Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.680
Поени од реакции
3.641
Јас моите аргументи одамна ги имам кажано и тоа во повеќе наврати. Него кои се вашите аргументи за да останеме ваква земја налик на некоја афричка држава (територија) со граѓанска војна од 30 години? Тие аргументи да ми ги приложите, па да седнам да размислам.

Кој ви е вашиот сојузник и зошто Азербејџан, а не Словенија, Данска или Шпанија?
Зошто не и врза хорхе шамар на ЕУ и САД кога требаше да се признае Косово?
Има во сопствената држава дел од територијата која ги има истите претензии како Косово - по која логика признава такви изроди и во чие име?
И во чие име збори дека Европа не е наша опција?
Имало референдум?
Се разговарало на таа тема?
Зошто на пример паторот отиде со сменето име во Букурешт (во заграда Скопје) да бара прием во НАТО? Тогаш имал различен став во однос на денешниот?

Знаеш против вас чоек има аргументи кога сака и како сака. Таа досадна тралалајка „дека ЕУ и САД се ѕверовите, а ние сме библиски народ и никој не ни може ништо“ може само некое криминално говно на кое му е дојдено крајот да ја измисли и на глуп народ да му ја продаде како патриотизам. Дел од тоа е и она за што горе пишував.[DOUBLEPOST=1490182071][/DOUBLEPOST]
Оној токмакон владе ви ги испра кикириките у глава што ги носите.
Тоа ти се вика релативизирање. Фрлање магла. У стил, не е страшно Заев што ја прифатил платформата и Грујо го праеше истото само го праеше без платформа, онака притаено да не може да се примети. Ама го праеше.
А сега не ви се проблем ВМРО и Хорхе. Сега ви се проблем оние работите кои не можете да ги контролирате: народот и медиумите. На Европа сега и е вуна, прашувале дали постои опасност? Кењале дека протестот ке излезел од контрола. Тоа е сега проблемот.
Народот ако се сврти против ЕУ и НАТО тогаш ке биде гадно. Ке го загубат она со кое што не уценуваат.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ја утна поентата.
Муабетот е дека постојано ги омаловажувате пензионерите сеа дека гласаат за вмро,коа гласаа за сдс си беа ок.
Не владеам пеинт за и јас да ти нацртам вака убаво како тебе

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Муабетот е дека мене ми лепиш етикета и јавно кажуваш јас како сум мислел во 2004та, кога пензионери гласале за есдеес а тогаш нит сум имал право на глас, нит сум се оптеретувал со политика, уште помалку па и сме се знаеле, за ти да знаеш кој и каков бил мојот став и дали воопшто сум го имал по ова прашање. Да додадеме на тоа дека ти во 2004та веројатно си немал повеќе од 12 години и си се разбирал у политика ко грујо у квантна физика.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ауу човече колку си ти мангуп, кој ги ебе ЕУ. Доаѓа Путин лично од џеб им дава пензија, и ти парите кои ги добиваш за што и да правиш се пари на Путин. ЕУ ништо не ни дава. Фраер бе.
Да не си го згрешил одговорот? Да не одговараш на некое друго прашање по грешка? Сосема друго прашав: од кои банки (институции) земаме кредити? И ние, а и другите држави.
Не знам што ти значи Путин во муабетиве, јас воопшто не сум го спомнувал. Мислам дека воопшто не е „во корелација“ со Р. Македонија.[DOUBLEPOST=1490183783][/DOUBLEPOST]
Секој што има над 65 години не треба да има право на глас, за било која партија да е. Не може некој да го загорчува животот на младите само затоа што 500 денари плус добива. Тоа е лудост.
И секој што има под 13,000 денари плата да не смее да гласа. Истиот е толку многу огорчен од судбината и платата, па не може да размислува „трезвено“ и стабилно, па со својот „растроено“ даден глас ќе им прави проблем на останатите.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Јас моите аргументи одамна ги имам кажано и тоа во повеќе наврати. Него кои се вашите аргументи за да останеме ваква земја налик на некоја афричка држава (територија) со граѓанска војна од 30 години? Тие аргументи да ми ги приложите, па да седнам да размислам.

Кој ви е вашиот сојузник и зошто Азербејџан, а не Словенија, Данска или Шпанија?
Зошто не и врза хорхе шамар на ЕУ и САД кога требаше да се признае Косово?
Има во сопствената држава дел од територијата која ги има истите претензии како Косово - по која логика признава такви изроди и во чие име?
И во чие име збори дека Европа не е наша опција?
Имало референдум?
Се разговарало на таа тема?
Зошто на пример паторот отиде со сменето име во Букурешт (во заграда Скопје) да бара прием во НАТО? Тогаш имал различен став во однос на денешниот?

Знаеш против вас чоек има аргументи кога сака и како сака. Таа досадна тралалајка „дека ЕУ и САД се ѕверовите, а ние сме библиски народ и никој не ни може ништо“ може само некое криминално говно на кое му е дојдено крајот да ја измисли и на глуп народ да му ја продаде како патриотизам. Дел од тоа е и она за што горе пишував.[DOUBLEPOST=1490182071][/DOUBLEPOST]
Оној токмакон владе ви ги испра кикириките у глава што ги носите.
.......да не те почитувам како некаков си соговорник овде, ќе кажев дека си многу шуплив у тоа тимбата , у која и пациенти од Демир Хисар имаат барем некоја чорба... :):)
Прво Азарбејџан исто како и Словенија или Данска, Шпанија ..не ни е сојузник. Такви никој никаде нема , освен ако нема интереси, не ги купи или не им стисне јаја у менгеме...Баш заради тоа што имаме , заради нечии стари гревови територија населена со шошони, мора да бидеме лизни мазни со ЕУ и посебно САД..,и да им се улизуваме на тие силеџии зошто мудата ни се клатат у лабавото менгеме кое тие можат и да го стегнат. Ко секој давеник се фаќаме за сламка иако знаеме дек е многу т'нка.
Европа е логична опција ние сме дел од неа , посеверно и позапдно од некои други членки на ЕУ кои се дури и многу поголеми говеда од нас. Да бевме Хондурас , ќе имавме други приоритети во однос на тоа. Но кога таа Европа, те ебе у здрав мозок почнуваш да се прашуваш што да правиш. Последниве децении случувањата се баш тоа, клацкање околу крајностите ..да легнеш и да умреш ко народ , или истото тоа да пробаш да го направиш ко Брус Вилис ..т.е. да умреш мушки....у шесттиот дел...
Незнам дал сме библиски народ или не, ама дефинитивно сме спомнати таму за разлика од ѕверовите кои не се спомнати , ама се па затоа ептен реално ѕверски . Нивните предни загари веќе подолго време не гризат, уште од моментот кога го снема ЈУ чуварот.... и тоа е факт кој не можеш ни ти да го оповргнеш...
А за криминалните говна не би сакал да дебатирам у ветер, искуството ме учи дека ѕверовите своите верни слуги, сатрапи , дури и лични пријатели .. почнуваат да ги нарекуваат криминални штом овие ко секогаш во историја се осилат и престанат да им бидат толку сервилни. Некои дури и ги бесат или черечат у некоја пустинска дупка. Така да тој аргумент , мачки о реп...:) :)
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.089
Поени од реакции
12.743
Муабетот е дека мене ми лепиш етикета и јавно кажуваш јас како сум мислел во 2004та, кога пензионери гласале за есдеес а тогаш нит сум имал право на глас, нит сум се оптеретувал со политика, уште помалку па и сме се знаеле, за ти да знаеш кој и каков бил мојот став и дали воопшто сум го имал по ова прашање. Да додадеме на тоа дека ти во 2004та веројатно си немал повеќе од 12 години и си се разбирал у политика ко грујо у квантна физика.
Тоа е исто голем проблем.Грото најголеми џавкачи на темава поима немате како било во време на сдс зашто сте по 25-6 год.
Мислите дека господ ќе шета по земја,дека здравството ќе биде ко во германија,дека нема да има моќници кои ќе ја пијат крвта на останатите,дека нема да се крадат народни пари и тн...


Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.086
Поени од реакции
11.485
Народот ако се сврти против ЕУ и НАТО тогаш ке биде гадно.
Готово, ЕУ и НАТО пропаднаа ако нашите пензионери и административци се свртат против нив, Трамп веќе наредил Defcon 2 да се прогласи.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
.. народот кој изгласа 67 пратеници тогаш да, победи.
Ова е најголемата „лага-фраза“ последниов период. Никој не изгласал 67 пратеници. Најмногу се изгласани 51, а 67 се здружени отпосле, заради нечии интереси. Поточно, албански...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Јок, на Перун.
... тоа ти е исто..различни имиња за истите уберменши.., некои го викаат и Один,трети Маниту, а познат е и како Јахва итн.итн...да не набројуваме не ми текнуе сега.....,, штом спомна и за следниот век.., да си прашам си реков... :) :)
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.603
Поени од реакции
43.206
Тоа е исто голем проблем.Грото најголеми џавкачи на темава поима немате како било во време на сдс зашто сте по 25-6 год.
Мислите дека господ ќе шета по земја,дека здравството ќе биде ко во германија,дека нема да има моќници кои ќе ја пијат крвта на останатите,дека нема да се крадат народни пари и тн...


Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Па затоа и крадат сите, оти кој и да краде неговите поддржувачи го бранат со "и другите ќе крадат". Треба политичарите да се плашат од народот, а не народот од политичарите, ама со ваков менталитет ко нашиот уште 100 години ќе си рмбаме за 200 евра додека тие лапаат милиони.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Да не си го згрешил одговорот? Да не одговараш на некое друго прашање по грешка? Сосема друго прашав: од кои банки (институции) земаме кредити? И ние, а и другите држави.
Не знам што ти значи Путин во муабетиве, јас воопшто не сум го спомнувал. Мислам дека воопшто не е „во корелација“ со Р. Македонија.[DOUBLEPOST=1490183783][/DOUBLEPOST]
И секој што има под 13,000 денари плата да не смее да гласа. Истиот е толку многу огорчен од судбината и платата, па не може да размислува „трезвено“ и стабилно, па со својот „растроено“ даден глас ќе им прави проблем на останатите.
Дали тие банки од каде земаме кредити ќе постојат ако од ЕУ не даваат пари? Дали знаеш што ќе биде ако утре не удрат по џебот и престанат да даваат пари? Ние сме држава на апарати која ја оддржуваат во живот, ако ги исклучат апаратите ќе потонеме во темницата и на никој нема да му е гајле. Тие што протестираат, земаат плати и пензии од европски пари, не земаат пензии и плати од руски пари, затоа го спомнав Путин. Јас мислев ме разбра ама ти си бил ептен глуп, мислиш дека со овие твои заебанции ќе постигнеш нешто, како демек ти си за се информиран, ти се знаеш, па дури прашуваш како од ЕУ сме земале кредити, демек кој се тие. Тоа е многу глупо и не е нормално, значи треба да престанеш да глумиш паметен затоа што е срамота. Тие твои "паметни" зборови не вредат ништо, нула.
Другото за пензионерите го кажав затоа што нивниот живот се ближи кон крајот, ако на нив им остануваат 15-20 години живот, на младите им остануваат 30-40 години. И сега некој кој зема плус 500 денари гласа и го загорчува животот на оној кој тука ќе остане долго после пензионерот. Сфаќаш? На пример тоа што ти се исмејуваш нема врска со тоа што јас го кажав, можеш да јадеш лајна колку сакаш, вистината е таа.
Ова е најголемата „лага-фраза“ последниов период. Никој не изгласал 67 пратеници. Најмногу се изгласани 51, а 67 се здружени отпосле, заради нечии интереси. Поточно, албански...
Изгласаа 49 пратеници, исто така и 10, 5 и 3. Тие пратеници се изгласани од граѓаните и имаат целосно право да направат влада. 51 пратеник се изгласани и немаат мнозинство и немаат право да направат влада. Тие 51 пратеник не се изгласани чисто од Македонци, ако ги одземеме гласовите на другите партии кои не се македонски а се во коалиција со вмро ќе добиеме бројка помала од 51. Исто така и тука можеш да јадеш лајна колку сакаш ама вистината е таа.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Тоа е исто голем проблем.Грото најголеми џавкачи на темава поима немате како било во време на сдс зашто сте по 25-6 год.
Мислите дека господ ќе шета по земја,дека здравството ќе биде ко во германија,дека нема да има моќници кои ќе ја пијат крвта на останатите,дека нема да се крадат народни пари и тн...


Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Ти колку имаш?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.406
Поени од реакции
36.340
..да не беше ти комплетна комедија со тоа твоите црни баења, ќе те прашав дал мислиш итер пејо , насрадин оџа , црна арапина или марко крале да го играш у тоа црната комедија... со наслов три пати црно..!! ;)[DOUBLEPOST=1490181974][/DOUBLEPOST]
....ти бе да не си случајно син на Зевс???
Ти не се секирај. Сега ќе се распишат нови избори и Груевски ќе победи со 78 пратеника, Русија ќе изгради воена база во Лозово а со Кина ќе развиваме заедничка вселенска програма.

:pos:
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Само ембарго.
Се разговара за рационални решенија за излез од кризата со психопати што ја створија истата.
Затварање на сите граници, забрана за патување на сите мамлази од раководството на дпне, забрана за увоз на енергенси и извоз на стоки од овде, забрана за давање кредити од надвор. Доста беше глумење Сомалија во сред Европа. Мора шугавите „загрижени“ граѓани да разберат дека оваа недефинирана територија е организам ставен на апарати за одржување животни функции, увезува струја, нафта, храна, нема никакви стратешки коридори или излез на море, пристаниште, едно копче треба да се стисне за да поцркаме сите.
И не е соодветно да праиме споредба со времето кога СР Југославија беше под ембарго. Сега сите ќе го искористат да се поткусурат со пошо со сите сме на нож последниве години благодарение на психопативе од дпне. Никој жив нема да го прекршува.
Ova se prvi znaci na ludilo...Choveku, vreme e da pobarash struchna pomosh. Ij ti i taka i taka si zabegan ama interesni se onie moroni shto ti klikaat lajkovi a prashanje e dali prochitale shto si napishal.
Ama takvi shto "se smeat na prst" gi imalo i ke gi ima.
Smiri se, zaebi politika, Makedonija ke figurira ushte malku pa ke ja redefiniraat, ne se sekiraj.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom