Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
M

macgowan

Гостин
Доста е браќа Македонци.Чарето ни е наша платформа, една вистинска, најубава, Софијска платформа. Пастирот и Зајко одма во Софија и да го решиме проблемот.
Белград не ни брка работа, колку и да го сакаме, да не се лажиме. Ајде, Македонија од Драч до Варна.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
И сега тие што владееле со него, што местеле судии, краделе народни пари, прикривале убиства со нив заедно, ќе станат фини дечки и нема да го прават тоа ?
Тука не може ништо да се направи бидејќи позади нив стојат посилни држави, ние не сме фактор никаков. Краделе Дуи на штета на Албанците, ете тие колку толку ги казнија ама не доволно. Кога тогаш ќе дојдат и тие на ред во суд тоа сигурно. А вмро има направено премногу лошо на Македонците и не ни се криви Албанците што овие им даваа толку права. Тоа ти е исто ко јас да имам секакво право да ти правам што сакам и ти наместо да му се лутиш на тој што ми дал право ти мене ми се лутиш. Вмро е виновно за многу работи против Македонците од тепачки до убиства и кражби и што се не. Такви луѓе треба да се во затвор, за другите после.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Имало геноцид,и те каков.Но не врз албанците.
"Бројот на Албанците на оваа територија во 1931 година бил 70.983, во 1948 година 95.900, 1953 година имало 162.500 и 1971 година 279.900 Албанци. Во 1981 - 377.208 (19,8%), а според пописот од 2002 година како Албанци се декларирале 509.083 или 25,17% од целокупното население. Бројките покажваат постојан раст на бројот на Албанците на македонска територија, дури и во периодот кога според платформата на трите партии на Албанците во Македонија (1912-1956) тврдат дека имало геноцид. Каде е тука „намерното целосно или делумно уништување на национална, етничка, расна или верска група“?"
..тоа е оној детаљ кој големите еу демократи и локалните обични глупандери и платените соросоидни курви се прават дека не го забележуваат. Шипатарите се множат и го зафаќаат просторот ЕКСПОНЕНЦИЈАЛНО, посебно ако се земат во обзир и со кои бројки наводно се исселуваат по бел свет следејќи го патот на дрогата и трговијата со луѓе и резервни делови за нив.
Да се чудиш и крстиш. Секој нив ги геноцидира и им ускратува од нивните свети , од алах дадени права кај ќе стигне и како ќе стигне , а тие види чудо.....пророково... се множат ко штакори...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.592
Ја да земам 3500 евра месечно нема да го знам форумов дека постои. Барем лажи со усул.
Вршиш овде некоја конкретна работа, спроведуваш агенда, ама повеќе ми личи дека си уценет за да глумиш главен кловн во темава, отколку дека си платен. Нешто интуитивно ми кажува дека ич не веруваш во говнава на режимов, ама толку си расипан, да од некои ситни лукративни побуди тераш инает. Антиглобализам и поддршка на локален режим во сопствена земја се две тотално неспоиви работи, а ти ги пееш ко песна секој ден, ко глуп папагал.
И 100 пати сум ти кажал дека работам у приватна фирма и не ме занимаат пари од политика, нечесно стекнати, со крадење...па тебе да ти завидувам :facepalm:

Ti 350 evra da zemas nema da go znaes forumot ne pa 3500e. Privatna firma :pos:, abe kazi mama i tato use te hranat ne glumi ludilo. Profil napravi da propagiras ovde i ti ke kazuvas za drugi deka bile ucenuvani, alo be cekas rabota u administracija zatoa trubis ovde. Mrs u stab :tapp:
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Тука не може ништо да се направи бидејќи позади нив стојат посилни држави, ние не сме фактор никаков. Краделе Дуи на штета на Албанците, ете тие колку толку ги казнија ама не доволно. Кога тогаш ќе дојдат и тие на ред во суд тоа сигурно. А вмро има направено премногу лошо на Македонците и не ни се криви Албанците што овие им даваа толку права. Тоа ти е исто ко јас да имам секакво право да ти правам што сакам и ти наместо да му се лутиш на тој што ми дал право ти мене ми се лутиш. Вмро е виновно за многу работи против Македонците од тепачки до убиства и кражби и што се не. Такви луѓе треба да се во затвор, за другите после.
Сега не милувам ВМРО, има партија со префикс ВМРО која јас ја гласам а не е ДПМНЕ.Значи ДПМНЕ.Тие уништија се македонско и тоа ние јасно на сите и секоја дискусија на таа тема е залудна.Нема власт во која умреа повеќе новородени Македончиња и која испоказни се што мисли тревзено во државата.
Ова што ти го болдирам е клучното зошто Македонија е таму каде што е, секогаш се бориме едните да паднат а другите исти калап да дојдат.Треба друже да расчистиме со еден протест и против едните и против другите од корен.Ако одиме на тој начин, ќе дојде СДСМ и ќе видиме дека и тие се исти и пак да се шета по улици со месеци, што ќар ќе видиме јас и ти ? Треба како што ги посочи Албанците, многу добар пример, од корен се да се сече па да напредува државата.
Мене лично овие кои шетаа лани од СДСМ радосни ми кажуваа дека едвај чекат да дојдат на владина цицка и да градат, ги боли кур нив за болници, полициска бруталност, местени тендери, кога целта им е иста како на овие кои сега се на власт.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Ti 350 evra da zemas nema da go znaes forumot ne pa 3500e. Privatna firma :pos:, abe kazi mama i tato use te hranat ne glumi ludilo. Profil napravi da propagiras ovde i ti ke kazuvas za drugi deka bile ucenuvani, alo be cekas rabota u administracija zatoa trubis ovde. Mrs u stab :tapp:
Ouuuu Keno pa you are tuka again? Tell me Keno kako si? Pouzdrav do everyone in Oustrelija. Kakou e vo gradot so 400 ziteli? Tell me ima li bread for site? Akou nema kazi mije ke ti prautime. Pozz Keno i koa ke mozes pa namini u Makedounija.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ouuuu Keno pa you are tuka again? Tell me Keno kako si? Pouzdrav do everyone in Oustrelija. Kakou e vo gradot so 400 ziteli? Tell me ima li bread for site? Akou nema kazi mije ke ti prautime. Pozz Keno i koa ke mozes pa namini u Makedounija.
Darko_ufo..кој тоа ти го потргнуе сиџимчето за пиленцето на баба врзано??? :)
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Сега не милувам ВМРО, има партија со префикс ВМРО која јас ја гласам а не е ДПМНЕ.Значи ДПМНЕ.Тие уништија се македонско и тоа ние јасно на сите и секоја дискусија на таа тема е залудна.Нема власт во која умреа повеќе новородени Македончиња и која испоказни се што мисли тревзено во државата.
Ова што ти го болдирам е клучното зошто Македонија е таму каде што е, секогаш се бориме едните да паднат а другите исти калап да дојдат.Треба друже да расчистиме со еден протест и против едните и против другите од корен.Ако одиме на тој начин, ќе дојде СДСМ и ќе видиме дека и тие се исти и пак да се шета по улици со месеци, што ќар ќе видиме јас и ти ? Треба како што ги посочи Албанците, многу добар пример, од корен се да се сече па да напредува државата.
Мене лично овие кои шетаа лани од СДСМ радосни ми кажуваа дека едвај чекат да дојдат на владина цицка и да градат, ги боли кур нив за болници, полициска бруталност, местени тендери, кога целта им е иста како на овие кои сега се на власт.
Јас на протест не одам со некој што ме нарекува предавник. Нека си ги расчистат тие идиоти внатре во партија и по штабовите, нека почнат да мислат за теми кои не засегаат сите а не да си гледаат само како да го спасат Грујо, тогаш може и ќе излезе заедно на протест ако е потребно. Инаку во спротивно, тие не постојат за мене. И тоа го имаат направено баш тие, таа поделба, така да нека се средат прво па после, нека покажат дека мислат на сите граѓани во државава.
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Јас на протест не одам со некој што ме нарекува предавник. Нека си ги расчистат тие идиоти внатре во партија и по штабовите, нека почнат да мислат за теми кои не засегаат сите а не да си гледаат само како да го спасат Грујо, тогаш може и ќе излезе заедно на протест ако е потребно. Инаку во спротивно, тие не постојат за мене. И тоа го имаат направено баш тие, таа поделба, така да нека се средат прво па после, нека покажат дека мислат на сите граѓани во државава.
Не одам јас ниту на еден протест организиран од криминално раководство на партија, без разлика дали е портокалова или сина боја.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.730
Si ja iskrsija i onaa mala infrastruktura sto ja cekaa 10 godini samo za kurir.
Aaaaahahahahaha, kakva deevolucija

http://a1on.mk/archives/716865
па нормално, таблите немаат врска... таму треба тројазично ама на македонски, грчки и турски бидејќи турците одамна не одат дома преку Блгарија туку преку Грција
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Не одам јас ниту на еден протест организиран од криминално раководство на партија, без разлика дали е портокалова или сина боја.
Никој не те вика. Твој избор.
па нормално, таблите немаат врска... таму треба тројазично ама на македонски, грчки и турски бидејќи турците одамна не одат дома преку Блгарија туку преку Грција
Епа гледаш таму Грујо ставил албански јазик иако нема Албанци. Ама тоа не го гледавте се досега. Чудни сте вие чипираните.
Еве на пример @Toma и @WestBE знаеле за ова ама не им сметало. Така идиоти?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.794
A moese da se preraskazese
а што? не е разбирливо? отиднав веднаш со копи-пасте оти не пишувам писмена па се борам за оценка :D па тука да прераскажувам егзактни факти за да губам време, оти немате каде да се закачите, па сега ме драпате!
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Никој не те вика. Твој избор.

Епа гледаш таму Грујо ставил албански јазик иако нема Албанци. Ама тоа не го гледавте се досега. Чудни сте вие чипираните.
Еве на пример @Toma и @WestBE знаеле за ова ама не им сметало. Така идиоти?
Идиот е тој што те направил нашол една табла и напуни гаќи..
За тоа што ти скокаш како пицајзла сите табли ке бидат такви...
Мојот став е тој што ја поставикл да одговара кривично..

Sent from my MI+5s using Tapatalk
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Занимливо...


Sent from my MI+5s using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom