а примерите од секојдневието како фантазија.
Цитирам:

„...Православието има совршен механизам за раздвојување на вистината од лагата, за кој тебе лично ти имам пишувано појќе пати.

Дај сега, за возврат, поднаучи ме, како Телема и Телемитите разликуват „лага„ од „вистина„?

Само немој пак да ми киднеш од одговорот...„

Значи, добро сум претпоставил-одговорот го нема, согласно мојата претпоставка.[DOUBLEPOST=1491511513][/DOUBLEPOST]
Брее мајката?! Навреда било?! А ти кога ги прогласуваш другите религии за лаги, фантазми, празнотии и што уште не тоа не било религиозна навреда?!
Описите, кои совршено одговараат на опишаните нешта, не се навреда, туку правилна дијагноза.[DOUBLEPOST=1491511555][/DOUBLEPOST]
што се љутиш МИКИ1, во твојата “света“ книга имаш доказ, доказ кој и ти не можеш да го сокриеш, мораш да го признаеш, бидејки вашата “света“ книга е апсолутна и неменлива. овој доказ докажува дека твојот господ кој го нарекувате спасител има направено поплава на целата земја и ги има удавено сите луге, кога се зборува за сите луге тука влегуваат и малите деца и бебиња, недолжни суштества, и ти ми редиш “оправдана причина“ за убиството на милиони луге. која, каква фантазија

п.с. и Хитлер имал оправдување за убивање на милиони луге во гасни комори.
И, шо рече, шо пишуе у Битие 6.5?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Дај сега, за возврат, поднаучи ме, како Телема и Телемитите разликуват „лага„ од „вистина„?

Само немој пак да ми киднеш од одговорот...„

Значи, добро сум претпоставил-одговорот го нема, согласно мојата претпоставка.
Телемата не е вера! Таа е систем од пракси и теорија за индивидуален духовен развој.
Дали е нешто лага или вистина, зависи од фактите, аргументите, доказите, околностите! Ако некој ми тврди дека постои розов еднорог, а неможе да ми го покаже, тогаш тоа тврдење ќе го сметам за лага. Ако видам доказ за одредено тврдење, истото ќе го сметам за вистина.
Цитирам:

„...Православието има совршен механизам за раздвојување на вистината од лагата, за кој тебе лично ти имам пишувано појќе пати.
Водовме колку совршен систем имате. Земаш концепт од секојдневието, на пример слободна волја и ја прикажуваш како причина за концепт што целосно произлегол од верување во одредена приказна, на пример ,,грев". Потоа истиот тој ,,грев" го прикажуваш како факт повикувајќи се на концептот од секојдневието (слободната волја) со кој си го асоцирал без ниеден аргумент. Во меѓувреме своите фантазии за демони, џинови, зомбија, змејови и слично ги прикажуваш како историја, а примерите од секојдневието како фантазија.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
@Атеист ,
ш‘о мислиш, дали цитираниов пост има елементи на религиска навреда?...
Напни ја својата премудрост.

И, чисто онака, за потсетуење:

https://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-813#post-8017133
Како прво не постои “религиска навреда“ како поим. Никаде членот не те навреди тебе. Ако не пишува онака како тебе ќе ти биде по ќеиф за твоето верување не е никаква навреда. Ти знаеш да си и многу “полош“ кон се нехристијанско. Така да, што си сеел тоа и ќе жнееш.
За твоја несреќа не живееме во теократија.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.854
Поени од реакции
8.270

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Описите, кои совршено одговараат на опишаните нешта, не се навреда, туку правилна дијагноза.
И јас тоа го кажувам, таман ви ја погоди човекот дијагнозата, нема никаква навреда.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не се мачи, уопште...Веќе претпоставив дека „..не забележуваш...„ нешта кои се очигледни.
А и поимот „спин„ не ти е туѓ.
Мики, често вака сам на себе си се обраќаш?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Телемата не е вера! Таа е систем од пракси и теорија за индивидуален духовен развој.
Дали е нешто лага или вистина, зависи од фактите, аргументите, доказите, околностите! Ако некој ми тврди дека постои розов еднорог, а неможе да ми го покаже, тогаш тоа тврдење ќе го сметам за лага. Ако видам доказ за одредено тврдење, истото ќе го сметам за вистина.
И, пак не ми кажа; како Телема разликува „вистина„ од „лага„?

Еве, покажи ми ја вистината, онаа Телемската, и јас у секунда ќе станам Телемит.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
дека твојот господ демон ги има удавено сите луге на земјата, мажи, жени и мали невини дечиња.
mister blue,

толку си неписмен, што не можеш ниту да препишеш стих, кој ти е точно посочен?[DOUBLEPOST=1491512541][/DOUBLEPOST]
Неговиве описи совршено одговараат на вашата дијагноза.
Супер!
Покани го у клубот, биди му жирант...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
И, пак не ми кажа; како Телема разликува „вистина„ од „лага„?

Еве, покажи ми ја вистината, онаа Телемската, и јас у секунда ќе станам Телемит.
Ако си слеп, барај наочари, леќи, тегли, твој проблем. Одговор има, дали ти одговара или не, не е мој проблем:
Телемата не е вера! Таа е систем од пракси и теорија за индивидуален духовен развој.
Дали е нешто лага или вистина, зависи од фактите, аргументите, доказите, околностите! Ако некој ми тврди дека постои розов еднорог, а неможе да ми го покаже, тогаш тоа тврдење ќе го сметам за лага. Ако видам доказ за одредено тврдење, истото ќе го сметам за вистина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom