Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Повторно еден куп ноторни глупости. Демони, еднорози, змејови и слично, постојат во бајките не во реалноста, но тебе тоа не ти е проблем да ги користиш како аргумент. Гревови и огревовеност слично како и змејовите, демоните или самовилите, се плод на фантазија или лично убедување, но ете, ни тоа не те спречува да ги користиш како репер за дефинирање на реалноста или нејзините аспекти!
Лага е и тоа дека не сум опишал што е волјата туку само нејзините последици! Безброј пати сум опишал, сум посочувал примери и аргументи!
И за крај, не само што особините итекако ја условуваат волјата, туку ти самиот со свој камен по глава си посочи пример со кој го демонстрираше тоа - Не го облекуваш левиот чевел на десна нога. Зошто? Затоа што обликот (особината) условува да го облечеш на левата.
Ајде троа историја(т) од родот човечки.

Минативе 2 000г. постои новозаветната Црквата Христова, преку која Бог му се обраќа на огревовениот род човечки.

Пред 2000г., постоеше старозаветната Црква, во одбраниот Израил, преку кого Бог му се обраќаше на огревовениот род човечки.

Пред изборот на Израилот, постоеја старозаветните пророци и патријарси, преку кои Бог му се обраќаше на огревовениот род човечки.

Јасно е дека немаш што да кажеш, оти Телема, сама по себе е празна, нема во себе ништо ново, ништо битно и ништо вистинито па во сета таа празнотија, не можеш да изнесеш ништо повеќе од вербална негација на нештата кои родот човечки веќе ги знае, а нејќе да ги прифати како постоечки, како што се и гревот и демоните.

фантазирањето, како што имам миљон пути напишано, својствено е за Телема, како начин на постигнување вируелна оригиналност во однос на сите до сега познати религиозни доктрини, а токму тоа фантазирање е причина што ти и твоие од клубот не можете да понудите ништо ново, никаков саглам одговор на прашања кои произлегуваат од секојдневнието, но затоа не ви е проблем да се пофалите дека легализацијата на злото и на гревот, кои постојат од искон, е врв на вашиот “придонес„ кон воспоставувањето на старо-новиот Еон.

Ништо ново нема под Сонцето, понајмалку Телемската празнина, освен првото Христово доаѓање и основањето на Црквата.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ајде троа историја(т) од родот човечки.

Минативе 2 000г. постои новозаветната Црквата Христова, преку која Бог му се обраќа на огревовениот род човечки.

Пред 2000г., постоеше старозаветната Црква, во одбраниот Израил, преку кого Бог му се обраќаше на огревовениот род човечки.

Пред изборот на Израилот, постоеја старозаветните пророци и патријарси, преку кои Бог му се обраќаше на огревовениот род човечки.
Ова е историја, колку што се седумте мориња, брда и планини географија а лошиот змеј што живеел позади нив зоолгија.
Јасно е дека немаш што да кажеш, оти Телема, сама по себе е празна, нема во себе ништо ново, ништо битно и ништо вистинито па во сета таа празнотија, не можеш да изнесеш ништо повеќе од вербална негација на нештата кои родот човечки веќе ги знае, а нејќе да ги прифати како постоечки, како што се и гревот и демоните.

фантазирањето, како што имам миљон пути напишано, својствено е за Телема, како начин на постигнување вируелна оригиналност во однос на сите до сега познати религиозни доктрини, а токму тоа фантазирање е причина што ти и твоие од клубот не можете да понудите ништо ново, никаков саглам одговор на прашања кои произлегуваат од секојдневнието, но затоа не ви е проблем да се пофалите дека легализацијата на злото и на гревот, кои постојат од искон, е врв на вашиот “придонес„ кон воспоставувањето на старо-новиот Еон.

Ништо ново нема под Сонцето, понајмалку Телемската празнина, освен првото Христово доаѓање и основањето на Црквата.
Човек што тврди дека демони, џинови, змии што зборуваат и мртовци што оживуваат биле историја, ми префрла дека јас сум фантазирал и сум немал ништо да кажам за прашања што произлегувале од секојдневието....:pos::pos:

Ова ти е како некој да тврди дека антигравитацијата е реалност и доказ за неа е санката на дедо мраз. Демоните биле аргумент, а конкретни примери од секојдневието биле фантазирање....

....Изменето од модератор....
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
@MIKI1 @Ipsissimus
Внимавајте на речникот, критикувајте идеолеогии, мислења, философии, религии.... итн., а не меѓусебно. Засега со “скарлетни“ букви ќе поминете. Наредни прекршоци ќе ви бидат казнети.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ова е историја, колку што се седумте мориња, брда и планини географија а лошиот змеј што живеел позади нив зоолгија.

Човек што тврди дека демони, џинови, змии што зборуваат и мртовци што оживуваат биле историја, ми префрла дека јас сум фантазирал и сум немал ништо да кажам за прашања што произлегувале од секојдневието....:pos::pos:

Ова ти е како некој да тврди дека антигравитацијата е реалност и доказ за неа е санката на дедо мраз. Демоните биле аргумент, а конкретни примери од секојдневието биле фантазирање....

....Изменето од модератор....

Историјата, веројатно, постои со појавата на Телема?

Или не?

Затоа избегнуваш да одговориш што правеше родот човечки пред појавата на реинкарнираната исконска лага?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Историјата, веројатно, постои со појавата на Телема?

Или не?

Затоа избегнуваш да одговориш што правеше родот човечки пред појавата на реинкарнираната исконска лага?
Залудно не ја вадиш од уста Телемата! Неписмен си во однос на неа комплетно. Само ја отсликуваш својата очајност и бедност обидувајќи се да оцрниш нешто кое ниту го разбираш ниту го познаваш! Бедни по дух, колку соодветно ви стои таа титула.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Залудно не ја вадиш од уста Телемата! Неписмен си во однос на неа комплетно. Само ја отсликуваш својата очајност и бедност обидувајќи се да оцрниш нешто кое ниту го разбираш ниту го познаваш! Бедни по дух, колку соодветно ви стои таа титула.
Во кој и чиј образовен систем, лагата се нарекува „писменост„?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.758
Поени од реакции
11.831
Во кој и чиј образовен систем, лагата се нарекува „писменост„?
Стариот еон.
Каде што попот и имамот беа најписменото нешто што одело на Земјата а мноштвото немало пристап до никакво знаење и писменост, освен малкуте кои имале храброст да гледаат многу подалеку од своето време...
Можеби затоа во Македонија се симнаа од магариња дури кон средината на XX век!

И сеуште луѓе ко тебе бараат да се вратиме на поповите и да заборавиме на се друго заради верување кое дојде од Израел...
Сеуште догма...
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Во православието.
Православието има совршен механизам за раздвојување на вистината од лагата, за кој тебе лично ти имам пишувано појќе пати.

Дај сега, за возврат, поднаучи ме, како Телема и Телемитите разликуват „лага„ од „вистина„?

Само немој пак да ми киднеш од одговорот...[DOUBLEPOST=1491510365][/DOUBLEPOST]
Извини, ама бев побрз и многу подетален :)
Лагата е секогаш побрза од вистината.
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Во кој и чиј образовен систем, лагата се нарекува „писменост„?
во системот на образование од христијанската демонска религија, лагата која ја шири оваа демонска религија го величи демонот, “демонот над демоните“ како спасител.

овој демон пред многу години има направено потоп и сите луге на земјата, сите мажи, жени, мали бебиња и мали дечиња ги има убиено, издавено, и преку системот кој што го има воспоставено преку неговите религии еврејската, христијанската и муслиманската со лаги се има претставено како спасител, господ спасител, а не господ демон.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
во системот на образование од христијанската демонска религија, лагата која ја шири оваа демонска религија го величи демонот, “демонот над демоните“ како спасител.

овој демон пред многу години има направено потоп и сите луге на земјата, сите мажи, жени, мали бебиња и мали дечиња ги има убиено, издавено, и преку системот кој што го има воспоставено преку неговите религии еврејската, христијанската и муслиманската со лаги се има претставено како спасител, господ спасител, а не господ демон.
@Атеист ,
ш‘о мислиш, дали цитираниов пост има елементи на религиска навреда?...
Напни ја својата премудрост.

И, чисто онака, за потсетуење:

https://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-813#post-8017133

@mister blue ,

дај прочитај шо пишуе у Битие 6.5 па дој врати за на форумов на муабет.
Во меѓувреме, троа и потпорасни.
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
@Атеист ,
ш‘о мислиш, дали цитираниов пост има елементи на религиска навреда?...
Напни ја својата премудрост.

И, чисто онака, за потсетуење:

https://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-813#post-8017133

каква навреда гледаш овде.
ова е Вистина, права Вистина, за ова има доказ во “светата“ книга на демонската христијанска религија, доказ за потопот и убиствата на милиони мажи, жени и мали бебиња и мали дечиња.

ако ова не е демонска работа, тогаш што е за тебе, чудо на “твојот господ спасител“
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
каква навреда гледаш овде.
ова е Вистина, права Вистина, за ова има доказ во “светата“ книга на демонската христијанска религија, доказ за потопот и убиствата на милиони мажи, жени и мали бебиња и мали дечиња.

ако ова не е демонска работа, тогаш што е за тебе, чудо на “твојот господ спасител“
Дај прочитај шо пишуе у Битие 6.5...
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96

Kajgana Shop

На врв Bottom