Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.026
Леле ќе ги нарушиме односите со велесилата Србија. Изгледа сепак не размислуваш со своја глава како што беше порано.
Порано кога размислуваше човекот со „своја“ глава, имаше клонирано мислење со тебе ?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Леле ќе ги нарушиме односите со велесилата Србија. Изгледа сепак не размислуваш со своја глава како што беше порано.
...ти си очигледно многу поголем глупандер од сите наши претпоставки... :) :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.602
Поени од реакции
22.772
Не е нивна работа да коментираат програми на партии, затоа повеќе се однесуваше тоа, Не. Тој не е таму да кажува која програма му чини или да дава мислења што е погрешно. Исто како што ниту еден странски преставник не излезе да ги коментира протестите на Дпмне и слично.

Незнам само оти толку врева дигате за тоа кога Заев како нов премиер не имплементира ништо од платформата и ниту една албанска партија интересно не си ги повлече потписите.
Мислам дека забележа дека не го прашуваат за политичка програма туку за платформата.
Види можеш да го вртиш ова вака или така, пак на едно те исто се сведува. Твоите западни пријатели, чадорот, сите оние на кои цело време се повикуваш дека ке дојделе, ќе се јавеле, ке подбереле некој да си го смени мислењето , ке тегнеле за уши или што и да е отворено , јавно и недвосмислено ви го шлепнаа во лице фактот дека не гледаат ништо погрешно во платформата. Толку , кратко и јасно.
Од каде сега испадна дека не е негова или нивна работа да коментира а е негова или нивна работа да директно да тегнат некој за уши? Не се овие твои зборови ?
Ќе си легнат на брашното за брзо кога ќе добијат повик странство.
Што ако повикот од странство им нагласи дека треба да си ја следат дословно платформата и да си легнат на брашното. Си помислил на тоа ?
Ете како што можеш и сам да видиш тие немаат никаков проблем со платформата. Зошто и би имале кога сме веќе кај тоа.[DOUBLEPOST=1489233172][/DOUBLEPOST]
Може тогаш и малку ш иптарски хумор кога бујар кажа дека дпне ја прифатило цела платформа освен СЈО, специјално судско одделение и Закон за заштита на сведоци, па тој хумор на loop да го пуштиме, малку да ви ја освежува меморијата.
Тежинаната на хуморот на Бујар Османи и на било кој македонски политичар е неспоредлива со хуморот на Германецот.
Инаку слободно мене не ми пречи. Сакам лесен и разбирлив хумор. Барем нема мозокот да си го оптеретувам. За тоа и хуморот служи така? На пример има сериозни филмови каде е потребно цело внимание и концентрација за да го сфатиш фимот, а има и филмови од жарн на хумор каде само земаш пуканки и се опушташ. И пола филм да го пропуштиш , ништо страшно.
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Јас би ги изоставил навредите и би се задржал на наивен....
хмм..мене глупандер ми е ко тепање т.е. детенце , врапченце....никогаш не сум пукал со врапови илити со големите калибри... :)
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Во однос на анкетата сметам дека не е добро поставена бидејќи двојазичноста во Македонија е неуставна, и не може да биде во рамки на Уставот.

Доколку зборуваме за двојазичност на локално ниво тоа е нешто друго.

Леле ќе ги нарушиме односите со велесилата Србија. Изгледа сепак не размислуваш со своја глава како што беше порано.
Ова не е едноставна работа. Затоа и светските велесили се многу внимателни при носење такви резолуции, а не пак, ние, едно сардисано парче земја среде дивиот Балкан.
При носење на таква резолуција се зазема страна во историски спор, а Србите, ги сакале ние или не, ни се едни од малкуте пријатели во опкружувањето. Впрочем, ако се погледне реално само тие не го спорат нашиот етнонационален идентитет и истовремено не се закана за територијалниот интегритет.
Уште повеќе што ако се набројува страдањето на населението поради примена на систематски терор, измачувања и етнички чистки, Албанците се кандидат број еден кој треба да влезе во листата на геноцидни народи (или во нивниот случај племиња бидејќи пред се се работи за Гегите) и нивни вооружени формации кои убивале и малтретирале недолжни цивили. Гегите (чии внуците се Албанците во Македонија и на Косово) тоа го правеле од почетокот на 17 век се до крајот на Втората Светска Војна.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
20.087
Поени од реакции
16.208
Ете ја програмата види ја. Ништо од платформата нема во неа.
па што не им ја отфрли платформата и завршена работа ??
Не е битно за македонскиот народ дали дуи ќе го укине македонскиот идентитет ( а сдсм ќе го подржи во тоа) ... што рече еден ако ја стават Теута у некој ресор на влада, таа ќе потпише промена на името и без 2/3 на собрание а не па референдум..
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Toa sds ve laze deka izgubivme, a vistinata e deka ako ne dojdea prodavacite na magla od nadvor da gi spasuvaat skiptarskite voski za edno 15tina dena ke gi zbrisevme. E tuka e najgolemata greska, nemase ni ramkoven ni nisto da vidat, ke si gi svitkaa opaskite nazad vo kosovo. I trebase odma da se postavi kineski zid na granicata so kosovo i sve da se minira.[DOUBLEPOST=1488973185][/DOUBLEPOST].
Па така кажи бе дека победивме а тоа ја не сум знаел.Тоа рамковни мамковни се само лош сон.

Ти си најглупиот човек на планетава.

И мислам форумов треба да се затвори или да има некој што ќе банира вакви постови .
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.385
Поени од реакции
17.588
Леле ќе ги нарушиме односите со велесилата Србија. Изгледа сепак не размислуваш со своја глава како што беше порано.
Зошто воопшто би нарушувале односи со било кого за да би удоволиле на нечии фашизоидни романтичарски балистички бладања?

Биди сериозен, зашто некој можеби ќе те сфати дека навистина препорачуваш да станеме албански курви и вазали. Или пак навистина ти немаш проблем со тоа?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.026
хмм..мене глупандер ми е ко тепање т.е. детенце , врапченце....никогаш не сум пукал со врапови илити со големите калибри... :)
Кај имаат потешкотија да си признаат самите себеси дека се излажани, уште твојата „навреда“ им фали па да се соочат со сопствената суета.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.087
Поени од реакции
16.208
Toa sds ve laze deka izgubivme, a vistinata e deka ako ne dojdea prodavacite na magla od nadvor da gi spasuvaat skiptarskite voski za edno 15tina dena ke gi zbrisevme. E tuka e najgolemata greska, nemase ni ramkoven ni nisto da vidat, ke si gi svitkaa opaskite nazad vo kosovo. I trebase odma da se postavi kineski zid na granicata so kosovo i sve da se minira.
проблемот е во нас, не сме сложни.. ај на Србија и направија интервенција со бомбардирање и ги принудија да потпишат Кумановски договор, но сепак Србија уште има надежи дека со помош на Русија ќе врати барем дел од Косово.....
А конфликти има секаде, ете и Грција и Турција се во НАТО, па имаше судири не еднаш, ама НАТО не смее да се вмешува. А да не зборувам кога стана мал пограничен инцидент меѓу Грција и Албанија пред 20 години, Грција ги нападна со фантоми ...па и сега кога Албанија е во НАТО, Грција истото ќе го стори... Ете пред 1 -2 години албански шверцери на дрога навлегоа од Албанија во Грција кај Преспанско езеро, Грција им пушти војска и ги испотепаа како зајаци...кај нас во слична ситуација така да напраиме веднаш ќе рипне и најчевска и албански невладини а и ОБСЦЕ..
http://press24.mk/komandat-nacist-so-zakana-do-ivanov-arm-naskoro-kje-se-soochi-so-nashite-borci-koi-se-rasporedeni-na

ете, имаше 2 пати упади и акции на МВР, еднаш за времето на сдсм, мислам беше кај Шипковица, министерот хари Костов со одлучна акција ги неутрализира, а имаше една наводно цивилна жртва ( всушност од јатаците), ОБСЦЕ веднаш дојде и дигаше галама.. вториот пат беше случката Бродец, за време на Јанкуловска, пак ОБСЦЕ и невладините галамеа.. а исто беше и сега со Дивље насеље, сега дури сдсм ги подржа терористите и Заев отиде да се слика со јатаците..
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.154
Поени од реакции
24.195
Не, него ако не ги прифатил, они ќе пробуваат повторно и повторно (дискусија) со подобрени аргументи. Доколку ги прифатил, веќе истите немаше да се спомнуваат, сфаќаш?

Ili se prifatil ama mu fufka da kaze pa laze dur ne prezeme kontrola vrz mvr, sud itn... Implementacija za godina dena, sega da gi resi grujo i kompanija i da go stopri slucajot protiv nego. Do togas prazna debata...

Alo be ako grujo se prfatil osven sjo mislite ali nafta pie pa ke si dogovori debata? Eve da e vistina ova zosto voopsto bi go podrzale... Mnogu mnogu naivno a neli banjati bevte :pos:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.026
Па така кажи бе дека победивме а тоа ја не сум знаел.Тоа рамковни мамковни се само лош сон.

Ти си најглупиот човек на планетава.

И мислам форумов треба да се затвори или да има некој што ќе банира вакви постови .
Многу вака гледам со гордост на демократските капацитети на подржувачите на ликот и делото на зајо и неговата платф..овај програма.[DOUBLEPOST=1489235640][/DOUBLEPOST]
Мислам дека забележа дека не го прашуваат за политичка програма туку за платформата.
Види можеш да го вртиш ова вака или така, пак на едно те исто се сведува. Твоите западни пријатели, чадорот, сите оние на кои цело време се повикуваш дека ке дојделе, ќе се јавеле, ке подбереле некој да си го смени мислењето , ке тегнеле за уши или што и да е отворено , јавно и недвосмислено ви го шлепнаа во лице фактот дека не гледаат ништо погрешно во платформата. Толку , кратко и јасно.
Од каде сега испадна дека не е негова или нивна работа да коментира а е негова или нивна работа да директно да тегнат некој за уши? Не се овие твои зборови ?

Што ако повикот од странство им нагласи дека треба да си ја следат дословно платформата и да си легнат на брашното. Си помислил на тоа ?
Ете како што можеш и сам да видиш тие немаат никаков проблем со платформата. Зошто и би имале кога сме веќе кај тоа.[DOUBLEPOST=1489233172][/DOUBLEPOST]
Тежинаната на хуморот на Бујар Османи и на било кој македонски политичар е неспоредлива со хуморот на Германецот.
Инаку слободно мене не ми пречи. Сакам лесен и разбирлив хумор. Барем нема мозокот да си го оптеретувам. За тоа и хуморот служи така? На пример има сериозни филмови каде е потребно цело внимание и концентрација за да го сфатиш фимот, а има и филмови од жарн на хумор каде само земаш пуканки и се опушташ. И пола филм да го пропуштиш , ништо страшно.
Ти си ја пропуштил суштината бе Владе. зајо рече, веќе нема платформа, таа се преточи во владина програма. И сега тоа ти е исто... Уште сега треба да сватиме дека уствари никад не постоела платформа, и доколку имало нешто што личело на платформа, таа била декларативна и неупотреблива. И сосема е легитимно некој висок претставник на германија на западен Балкан да не му смета нешто што не постои, пошто тоа не постои нели.
 
Последно уредено:
D

Darko_ufo

Гостин
Ili se prifatil ama mu fufka da kaze pa laze dur ne prezeme kontrola vrz mvr, sud itn... Implementacija za godina dena, sega da gi resi grujo i kompanija i da go stopri slucajot protiv nego. Do togas prazna debata...

Alo be ako grujo se prfatil osven sjo mislite ali nafta pie pa ke si dogovori debata? Eve da e vistina ova zosto voopsto bi go podrzale... Mnogu mnogu naivno a neli banjati bevte :pos:
Pa ne smee Aljia da se dogovori, sepak stranskiot faktor go saka Grukale vo zatvor, pogotovo zverot Van Hojte...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom