Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ipsi, vo pravo e Miki..ne znaete sto e toa VOLJA ....vie samo davate karakteristika na voljata a ne ja razbirate kako poim.
"Aktiven del na bitieto" e nekoja vasa izmislica sto ni vie ne znaete da objasnite sto e sto.
Ponatamu dali taa ke bide slobodna, vistinska, apsolutna, nezavisna od celta...bla bla bla...se samo moznosti...karakteristiki koi samo po sebe se posledici na poimot a ne deka preku niv se objasnuva znacenjeto na poimot VOLJA.
Не е точно, безброј пати е дефинирано на што се мисли - Волја која не е ограничена со страст за постигнување некаква цел или резултат. Еве еден од многуте примери што сум ги посочил:
Чистата волја е динамичкиот аспект на битието, таа е она што го правиме без страст да се постигне цел или резултат за нешто трето. На пример ако сликаш затоа што сакаш да ги продаваш сликите и да заработиш пари, тоагаш тука има страст за постигнување цел или резултат - заработка на пари. Но ако сликаш затоа што самото сликање те исполнува, те прави среќен и ти дава смисла на животот, тогаш значи дека се раководиш според твојата чиста - вистинска волја.
[DOUBLEPOST=1491418351][/DOUBLEPOST]

Јас сум овде да зборувам за новиот еон, новиот закон, за слободата, за љубовта, да зборувам за тоа како човекот не е грешен и дека нема логика да биде грешен освен ако не е христијанин или муслиман, дека никаков бог не може да ја осуди суштината на една ѕвезда, на еден човек бидејќи тоа е апсурд, како што се и религиите на стариот еон кои изродија купишта секти правејќи хаос за оние кои имаа малку повеќе разбирање за да го одат патот.

Тоа и го правам: зборувам за Телема онака како што јас сум јас сум ја разбрал и од кои книги што сум пронашол!

Не може секој да влезе во калапот на една религија и сите да бидат исти!

Тоа го знаеја Црните и направија од луѓето верници, кои се ок луѓе и богот многу ги сака , а од друга страна кренаа планина од неверници, луѓе кои не одат во калапот на една религија и кои се природен непријател на таа религија - ете ти вечност од бладања, омраза, догми и бесцелни поделби на Човештвото!
За што? За духовност? НЕ!

Зборувано е, расправано е, ако не ти чини и сеуште не знаеш што е слободна волја, како е поврзана со човекот и што значи тоа - не можам повеќе да ти помогнам. Како што вели твојата мила христијанска религија: толку ти е дадено во овој век ;)

@Ipsissimus не може да ти помогне не пак јас!


П.С. Нема потреба во наводници „као“ Телемит. Јас сум Телемит. Не постои „као“. Или сакаш слобода, живот, љубов и светлина или не.
Што значи тоа, ја имаш „Книгата на Законот“, ги имаш другите книги од Класа А, философски книги поврзани со Телема како закон на новиот Еон, со Магика и како е поврзана со Телема - секој може да се запознае многу лесно со целата работа, далеку од е-магазини и форуми.

Форумов е за да се малку даде насока, за да се олесни потрагата - не да се даваат „апсолутни вистини“ за богови, за верувања, за сенешто што поединецот го имал или не како искуство.

Додека не научи човекот од стариот еон дека е слободен, дека мора да се спознае себе си зошто е на Земјата, а со тоа да ја прифати бесконечната обврска за своите дела - на тој човек нема што да му се зборува за слобода и живот и љубов!

За него слободата доаѓа од фантомски богови која е ограничена со ветени казни за да не се дрзнува човекот да биде она што навистина би требало да биде.
Љубовта се дава само на луѓе кои се „браќа по вера“ и строго се негираат сечии патишта што не одговара на една црква!
Животот минува чекајќи смрт и награда!

За таков човек вреди да се одговара на негови навидум мудри прашања?
НЕ!

Таков човек не носи мудрост, ами страв, покајание и гревови - бидејќи така одлучил самиот, да верува дека е грешен, беден по дух. А верувањето не помага многу при спознавањето на себе си и она за што си способен.

Затоа стариот еон замина.

П.С. Долг пост, не знам дали некои ќе го дочитаат :)
И сега ќе ти каже дека не го прочитал постов затоа што бил ,,километарски" а сепак ќе ти каже дека не си му дал одговор....
И за некого ова спамирање на секоја можна тема е нешто нормално, нешто за да се расправаме.
 
Последно уредено:

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Ipsi, vo pravo e Miki..ne znaete sto e toa VOLJA ....vie samo davate karakteristika na voljata a ne ja razbirate kako poim.
"Aktiven del na bitieto" e nekoja vasa izmislica sto ni vie ne znaete da objasnite sto e sto.
Ponatamu dali taa ke bide slobodna, vistinska, apsolutna, nezavisna od celta...bla bla bla...se samo moznosti...karakteristiki koi samo po sebe se posledici na poimot a ne deka preku niv se objasnuva znacenjeto na poimot VOLJA.

Еве ја помошта; според мојата вероисповест, слободната волја е „одблесок Божји„, односно вградена особина/способност/квалитет од човековиот дух,

зошто секогаш одговорот што го барате мора да биде нешто во стилот “облесок божји“ т.е. нешто “свето“ нешто мистично што не го разбирате, нешто семокно од вашиот семокен господ демон.
одговорот ви е даден и дали вие сакате да го прифатите или не е ваша работа, работа на вашата “слободна волја“ или со други зборови кажано имате избор дали да го прифатите тоа или не.
а тоа што омаловажувате, провоцирате со иронија и сарказам и цело време се вртите во круг за на крај да докажете дека со “знаењето“ добиено од вашиот господ демон знаете точно што е тоа го покажувате правото лице на христијанската демонска религија и правото лице на вашиот господ демон.

П.С кои сте вие да објаснувате што е тоа слободна волја, кога вие сте “умствени“ робови на вашиот господ демон, вие воопшто немате слободна волја, туку вашата волја е волјата на вашиот господ демон.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.758
Поени од реакции
11.831
И сега ќе ти каже дека не го прочитал постов затоа што бил ,,километарски" а сепак ќе ти каже дека не си му дал одговор....
И за некого ова спамирање на секоја можна тема е нешто нормално, нешто за да се расправаме.
Што е битно што ќе каже... битно е тој да си го брани верувањето и богот :)

Мене ми е битно што јас зборувам за Телема и секому му велам дека човекот не е роб ниту на луѓето, ниту на боговите, ниту на ѓаволите! Може да е роб само на своето непознавање на себе си :)
Па сега кој како сака нека си разбере што значи волја и нека оди низ животот со истата. Друг начин нема, колку и да се надеваме и веруваме во што и да ни текне за да си олесни човек патот...

Многу му даваш значение на еден христијанин кој што ти вели дека твојот начин на живот според неговото верување било погрешно.

Според нечие верување ништо не се вреднува денес, така да - уживај.
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Кон болдот; и тоа како е важно, не бегај од одговорот, оти, ако си одговориш, сам себе ќе се најдеш укакан...

Плачопојките дека удавните биле „као„ млади невести, не ти се од помош.
сакаш да кажеш дека твојот господ демон со потопот опишан во вашата “света“ книга со право ги удавил сите луге на планетата влучително и сите мали бебиња и мали деца, невини мали деца бидејки не биле “млади невести“.
па и Хитлер во 2 светска војна сакал да го исчисти човечкиот род од “нелугето“ и да направи простор само за “достојните“ вистински луге, па почнал масовно да убива во гасни комори, најпрвин почнал со неговите германски грагани - болните од најтешки болести, потоа со евреите, циганите, славјаните во укранина и русија и кој знае каде ке застанел. ако имал технологија како твојот господ демон поплави да предизвика сигурно и тоа ке го направел.

Хитлер се ке направел, баш како и твојот господ демон ако можел сите ке ги удавел за да ја исчисти човечката раса од нелугето, како што и твојот господ демон направил потоп и ги убил сите луге на земјата, сите мали бебиња и мали деца.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.758
Поени од реакции
11.831
@mister blue , ќе те запаметат по ова „господ демон“ - оригинално е :)

Или јас не се сеќавам некој да направи ваква кованица од зборови :)
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Ipsi, ne mi pravi smeski ke te molam. Se zadrzuvas na nebitniot del koj e posledica od voljata. I vo samiot primer gi mesas poimite VOLJA i ZELBA. Nemam namera da ti gi razjasnuvam ovie poimi.
"Dinamicen del na bitieto"...definicija koja vie ste ja dale a koja ne znaete da si ja objasnite na samite sebe...nastrana sto e netocna i nema vrska so poimot.
 
Последно уредено:

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Pssssst...sedi si miren..samo citaj i slusaj...moze ke naucic nesto!
од кого да научам нешто, од оние кои го слават еврејскиот господ демон и за да ја задоволат неговата “чиста волја“ омаловажуваат, навредуваат, убиваат неистомисленици и сите оние кои ке се спротистават на нивниот бог демон.

и на крај треба од “умствени“ робови на тој господ демон кои што немаат никаква слобода, да научам што е слободна волја.

п.с. дај размисли малку и види ја ситуацијата, генерално ситуацијата.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ipsi, ne mi pravi smeski ke te molam. Se zadrzuvas na nebitniot del koj e posledica od voljata. I vo samiot primer gi mesas poimite VOLJA i ZELBA. Nemam namera da ti gi razjasnuvam ovie poimi.
"Dinamicen del na bitieto"...definicija koja vie ste ja dale a koja ne znaete da si ja objasnite na samite sebe...nastrana sto e netocna i nema vrska so poimot.
Појасно од тоа што ти го посочив здравје! Итекако е појаснето што е разликата помеѓу желба и волја, ако ти не си способен да разбереш најобична поента, тоа е веќе друг муабет.[DOUBLEPOST=1491426432][/DOUBLEPOST]
Многу му даваш значение на еден христијанин кој што ти вели дека твојот начин на живот според неговото верување било погрешно.

Според нечие верување ништо не се вреднува денес, така да - уживај.
Не е тоа работата, тоа што ме иритира е непочитувањето! Намерно го чуваат тролот на подфорумов за да провоцира и за тие да си гледаат сеир! Тоа во најмала рака е непочитување кон член што е седум години активен на форумов!
 
Последно уредено:

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Слободна волја имаат само разумните битија, како што е човекот (и демоните, но тие не ми се од интерес...), а човекот ја добива слободноволноста од Бога, оти Он веќе Е слободноволен. Ниту едно друго живо битие не е слободно волно, а неживата материја уште помалку.


сакаш да кажеш дека ова не е слободна волја на слоновите.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
сакаш да кажеш дека твојот господ демон со потопот опишан во вашата “света“ книга со право ги удавил сите луге на планетата влучително и сите мали бебиња и мали деца, невини мали деца бидејки не биле “млади невести“.
па и Хитлер во 2 светска војна сакал да го исчисти човечкиот род од “нелугето“ и да направи простор само за “достојните“ вистински луге, па почнал масовно да убива во гасни комори, најпрвин почнал со неговите германски грагани - болните од најтешки болести, потоа со евреите, циганите, славјаните во укранина и русија и кој знае каде ке застанел. ако имал технологија како твојот господ демон поплави да предизвика сигурно и тоа ке го направел.

Хитлер се ке направел, баш како и твојот господ демон ако можел сите ке ги удавел за да ја исчисти човечката раса од нелугето, како што и твојот господ демон направил потоп и ги убил сите луге на земјата, сите мали бебиња и мали деца.
mister blue,

....Изменето од модератор....

Причината ради која Бог го потопи Светот е дадена во Битите 6,5.
Прочитај што пишува и зезни се сам, оти како што самиот можеш да се зезнеш, никој друг не може...[DOUBLEPOST=1491435861][/DOUBLEPOST]
зошто секогаш одговорот што го барате мора да биде нешто во стилот “облесок божји“ т.е. нешто “свето“ нешто мистично што не го разбирате, нешто семокно од вашиот семокен господ демон.
одговорот ви е даден и дали вие сакате да го прифатите или не е ваша работа, работа на вашата “слободна волја“ или со други зборови кажано имате избор дали да го прифатите тоа или не.
а тоа што омаловажувате, провоцирате со иронија и сарказам и цело време се вртите во круг за на крај да докажете дека со “знаењето“ добиено од вашиот господ демон знаете точно што е тоа го покажувате правото лице на христијанската демонска религија и правото лице на вашиот господ демон.

П.С кои сте вие да објаснувате што е тоа слободна волја, кога вие сте “умствени“ робови на вашиот господ демон, вие воопшто немате слободна волја, туку вашата волја е волјата на вашиот господ демон.
mister blue,

слободната волја, која ти е дадена по раѓање, ја злоупотребуваш, нарекувајќи ја мојата вера „демонска„.
....Изменето од модератор....
[DOUBLEPOST=1491436381][/DOUBLEPOST]
Па баш твоето црковно поимање ги вади тврдењата од дебелото црево. Каде ти е доказот дека само луѓето имале слободна волја?! Каде виде јас да тврдам дека слободната волја била апстрактна или дека лебдела во воздух?
Изнесуваш тврдење што нити некој може да го поткрепи или докаже и истото го користиш како факт!
Токму ти правиш нешто апстрактно од слободната волја а не јас! Ја прикажуваш како некој посебен квалитет.
А едноставно е, го посочив тоа безброј пати - слободната волја е можност да се одбере нешто! Таа не е причина или услов за тоа каков ќе биде изборот! За тоа се пресудни особините на тој што бира! Ти самиот тоа го објасни со примерот со чевлите! Но ти си трол што е спемен до безконечност да трола!
- Никаде не напишав дека само луѓето се слободноволни, туку дека тоа се и демоните и конечно, сам Бог.
- Слободната волја се забележува преку делата од истата, преку нејзиното споведување во пракса.
- Според сите твои досегашни „као„ одговори, очигледно е дека според тебе, слободноволноста е „нешто„, односно ништо конкретно; поим кој лебди во воздух и феномен кој постои ради самиот себе.
- Јас напишав „што е„ слободната волја, а ти пишуваш за последиците од истата, без да ја опишеш самата волја.
- Слободната волја е можност за избор, тоа чак и јас го знам, а сега треба да доопишеш што е самата волја, а не што истата овозможува.
- Особините од човекот не ја условуваат волјата, оти таквата волја не би била слободна, туку заробена и условена од човековата огревовеност.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
- Никаде не напишав дека само луѓето се слободноволни, туку дека тоа се и демоните и конечно, сам Бог.
- Слободната волја се забележува преку делата од истата, преку нејзиното споведување во пракса.
- Според сите твои досегашни „као„ одговори, очигледно е дека според тебе, слободноволноста е „нешто„, односно ништо конкретно; поим кој лебди во воздух и феномен кој постои ради самиот себе.
- Јас напишав „што е„ слободната волја, а ти пишуваш за последиците од истата, без да ја опишеш самата волја.
- Слободната волја е можност за избор, тоа чак и јас го знам, а сега треба да доопишеш што е самата волја, а не што истата овозможува.
- Особините од човекот не ја условуваат волјата, оти таквата волја не би била слободна, туку заробена и условена од човековата огревовеност.
Повторно еден куп ноторни глупости. Демони, еднорози, змејови и слично, постојат во бајките не во реалноста, но тебе тоа не ти е проблем да ги користиш како аргумент. Гревови и огревовеност слично како и змејовите, демоните или самовилите, се плод на фантазија или лично убедување, но ете, ни тоа не те спречува да ги користиш како репер за дефинирање на реалноста или нејзините аспекти!
Лага е и тоа дека не сум опишал што е волјата туку само нејзините последици! Безброј пати сум опишал, сум посочувал примери и аргументи!
И за крај, не само што особините итекако ја условуваат волјата, туку ти самиот со свој камен по глава си посочи пример со кој го демонстрираше тоа - Не го облекуваш левиот чевел на десна нога. Зошто? Затоа што обликот (особината) условува да го облечеш на левата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom