Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Не знам колку од вас му обратија внимание на делов:

извор

Бидејќи не е наведено специфично кои институции, претпоставувам дека се мисли на сите. Ова би значело и дека ако некој отиде во објект од јавна администрација во Струмица и се обрати на албански јазик, треба да му биде возвратено на истиот јазик. За некој да му возврати на истиот јазик, треба да го знае. Ако нема никој што го знае албанскиот јазик, ќе треба или да се вработи, или тие што се веќе таму да го научат.
Значи во јавните администрации би имало или присилно бркање од работа (за да се вработат луѓе кои го зборуваат албанскиот јазик), или ќе ги тераат сите вработени да го учат.

Ваше мислење? (особено ме интересира мислењето на поддржувачите на Заев)
Не е точно. Се мисли на институциите во градовите каде има Албанци. И од Дуи така кажаа дека не бараат ништо повеќе каде што нема Албанци. Што значи дека во Струмица можат да бидат мирни. Не само таму секаде каде нема Албанци.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.152
Поени од реакции
5.918
Не е точно. Се мисли на институциите во градовите каде има Албанци. И од Дуи така кажаа дека не бараат ништо повеќе каде што нема Албанци. Што значи дека во Струмица можат да бидат мирни. Не само таму секаде каде нема Албанци.
1. Никаде не се спомна дека се мисли баш на тоа. Еве видео од неговата изјава. Те молам прикажи цитат ако сум грешка.
2. Веќе неколку години во средините каде што повеќе од 20% од населението зборува на мајчин јазик различен од македонскиот, комуникацијата е и на тој јазик (дури и во некои средини не се ни користи македонскиот). Значи ова одамна е исполнето. Или да не мисли Заев дека сега конечно македонскиот ќе може да се користи во тие средини?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.323
Поени од реакции
8.871
Со пресот на Заев, СДС ретерира од она што досега го верглаше.

Дали е тоа само пи-ар трик, резултат на притисок, или нешто друго, времето ќе покаже. Во секој случај, ова е многу подобро да се гледа и слуша, за разлика од фелациото кое го правеа и кое предизвикуваше нагон за повраќање.
али затоа имаме последни вести

After the statement of Macedonian President Ivanov that Macedonian army would be ready to respond to any threat, 80 UCCK's soldiers and ANA are displayed in Tetovo.

They announced their presence via the following communiqué.

communication

I do call "president" Ivanov and his army that we are better prepared than them and will soon face them. We are a group of 80 soldiers and are positioned in Sharr and soon will liberate territories ethnically Albanian and will proclaim the Republic of Illyrida.

The commander of the Nazis

ANA KLA partyTETOVO

10.03.2017

This COMUNICAT the team has achieved via the official website of Television Time facebook./albeu

http://www.infoshqip.com/lajmi-fundit-kercenimet-e-ivanov-80-ushtare-te-uck-aksh-shfaqen-ne-tetove-foto/
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
1. Никаде не се спомна дека се мисли баш на тоа. Еве видео од неговата изјава. Те молам прикажи цитат ако сум грешка.
2. Веќе неколку години во средините каде што повеќе од 20% од населението зборува на мајчин јазик различен од македонскиот, комуникацијата е и на тој јазик (дури и во некои средини не се ни користи македонскиот). Значи ова одамна е исполнето. Или да не мисли Заев дека сега конечно македонскиот ќе може да се користи во тие средини?
Од Дуи кажуваа дека не бараат нешто каде што немаат потреба, еве и денес Меџити на Телма кажа дека каде што нема Албанци немаат потреба да бараат нешто што не им треба.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Од Дуи кажуваа дека не бараат нешто каде што немаат потреба, еве и денес Меџити на Телма кажа дека каде што нема Албанци немаат потреба да бараат нешто што не им треба.
A bujar kazuva sprotivno od so ti pisuvas
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
364
Значи Албанците бараат онаа што веќе го имаат.
Неко меѓу нама није наш.....

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
али затоа имаме последни вести

After the statement of Macedonian President Ivanov that Macedonian army would be ready to respond to any threat, 80 UCCK's soldiers and ANA are displayed in Tetovo.

They announced their presence via the following communiqué.

communication

I do call "president" Ivanov and his army that we are better prepared than them and will soon face them. We are a group of 80 soldiers and are positioned in Sharr and soon will liberate territories ethnically Albanian and will proclaim the Republic of Illyrida.

The commander of the Nazis

ANA KLA partyTETOVO

10.03.2017

This COMUNICAT the team has achieved via the official website of Television Time facebook./albeu

http://www.infoshqip.com/lajmi-fundit-kercenimet-e-ivanov-80-ushtare-te-uck-aksh-shfaqen-ne-tetove-foto/
Може да ни го елаборираш контекстот во кој ја ставаш оваа вест. Ова е закана за сите. Глеам нешто многу го поврзувате сдс со ш иптарскиот екстремизам, ама никако да објасните која е врската. Сега ем тврдите дека зз ја прифатил платформата, па дека ќе владее со дуи, а се заканувате со муџахедини, па со учкари, илириди. Има ли некоја здрава логика причава што ја терате или само се обидувате да сеете страв и психоза. Демек, ако го остаиме паторот учкариве ќе си се приберат дома и нема да не замараат пошо им е страв од него? Ги слушав и хермафродитот мирко и ефтов со вакви закани и стварно не ми се јасни во сите околности. На крајот на краиштата, ако има ваква закана таа е во корист на паторот, дури може и да се шпекулира дека истиот ги нарачува и режира овие говна, како Диво насеље за кое ќе згние во затвор. Би искористил хаос во кој би избегнал судење или би го одолговлекувал до бескрај.

Ако се лажни заканиве, за ова некој мора да одговара. Албанските политички партии не форсираат воена реторика и не се однесуваат како во 2001-ва, а сите знаеме што правеа. Од сериозен медиум нема никакви податоци, значи на тебе и на твоите колеги партиски пацови ви е наредено да убацувате вакви информации за кои треба да ве спеглаат модераториве под итно.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.640
Поени од реакции
5.930
И, колку време ќе и треба на МВР да провери дали Ибица поминала низ граница ?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Еднаш као спомнав , ај да спомнам пак. Како тоа вие борци за правда, вие, “че си лежите’’, “нема правда - нема мир’’ и слично, верувате во подобро утре со Али Ахмети, Муса Џафери, Теута Арифи и цела таа разбојничко-апашка банда од ДУИ што цели 15 години е на власт и краде со лопата, а кога правдљубивиот Заев ја прибира пак на власт да дојде сте некако неми.

Како, како, на мајка ви пичката револуционерна, ви се промакна детаљот дека ДУИ е на власт во државава подолго и од вмро и од сдс и не ви е проблем пак да биде.

Да пробам да резимирам како би идело тоа од прилика

1. Треба да верувате дека ДУИ не се вмешани во криминал и заслужуват да бидат дел од форматирањето на Македонија
2. Верувате дека СЈО ќе ги апси и нив иако се клучни во формирање на владата

одберете опција, во двата случаи треба да си ебан во мозок да веруваш

*безпредметно ќе биде да ми се импутира вмровштина пошто стварно џабе ќе збориме
Реално, нема да добиеш одговор, пошто нема реплика на постов.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
364
Се шушка Талат ќе добие унапредување претседател на собрание. Да оној истиот за кој отекоа дека бил министер заборавајќи дека пред тоа бил заменик министер..

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.271
Поени од реакции
27.030
Ти си знаеш. Ти дадов џокер во рака кој реши да не го употребиш.
Е па чорба :(
Не бе владе, скраја да е. јас го ценам тоа што ми го даде џокерот. Ама тој џокер можеш да го користиш на луѓе, а не на продадени души.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Еднаш као спомнав , ај да спомнам пак. Како тоа вие борци за правда, вие, “че си лежите’’, “нема правда - нема мир’’ и слично, верувате во подобро утре со Али Ахмети, Муса Џафери, Теута Арифи и цела таа разбојничко-апашка банда од ДУИ што цели 15 години е на власт и краде со лопата, а кога правдљубивиот Заев ја прибира пак на власт да дојде сте некако неми.

Како, како, на мајка ви пичката револуционерна, ви се промакна детаљот дека ДУИ е на власт во државава подолго и од вмро и од сдс и не ви е проблем пак да биде.

Да пробам да резимирам како би идело тоа од прилика

1. Треба да верувате дека ДУИ не се вмешани во криминал и заслужуват да бидат дел од форматирањето на Македонија
2. Верувате дека СЈО ќе ги апси и нив иако се клучни во формирање на владата

одберете опција, во двата случаи треба да си ебан во мозок да веруваш

*безпредметно ќе биде да ми се импутира вмровштина пошто стварно џабе ќе збориме
Нема да ти одговорат на прашањево пошто некои прашања не заслужувале одговор,абе невидено лицемерие!Исто како и во Хаг само на македонци ќе им се суди,албанците пофторно ќе бидат амнестирани.
 
G

Goldie

Гостин
Нема да ти одговорат на прашањево пошто некои прашања не заслужувале одговор,абе невидено лицемерие!Исто како и во Хаг само на македонци ќе им се суди,албанците пофторно ќе бидат амнестирани.
Се е тоа Заев крив он ги амнестираше и Албанците за Хашките случаи а не некои други


Реално, нема да добиеш одговор, пошто нема реплика на постов.
Реално нема што да се каже, ние бираме помеѓу две злоа во Македонија и го бираме помалото во случајот.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.733
Поени од реакции
36.699
Еднаш као спомнав , ај да спомнам пак. Како тоа вие борци за правда, вие, “че си лежите’’, “нема правда - нема мир’’ и слично, верувате во подобро утре со Али Ахмети, Муса Џафери, Теута Арифи и цела таа разбојничко-апашка банда од ДУИ што цели 15 години е на власт и краде со лопата, а кога правдљубивиот Заев ја прибира пак на власт да дојде сте некако неми.

Како, како, на мајка ви пичката револуционерна, ви се промакна детаљот дека ДУИ е на власт во државава подолго и од вмро и од сдс и не ви е проблем пак да биде.

Да пробам да резимирам како би идело тоа од прилика

1. Треба да верувате дека ДУИ не се вмешани во криминал и заслужуват да бидат дел од форматирањето на Македонија
2. Верувате дека СЈО ќе ги апси и нив иако се клучни во формирање на владата

одберете опција, во двата случаи треба да си ебан во мозок да веруваш

*безпредметно ќе биде да ми се импутира вмровштина пошто стварно џабе ќе збориме
Политичка нужност. Без ДУИ нема Влада. Затоа и ги штедеше.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom