Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Викаш со кого ќе сме тргувале, кај кого ќе сме работеле и сл, Азербеџан и Казакстан се доста посредени од Македонија, а сојуз со НАТО најмалце ни треба.
Факинг туркофили, значи не можам и не можам да ве разберам. Неосновано си го стаија името ВМРО, кое за многу Македонци како мене има посебно важно значење (затоа и ги ословувам само како дпне) - организација која примарно е основана за ослободување на македонскиот народ од османлиите, први братучеди на тие киргизи, азербејџанци, туркмени - све е тоа една голема група народи со слична култура и јазици.
И вие копуци, тврдокорни први бевте летоска со поддршка за неосултанот Ердоган, а сеа ќе ми праќате разгледници од Азербејџан.
Имате сериозен фелер у генот. Ти имаат јаничарите некоја баба силувано. Треба у возови да ве натовариме и мрш у к***ц у Анадолија, со фикусот на чело.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.361
Поени од реакции
3.518
..потполно сте у право Лепи Господине, нема ништо од тоа, нит служби, нит платформи.., само криминал и пропаганда...нормално и будалетинки кои веруваат дека е тоа така, ај тие што веруваат , туку уста им лепи од пљампање и нас да не убедат дека сме исти такви будалетинки ко нив.... :) :) Човек кога седне на темава , мора заради нив чадор да отвори или барем кабаница да нагрне...
Edinstveniot 'dokaz' za postoenje na nekakvi baba roga stranski sluzbi e ustata na grujo.
Dali navistina go smetas toa za verodostoen dokaz?
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Факинг туркофили, значи не можам и не можам да ве разберам. Неосновано си го стаија името ВМРО, кое за многу Македонци како мене има посебно важно значење (затоа и ги ословувам само како дпне) - организација која примарно е основана за ослободување на македонскиот народ од османлиите, први братучеди на тие киргизи, азербејџанци, туркмени - све е тоа една голема група народи со слична култура и јазици.
И вие копуци, тврдокорни први бевте летоска со поддршка за неосултанот Ердоган, а сеа ќе ми праќате разгледници од Азербејџан.
Имате сериозен фелер у генот. Ти имаат јаничарите некоја баба силувано. Треба у возови да ве натовариме и мрш у к***ц у Анадолија, со фикусот на чело.
Па тоа што го условуваш само ДПМНЕ е уште пострашно за останатите, македонско национално единство. Таа состојба сега е започната, бидејќи ние македонците ако немаме непријател очигледно сами ќе се испоубиеме. Затоа услуга е тиранската платформа, македонците уште повеќе се обединуваат, а на крај краева СДС не е веќе македонска партија сега имаат само една опција сам знае која.[DOUBLEPOST=1490258069][/DOUBLEPOST]
Edinstveniot 'dokaz' za postoenje na nekakvi baba roga stranski sluzbi e ustata na grujo.
Dali navistina go smetas toa za verodostoen dokaz?
Па ЗЗ ти кажува бе, или блефира на состанокот кај Грујо. Тогаш двапати го праша за странски служби тој му повторува, Не биди црпко и ти како твојот шеф и ослободија партијата
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Па тоа што го условуваш само ДПМНЕ е уште пострашно за останатите, македонско национално единство. Таа состојба сега е започната, бидејќи ние македонците ако немаме непријател очигледно сами ќе се испоубиеме. Затоа услуга е тиранската платформа, македонците уште повеќе се обединуваат, а на крај краева СДС не е веќе македонска партија сега имаат само една опција сам знае која.
И сдс ги ословувам така...

И кое единство бе? Па ваква омраза меѓу народов јас не се сеќавам дека имало некогаш. Бугарашка инсталација која ја распадна државава. Ве ловат на лажен патриотизам, а удружени се со учкарите. Најмалку е демократска партија, а може да е за национално единство, ама со татарите најверојатно. Антонио, кичевското бугарче ќе ти објасни.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Дека беа, според мене беа повеќе од 10к али далеку од 100к.
Мислам дека од 10,500 до 10,800 беа. Тука некаде.[DOUBLEPOST=1490258449][/DOUBLEPOST]
Prvo da go pikneme grujo vo zatvor, pa potoa ke mu ja mislime za zaev...
Najvazno e gujo da otide vo zatvor pa potoa se drugo.
За да оди некој в затвор, треба да има сторено кривично дело (соодветно за затворска казна), плус сето тоа да се докаже на судски процес, со законски потврдени докази. А дали има такво нешто, не знам.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
И сдс ги ословувам така...

И кое единство бе? Па ваква омраза меѓу народов јас не се сеќавам дека имало некогаш. Бугарашка инсталација која ја распадна државава. Ве ловат на лажен патриотизам, а удружени се со учкарите. Најмалку е демократска партија, а може да е за национално единство, ама со татарите најверојатно. Антонио, кичевското бугарче ќе ти објасни.
А што се оптеретуваш со такви работи, ти терај си го македонското и патриотското. Ако мислиш дека греши или не е у право оди кажи му. Кај виде дека ВМРО ти згреши во националните интереси до сега, историски гледано. А види само кај ти згреши СДС. Така да џабе дебатираме, СДС само две работи да направеше за овој народ, еве најпросто денационализација и заробени девизи. Ни тоа не го направија, а тоа директно ги засегаше граѓаните на оваа држава.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
.. Fakt e deka sme vo ovaa pozicija radi glupiot dogovor od przino. Trebase togas da se napravi i specijalen sud i se, vaka gledas sto se slucuva. ..
Член 98
Судската власт ја вршат судовите. Судовите се самостојни и независни. Судовите судат врз основа на Уставот и законите и меѓународните договори ратификувани во согласност со Уставот. Организацијата на судството е единствена. Забранети се вонредни судови.


Како што гледаш, не се дозволени вонредни (специјални) судови, според уставот на РМ.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Член 98
Судската власт ја вршат судовите. Судовите се самостојни и независни. Судовите судат врз основа на Уставот и законите и меѓународните договори ратификувани во согласност со Уставот. Организацијата на судството е единствена. Забранети се вонредни судови.


Како што гледаш, не се дозволени вонредни (специјални) судови, според уставот на РМ.
Затоа е дозволено специјално одделение во судот, кое ќе го има за некое време. Туку пак да си прашам. Државата досега не ја изгуби туку баш сега ќе ја изгубиш? И дали има разлика од една до друга приватна фирма?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.041
Поени од реакции
8.616
(затоа и ги ословувам само како дпне)
Ги ословуваш како дпне - демократска партија за национално единство?

1. Што има демократско кај клептократи?
2. Кај гледаш дека се залагаат за национално единство?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ги ословуваш како дпне - демократска партија за национално единство?

1. Што има демократско кај клептократи?
2. Кај гледаш дека се залагаат за национално единство?
Сум размишљал на темава и имаш право, ама ВМРО е најнесоодветно - треба „талибанците“ да ги викаме?
А како што реков, може се залагаат за „национално единство“, ама не се знае чие, македонско сигурно не.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973

еве испаднаа и федерални сообраќајни таблици, ама игра и камен ( како во Грција ако имаш МК :D)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.041
Поени од реакции
8.616
И сдс ги ословувам така...
Истото важи и за овие. Што имаат заедничко транзициски збогатени тајкуни со социјалдемократија и комунизам?

Си ги видел куќите каде тајно се состанувале партизаните? Сè некои трошни куќарки, колиби, воденици и сл. Јас никаде не сум видел да се состанувале во вили, палати, хациенди и замоци. Плус во партизаните заминувале сиромашни селани, работници и занаетчии. Никаде не сум прочитал дека им се придружувале газди, банкари, лихвари, трговци, малостопанственици. Тие главно биле на страната на окупаторот.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Да живее слободното новинарство! Од десна страна е газдата на Алфа телевизија, а овај од лево е сопственикот на ДОЕЛ Македонија!

Се рушат како кула од карти!

4444444.jpg
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom